Γενικά Παράνομο Εμπόριο Άγριων πουλιών (Το καθεστώς)

Μεταχειρισμενη οχι κλεμμενη
Κοίτα,για να λέμε την αλήθεια,αν γεννάγε η φύση τεσλες θα έκλεβαν κι αυτές.την καρδερινα που βουτάνε από την φύση δεν την βλέπουν ως κλοπή.
 
Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με τα σκυλιά...οι χομπιστες εκτροφεις που κατεβαίνουν σε εκθέσεις βαφτίζονται νόμιμοι εκτροφεις.επισης να σου πω πως κανένας εκτροφεας δεν νομίζω ότι κόβει αποδείξεις.ας βρεθεί ένας τώρα να μου πει ότι εγώ αγόρασα καρδερινα από τον τάδε εκτροφεα και πήρα και απόδειξη. Αυτοί οι νόμιμοι όπως λες είναι ελάχιστοι ανάμεσα στους εκατοντάδες ερασιτέχνες "εκτροφεις". Μόνο τα pet shops έχουν δικαίωμα στην Ελλάδα να πουλάνε ζωα συντροφιάς και πουλιά για τκ 2ο επιφυλλασομαι καθώς δεν έχω ασχοληθεί με το παράνομο εμποριο πτηνων όσο με των άλλων.κι ας μη χρυσωνουμε το χάπι κανενός.Η καρδερινα πωλείται ευρέως παράνομα.ειτε εκτροφής είτε όχι.να σταματήσει η αγορά το θεωρώ απίθανο.πρεπει να αλλάξεις την νοοτροπία του κόσμου.δεν ξέρω αν είναι εφικτό.οποτε όσο υπάρχει ζήτηση θα υπάρχει εκμεταλλευση
Στο αρθρο που εδωσα νωριτερα και πιθανα διαβασες εχει ενα πολυ ενδιαφερον κομματι..περι αλλαγης νοοτροπιας.
καποιοι θεωρουν οτι μπορει να αλλαξει και οντως το διαπιστωνουν

TRANSFORMING BEHAVIOR IN RED SISKIN BREEDER COMMUNITIES​

Recognizing the need to understand factors driving demand, SAFE NAS has recently welcomed new advisors. Among them is Dr. Ada Sánchez-Mercado, a casual academic at the University of South Wales, associate researcher at Provita, and research fellow at Smithsonian’s National Zoo and Conservation Biology Institute.

In her research,10 Dr. Sánchez-Mercado and her team used social network analysis to better understand drivers of demand in the trade of an endangered songbird native to Venezuela―the red siskin. This research is a key component of the Red Siskin Initiative, an international partnership of public and private institutions, communities, and people working to understand, protect, and restore sustainable populations of this culturally important bird.

Male and female red siskins perched in a tree. Credit: © Chris Crowe, Smithsonian's National Zoo and Conservation Biology Institute


Male and female red siskins perched in a tree. Credit: © Chris Crowe, Smithsonian's National Zoo and Conservation Biology Institute


The team discovered a complex red siskin trade network, with the most critical actors being breeders. These breeders are passionate about improving their breeding skills. However, above all else, they care about gaining recognition from their peers.

As is the case in many songbird breeding communities, misguided beliefs persist, especially among novices.

“Many of the new breeders―the new generation―think wild-caught birds are easier,” said Dr. Sánchez-Mercado. “They think they will be more aggressive and, as a result, more likely to successfully pair with a female than one that has grown up in captivity and is more docile.”

They also may not know how they are hurting the species they love by acquiring wild-caught birds.




However, Dr. Sánchez-Mercado noted most experienced breeders know that incorporating wild-caught birds into their breeding operations is unnecessary. Unfortunately, these expert breeders may be isolated, and, on top of language barriers, lack the tools and channels to communicate with those with less experience.

In order to bridge the communication gap, Dr. Sánchez-Mercado and her team started a behavior change campaign11 called “Anidando Futuro,” which translates to “Nesting Future.” This campaign promotes positive attitudes towards sustainable breeding practices among red siskin breeders in Venezuela, Brazil, Spain, and Portugal, with the goal of establishing sustainable sourcing that excludes wild-caught red siskins as the social norm. It also provides tools others can use to build their own campaigns.

Researchers and experienced breeders have co-established workshops, forums, and meetings to facilitate this behavioral shift, where breeders can acquire, discuss, and disseminate sustainable practices among their peers. Many breeders were willing to work with Dr. Sánchez-Mercado and her team. Through these relationships, researchers were able to create a webinar series with high-profile breeders as their spokespeople.

“These are famous people for them,” said Dr. Sánchez-Mercado. “They’re showing their audience they are successful while still sustainably sourcing their animals.”
[automerge]1698653613[/automerge]
δεν την βλέπουν ως κλοπή.
ειναι ομως.
 
