Γενικά Ερωτήσεις πριν την αγορά Cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
όπως έχω διαβάσει τα κοκατίλ δεν δένωντε τόσο με τον άνθρωπο όσο άλλα είδη κ έτσι αν χρειαστεί να το αφήσεις για λίγο μόνο του δεν θα στεναχωρηθεί ιδιέτερα, αυτό είναι ένα καλό γιατί κ αγαπάει τον ιδιοκτήτη του αλλά κ δεν στεναχωριέται τόσο όταν δεν είναι μαζί. 🙂
 
ευχαριστω πολυ... Οι πληροφοριες σας ηταν πραγματικα πολυ χρησιμες.
μηπως γνωριζεται καποιο καλο pet shop σε περιοχες : χολαργο, χαλανδρι, αγια παρασκευη η μαρουσι για την αγορα του παπαγαλου;
 
όπως έχω διαβάσει τα κοκατίλ δεν δένωντε τόσο με τον άνθρωπο όσο άλλα είδη

Lathos-Lathos, Lathos, Lathos... Denontai poli, para poli... opos kathe allo papagalo. Ola eksartate apo to anthropo kai oxi apo to pouli. Ama to pernete apo to mikro kai pernate poli ora mazi tou meta den tha ksekolisi apo pano sas.

ama pernete megalo kai agrio pouli oti ratsa kai an einai tha parameinei ligo poli agrios. Alla den fteei s ayto to pouli. Fteei o anthropos pou den to megalose sosta apo to mikro.
 
Σωστά Πωλίνα όλοι οι παπαγάλοι δένονται πολύ με τον εκπαιδευτή τους!
VAS αρκετά καλό pet shop είναι το pet city και είμαι σχεδόν σίγουρος οτι έχει στις περιοχές οπου αναφέρεις παραπάνω!(και εγώ απο εκεί πήρα τον δικό μου)!Βέβαια για να σιγουρευτής οτί υπάρχει στις συγγεκριμένες περιοχές καλά θα ήταν να επισκεφτής και στην ιστοσελίδα του καστήματος!
 
παντως να ξερεις οτι αν ειναι απο εκτροφεα, ταισμενο στο χερι ειναι λιγο ακριβο εγω πηρα ενα σημερα 130 ευρω
 
τι ειναι 130 ευρω μπροστα σε μια ολοκληρη ζωη; Καλυτερα να το παρω απο μικρο υγιες και ηρεμο παρα να τρεχω μετα
 
Ειλικρινα, ειναι πολυ ομορφα, ησυχα και καλοψυχα πουλια και σε συμβουλευω να παρεις! Η πουδρα δεν ειναι υπερβολικη μην ανησυχεις!
 
χρονια πολλα σε ολους, χριστος ανεστη
Αρη γιατι πρεπει να σκεπασει το κλουβι για 3 -4 μερες;
ρωταω γιατι σκεφτομαι και εγω την αγορα κοκατιλ
ευχαριστω
 
... Τέλος καλό θα ήταν όταν το πάρεις να καλύψεις με ένα σεντόνι το κλουβί για 3-4 μέρες... Και μήν του αλλάζεις το φωτινό περιββάλον απότομα σε σκοτινό(δηλαδή να μην το πας απο ένα φωτινό μέρος γρήγορα σε ένα σκοτινό ή το αντίθετο γιατί τα μάτια του δεν μπωρούν αντιδράσουν έτσι και θα αρχίζει να πετάει)...

