Γενικά Το νέο μου φιλαράκι ένα μωρό ringneck

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Anemos84
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
:D Μανο ειναι τελειος! :D

Να τον χαιρεσαι!

Πως παει η εκπαιδευση; Τωρα με ψαλιδισμενα φτερα πτησης τον ελεγχεις καλυτερα;
 
Άσε Ανέστη! Θεριό ανήμερο. Αν πετούσε κι όλας θα τον είχα με λουρί!:D
Εντάξει καλά πάνε τα πράγματα εκτός από ένα. Δεν αντέχει στο κλουβί. Μιλάμε ότι μπορεί να χτυπιέται για 10 ώρες συνεχόμενα! Μέχρι και στον πάτο κατεβαίνει μήπως σπάσει κανένα κάγκελο. Τα φτερά της ουράς του αν προσέξεις στις φωτογραφίες είναι άστρωτα επειδή κρεμιέται συνέχεια στα κάγκελα. Μόνο γυναίκες δεν του έχω βάλει ακόμα μέσα μήπως και ησυχάσει. Ελπίζω να στρώσει όσο μεγαλώνει. Ακόμα 2,5 μηνών είναι. Φωνάζει κι όλας λίγο τελευταία αλλά εντάξει τον αντέχω!
 
Άσε Ανέστη! Θεριό ανήμερο. Αν πετούσε κι όλας θα τον είχα με λουρί!:D
Εντάξει καλά πάνε τα πράγματα εκτός από ένα. Δεν αντέχει στο κλουβί. Μιλάμε ότι μπορεί να χτυπιέται για 10 ώρες συνεχόμενα! Μέχρι και στον πάτο κατεβαίνει μήπως σπάσει κανένα κάγκελο. Τα φτερά της ουράς του αν προσέξεις στις φωτογραφίες είναι άστρωτα επειδή κρεμιέται συνέχεια στα κάγκελα. Μόνο γυναίκες δεν του έχω βάλει ακόμα μέσα μήπως και ησυχάσει. Ελπίζω να στρώσει όσο μεγαλώνει. Ακόμα 2,5 μηνών είναι. Φωνάζει κι όλας λίγο τελευταία αλλά εντάξει τον αντέχω!


Αν εχει αγαπημενα παιχνιδια η αλλα αντικειμενα να του τα βαλεις στο κλουβι. Να τον ταιζεις εκει μεσα κυριως και αν καθεται συνεχεια εξω να τον βαζεις μεσα σε τακτα χρονικα διαστηματα να τρωει. Νερο εχε του και εξω. Δηλαδη μην τον εχεις ολη την ημερα εξω και ξαφνικά τον βαζεις μεσα και τον αφηνεις εκει. Να εναλλασεις το μεσα-εξω. Δηλαδη μπορεις μια ωρα μεσα-μια εξω, η ανα διωρο. Πρεπει να μαθει πως το κλουβι δεν ειναι τιμωρια αλλα ενας ευχαριστος χωρος που παιζει και περναει καλα και ξεκουραζεται. Του εχεις βαλει πολλα παιχνιδια να ασχολειται; Να καθεσαι διπλα του στο κλουβι αρκετα στην αρχη και να του μιλας με ενθουσιωδη φωνη και να πιανεις τα παιχνιδια του για να τον παρακινεις να ασχοληθει με αλλα πραγματα και να ξεχαστει, και σιγα σιγα μοιλς ηρεμει λιγο να καθεσαι και πιο μακρια καθε φορα. Μωρο ειναι δεν γινεται να κανει αυτο που θελει αυτος. Αν ειναι ησυχος να τον ανταμοιβεις με χαμηλη σταθερη φωνη τωρα που δεν θα τον ξεσηκωνει. Αν χαλαει τον κοσμο να βγει εξω να τον αγνοεις και λιγο. 😉
 
κουκλος κουκλος! Αλλα προσεχε μην χασεις τον ελεγχο τωρα πουνε μικρος γιατι μετα θανε δυσκολο. Διορθωσε τωρα καποιοα πραγματα γιατι μετα θανε αργα. Δηλ αφηνε τον αρκετες ωρες μεσα στο κλουβι γιατι πρεπει να το μαθει! Και με τις φωνες προσεξε το αρκετα γιατι αμα γινει φωνακλας μπορει εσυ να το ανεχεσαι αλλα οι αλλοι μπορει οχι οπωτε οσο ειναι νορις ακομα πολεμα το,θα σου πει ο κωνσταντινος τι εκανε στον δικο του και ηρεμισε!

