Γενικά Επιχείρηση καταπολέμησης του εμπορίου άγριας πανίδας

ΑΒΑΤΟΝ

PB Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2012
Μηνύματα
1.549
Πόλη
Αθήνα
Σε μάστιγα έχει εξελιχθεί το παράνομο εμπόριο ειδών της άγριας πανίδας. Η δασική υπηρεσία υποστελεχωμένη και με τα λίγα μέσα υλικοτεχνικής υποδομής που διαθέτει προσπαθεί με κάθε τρόπο να ανταποκριθεί επάξια και στο τομέα αυτό.

klouvia-aigaleo.jpg


Την Κυριακή 12-10-2014, δασικοί υπάλληλοι του Δασαρχείου Αιγάλεω, επιχείρησαν στην υπαίθρια αγορά της Λεωφόρου Σχιστού με σκοπό την καταπολέμηση του παράνομου εμπορίου ειδών της άγριας πανίδας.

Κατασχέθηκε μεγάλος αριθμός πτηνών, κλωβοί παγίδευσης και ξόβεργες.

Μετά το τέλος της επιχείρησης τα πτηνά απελευθερώθηκαν στο Βοτανικό Κήπο Α.&Ι. Διομήδους στο Χαιδάρι.

dasarxeio.com

c504e-dasarxeio2baigaleo.jpg


ec63a-dsc08009_resize_resize.jpg
 
Αυτοφορο πας αν παγιδευεις και πουλας αγρια ζωα και σε πιασουν επ'αυτοφωρω; Αν οχι, μια τρυπα στο νερο μου φαινονται οι παραπανω επιχειρησεις του δασαρχειου.
 
Αυτοφορο πας αν παγιδευεις και πουλας αγρια ζωα και σε πιασουν επ'αυτοφωρω; Αν οχι, μια τρυπα στο νερο μου φαινονται οι παραπανω επιχειρησεις του δασαρχειου.

Ετσι ακριβώς.

Νά χαμε να λέγαμε.

Το Σχιστό...ζει και βασιλεύει.
 
Σίγουρα δύσκολα θα αλλάξουν τα πράγματα αλλά τουλάχιστον βλέπω ότι γίνονται προσπάθειες.
 
Δεν ξέρω αν και πόσο καλό είναι να πέφτουν τέτοια πρόστιμα... αλλά το σίγουρο είναι πως κάποια στιγμή πρέπει να αφήσουμε τα άγρια πτηνά της Ελλάδας να ανακάμψουν... Πριν είναι πολύ αργά.
 
Ελάτε τώρα παιδιά που χρειάζεται τίποτα παρά πάνω από το να περνάνε οι ελεγκτές κάθε φορά που έχει παζάρι από κει και να τους τα μαζεύουν. Μετά τα ξαναπάνε; Ο μαζικός ξεκληρισμός γίνεται γιατί υπάρχει το παζάρι. Πόσες θα πουλούσαν από στόμα σε στόμα και με αγγελίες; Άσε που κι εκεί μπορεί να γίνει έλεγχος αλλά μιλάμε για το απλούστατο τώρα.
 
Μόνο έναν άνθρωπο παρέπεμψαν στην δικαιοσύνη την δευτερη Κυριακή.

Τα πουλιά κατεσχεσαν και αυτό είναι όλο.

Kάτι είναι κι αυτό.

Βέβαια επειδή εγώ είμαι λίγο δύσπιστος κρατάω μικρό καλάθι.

Μακάρι ολα αυτά να είναι για το καλό των πουλιών και όλων των ζωντανών που βασανίζονται στα κλουβιά... Και όχι άλλων συμφερόντων.

Λέω εγώ τώρα.
 
Έμαθα πως έκαναν έφοδο και την προηγούμενη Κυριακή με 7 ή 8 συλλήψεις...

Μπααα

Περισότερες οι κλήσεις στα αυτοκίνητα.

Εχω την εντύπωση πως "κάποιοι" θέλουν να μεταφερθεί το παζάρι σε άλλη περιοχή.

Μακάρι να διαψευστώ.
 
Και γω θα σας πω αυτο που ειδα στο Σχηστο στο παζαρι την περασμενη Κυριακη, ενα μεγαλο χαμο με πιασμενα πουλακια καθε λογης. Σημερα τους τα κατασχουν μεχρι την επομενη Κυριακη εχουν μαζεψει αλλα τοσα!
 
Μπορείς να πας την ερχόμενη Κυριακή και να μας βάλεις φωτογραφίες από το "παζάρι", να δούμε κι εμείς που ζούμε μακρυά πόσο αποτυχία έχουν οι τελευταίες εξορμήσεις του δασαρχείου και της αστυνομίας;
 
Μπορείς να πας την ερχόμενη Κυριακή και να μας βάλεις φωτογραφίες από το "παζάρι", να δούμε κι εμείς που ζούμε μακρυά πόσο αποτυχία έχουν οι τελευταίες εξορμήσεις του δασαρχείου και της αστυνομίας;
Γιατι οχι, θα το κανω να δειτε το χαλι μας σε ολο του το μεγαλειο!
 
Νομίζω πως εδώ είναι κατάλληλη ώρα να δούμε, να ακούσουμε και να διαβάσουμε το ποίημα 'Ένα πουλί" που μελοποίησε ο Γιάννης Σπανός και τραγούδησε η Καίτη Χωματά

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Ένα πουλί
Πουλί από κλώνο μισερό
πιάστηκε το ‘να σου φτερό
με τ’ άλλο σου σπαράζεις
και κρέμεσαι και κράζεις

Μα εκεί που σκάλωσες πουλί
βοήθεια ανθρώπου δεν βολεί
μήδε κι ανθρώπου χέρι
να σε γλιτώσει ξέρει

Αναίσθητα είναι τα κλαδιά
ξερά κλαδιά χωρίς καρδιά
σκοτείνιασε θ’ αρχίσει
να λιανοψιχαλίσει

Και μια που κάκου πολεμάς
μια απ’ τις φτερούγες σου κρεμάς
Θέ μου δεν το λυπάσαι
όσο ψηλά και να’ σαι
ξέσταν’ αν θέλεις μόνο
τον παγωμένο κλώνο.

Κι ας καμαρώσουμε τους "χομπίστες" και τα έργα τους!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

πηγή
 
Είναι σαν τη λερναία Ύδρα, κόβεις ένα κεφάλι και βγαίνουν δύο... η μόνη λύση... καμία απολύτως αγορά. Είχα ένα διάλογο με έναν τέτοιο σήμερα το μόνο που κατάφερα ήταν να σβήσει τη φωτογραφία της ανάρτησης
 
Ελπιζω συντομα να καταφερουμε να εκτρεφουμε τα "αγρια" με ρυθμους καναρινιων και πεσουν και οι τιμες, γιατι τωρα ειναι προνομοιο για λιγους, να σταματισει και αυτη η μαστιγα πριν ειναι αργα και αναπολουμε τις εποχες που καποτε πιναμε τον καφε μας στο μπαλκονι, ακουγοντας αγριους φτερωτους τραγουδιστες να μας χαλαρωνουν πριν παμε για δουλεια.
 
View attachment 30104 View attachment 30105 View attachment 30106 View attachment 30107 View attachment 30108 Σχιστό Κερατσινίου 1 Νοεμβρίου... Τα σχόλια περιτεύουν!
Η πώληση άγριας πανίδας πάει σύννεφο!
Η χειρότερη είναι η τελευταία φώτο που βλέπω και ένα παιδάκι... Η "παιδεία" του Έλληνα πάει από γενιά σε γενιά! Τι να πω; Εύγε!
 
Back
Top