Γενικά Ερωτήσεις πριν την αγορά γκρίζου αφρικανικού

vangelis

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαϊ 2008
Μηνύματα
8
Πόλη
Αθήνα
Γειά σας και πάλι :)

Όπως σας είχα πει στο 1ο μήνυμά μου σκέφτομαι να αγοράζω γκριζο.
Εχω αγοράσει 2 βιβλια + 1 ξενόγλωσσο για το γκριζο. Εχω μάθει αρκετά, αλλά θα ήθελα και τις εμπειρίες σας. Θα γράψω κάποιες ερωτήσεις που δε βρήκα να αναφέρονται στα βιβλια.

1) Σχετικά με τις αλλεργίες, επειδή έχω κάποια αλλεργία στα μάτια την άνοιξη και το φθινόπωρο,΄λέτε να έχω πρόβλημα; και τι να κάνω;

2)Σχετικά με το πόσες ώρες πρέπει να ασχολούμαστε με τον παπαγάλο. Διάβασα ότι χρειάζεται 2-3 ώρες την ημέρα έξω απο το κλουβί + παιχνίδι απο εμάς τουλάχιστον 15 με 30 λεπτά την ημέρα.

3) Δε βρήκα πόσες ώρες μπορεί ο παπαγάλος να είναι μόνος του στο σπίτι (στο κλουβί). Τώρα λείπω 8-3 και μετά ξαναφεύγω. Εχω τη δυνατότητα να τον παρω και στην δουλειά, αλλά δε θέλω να το μάθω να είναι όλη την ώρα με ανθρώπους. Μπορεί ένας παπαγάλος να είναι 8-10 ώρες μόνος του στο σπίτι;

Επίσης, τώρα μένω με τους γονείς μου, οπότε κι εγώ να μην είμαι, θα έχει κάποιον άλλο απο τις 3 και μετά. Επειδή όμως μπορει του χρόνο να αλλάξω σπίτι και να μείνω μόνος, θα μπορεί να μένει μόνος του όσο θα λείπω στη δουλειά; Ή θα έχει συνηθίσει με 3 άτομα και θα έχει πρόβλημα;

4) Σχετικά με τα φυτά που υπάρχουν στο σπίτι δε γνωρίζω τι είδη είναι. Λέτε να φωνάξω κηπουρό για να μου πεί μην τυχόν έχω κάποιο δηλητηριώδες;

5) Δε βρήκα επίσης πού πρέπει να τον βάζω να κοιμάται το βράδυ.
Μπορώ να τον βάζω στο υπνοδωμάτιό μου; Ή καλύτερα στο σαλόνι; Αλλά το σαλόνι κάποιες φορές έχει κίνηση το βράδυ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 🙂
 
1)σχετικά με την αλλεργία δεν νομιζω να εχεις προβλημα αλλα ρωτα τον γιατρο σου καλυτερα. Πες του γκριζο παπαγαλο θελω να παρω και αυτος παραγει μια ασπρη σκονη απο τα πουπουλα του, πειραζει;

2)δεν υπαρχει στανταρ ωραριο που χρειαζεται ο παπαγαλος! Καθε πουλι ειναι διαφορετικό και εχει διαφορετικλες αναγκες παρεας, παιχνιδιου, συντροφιας, κλπ κλπ
παντως εμενα μου φαινεται λιγο το ωραριο που λες. Βεβαια ειναι καλυτερο να υπαρχουν και αλλοι στο σπιτι και να μην ειναι τελειως μονος του αλλα και παλι αμα λειπει το αφεντικο του ο παπαγαλος μονος αισθανεται. Βεβαια ειναι προρημοτερο να υπαρχουν και οι γονεις σου παρα να ειναι τελειως μονος του!
αυτο ειναι και το σημαντικοτερο πιστευω που πρεπει να σκεφτεις πολυ σοβαρα γιατι το μονο που δε θες ειναι ενα πουλι που απο τη μοναξια και την βαρεμαρα θα αρχισει να μαδιεται! Οπως το δικο μου! Στα λεω απο πρωτο χερι!
δες θεμα "ο αρθούρος" να καταλαβεις για τι μαδημα μιλαμε και υπαρχουν και αρκετα χειροτερα!