με το σταντ τι εκανες;το φτιαξες;
 
Να τα πάρουμε ένα ένα και θα σας πω.

Δεν τον έχω καθόλου καλομαθημένο. Το αντίθετο θα έλεγα. Κάθε πρωί μένει μέσα στο κλουβί ως το μεσημέρι και μετά θα βγει για λίγο και το βραδάκι πάλι μέσα. Μερικές φορές αν έχει καλό καιρό βγάζω το κλουβί στο μπαλκόνι και κάθεται ήσυχος μετά από λίγο αλλά αυτό το κάνω μόνο όταν είμαι στο σπίτι. Έχουν υπάρξει μάλιστα φορές που δεν τον έχω βγάλει καθόλου έξω ειδικά πριν να φτιάξω το σταντ. Όταν κοπανιέται ποτέ δεν τον βγάζω αν δεν ηρεμήσει πρώτα αλλά αυτό μπορεί να μη γίνει και ποτέ. Ούτε αν φύγω από το δωμάτιο αλλάζει κάτι γιατί μπορεί να ηρεμήσει για λίγο αλλά μόλις μπω κοπανιέται πάλι. Επίσης το κλουβί είναι δίπλα στο γραφείο μου άρα είμαι συνέχεια δίπλα του. Παιχνίδια δεν του έχω βάλει πολλά δυστυχώς και θα φτιάξω μερικά σύντομα. Όμως και αυτά που είναι μέσα αντί να παίζει μαζί τους τους επιτίθεται σαν αρπακτικό. ΑετοΜάνις!:D Αγαπημένα αντικείμενα δεν έχει εκτός από μια συμπάθεια που τρέφει στο τηλεκοντρόλ αλλά δεν του το δίνω γιατί κάνει συνέχεια ζάπινγκ!:D
Στο σταντ του έχω βάλει και τροφή εκτός από νερό γιατί στην αρχή δεν καθόταν ούτε εκεί. Τώρα ξαφνικά έπαθε μια ψύχωση με την τροφή κι όποτε είναι στο σταντ ειδικά τρώει συνέχεια.
Όσον αφορά τη φωνή εντάξει μπορεί να ρίξει κανένα τσίριγμα καμιά φορά. Τίποτα σπουδαίο. Τα ωραία τα κάνει το πρωί όταν μουρμουρίζει και μερικές φορές ακούγεται σαν κλαψιάρης!
Έχει σίγουρα έντονες κυριαρχικές τάσεις αλλά δεν του περνάει. Μόλις τον βγάλω από το κλουβί πετάει κατευθείαν στον ώμο και γαντζώνεται τόσο δυνατά που αναγκαστικά πρέπει να τον τραβήξω και εκείνη τη στιγμή γρυλίζει. Κυριολεκτικά! Μετά μου κρατάει μούτρα και δεν ανεβαίνει στο χέρι μου ειδικά όταν είναι στο σταντ.
Τι να πω εντάξει πολλά πράγματα τα αποδίδω στην ηλικία του ίσως γιατί έτσι αισθάνομαι εγώ καλύτερα αλλά δεν με ενοχλεί εμένα και τόσο. Απλά θέλω να δω τι τον ενοχλεί αυτόν ώστε να αισθάνεται πιο ωραία. Δεν θα με πιάσει και κώτσο βέβαια ένας μπέμπης!

Το σταντ το έχω φτιάξει αρκετό καιρό απλά θέλω να διορθώσω ακόμα κάποια πράγματα και δεν το έχω φωτογραφίσει. Θα το ανεβάσω σύντομα.

ΥΓ Το ράμφος αναπλάθεται; Μερικές φορές από το κοπάνημα το γρατζουνάει πολύ.
 
