Αναπαραγωγή Επιτελους, μωρα πιγκουινακια μετα απο 10 χρονια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pigaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σας διαβεβαιω πως απο κοντα, ειναι πολυ πιο ομορφα!:D
Να τα χαιρεσαι Γωγω!
 
Όσο άσχημα είναι όταν γενιούνται τόσο ομορφαίνουν μέρα με την ημέρα. Το σταχτί χρώμα θα αρχίσει να σκουραίνει και οι μύτες τους θα αρχίσουν να κοκινίζουν σιγά σιγά. Μόλις βγουν από τη φωλιά θα αρχίσουν να τσιμπολογάνε και σπόρια μόνα τους. Η υπομονή σου Γεωργία σε έχει ανταμοίψει με μία πολύτεκνη οικογένεια πουλιών.
Να τα χαίρεσαι και να τα καμαρώσεις μεγάλα.
 
Ναι, οτι μπορουσα καλυτερο με τις ταπεινες μου γνωσεις.😛
Ειχαν σουπιοκοκκαλο και αμμο (που υπηρχαν παντα στο κλουβι, ασχετως αναπαραγωγης).
Καθε μερα αυγοτροφη, φρουτα και λαχανικα (πριν δω διαθεση αναπαραγωγης, αυτα δεν τα εβαζα παντα αλλα μερικες φορες την εβδομαδα).
Επισης διαμορφωσα τον χωρο του δωματιου καταλληλα, ωστε να μην τα ενοχλει κανεις στο σημειο που βρισκονται.
Τους αλλαξα και κλουβι (μεγαλυτερο, που να δεχεται εξωτερικη φωλια) και διαμορφωσα καταλληλα τις πατηθρες.
Τελος, για να μην μετακινω το κλουβι στη βεραντα και τα αναστατωνω, σταματησα να τους βαζω μπανιερα, αυτο ηταν το μονο κακο γι'αυτα, αλλα προτιμησα να στερηθουν για καποιο διαστημα το μπανιο παρα να τα μετακινω. Τωρα που μεγαλωσαν λιγο τα μωρα, αρχισαν να το ζητανε και παλι και προσπαθουν να κανουν στην ποτιστρα τους. Το καλο ειναι οτι πιο πριν το ειχαν "ξεχασει" και δεν τους ελειπε απ'οτι καταλαβα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Πανέμορφα είναι! Και φυσικά μοιάζουν με σπουργίτια! Αλλωστε μην ξεχνάτε οτι λέγονται και Σπουργίτια της Ιάβας!

Αυτή η διαδικασία της γρήγορης μεταμόρφωσής τους μέσα σε λίγες μόνο ημέρες μοιάζει σαν ένα θαύμα την φύσης! Απο μια μικρή τελίτσα μεσα σε ενα αυγό, καταφέρνει και μεταμορφωνεται σε ενα μικρό φτερωτό πλασματάκι!

Απόλαυσε τις στιγμές αυτές! Είναι πράγματι αξιοθάυμαστες!
 
Μολις ξεπεταχτουν ομως απο την φωλιτσα μην μας ξεχασεις..😛
Σκεφτεσαι μετα να τα αφησεις για αλλη μια γεννα;
 
Σκεφτεσαι μετα να τα αφησεις για αλλη μια γεννα;

Ελεγα ναι αρχικα, αλλα θα δω...
Βλεπω τη μαμα τους ειδικα κουρασμενη. Το να ταιζουν 5 στοματα που ολο ζητανε:D τα εξαντλει! Μαλλον θα τα ξεκουρασω και μετα παλι. Ελπιζω να μην με προλαβουν τα γεγονοτα 😉
 
Κουκου! Να'μαι κι εγωωω!:D Βγηκα να πω Καλη Χρονια σε ολους!
 

Συνημμένα

  • ______006.webp
    ______006.webp
    40 KB · Προβολές: 112
Ax τι ομορφο μωρο ειναι αυτο; Μου αρεσει πως κοιταει.
 
Καλημερα! Κανω τις πρωτες μου βολτες στο κλουβι!
Οπως βλεπετε, ειμαι ηδη πιο μεγαλος απο τη μαμα μου που βρισκεται πισω μου:D
 

Συνημμένα

  • ______008.webp
    ______008.webp
    25,3 KB · Προβολές: 118
Γεωργία μπράβο σου, φαντάζομαι πώς θα νοιώθεις που συνέβαλλες στη δημιουργία αυτής της νέας ζωούλας! Βλέποντάς τα επιβραβεύονται οι προσπάθειες, η επιμονή & υπομονή σου και όχι μόνο! Να τα χαίρεσαι, ευχαριστούμε!
 
Βγηκανε κι απο τη φωλια; :D Τι ωραιος που ειναι ο σπορος! Μονο αυτο το ενα βγηκε;
 
Αντε να περνουν σειρα και τα υπολοιπα! Αυτο ειναι το μεγαλυτερο και βγηκε η την εκαναν και τ αλλα αλλα δεν φαινονται;😛
 
Back
Top