ας συνεχισουμε και στα επομενα μιας και αρχισαμε
4)τα φυτά που εχεις στο σπιτι δε σε ενδιαφερουν για αρχή παρα μονο αν τον εχεις ελευθερο και εχει προσβαση σε αυτα και μπορει να φαει μερικά,τοτε μονο θα πρεπει να το ψαξεις το θεμα. Αν τον εχεις μεσα στο κλουβι κανενα προβλημα.

5)και το θέμα του υπνου ειναι ενα ζητημα σοβαρο μιας και οι παπαγαλοι οπως μου ειπε και ο ανεστης "φοιβος" πρεπει να κοιμουνται 12 13 ωρες καθε μερα και υπνος καλλος οχι να ξυπνανε συνεχεια και να ξανακοιμουνται! Εγω τον ειχα μεσα στο δωματιο μου αλλα επειδη επεφτα αργα για υπνο αναγκαστικα τωρα με το που σουρουπωνει τον παω στο wc που δεν εχει και παραθυρο για φως και εκει δεν τον ενοχλει κανενας.στο σαλονι αμα εχει κινηση δε θα κοιμαται οπως πρεπει εκτως και αν τον σκεπαζεις με κατι χοντρο να μην εχει φως.

τεσπα η γνωμη μου;ολα αυτα ειναι λεπτομερειες,το βασικο ειναι οτι δε θα μ πορεις να περνας αρκετες ωρες μαζι του και αυτο μπορει να αποβει καταστροφικο για ενα τετοιο πουλι!
γιατι δεν κοιτας αντι για γκριζο κατι αλλο; Κανενα κονουρα για παραδειγμα η κανα ζευγαρι κοκατιλια;
να ξερεις οτι ολοι οι παπαγαλοι εχουν αναγκη την παρεα αλλα οι γκριζοι ακομα περισσοτερο! Και οσο μεγαλυτερο το πουλι τοσο πιο πολλες και οι υποχρεώσεις του!
ξανασκεψου το και οτι αλλο σε προβληματιζει γραψτο!
 
Βαγγελη αν ενα πουλι μενει μονο του 8-10 ωρες και τις αλλες 10-12 κοιμαται εσυ ποτε θα ασχολεισαι μαζι του; 😕
Μηπως να επαιρνες οπως σου ειπε και ο Νασος καποιο αλλο μικροτερο ειδος με λιγοτερες απαιτησεις και να σκεφτοσουν για την αγορα γκρι αφρικανικου καποια αλλη στιγμη αργοτερα που θα εισαι ετοιμος να του δωσεις ολα οσα ζηταει αλλα να εχεις και τον χρονο να τον ευχαριστηθεις;

Επισης πιστευω πως το θεμα του υπνου ειναι πολυ σημαντικο διοτι εκει βασιζεται κατα ενα μεγαλο μερος η ισσοροπια του πουλιου. Χρειαζεται ενα δεαωρο σιγουρα να μενει σε σκοτεινο δωματιο ανενοχλητο χωρις τηλεοραση, ομιλιες και θορυβους για να ξεκουραζεται και να ηρεμει. :)
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Ναι, το θέμα του ωραρίου με απασχολεί αρκετά. Τώρα μπορώ να βρω χρόνο, όπως και να τον φέρνω στη δουλειά, αλλά δεν ξέρω στο μέλλον αν θα χρειαστεί να λείπω περισσότερο και αν μένω μόνος τι γίνεται;
Αλλά αυτό είναι υποθετικό και ίσως να μη γίνει του χρόνου αλλά σε 2 ή 3 χρονια ή μπορεί στο μέλλον να λείπω μόνο 9 ώρες, οπότε μετά να έχω χρόνο. Πάντως, τώρα σίγουρα έχω χρόνο και πριν φύγω για δουλεια.

