Γενικά Παράνομο Εμπόριο Άγριων πουλιών (Το καθεστώς)

@kostellou Elen Εγώ θα έλεγα να σταματήσουμε να κάνουμε αυτά:

View attachment traped-native.mp4

Το βίντεο προέρχεται από το Facebook και δυστυχώς αντί αυτοί οι κύριοι να έχουν συλληφθεί ήδη, καυχιόνται κιόλας.
 
@Stavros αυτό ξέρεις γιατί γίνεται δυστυχώς?1ον γιατί υπάρχει μεγάλη ζήτηση στην καρδερινα ένα πουλί που το βρίσκουμε άφθονο στην ελληνική φύση και 2ον γιατί κάποιοι εκτρέφουν την καρδερινα και την πουλάνε χρυσάφι.Οποτε ο Έλληνας που μπορεί να αγοράσει την καρδερινα και με 15 ευρώ γιατί να πάει να δώσει 80 η 100 για μια βαλκανική και 200 η 500 για μια μεταλλαγμένη?ας σταματήσει λοιπόν η εκμετάλλευση γενικότερα της καρδερινας από ΟΛΟΥΣ. Αν η τιμής της καρδερινας εκτροφής ήταν όσο κι ενός καναρινιού δεν θα πήγαινε κάνεις να πάρει φρεσκοπιασμενη.Ξερεις όλα αυτά είναι ένας κυκλος
[automerge]1698650635[/automerge]
@Stavros εγώ αυτό που μου δείχνεις χτες το είδα live στην γειτονιά μου .
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Οποτε ο Έλληνας που μπορεί να αγοράσει την καρδερινα και με 15 ευρώ γιατί να πάει να δώσει 80 η 100 για μια βαλκανική και 200 η 500 για μια μεταλλαγμένη?
Επειδή είναι παράνομη η κατοχή, η σύλληψη και η πώληση της; Δεν φτάνει αυτό ως λόγος;

ας σταματήσει λοιπόν η εκμετάλλευση γενικότερα της καρδερινας από ΟΛΟΥΣ
Ναι, συμφωνούμε. Να σταματήσει κάθε παράνομη δραστηριότητα που αφορά αυτά τα πουλιά, όποιος κι αν την ασκεί. Διαφορετικά να ασκηθούν πιέσεις ώστε να υπάρχει ένα καθεστώς νομιμότητας, το οποίο να ακολουθείται από ΟΛΟΥΣ χωρίς δικαιολογίες.
 
@Stavros δηλ η πώληση της καρδερινας των 100 η 200 είναι νόμιμη?
Αν ξαναδιαβάσεις πιο προσεκτικά το μήνυμά μου, θα πάρεις και την απάντηση.

Εφόσον υπάρχει σχετική άδεια εκτροφής και πώλησης, τότε είναι μία χαρά νόμιμη. Η τιμή δεν αφορά το θέμα της νομιμότητας. Εκεί ισχύει ο νόμος της αγοράς. Όποιου δεν του αρέσει η τιμή να μην αγοράζει για να αναγκαστεί ο πωλητής να τη ρίξει.
 
ένα πουλί που το βρίσκουμε άφθονο στην ελληνική φύση
Αυτο ειναι η βαση της πλανης στο μυαλο (λεμε τωρα μυαλο) αυτων που αιχμαλωτιζουν αγρια σε παγκοσμιο επιπεδο
Να ρωτησω @kostellou Elen αν σου αρεσουν τα "κοκκινα" καναρινια?
 
@Stavros εγώ αυτό που μου δείχνεις χτες το είδα live στην γειτονιά μου .
Σε ποια περιοχή μένεις Ελένη; Και τι είδες ακριβώς; Πουλιά πολλά μέσα σε ένα μικρό κλουβί; αν ναι, πωλούνταν αυτά εκείνη την ώρα; ή πουλιά να αιχμαλωτίζονται;
 
@Stavros ωραία ας πούμε ότι είναι νόμιμη από ελάχιστα άτομα.τα περισσότερα όμως είναι ιδιωτες και είναι παράνομα. Κι αυτοί δεν θα ήθελαν μια καταγγελια?εκεί που βρήκες το βίντεο φαντάζομαι θα είδες και άπειρες αγγελίες από ιδιώτες που διαθέτουν μεταλλαγμενες η μη κι αν ρωτήσεις τιμές θα φύγεις τρέχοντας.να είμαστε και δίκαιοι έτσι?να είμαστε μεν κατά της παράνομης αιχμαλωσία αλλά και κατά του παράνομου εμπορίου.που στόχο έχει καιβτην αισχροκερδια
[automerge]1698651792[/automerge]
Αυτο ειναι η βαση της πλανης στο μυαλο (λεμε τωρα μυαλο) αυτων που αιχμαλωτιζουν αγρια σε παγκοσμιο επιπεδο
Να ρωτησω @kostellou Elen αν σου αρεσουν τα "κοκκινα" καναρινια?
Όχι δεν μου αρέσουν.
Αυτό δεν είναι η πλάνη στο μυαλό όσων πουλούν κι αιχμαλωτιζουν καρδερινες.ειναι η νοοτροπία του Έλληνα.η θα τις αιχμαλωτιζουν παράνομα και θα τις πουλάνε φθηνα η θα τις εκτρέφουν και θα αισχροκερδουν. Απλά πραγματάκια.εσεις τι προτιμάτε?
 
