Γενικά Ερωτήσεις πριν την αγορά Cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vas

PB Member
Εγγραφή
9 Απρ 2009
Μηνύματα
489
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα..
Θα ήθελα να αγοράσω ένα cockatiel και αν κάποιος γνωρίζει.. Πριν κάνω αυτό το βήμα να μάθω ενδεχόμενες ζημιές που μπορεί να κάνει.. Τη φασαρία που θα προκαλέσει και το αν εκπαιδεύεται εύκολα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
η δικη μου αποψη για τα κοκατιλ ειναι οτι ειναι το δευτερο
(πρωτο - μπαντζιε)σε θεση - ευκολη εκπαιδευση.Ειναι σιγουρα μια καλη επιλογη! Ομως υπαρχει ενα αρνητικο... Βγαζει μια σκονη - πουδρα διοτι ανηκει στην οικογενεια κακατουα. Δεν ξερω ποσοτητα ομως.
 
κοιταξε με το δικο μου δεν αντιμετοπιζω κανενα ιδιαιτερο προβλημα. Η ποσοτητα της πουδρας που βγαζει δεν ειναι τοση ωστε να μην αντεχεται. Απλα ο,τι ειναι τριγυρω απο το κλουβι θα χρειαζεται επιπλεον καθαρισμα. σιγουρα δεν ειναι λογος για να μην παρεισ cockatiel.
 
επισεις ενα προβλημα που εγω αντιμετοπιζω ειναι οτι θελει να ειναι συνεχια εξω (το δικο μου ειναι εξιμερομενο) 😉
 
τοποσο ημερο και καλο θα ειναι εξαρτατε και απο το χαρακτηρα του ζωου αλλα ποιο πολυ απο το πως θα το χειριστεις εσυ... Αν παρεις ταϊσμενο στο χερι απο καποιον εκτροφεα θα ειναιποιο ευκολα τα πραγματα...

η ποσοτητα πουδρας που βγαζει ειναι πολυ λιγη και με μπανακι τακτηκα δεν ειναι ιδιαιτερο προβλημα...
 
Ta pio eykola papagalakia einai ta Budgie (opos eipe o LEOPAS) ta Cockatiel den exoune toso pexnidiariko xarakrira, ektos an to pareis apo poli mikro kai taismeno sto xeri me agapi kai frontida...tote den ta ksekolisei apo pano sou... vevea an tou dinis prosoxi sou toulaxiston 2-3 ores tin imera.

Fasaria kanei... idika to proi...apo tis 7 :)
 
εε στις 7 δε με νοιαζει..
το βραδυ να μην κανει φασαρια... στις 7 συνηθως εχουν ξυπνησει ολοι..
να ρωτησω κατι; τι ακριβως ειναι η πουδρα που λετε πως βγαζει το κοκατιλ?
 
Πούδρα λέγεται η σκόνη που έχουν στα φτερά τους τα πουλιά. :) Μερικά πτηνά παράγουν πιο πολλή σκόνη από κάποια άλλα, όπως οι cockatoo. 😉
 
...ap osa ksero ayto me ti poli poudra isxei mono gia Cockatoo...kai h poudra ayti voithaei na kratane to fteroma tou lefko.
Ta Cockatiel paragoun ti poudra opos kathe allo pouli...diladi fisiologika. Den exo prosexi TOOOOOOSO poli poudra ston diko mou papagalo.
 
πωλινα... Αν και δεν ειναι αυτο το θεμα μας...
βγαζουν τα κοκατιλ πουδρα, στα μπατζυ εγω δεν εχω παρατιρισει καθολου πουδρα.. Οπως και στο παροτελ.. Ενω τα κοκατιλ βγαζουν..συνιχος οταν χτυπαν τα φτερα τους. 🙂
 
οποτε μου λετε οτι το κοκατιλ ειναι καλη επιλογη ε;
 
Και αν δεν ειναι;:S
αν το παρω απο μικρο δηλαδη και το μαθω εγω να τρωει απο το χερι μου και το εκπεδευσω μονη μου δε θα ναι ενταξει;:/
 
αν εχεις υπομονη και αγαπη και ορεξη και αυτο γινετε... Να παρεις ενα μικρο σε ηλικια και να το εξημερωσεις σιγα-σιγα... Εχει τη μαγια του και αυτο...
 