Μήπως θα πρέπει να αναβάλω την απόφαση για αγορά του για του χρονου; Αλλά και πάλι δεν μπορούμε να ξέρουμε πώς θα έρθουν τα πράγματα στο μέλλον... Οπότε με την αναβολή μπορεί να μη γίνει ποτέ.


Για άλλο είδος δεν το έχω σκεφτεί...
Προσωπικά νομίζω ότι αν δούμε κάτι που μας αρέσει και αρχίζουμε να το ψάχνουμε γι'αυτό το συγκεκριμένο είναι λίγο δύσκολο να συμβιβαστούμε με κάτι άλλο... Βέβαια εδώ προέχει η υγεία και η ζωή του πτηνού, αλλά δεν ξέρω αν οι συνθήκες της ζωής μου θα είναι ΄κάποτε ιδανικές ώστε να μπορώ τότε να πάρω το γκρίζο.
 
9 ωρες δεν ειναι μονο για να μενει μονος του. Ειναι πολυ, διοτι αυτο δεν θα συμβει μια φορα στο τοσο που οντως δεν εγινε και τιποτα, αλλα αυτη θα ειναι η καθημερινοτητα του. Η μοναξια ειναι ενας απο τους βασικους λογους ισως ο βασικοτερος που αρχιζουνε αυτα τα πουλια να καταστρεφουνε το φτερωμα τους.

Καταλαβαινω πως σου αρεσει η ιδεα ενος παπαγαλου και δεν προσπαθω να σε αποτρεψω απο αυτο που θελεις απλα αυτο που σου λεω ειναι οτι δε φτανει μονο το τι θελουμε για να ειναι ενα ζωο ευτυχισμενο να ζει μαζι μας. Εαν η ομιλια ειναι το θεμα που σε απασχολει να ξερεις πως μπορουνε πολλα μικροτερα ειδη να μιλησουνε ακομη και τα μικρα κοινα παπαγαλακια, βεβαια δε θα πουνε οτι θα μαθαινε ενας γκρι αλλα μην εχεις την εντυπωση οτι αν λειπεις 9-10 ωρες απο το σπιτι οτι ο γκρι θα μαθει να λεει περισσοτερα η οτι θα ειναι κοινωνικος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
με λιγα λογια το πουλι θελει καποιον να βλεπει στο σπιτι;
οσο για το θεμα εκπαιδευσης, εγω πιστευω οτι αν διαθετεις 20 λεπτα την μερα συντομα θα τον κερδισεις.
 
δενε χω παπαγαλο αλλα ξερω καποια πραγματα για αυτους. Νομιζω παντως πως η ωρα με την οποια θελει ο παπαγαλος να περνας μαζι του δεν ειναι στανταρ, ουτε μπαινει σε καλουπια. Δηλ αλλες ειναι οι αναγκες ενος παπαγαλου που εχει ταλαιπωρηθει κ θελει συντροφια κ προσοχη κ αλλες ενος ο οποιος εχει τα παιχνιδια του κ ειναι χορτασμενος κ γενικα καλα. Οποτε δεν ειναι σωστο να λεμε οτι πχ 20 λεπτα χρειαζεται μονο. Επισης με το που αγορασιε καποιος τον παπαγαλο χρειαζεται να του αφιερωνει χρονο πολυ για να εξοικειωθει μαζι του.στην αρχη ολα τα πουλακια ειναι καπως μαζεμενα κ ειναι φυσικο!
Γνωμη μου ειναι οτι εαν θελεις πουλ να τον παρεις απλως να μη μενει μονος του. Δηλ εαν ειναι κ οι γονεις σου σπιτι θα ειναι καλυτερα πιστευω. Επισης εαν μπορεις να τον παιρνεις στη δουλεια σου κ να ασοχλεισαι κ εκει μαζι του γιατι οχι;
 