@Stavros ωραία ας πούμε ότι είναι νόμιμη από ελάχιστα άτομα.τα περισσότερα όμως είναι ιδιωτες και είναι παράνομα. Κι αυτοί δεν θα ήθελαν μια καταγγελια?
Έχω απαντήσει ήδη στα ερωτήματά σου. Αν θέλεις κάνε μου τη χάρη και διάβασε πιο προσεκτικά το μήνυμά μου αυτό.

Και για να μη θεωρηθεί ότι υπεκφεύγω, όπως γράφω και στο προηγούμενο μου μήνυμα, ΝΑΙ. να σταματήσει κάθε παράνομη δραστηριότητα είτε αφορά την εκτροφή, είτε την πώληση και δει χωρίς νόμιμα παραστατικά.
 
@kostellou Elen

η πλανη ειναι οτι νομιζουν οτι ειναι αφθονα και η πρακτικη τους δεν ειναι επικινδυνη για το ειδος
επισης ρωτησα για τα κοκκινα γιατι για να δημιουργηθει η μεταλλαξη ας πουμε και να σταθεροποιηθει πρακτικες οπως των δικων μας εξυπνων εδω κοντευουν να αφανισουν το αγριο ειδος απο το οποιο προερχεται το γονιδιο για το κοκκινο χρωμα. Τα red siskins.
τα οποια ενδημουν μονο στην βενεζουελα και ενας μικρος πλυθησμος στην Γουινεα. και εκει ηταν σε εκατομυρια ο πλυθησμος τους και τα ειχαν αφθονα..μεχρι να τα φερουν στο οριο του critically endangered.
Αισχροκερδει καποιος οταν συντελειται πωληση.Αν εγω δεν αγορασω θα πουλησει? Κανονες της αγορας ειναι
Γιατι αυτος που κατεβαζει απο φωλιες η αιχμαλωτιζει με μηδεν κοστος και πουλαει λιγα ευρω δεν αισχροκερδει? ο εκτροφεας ο νομιμος με τα παραστατικα του που εχει επενδυσει σε ζωικο κεφαλαιο και φορολογειται κανονικα γιατι να εχει τιμη πωλησης χαμηλη? εχεις δει ποσο κανουν τα μιγματα τροφης για καρδερινες τα σωστα ?
Στο κατω κατω ωραια τα tesla εντυπωσιακα..αλλα πανακριβα.Ειναι "παρανομη" η τιμη τους? Αν η καρδερινα εκτροφεα σου φαινεται ακριβη απλα δεν αγοραζεις. ουτε αγοραζεις ομως και πιασμενη.

Μου αρεσουν οι καρδερινες? φροντιζω αν μπορω να στησω σωστα μια ταιστρα για αγρια να τις βοηθαω(και αλλα ενδημικα ειδη στην περιοχη μου) τον χειμωνα και ξοδευω τα χρηματα μου σε ενα καλο σκοπο.Το κανω ηδη για τα redsiskin προσωπικα. Με δωρεες στο initiative για την προστασια τους.



Δεν το προσεγγιζω θεωρητικα το θεμα που συζηταμε
 
Σε ποια περιοχή μένεις Ελένη; Και τι είδες ακριβώς; Πουλιά πολλά μέσα σε ένα μικρό κλουβί; αν ναι, πωλούνταν αυτά εκείνη την ώρα; ή πουλιά να

Σε ποια περιοχή μένεις Ελένη; Και τι είδες ακριβώς; Πουλιά πολλά μέσα σε ένα μικρό κλουβί; αν ναι, πωλούνταν αυτά εκείνη την ώρα; ή πουλιά να αιχμαλωτίζονται;
Μένω καρδιτσα.τι εννοεις τι είδα...να έρχονται φορτωμενοι πουλιά...
 
Στο κατω κατω ωραια τα tesla εντυπωσιακα..αλλα πανακριβα.Ειναι "παρανομη" η τιμη τους. Αν η καρδερινα εκτροφεα σου φαινεται ακριβη απλα δεν αγοραζεις. ουτε αγοραζεις ομως και πιασμενη.
Και κυρίως δεν πηγαίνουμε σε μία αντιπροσωπεία για να κλέψουμε μία TESLA με τη δικαιολογία ότι η τιμή τους είναι ακριβή. 🙂
 