Προσωπικα δεν συμφωνω καθολου με αυτη την "τακτικη" του σκεπασματος στη διαρκεια της ημερας και για τοσες ωρες-ημερες. Ειναι βασανιστικο και απαραδεκτο να εχεις ενα ζωο που ζει στο φως, σκεπασμενο για τοσες ημερες και δεν αποτελει τακτικη, δεν πετυχαινεις τιποτα ετσι. Δωσε στο πουλι το χρονο να εξοικειωθει στο νεο του περιβαλλον που θα βλεπει. Τι θα συνηθισει απο το χωρο αν ειναι σκεπασμενο;
Επισης τα κοκατιλ δε θελουν τοσο μεγαλο υψος στα κλουβια οσο μηκος. Αν μπορουμε να τους τα προσφερουμε κια τα δυο ειναι το ιδανικο βεβαια. Ειναι πουλια που περισσοτερο πετανε παρα σκαρφαλωνουν. Επισης τους αρεσει πολυ να σκαλιζουν στο πατωμα του κλουβιου τους και να ψαχνουν οποτε ενα κλουβι με μεγαλυτερη επιφανεια ειναι καλυτερο πιστευω.
Οσο για τα καυτερα τροφιμα κυκλοφορουν καλες επωνυμες τροφες για παπαγαλους με γευση τσιλι οποτε σιγουρα δεν απαγορευεται. Καλο ειναι ομως να μην κανουμε πειραματα αν δεν γνωριζουμε κατι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Προσωπικα δεν συμφωνω καθολου με αυτη την "τακτικη" του σκεπασματος στη διαρκεια της ημερας και για τοσες ωρες-ημερες. Ειναι βασανιστικο και απαραδεκτο να εχεις ενα ζωο που ζει στο φως, σκεπασμενο για τοσες ημερες και δεν αποτελει τακτικη, δεν πετυχαινεις τιποτα ετσι. Δωσε στο πουλι το χρονο να εξοικειωθει στο νεο του περιβαλλον που θα βλεπει. Τι θα συνηθισει απο το χωρο αν ειναι σκεπασμενο;
Ουτε εγω συμφωνω το σκεπασμα στη διαρκεια της ημερας αλλα το βραδυ δεν πρεπει απαραιτητα να σκεπαστει το κλουβι; Πιστευω πως αισθανονται πιο ασφαλεια... Ετσι ειναι ή κανω λαθος;
 
Σωστο ειναι γιατι αισθανονται πιο πολυ ασφαλεια κι εχουν λιγοτερες εξωτερικες ενοχλησεις. Γλιτωνεις κι απο κανα κουνουπι που ενδεχεται να τα τσιμπησει..
 
Συγνωμη που ρωταω σε αλλο τοπικ αλλα δεν γινεται να ανοιξω τωρα καινουργιο για 2 ερωτησουλες...

Ειδα στα προηγουμενα ποστσ οτι τα κοκατιλ πρεπει να τα παρεις μικρα για να δεθουν μαζι σου, εγω τα παρεγγειλα 6 μηνων οχι εξημερωμενα αυτο σημαινει οτι θα ειναι πιο δυσκολο ☹ ή ειναι ακομα πολυ μικρα (και θα ειναι ευκολο):D;

και επισης διαβασα για την σκονη που βγαινει απο το φτερωμα τους ειναι κακο αυτο για εμενα που εχω ασθμα;
 
εγω τα παρεγγειλα 6 μηνων οχι εξημερωμενα αυτο σημαινει οτι θα ειναι πιο δυσκολο ☹ ή ειναι ακομα πολυ μικρα (και θα ειναι ευκολο):D;

Για να είναι ήμερο το πουλί εξ αρχής θα πρέπει να είναι ταϊσμένο στο χέρι.

Το πουλάκι που θα πάρεις δεν είναι δα και τόσο μεγάλο ηλικιακά. Επειδή όμως δεν είναι ταϊσμένο στο χέρι θα πρέπει να προσπαθήσεις λιγάκι για να το εξημερώσεις. Τα κοκατίλ εξημερώνονται εύκολα, αν κάτσεις να ασχοληθείς και το πας βήμα-βήμα θα τα καταφέρεις.

και επισης διαβασα για την σκονη που βγαινει απο το φτερωμα τους ειναι κακο αυτο για εμενα που εχω ασθμα;

Δεν είναι κι ότι καλύτερο! Καλύτερα μην βάλεις το πουλί στο δωμάτιό σου. Βέβαια, μπορείς να χρησιμοποιήσεις έναν ιονιστή και να κάνεις συχνά μπάνιο το πουλί, ώστε να μειωθεί λιγάκι η πούδρα.
 
Back
Top