@φιλομαθης η αλλαγή νοοτροπίας αγαπητέ είναι ζήτημα ζωής και θανάτου σε πολλές περιπτώσεις.δηλ απαραίτητη!!!!!!
Εγω συμφωνω με αυτο που λες και φαινεται και απο τα posts μου εδω. Εγινε καποια καταγγελια οταν ειδες διπλα σου σκηνικο αιχμαλωσιας ή εμποριας αγριου ειδους ?
 
@φιλομαθης το θέμα της καταγγελίας δεν είναι τόσο απλό.καταρχας δεν ανακοινωνεται. Επίσης καταγγελία όταν αποφασίσεις να κάνεις σημαίνει ότι συνείδησιακα σε ενοχλεί η παρανομία έτσι?οκ λοιπόν πες ότι εγώ θέλω να καταγγείλω.θα καταγγείλω μόνο την παράνομη αιχμαλωσία?η θα πρέπει να καταγγείλω και όλους τους ιδιώτες σε ομάδες που πουλάνε παράνομα και να μη σταματήσω ποτέ?
 
@φιλομαθης το θέμα της καταγγελίας δεν είναι τόσο απλό.καταρχας δεν ανακοινωνεται. Επίσης καταγγελία όταν αποφασίσεις να κάνεις σημαίνει ότι συνείδησιακα σε ενοχλεί η παρανομία έτσι?οκ λοιπόν πες ότι εγώ θέλω να καταγγείλω.θα καταγγείλω μόνο την παράνομη αιχμαλωσία?η θα πρέπει να καταγγείλω και όλους τους ιδιώτες σε ομάδες που πουλάνε παράνομα και να μη σταματήσω ποτέ?
καπως πρεπει να γινει η αρχη
 
Τελευταία επεξεργασία:
ποιος μιλησε για επιλεκτικη δικαιοσυνη..
Εγω δεν ζητησα τo direct fb link νωριτερα?
Δεν ειδα εγω παρανομη αγοραπωλησια
Δεν αγοραζω ποτε απο το σχιστο και ουτε προκειται.
Να κανω μια ερωτηση?
Αν χτυπησει καποιος μπροστα μας , κλωτσησει , βασανισει , ενα σκυλακι γατακι κλπ γιατι το καταγγελουμε και το ανεβαζουμε στα social για κατακραυγη και ζηταμε δικαιως την τιμωρια του απο τις αρχες?
Γιατι να μην κανουμε τα ιδια για την αιχμαλωσια αγριων?
 
ποιος μιλησε για επιλεκτικη δικαιοσυνη..
Εγω δεν ζητησα τo direct fb link νωριτερα?
Δεν ειδα εγω παρανομη αγοραπωλησια
Δεν αγοραζω ποτε απο το σχιστο και ουτε προκειται.
Να κανω μια ερωτηση?
Αν χτυπησει καποιος μπροστα μας , κλωτσησει , βασανισει , ενα σκυλακι γατακι κλπ γιατι το καταγγελουμε και το ανεβαζουμε στα social για κατακραυγη και ζηταμε δικαιως την τιμωρια του απο τις αρχες?
Γιατι να μην κανουμε τα ιδια για την αιχμαλωσια αγριων?
Δεν είπα για σένα...γενικά μιλάω...φυσικά πρέπει να γίνονται καταγγελιες
 
Εγώ πάλι γιατί έχω την αίσθηση ότι συχνά οι εκτροφές καρδερίνων "εμπλουτίζονται" με άγρια μέλη, είτε κατεβασμένα από τη φωλιά είτε ενήλικα έφηβα πιασμένα, ώστε να αποφευχθεί η ενδογαμία και να αυξηθεί η λεγόμενη δεξαμενή γονιδίων; Αναρωτιέμαι συχνά αν είναι τόσο λάθος η αίσθηση αυτή που έχω κι αν βρίσκεται στο πλαίσιο της σχεδόν συνομωσιολογίας.... έχετε εσείς ακούσει κάτι ανάλογο; (εγώ, όπως καταλαβαίνετε ναι, από κάτι μισόλογα εκτροφέων...)
 