ωραια τοτε καλα τα πατε! Καποτε θα καταλαβει οτι οσο και να κοπανιεται εξω δε βγαινει παρα μονο οταν θες εσυ και θα το κοψει, ειναι παιδι ακομα!

για το ραμφος μη σε απασχολει, ειναι σαν τα νυχια τα δικά μας, συνεχεια μεγαλώνει.
και με τα παιχνιδια ετσι εκανε και εμενα και τελικα τωρα παιζει συνεχεια, ολη μερα! Εγω τον εχω ολη μερα στο σταντ. Το κλουβι τερμα!
μηπως να κοψεις και αλλο τα φτερα ωστε να μην μπορει να πεταξει καθολου και να μαθει να ανεβαινει στο χερι για να μετακινηθει;
 
μηπως να κοψεις και αλλο τα φτερα ωστε να μην μπορει να πεταξει καθολου και να μαθει να ανεβαινει στο χερι για να μετακινηθει;

Κάποια στιγμή το σκέφτηκα αλλά το μετάνιωσα. Εντάξει πάλι ανεβαίνει στο χέρι απλά που και που κάνει κανένα αλματάκι κανα μέτρο. Του έχω κόψει 6 από κάθε πλευρά και νομίζω ότι είναι αρκετά για την ώρα.

Αυτή τη στιγμή παίζει με ένα ρολό από χαρτί (αθάνατο παιχνίδι αυτό!) και πριν έφαγε ένα κομμάτι από το δάχτυλο μου! Συνηθισμένα πράγματα δηλαδή! :D
Όπως και τα μωρά πάντως θέλει να δαγκώνει τα πάντα! Άααουουου!😱
 
Μανο εγω οπως σου ξαναειπα ειμαι της αποψης οτι 6 φτερα απο καθε φτερο ειναι ηδη αυστηρο ψαλιδισμα. Δεν χρειαζεται αλλο. Για τον ωμο νομιζω επισης σου ειχα ξαναπει οτι εκει ειναι κυριαρχικη θεση και να μην τον αφηνεις καθολου. Γρυλιζει για να την υπερασπιστει. 😉 Ας επιτιθεται στα παιχνιδια του. Κι αυτο παιχνιδι ειναι. Κι ο Φοιβος αλλες φορες παιζει ηρεμα και αλλες επιθετικα! Μονολογει κιολας κατι δικα του σαν να τα μαλωνει... :D

Μην ανησυχεις για τιποτα! Τα πηγαινετε υπεροχα ως τωρα και εχεις αποδειχθει πολυ υπευθυνος και φροντιζεις το Μανι με τον καλυτερο δυνατο τροπο! Ολα θα μπουνε σε μια σειρα και θα ηρεμησει. Ειναι μικρος ακομη. Τωρα αρχιζει να παιρνει τη θεση του στην κυριαρχια και το χειριζεσαι αρκετα καλα το θεμα! Απλα αποψη μου ειναι πως θελει χρονο.
 
Po-po! Mani! Sketi glika! Na ton xerese Mano!
Kata tin gnomi mou mia xara pate...den ton exeis kakomathimeno...apla einai logika kapoies stigmes na sou dixnei ton xaraktira tou!
Kai opos ipane meriki foili mas...kane tou ena orario...gia na kserei pote einai ora gia pexnidi ekso kai pote gia pexnidi mesa sto klouvi...omos na mi gini to klouvi san xoros timorias...
 