δενε χω παπαγαλο αλλα ξερω καποια πραγματα για αυτους. Νομιζω παντως πως η ωρα με την οποια θελει ο παπαγαλος να περνας μαζι του δεν ειναι στανταρ, ουτε μπαινει σε καλουπια. Δηλ αλλες ειναι οι αναγκες ενος παπαγαλου που εχει ταλαιπωρηθει κ θελει συντροφια κ προσοχη κ αλλες ενος ο οποιος εχει τα παιχνιδια του κ ειναι χορτασμενος κ γενικα καλα. Οποτε δεν ειναι σωστο να λεμε οτι πχ 20 λεπτα χρειαζεται μονο. Επισης με το που αγορασιε καποιος τον παπαγαλο χρειαζεται να του αφιερωνει χρονο πολυ για να εξοικειωθει μαζι του.στην αρχη ολα τα πουλακια ειναι καπως μαζεμενα κ ειναι φυσικο!
Γνωμη μου ειναι οτι εαν θελεις πουλ να τον παρεις απλως να μη μενει μονος του. Δηλ εαν ειναι κ οι γονεις σου σπιτι θα ειναι καλυτερα πιστευω. Επισης εαν μπορεις να τον παιρνεις στη δουλεια σου κ να ασοχλεισαι κ εκει μαζι του γιατι οχι;
εξαιρετη απαντηση και πολυ σωστη.
 
ο παπαγάλος δε θελει απλα να βλεπει κοσμο! Θελει και να ασχολουνται μαζι του! Να εχει προσωπικη επαφη με το αφεντικο του!
 
τρωγοντας σουρχετε η ορεξη... Παρτον και θα δεις πως θα βρεις χρονο
να ασχολεισαι μαζι του.. Πως πραματα που σε ευχαριστουσαν πριν.. Δε θα τα θες..
και θα προτιμας να παιξεις με το, πουλι σου
καλο ειναι απο μικρο να μαθει ναναι με κοσμο... Καλο επισης να μαθεις και αλλους να το φροντιζουν.. Θα γινει καλιτερος χαρακτηρας..
η ιδεα να το παιρνεις στη δουλεια δεν ειναι καθολου ασχημη.. Εγω αρκετα συχνα κατεβαζω τον δικο μου στο ιατρειο.. Εχει γινει μασκοτ εκει..
για την αλεργια που ελεγες ενα κολπο ειναι να βρεις καποιον που ναχει ζακο και να φροντισεις να τον πλησιασεις αρκετες φορες.. Αν ειναι δυνατον και να τον χαιδεψεις.. Αν δε σε πειραξει τοτε μαλλον δε θαχεις προβλημα
 
Χαίρετε και πάλι!


Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Σήμερα έχω ραντεβού με έναν κτηνίατρο για να μου λύσει απορίες και πιστεύω θα ξέρει να με κατευθύνει και για την αγορά.
 
για μισο λεπτο παιδια

ειπατε οτι αν λειπεις 9 ωρες τουλαχιστον απ το σπιτι σου + 10 ωρες που θα κοιμαται το πουλι τοτε δεν σου μενουν πολλες ωρες για το πουλι κ ισως εχει προβλημα μοναξιας

μα ειμαστε εργαζομενοι στην συντριπτικη πλειοψηφεια
τι μπορουμε να κανουμε;
 
για μισο λεπτο παιδια

ειπατε οτι αν λειπεις 9 ωρες τουλαχιστον απ το σπιτι σου + 10 ωρες που θα κοιμαται το πουλι τοτε δεν σου μενουν πολλες ωρες για το πουλι κ ισως εχει προβλημα μοναξιας

μα ειμαστε εργαζομενοι στην συντριπτικη πλειοψηφεια
τι μπορουμε να κανουμε;

Αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι να μην αναλαβουμε ενα ζωο το οποιο εχει αναγκες που δεν μπορουμε να καλυψουμε. Ειναι το πιο εντιμο και αξιοπρεπες και για το ζωο και για εμας.

Υπαρχουνε ειδη πουλιων χωρις τοσες αναγκες και απαιτησεις οσες ενας μεγαλος παπαγαλος για τους οποιους η ανθρωπινη παρουσια και ενασχοληση ειναι τοσο απαραιτητη. Επισης τα μικροτερα σε μεγεθος πουλια μπορουμε ευκολοτερα να τα φιλοξενουμε σε ζευγαρια και ετσι εχουνε παρεα.
 
Back
Top