@misalouris να σταματήσουμε τότε να έχουμε πουλια
Ποτέ δεν έχω υποστηρίξει κάτι τέτοιο!
Αναφέρομαι σε αιχμάλωτα πουλιά που πριν λίγες βδομάδες ζούσαν ελεύθερα και που δεν πρέπει να αιχμαλωτίζουμε και να κατέχουμε!!! Επιμένω μάλιστα πως πρέπει να καλλιεργηθεί και η συνείδηση ... πως το κακό δεν πρέπει να περιορίζεται στο "παράνομο" της αιχμαλωσίας αυτών των ιθαγενών πουλιών .... αλλά στο "κρίμα" και στο "γιατί" που αντιστοιχεί στο καθένα από αυτά.
Στο "κρίμα" και στο "γιατί" για κάθε "αιχμάλωτο" πουλί που τις επόμενες βδομάδες θα χάσει τη ζωή του.
Γιατί στα αιχμάλωτα σπάνια επιβιώνει πάνω από το 10% από αυτά ....
Γιατί αντικειμενικά αλλά και στατιστικά μόνο 1 στα 10 πουλιά έχει πιθανότητα να επιβιώσει τους επόμενους μήνες σε αιχμαλωσία.
Κι αυτό στη δική μου ιδιοσυγκρασία ... παραμένει μόνιμα ως αναπάντητο "γιατί" και απίθανα μεγάλο "κρίμα"
 
Ποτέ δεν έχω υποστηρίξει κάτι τέτοιο!
Αναφέρομαι σε αιχμάλωτα πουλιά που πριν λίγες βδομάδες ζούσαν ελεύθερα και που δεν πρέπει να αιχμαλωτίζουμε και να κατέχουμε!!! Επιμένω μάλιστα πως πρέπει να καλλιεργηθεί και η συνείδηση ... πως το κακό δεν πρέπει να περιορίζεται στο "παράνομο" της αιχμαλωσίας αυτών των ιθαγενών πουλιών .... αλλά στο "κρίμα" και στο "γιατί" που αντιστοιχεί στο καθένα από αυτά.
Στο "κρίμα" και στο "γιατί" για κάθε "αιχμάλωτο" πουλί που τις επόμενες βδομάδες θα χάσει τη ζωή του.
Γιατί στα αιχμάλωτα σπάνια επιβιώνει πάνω από το 10% από αυτά ....
Γιατί αντικειμενικά αλλά και στατιστικά μόνο 1 στα 10 πουλιά έχει πιθανότητα να επιβιώσει τους επόμενους μήνες σε αιχμαλωσία.
Κι αυτό στη δική μου ιδιοσυγκρασία ... παραμένει μόνιμα ως αναπάντητο "γιατί" και απίθανα μεγάλο "κρίμα"
Αν το καλοσκεφτουμε όμως όλα τα πουλιά αιχμαλωτα τα έχουμε...δεν είναι η φύση τους να ζουν σε κλουβιά
 
Προσωπικά συμφωνώ με την Νικολέτα στο ποστ #16. Λείπει ο σεβασμός στα υπόλοιπα ζωντανά πλάσματα κ ικανότητα της ενσυναίσθησης, να μπορούμε για λίγο να μπούμε στην θέση τους. Κ δυστυχώς η αισχροκέρδεια "ανθίζει" όπου υπάρχει η παλιανθρωπιά. Αλλά δεν είναι το κυρίαρχο στοιχείο. Η παλιανθρωπιά είναι. Κ με τις ίδιες τιμές να πουλιούνται οι καρδερίνες εκτροφής νόμιμων εκτροφείων (εφόσον υπάρχουν) με τις πιασμένες καρδερίνες, η πρακτική θα γινόταν. Απλά δεν θα είχε τόσους μιμητές. Γι'αυτό πιστεύω ότι μια καλή αρχή μέχρι από όλους να γίνει κοινωνικά κατακριτέο κ όχι "απλά παράνομο", είναι η καταγγελία κ το πρόστιμο. Για ζωντανά πλάσματα μιλάμε που από την μια μέρα στην άλλη βρέθηκαν κολλημένα σε ένα ξύλο να χτυπούν με μένος τα φτερά τους μπας κ απελευθερωθούν ή σε ένα κλουβί. Κ επειδή οι πουλοπιαστες κ τα πετ σοπ που τα διακινούν, έχουν σε "εκτίμηση" μόνο την τσέπη τους, μια καλή αρχή είναι υπέρογκα πρόστιμα, αυστηρότερες ποινές κ έλεγχος.
Αν το καλοσκεφτουμε όμως όλα τα πουλιά αιχμαλωτα τα έχουμε...δεν είναι η φύση τους να ζουν σε κλουβιά
Έτσι είναι. Όμως η απελευθέρωση κάποιων πτηνών ισοδυναμεί με καταδίκη σε θάνατο. Μιλώντας για καναρίνια, δυστυχώς δεν έχουν την ικανότητα να επιβιώσουν ελεύθερα, όπως ακριβώς πολλά πιασμένα πουλιά δεν μπορούν να ζήσουν στην αιχμαλωσία. Γι'αυτό για τα καναρίνια, το κλουβί όσο πιο μεγάλο τόσο πιο καλά είναι. Να μπορούν λίγο να πετάνε. Κ γιαυτήν την αίσθηση της ελευθερίας, αφήνω το καναρίνι μου να πετάει ελεύθερο στο δωμάτιο για κάποιες μέρες. Άλλο που πια δεν του κάνει αίσθηση κ τεμπελιάζει πάνω στην ντουλάπα.
 