Ανέστη όσον αφορά το ψαλίδισμα του Μάνι το θεωρώ όπως είπα αρκετό. Αλλά όχι και αυστηρό όμως. Ξέρω ότι ακούγεται μεγάλος ο αριθμός των φτερών επιδή όμως από ύψος 1,5 μέτρου διανύει 2 με 2,5 μέτρα μέχρι να προσγειωθεί αν δεν του είχα κόψει τόσα θα είχα πρόβλημα. Δεν έκοψα κατευθείαν 6. Στην αρχή έκοψα 3 και με δοκιμές έφτασα στα 6 και προσγειώνεται σαν τσέσνα! Άψογα! Ίσως επειδή είναι ελαφρύς να διαφέρει από άλλους παπαγάλους. Αν δυναμώσει κι άλλο θα πετάει και πιο πολύ λογικά εκτός αν βαρύνει.
Στον ώμο δεν τον αφήνω. Μόνος του πετάγεται απότομα!
Όπως λες Πωλίνα καλό είναι να υπάρχει ωράριο αλλά όταν δεν έχω εγώ καλά καλά είναι λίγο δύσκολο να έχει αυτός.
Μόνο αυτό που κάνει με το κλουβί με ενοχλεί λίγο γιατί είναι και η κατασκευή του τέτοια που κάθε δάγωμα στα κάγκελα ακούγεται σαν καμπάνα! Φανταστείτε το τώρα με ρυθμό κομπρεσέρ στις 6 το πρωί!😱
Τώρα που είναι καλοκαίρι έχω βρει ένα κόλπο για να τον κάνω να σταματάει λίγο. Τον βρέχω! Μετά κάθεται για κανένα μισάωρο σαν το κοριτσάκι με τα σπίρτα και μόλις στεγνώσει λίγο φτου κι απ' την αρχή! :D
 
αμα βρεχεις συνεχεια το κλουβι ομως θα σου σκουριασει πιο γρηγορα! 🙄

Νάσο δεν βρέχω το κλουβί! Τον Μάνι βρέχω! :D

Τον βάζω στην μπανιέρα και του κάνω ένα απαλό ντουζάκι! Εντάξει 2 το πολύ 3 φορές την μέρα όταν κάνει ζέστη. Αν και τελευταία μου δείχνει μια διάθεση να κάνει μόνος του σε ταψί! Για να δούμε θα θέλει και σαπούνι; :D
 
τελειος ο Μανι! Να τον χαιρεσαι Μανο!
 
Τελοιος κουκλος ο.. Μαγκας και ευτυχισμενος μην τον μαλωνεται πολυ.. καλη η εκπαιδευση αλλα αφου σας αγαπαει και θελει να σας ζουλαει... Δεν φταιει αυτος ο καυμενουλης που ητανε ορφανος και μοναχουλης και τωρα βρηκε ξανα την οικογενεια του! Απιθανος εγινε...
 
Μιας και ο Μάνι συνεχίζει να κοπανιέται στο κλουβί δεν υπάρχει κάτι νεότερο σε αυτόν τον τομέα. Το έχει ελαττώσει πάντως αλλά έχει κάνει αρκετή ζημιά στο ράμφος του που ελπίζω να διορθωθεί. Το νεότερο έχει να κάνει με το δάγκωμα που από παιχνιδιάρικο έγινε ξαφνικά σοβαρό. Συγκεκριμένα από τη Δευτέρα το πρωί και κάθε πρωί μόλις πάω να βάλω το χέρι μου μέσα για να του αλλάξω το νερό και να τον χαϊδέψω πριν να φύγω για τη δουλειά με δαγκώνει πολύ άσχημα. Την πρώτη φορά μάλιστα μάτωσε το δάχτυλο μου. Το απογευματάκι που γυρνάω είναι καλύτερα αλλά και πάλι είναι επικίνδυνος. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι πρόκειται για ένα στάδιο που περνάνε οι Ρινγκνεκ μετά τον απογαλακτισμό Indian Ringneck Bluffing (Biting)

Προς το παρόν τον καλοπιάνω αλλά τα φιλάκια κομμένα! Μην γίνω και σαν το τέρας του Φρανκενστάιν!:D
 
Μανο καλα κανεις και δεν πλησιαζεις το προσωπο σου αφου αντιδρα ετσι. Θα περασει αυτο το διαστημα αρκει να καθιερωθεις εσυ ως αρχηγος. Μην τον αφηνεις να βγαινει απο το κλουβι μονος του, αλλα μονο αν ανεβαινει στο χερι σου χωρις να δαγκωσει αλλιως να μεινει μεσα μεχρι να ανεβει ηρεμα κι ωραια στο χερι σου. Ας του παρει και 2-3 μερες αρκει να το καταλαβει. Γενικα να προσπαθεις να εισαι το μεσο για οτιδηποτε θελει ωστε να καταλαβει οτι εξαρταται απο εσενα και αρα εσυ εχεις το πανω χερι. 😉
 
Back
Top