Αναπαραγωγή Επιτελους, μωρα πιγκουινακια μετα απο 10 χρονια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pigaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Από το πρωί που ξημέρωνε υπολόγισες τις ώρες η πχ. από τις εννέα για να παρατείνεις για το βράδυ το φως λόγω της μεγάλης διάρκειας της νύχτας έτσι ώστε να μην μένουν ατάιστα πολλές ώρες τα μωρά.
 
Το κλουβι (επειδη το εχω στο καθιστικο) το σκεπαζω με σκουρο πανι για να κοιμηθουν και το ξεσκεπαζω το πρωι.
Κατα την περιοδο προετοιμασιας τα ξεσκεπαζα κατα τις 7 το πρωι, και απο εκεινη την ωρα ειχαν φως για 12 ωρες τουλαχιστον (φυσικο μεχρι να δυσει κ ηλεκτρικο μεχρι να συμπληρωθει το 12ωρο)
Μολις αρχισαν το κλωσσημα σταματησα να τα σκεπαζω για να μην τα ενοχλω, και οταν ηθελαν να κοιμηθουν εμπαιναν στη φωλια που ηταν σκοτεινα.
Μολις γεννηθηκαν τα μωρα ακολουθησα την ιδια μεθοδο με την περιοδο κλωσσηματος, συν οτι ειχα ηλεκτρικο φως μετα τη δυση μεχρι τις 9 περιπου το βραδυ
 
πω ρε γεωργια εχω τοσο πολυ καιρο να μπω και μολις ειδα το ποστ σου και την φωτο μεολη την οικογενεια επαθα σοκ να σου ζησουν κουκλακια ειναι πωπω πως περναει ετσι ο καιρος να τα χεραισε ειδες τα καταφερες. Με το καλο να μεγαλωσουν και να γινουν γερακαι δυνατα πιγκουινακια!
 
Να τα χαίρεσαι Γωγώ! Είναι κουκλιά! Φτου, φτου, φτου.. Είχα τόσο καιρό να μπω στο forum, αλλά τουλάχιστον ξεκίνησε με τα καλύτερα νέα!
 
Φτου να μη τα ματιάσω! 😛 Είναι πολύ όμορφα! Και πάλι να σου ζήσουν!
 
1η Φεβρουαριου περιμενω τη δευτερη "σειρα":D
Δεν ηθελα να κανουν παλι αυγα τοσο γρηγορα, αλλα δεν τα προλαβα 😉
Ομως εχω την εντυπωση πως δεν τα εχουν κλωσσησει καλα τις πρωτες μερες και δεν ξερω αν θα βγουν μωρα τελικα...

Τα 5 μωρα εχουν χωριστει απο τους γονεις και βρισκονται σε διπλανο κλουβι για "παρηγορια". Ολη την ωρα παιζουν!
 
Γεωργία μου να σουζήσουν, είναι πολύ όμορφα! Είναι πολυ παραξενο να ζείς ένα τέτοιο γεγονός και τελικά να είσαι εσύ αυτός που βοηθά να γίνει αυτό το θαύμα της ζωής.. Βλέπεις όλα τα στάδια και χέρεσαι! Σου εύχομαι να είναι πάντα υγιεί τα μικρά σου! Και καλος να έρθουν και τα καινούρια σουυ...
 
Tα μωρα μου σημερα

Αυτα ειναι τα μωρακια μου, "πληρη" πιγκουινακια πλεον
Απολογισμος: 2 αρσενικα (που κελαηδανε ακομη και στον υπνο τους, ασταματητα!) και 3 θηλυκα (αν και η μια με προβληματιζει...ή απλως μας βγηκε πολυ "νταρντανα"😛)
 

Συνημμένα

  • ______016.webp
    ______016.webp
    24,8 KB · Προβολές: 187
  • ______019.webp
    ______019.webp
    27,7 KB · Προβολές: 114
  • Like
Αντιδράσεις: Janko
ασε τι μου εκανες γεωργια... Ειναι πανεμορφααα!
να τα χαιρεσε! Και με το καλο τα επομενα...
 
Πολυ ομορφα τα πιγκουινακια σου Γωγω!
Να ναι παντα γερα...
Με ξεμυαλιζεις:cool14:😛
 
Κουκλια! Μαρεσει επισης που οι πατηθρες ταιριαζουν με το ραμφακι τους χρωματικα! Να τα χαιρεσαι Γεωργια!
 
ΝΑ σου ζήσουν Γεωργία τα πιγκουινάκια! Κουκλιά ειναι.. Εντάξει απλα μπορεί να σου βγήκε Νταρντανομωρό σαν τη δικιά μου...
 
Αχου! Ποιος το φανταζόταν, αυτά τα μικρούλικα πλασματακια έγιναν ολοκληρα πανέμορφα πουλιά! Να τα χαιρεσαι!
 
Eιναι σκετη γλυκα. Φτου φτου, σκορδα! Να τα χαιρεσαι!
 
Αα οκ.. Τελικα δεν πηγε με σπουργιτι η θηλυκια σου.:D

Τι ομορφα που ειναι ετσι με τα κανονικα τους χρωματα. Γιωργια σκεφτεσαι να τους παρεις ταιρια η θα τα αφησεις ετσι;
 
Back
Top