Αν το καλοσκεφτουμε όμως όλα τα πουλιά αιχμαλωτα τα έχουμε..
Σωστά.
Όπως και όλα τα οικόσιτα ζώα.
Όπως και τα ζωντανά που θα γεμίσουν το πιάτο στο τραπέζι μας.
Άλλο όμως να συνεχίζεις την εκτροφή αυτών των ζωντανών που ξεκίνησαν (καλώς ή κακώς) αιώνες πριν... κι άλλο να "βγει" ο χάρος παγανιά" σήμερα ...για δύο ευρώ το κεφάλι εξαφανίζοντας κάθε άγριο ωδικό πτηνό από τη φύση!
 
Σωστά.
Όπως και όλα τα οικόσιτα ζώα.
Όπως και τα ζωντανά που θα γεμίσουν το πιάτο στο τραπέζι μας.
Άλλο όμως να συνεχίζεις την εκτροφή αυτών των ζωντανών που ξεκίνησαν (καλώς ή κακώς) αιώνες πριν... κι άλλο να "βγει" ο χάρος παγανιά" σήμερα ...για δύο ευρώ το κεφάλι εξαφανίζοντας κάθε άγριο ωδικό πτηνό από τη φύση!
Τα οικοσιτα ζωα δεν είναι αιχμαλωτα.δεν συμφωνώ...για τα πουλιά ναι!
 
@kostellou Elen Ελένη ποιο οικόσιτο ζώο δεν είναι αιχμάλωτο κ ζει στο περιβάλλον ελεύθερο; Όλα αιχμάλωτα είναι είτε σε κοτέτσι είτε στο διαμέρισμα είτε στην ταράτσα είτε στο κλουβί. Ακόμα κ τα αδέσποτα ζουν κάτω από τους δικούς μας κανόνες κ όπου τους το επιτρέπει ο περίγυρος. Μην το μπερδεύεις με την αγάπη που μας δείχνουν είτε είναι σκυλί είτε είναι γατί είτε είναι πουλί. Η πόρτα κ τα παράθυρα κ εκεί κλειστά είναι.
 
@kostellou Elen Ελένη ποιο οικόσιτο ζώο δεν είναι αιχμάλωτο κ ζει στο περιβάλλον ελεύθερο; Όλα αιχμάλωτα είναι είτε σε κοτέτσι είτε στο διαμέρισμα είτε στην ταράτσα είτε στο κλουβί. Ακόμα κ τα αδέσποτα ζουν κάτω από τους δικούς μας κανόνες κ όπου τους το επιτρέπει ο περίγυρος. Μην το μπερδεύεις με την αγάπη που μας δείχνουν είτε είναι σκυλί είτε είναι γατί είτε είναι πουλί. Η πόρτα κ τα παράθυρα κ εκεί κλειστά είναι.
έχουμε μπερδέψει τα σκυλιά με τις κότες και τα αυγά με τα πασχάλια.το ίδιο ειναι το σκυλί μου που τρέχει παίζει πάει βόλτες τρέχει στο γρασίδι κλπ με το πουλί που ζει σε ένα κλουβί αντε 40εκ...και μόνο τρώει και κελαηδάει? Σορυ αγάπη μου αλλά καμία σχέση.Κι εγώ έχω πουλια και τα απολαμβάνω αλλά να ξέρεις μέσα μου νιώθω και λίγο τύψεις γι αυτά τα πλάσματα τα εγκλωβισμένα. Που δεν κελαηδανε για να αισθάνομαι εγώ όμορφα αλλά γιατί θέλει να καλύψει μια βιολογική του ανάγκη.ποσο δε μάλλον όταν μαζεύουν και όλα τα πουλιά της φύσης, καρδερινες αηδόνια λουγαρα τουρλια κλπ κλπ.
 
Όλα αιχμάλωτα είναι είτε για να τα χαϊδέψουμε , είτε για να τα καταβροχθισουμε είτε για να τα ακούσουμε. Το έγκλημα είναι ότι ενώ η θέση των άγριων πουλιών ανήκει στην φύση, καταλήγουν από την μια μέρα στην άλλη σε ένα κλουβί. Δεν μπορούμε να τα εξομοιώνουμε με τα πουλάκια που είναι απόγονοι γενεών πουλιών εκτροφής επειδή κοινό τους σημείο είναι η αιχμαλωσία.
 
Back
Top