το προτιμω...
λοιπον... καμια πληροφορια για τροφη - κλυβι - παιχνιδι κλπ?
με την ευκαιρια σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια και sorry που σας πριζω hehe
 
Για την ιστορία, το cockatiel ανήκουν στην ίδια οικογένεια με τα cockatoo, άρα και η σκόνη ισχύει, αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό. Η σκόνη στα φτερά ενός cockatoo δεν έχει καμία σχέση στο να διατηρούν το λευκό χρώμα, μιας και παράγεται απο το κάτω στρώμα των φτερών, με αποτέλεσμα μικροσποπικά και λεπτά φτερά(παραθέτω φωτογραφια), που δημιουργούν αυτό το είδος σκόνης. Τα πουλιά πέρνουν και απλώνουν συνεχώς στα φτερά τους, την σκόνη αυτή, (για αυτό τα cockatoo περιποιούνται σχεδόν το 70% της ημέρας το πτέρωμά τους) και δημιουργούν με αυτή ένα φιλμ αδιαβροχοποίησης με αποτέλεσμα να μπορούν να πετάξουν άνετα σε βροχή (όποιος έχει προσπαθήσει να κάνει μπάνιο σε cockatoo θα το έχει διαπιστώσει), και τους προσφέρει ένα είδος προσπασίας κατά των εξωπαρασίτων (ψείρες κτλ)
 

Συνημμένα

  • dust.webp
    dust.webp
    16,5 KB · Προβολές: 141
Εγώ θα σου πρώτεινα με κλειστά μάτια να πάρεις ένα cockatiel αμα δεν έχεις ξαναπάρει άλλο παπαγάλο γιατί εκπαιδεύεται σχετικά έυκολα, δέν είναι μεγάλο είδος και είναι πολύ όμορφα... Όμως πρέπει να ασχολίσε μαζί του διότι εκτός οτι είναι ένα πολύ δραστίριο είδος παπαγάλου(κατι που άκουσα σχετικά πρόσφατα είναι οτι ανα τακτά χρονικά διαστίματα καλό θα ήταν ή να του πέρνεις καινούργεια παχνίδια ή όταν του δίνεις ένα παιχνίδι να παίζει μετά απο καμιά μέρα να το κρίβεις και να του το ξανα βγάζεις μετα απο λίγο καιρό ετσι ώστε να νομίζει οτι είναι καινούργειο)να θυμάσε πως εσύ έχεις φίλους ενώ αυτό έχει μόνο εσένα(να το θυμάσε αυτό!), με αυτό να πορεύεσε...
Επίσης για τροφή κάνει σχεδόν τα πάντα εκτός απο μερέντα(δηλητίριο), αγγυνάρες και τα καφτερά... Καλό θα ήταν να του δίνεις φρούτα και λαχανικά... Επισής τα θερμά φαγητά τους αρέσουν ποιό πολύ επιδεί τους θυμίζουν την μαμά τους...
Για κλουβί θα σου πρότεινα ενα ψυλό βασικά αρκετά ''ξύλα'' για να κάθετε...
Τέλος καλό θα ήταν όταν το πάρεις να καλύψεις με ένα σεντόνι το κλουβί για 3-4 μέρες... Και μήν του αλλάζεις το φωτινό περιββάλον απότομα σε σκοτινό(δηλαδή να μην το πας απο ένα φωτινό μέρος γρήγορα σε ένα σκοτινό ή το αντίθετο γιατί τα μάτια του δεν μπωρούν αντιδράσουν έτσι και θα αρχίζει να πετάει)...
Και άμα δεν ξέρεις η τιμή του cockatiel κειμένετε απο 35-45 ΕΥΡΟ...
Άμα τελικά θα πάρεις πιστέυω πως θα είναι μια καλή επιλογή!
Ελπίζω να βοήθησα!
 
Για κλουβί θα σου πρότεινα ενα ψυλό βασικά αρκετά ''ξύλα'' για να κάθετε...
![/QUOTE]








Στην περιπτωση που ειναι ημερο και βγαινει εξω καθημερινα για να ασκειται...
Διαφορετικα το κλουβι θα πρεπει να ειναι πολυ μεγαλο για να μπορει να μετακινειται ευκολα και με λιγο πεταγμα... 😉
 
Back
Top