Αναπαραγωγή Επιτελους, μωρα πιγκουινακια μετα απο 10 χρονια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pigaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
:) Γωγώ πανέμορφη φωτογραφία! Η καλύτερη κάρτα που έχω ''πάρει''με ευχές! Γεμάτη αισιοδοξία, τρυφερότητα και αγάπη (το βλέμμα του γονιού πουλίτσου).🙄
Υ. Γ. Λέω για τη φωτογραφία στο post #73
 
:) Γωγώ πανέμορφη φωτογραφία! Η καλύτερη κάρτα που έχω ''πάρει''με ευχές! Γεμάτη αισιοδοξία, τρυφερότητα και αγάπη (το βλέμμα του γονιού πουλίτσου).🙄
Υ. Γ. Λέω για τη φωτογραφία στο post #73

Λοιπον, αυτο το βλεμμα ειναι το κατι αλλο! (χαιρομαι που το προσεξες 😉
Οι γονεις μας κοιταζουν μεσα στα ματια, μη και κανουμε κατι κακο στα μικρα! Με τι προσοχη και αγαπη το κοιταζει... Του στυλ "μη φοβασαι, εγω ειμαι εδω"...

Δεν ξερω ακριβως ποια και ποσα βγαινουν... Καθε φορα βγαινει 1, αλλα δεν μπορω να ξεχωρισω ακομη αν ειναι το ιδιο...
 
Ολόγλυκο το μικρό! Φαντασου τι χαμός θα γίνει αν ξεκλαρίσουν και τα 5!Ζωή να έχουν!
 
Super το μικρούλι, πολύ γλυκό! Με το καλό να βγουν και τα υπόλοιπα, να τα χαίρεσαι Γωγώ!
 
Γεωργία απ'ότι βλέπω θα χρειαστεί σύντομα μετακόμιση η φαμίλια των πιγκουίνων σου σε μεγάλη κλούβα, αν τα κρατήσεις όλα.
 
Ναι, οτι μπορουσα καλυτερο με τις ταπεινες μου γνωσεις.😛
Ειχαν σουπιοκοκκαλο και αμμο (που υπηρχαν παντα στο κλουβι, ασχετως αναπαραγωγης).
Καθε μερα αυγοτροφη, φρουτα και λαχανικα (πριν δω διαθεση αναπαραγωγης, αυτα δεν τα εβαζα παντα αλλα μερικες φορες την εβδομαδα).
Επισης διαμορφωσα τον χωρο του δωματιου καταλληλα, ωστε να μην τα ενοχλει κανεις στο σημειο που βρισκονται.
Τους αλλαξα και κλουβι (μεγαλυτερο, που να δεχεται εξωτερικη φωλια) και διαμορφωσα καταλληλα τις πατηθρες.
Τελος, για να μην μετακινω το κλουβι στη βεραντα και τα αναστατωνω, σταματησα να τους βαζω μπανιερα, αυτο ηταν το μονο κακο γι'αυτα, αλλα προτιμησα να στερηθουν για καποιο διαστημα το μπανιο παρα να τα μετακινω. Τωρα που μεγαλωσαν λιγο τα μωρα, αρχισαν να το ζητανε και παλι και προσπαθουν να κανουν στην ποτιστρα τους. Το καλο ειναι οτι πιο πριν το ειχαν "ξεχασει" και δεν τους ελειπε απ'οτι καταλαβα

Με την αύξηση διάρκειας του φωτός έκανες κάτι, και αν ναι πόσες ώρες τα έφτασες; 😕
 
και ευχαριστουμε για τις φωτογραφιες!

Τωρα πια φωτο σε μερικους μηνες, που θα εχουν παρει τα ενηλικα χρωματα τους!
Κατα τα αλλα, ολα πανε καλα. Πρεπει να βαζω τροφη και να καθαριζω 5 φορες τη μερα αλλα χαλαλι :D
 
Ax τι ομορφιες ειναι αυτες;! Να σου ζησουν ειναι κουκλακια!
 
Πολύς συνωστισμός! Προβλέπω να ετοιμάζεσαι για καινούριο κλουβί, ειδικά αν αρχίσει σύντομα και η επόμενη γέννα!

Ολόγλυκα είναι! Αργησες λίγο να γίνεις γιαγιά, αλλά άξιζε τον κόπο!
 
Back
Top