@kostellou Elen

η πλανη ειναι οτι νομιζουν οτι ειναι αφθονα και η πρακτικη τους δεν ειναι επικινδυνη για το ειδος
επισης ρωτησα για τα κοκκινα γιατι για να δημιουργηθει η μεταλλαξη ας πουμε και να σταθεροποιηθει πρακτικες οπως των δικων μας εξυπνων εδω κοντευουν να αφανισουν το αγριο ειδος απο το οποιο προερχεται το γονιδιο για το κοκκινο χρωμα. Τα red siskins.
τα οποια ενδημουν μονο στην βενεζουελα και ενας μικρος πλυθησμος στην Γουινεα. και εκει ηταν σε εκατομυρια ο πλυθησμος τους και τα ειχαν αφθονα..μεχρι να τα φερουν στο οριο του critically endangered.
Αισχροκερδει καποιος οταν συντελειται πωληση.Αν εγω δεν αγορασω θα πουλησει? Κανονες της αγορας ειναι
Γιατι αυτος που κατεβαζει απο φωλιες η αιχμαλωτιζει με μηδεν κοστος και πουλαει λιγα ευρω δεν αισχροκερδει? ο εκτροφεας ο νομιμος με τα παραστατικα του που εχει επενδυσει σε ζωικο κεφαλαιο και φορολογειται κανονικα γιατι να εχει τιμη πωλησης χαμηλη? εχεις δει ποσο κανουν τα μιγματα τροφης για καρδερινες τα σωστα ?
Στο κατω κατω ωραια τα tesla εντυπωσιακα..αλλα πανακριβα.Ειναι "παρανομη" η τιμη τους? Αν η καρδερινα εκτροφεα σου φαινεται ακριβη απλα δεν αγοραζεις. ουτε αγοραζεις ομως και πιασμενη.

Μου αρεσουν οι καρδερινες? φροντιζω αν μπορω να στησω σωστα μια ταιστρα για αγρια να τις βοηθαω(και αλλα ενδημικα ειδη στην περιοχη μου) τον χειμωνα και ξοδευω τα χρηματα μου σε ενα καλο σκοπο.Το κανω ηδη για τα redsiskin προσωπικα. Με δωρεες στο initiative για την προστασια τους.



Δεν το προσεγγιζω θεωρητικα το θεμα που συζηταμε
Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με τα σκυλιά...οι χομπιστες εκτροφεις που κατεβαίνουν σε εκθέσεις βαφτίζονται νόμιμοι εκτροφεις.επισης να σου πω πως κανένας εκτροφεας δεν νομίζω ότι κόβει αποδείξεις.ας βρεθεί ένας τώρα να μου πει ότι εγώ αγόρασα καρδερινα από τον τάδε εκτροφεα και πήρα και απόδειξη. Αυτοί οι νόμιμοι όπως λες είναι ελάχιστοι ανάμεσα στους εκατοντάδες ερασιτέχνες "εκτροφεις". Μόνο τα pet shops έχουν δικαίωμα στην Ελλάδα να πουλάνε ζωα συντροφιάς και πουλιά για τκ 2ο επιφυλλασομαι καθώς δεν έχω ασχοληθεί με το παράνομο εμποριο πτηνων όσο με των άλλων.κι ας μη χρυσωνουμε το χάπι κανενός.Η καρδερινα πωλείται ευρέως παράνομα.ειτε εκτροφής είτε όχι.να σταματήσει η αγορά το θεωρώ απίθανο.πρεπει να αλλάξεις την νοοτροπία του κόσμου.δεν ξέρω αν είναι εφικτό.οποτε όσο υπάρχει ζήτηση θα υπάρχει εκμεταλλευση
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Μένω καρδιτσα.τι εννοεις τι είδα...να έρχονται φορτωμενοι πουλιά...
Δεν εννοώ κάτι συγκεκριμένο πέραν αυτών που ρώτησα. Η αρχική μου σκέψη ήταν αν έμενες κοντά στην περιοχή που γίνεται το παζάρι του Σχιστού, ώστε να πηγαίναμε μαζί στην περίπτωση που μόνη σου είχες αναστολές για να κάνεις καταγγελία.
 
Και κυρίως δεν πηγαίνουμε σε μία αντιπροσωπεία για να κλέψουμε μία TESLA με τη δικαιολογία ότι η τιμή τους είναι ακριβή. 🙂
Όχι αλλά αν μπορείς να βρεις μεταχειρισμενη τεσλα σε καλύτερη τιμή θα την πάρεις.
[automerge]1698653268[/automerge]
Δεν εννοώ κάτι συγκεκριμένο πέραν αυτών που ρώτησα. Η αρχική μου σκέψη ήταν αν έμενες κοντά στην περιοχή που γίνεται το παζάρι του Σχιστού, ώστε να πηγαίναμε μαζί στην περίπτωση που μόνη σου είχες αναστολές για να κάνεις καταγγελία.
Α όχι δεν μένω Αθήνα...εδώ τις πιάνουν και από ότι έχω καταλάβει από σήμερα τα πετ θα έχουν γεμίσει καρδερινες
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Όχι αλλά αν μπορείς να βρεις μεταχειρισμενη τεσλα σε καλύτερη τιμή θα την πάρεις.
[automerge]1698653268[/automerge]

Α όχι δεν μένω Αθήνα...εδώ τις πιάνουν και από ότι έχω καταλάβει από σήμερα τα πετ θα έχουν γεμίσει καρδερινες
Μεταχειρισμενη οχι κλεμμενη
 
Back
Top