Γενικά Ερωτήσεις φροντίδας σχετικά με το νέο μου μωρό ringneck

Foudoukos

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιουν 2014
Μηνύματα
124
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα παιδια... Τη δευτερα που μας περασε αγορασα ενα μωρο Ringneck απο εκτροφεα ταισμενο στο χερι το οποιο θελει για κανενα 15μερο χρειαζεται ακομα μια φορα τη μερα κρεμα... Εχω καποιες ερωτησεις που θα ηθελα αν μπορουσατε να με βοηθησετε...
  1. Το σπιτι μου ειναι 30τμ ενιαιος χωρος και βλεπει σε ακαλυπτο με αποτελεσμα ωρες που εξω ειναι ακομα μερα μεσα στο σπιτι εχω σκοταδι με αποτελεσμα ο Damnian να κοιμαται απο τις 8... Αν του εχω το φως ανοιχτο μεχρι τις 10 θα εχει καποιο προβλημα;
  2. Βλεπω οτι τον τρωει συνεχεια το ραμφος του αλλα δεν παει να το ξυσει στο σουπιοκοκκαλο ή την πετρα που του εχω βαλει αλλα απλα ξυνει το πανω με το κατω μερος.. Το σουπιοκοκκαλο το μασαει μονο οταν βρισκεται στο χερι μου και του το δινω εγω.. Τι μπορω να κανω γι αυτο;
  3. Τις ωρες που βρισκεται μεσα στο κλουβι τρωει συνεχεια το φτερωμα του... Δεν εχω δει ομως πουπουλα ή κατι να πεφτει... Το κλουβι απο τη δευτερα το εχω καθαρισει 2 φορες και αλλαξα και το "Cats Best" που του εχω στον πατο. Γιατι φαγουριζεται τοσο πολυ;
  4. Εκτος απο την κρεμα του εχω μεσα στο κλουβακι του πελλετ, ηλιοσπορους, και αναμεικτο με βιταμινεις... Επισης του εχω και κομματια μηλου. Χρειαζεται κατι αλλο;
Σας ευχαριστω εκ το πρωτερων.. Οριστε και ο μικρος Damnian
 

Συνημμένα

  • 1517424_742354102478037_249288284239006660_n.webp
    1517424_742354102478037_249288284239006660_n.webp
    6,3 KB · Προβολές: 66
Γεια σου να σου ζήσει το μωρό σου είναι πολύ όμορφο! Τι ηλικία έχει ακριβώς; Γενικά αφού είναι μικρό και λόγω του χώρου αλλά και λόγω της ηλικίας του, θα κοιμάται περισσότερο από ένα ενήλικο πτηνό.
Τώρα το καλοκαίρι μπορείς να κλείνεις το φως μέχρι τις 10 τον χειμώνα όμως τι θα κάνεις που πρέπει να κοιμάται γύρω στις 6;
Για την φαγούρα δεν μπορώ να καταλάβω αυτό που περιγράφεις με το ράμφος.
Το εκτροφείο το είδες; Ήταν καθαρό; Κοίταξες το πουλάκι για εξωπαράσιτα; Μπορείς πάντως να ψεκάσεις προληπτικά με ένα spry pinex το κλουβί και το πουλί.
Έχει ολοκληρωθεί το πτέρωμά του; Μήπως βγάζει ακόμα φτερά και τον φαγουριάζουν; Έχεις δει να έχει καρφάκια;
Ανάμεσα στον πάτο και το κλουβί υπάρχει σχαράκι ή πατάει το πουλί στην άμμο; Μήπως η άμμος έχει αρωματικά;
Την κρέμα πως του την δίνεις; Με σύριγγα;
Η γενικότερη διατροφή του σιγά σιγά πρέπει να περιλαμβάνει όλα τα χόρτα εποχής, αρωματικά βότανα, φρούτα, ξηρούς καρπούς, αυγό και αυγοτροφή.
Ρίξε μια ματιά στα άρθρα περί διατροφής.
 
Σ ευχαριστω Μαρια... Η ηλικια του ειναι 9 εβδομαδων.. Το χειμωνα θα εχω το φως ανοιχτο μεχρι τις 6.. ετσι κι αλλιως και μενα μ αρεσει περισσοτερο το σκοταδι.. Το εκτροφειο δεν το ειδα γιατι ο εκτροφεας εχει και πετ παραλληλα και πηγα απο κει. Για εξωπαρασιτικα δεν κοιταξα... Το φτερωμα του δεν εχει ολοκληρωθει πληρως και εχει ακομα καρφακια.. Το σχαρακι το εβγαλα και δεν εχω αμμο κατω... ειναι κατι σαν κομματακια ξυλου... Την κρεμα του τη δινω με συριγγα... Και παλι σ ευχαριστω για τις απαντησεις..
 
Μάλλον ξύνεται από τα νέα φτεράκια. Όμως ρίξε μια ματιά. Καλύτερα να μην πατάει πάνω στα πέλετς πάντως.
 
προτεινεις να του βαλω τη σχαρα δηλαδη; Α και κατι αλλο που ξεχασα... Λειπω αρκετες ωρες το πρωι λογω δουλειας... Αλλα φροντιζω να του αφηνω ανοιχτο το ραδιο... Πιστευεις θα γινει αντικοινωνικος ετσι;
 
Ναι να την βάλεις πάλι την σχάρα για να μην παίζει με τα πέλετς.
Το πουλάκι θα προσαρμοστεί με το πρόγραμμά σου. Όταν γυρίζεις να φροντίζεις να περνάς κάποιο χρόνο παίζοντας μαζί του.
Όλες τις ώρες το ραδιόφωνο είναι κουραστικό νομίζω. Αν έχει κάποιο πρόγραμμα sleep ή κάτι άλλο να κλείνει μετά 3-4 ώρες θα ήταν καλύτερα.
 
περναω γυρω στις 2-3 ωρες τα απογευματα... Τον αφηνω πεταει και μεσα στο σπιτι με κλειστα παραθυρα και κουρτινες εννοειται...
 
Back
Top