Γενικά Το νέο μου φιλαράκι ένα μωρό ringneck

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Anemos84
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μανο φαινεται τελειο! ανυπομονω να το δω τελειωμενο! :D

Ευχαριστώ Ανέστη! Είναι ψηλό ακόμα γύρω στα 2 και κάτι μέτρα αλλά θα το πάω κοντά στο 1,80. Το θέμα είναι αν θα το εκτιμήσει ο Μάνι. Δεν ξέρω αν είναι έμφυτο σε όλους τους παπαγάλους αλλά ο Μάνι θέλει να κάθεται όσο πιο ψηλά γίνεται. Αν τον βάλω στο πάτωμα τρελαίνεται! Οπότε και στο σταντ πήγε και έκατσε στη κορυφή και δεν κούναγε. Πάντως τα φτερά του είναι μια χαρά. Του έκοψα 5 από την άκρη κάθε πλευράς για να μην είναι ανομοιόμορφα και φαίνονται πολύ ωραία. Δεν μπορεί να πάρει ύψος αλλά προσγειώνεται πολύ ομαλά και πετάει σε πολύ μικρή απόσταση.
 
Ευχαριστώ Ανέστη! Είναι ψηλό ακόμα γύρω στα 2 και κάτι μέτρα αλλά θα το πάω κοντά στο 1,80. Το θέμα είναι αν θα το εκτιμήσει ο Μάνι. Δεν ξέρω αν είναι έμφυτο σε όλους τους παπαγάλους αλλά ο Μάνι θέλει να κάθεται όσο πιο ψηλά γίνεται. Αν τον βάλω στο πάτωμα τρελαίνεται! Οπότε και στο σταντ πήγε και έκατσε στη κορυφή και δεν κούναγε. Πάντως τα φτερά του είναι μια χαρά. Του έκοψα 5 από την άκρη κάθε πλευράς για να μην είναι ανομοιόμορφα και φαίνονται πολύ ωραία. Δεν μπορεί να πάρει ύψος αλλά προσγειώνεται πολύ ομαλά και πετάει σε πολύ μικρή απόσταση.

χαιρομαι που τα καταφερες! Ολα καλα θα πανε! 😉

Ναι ολοι οι παπαγαλοι θελουν να καθονται στο ψηλοτερο δυνατο σημειο γι αυτο να φροντισεις αυτο να ειναι λιγο πιο κατω (η και περισσοτερο αναλογα με το ποσο κυριαρχικο ειναι το πουλι) απο το επιπεδο των ματιων σου οταν στεκεσαι ορθιος διπλα στο σταντ και οχι να τεντωνεσαι να του δωσεις το χερι να ανεβει. Συντομα θα αρχισει να αρνειται και να σπρωχνει τα ορια να δει που μπορει να φτασει και να κανει οτι θελει.
 
Πολύ καλό το stand δέντρο. Μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις τα λεπτά κλαδάκια για μάσημα η για να κρεμάσεις κάποια παιχνίδια. Θα τα στερεώσεις με κάποιες βίδες στο κυρίως κορμό και θα είναι τέλειο. Όπως έκανα και στο δικό μου. Ο κυρίως κορμός είναι σε σχήμαΥ και τα υπόλοιπα είναι βιδωμένα για να τοποθετήσω και τα μπολ νερού και φαγητού. Καλή επιτυχία. Περιμένω φωτοφραφία με αγωνία για το τελικό αποτέλεσμα.
 

Συνημμένα

  • Resize of Paris tree. 006.webp
    Resize of Paris tree. 006.webp
    21,6 KB · Προβολές: 107
Από το δικό σου σταντ πήρα την ιδέα Κώστα! Το δέντρο που έχω έχει λίγο περίεργο σχήμα αλλά πιστεύω πως θα γίνει πολύ ωραίο. Απλά είναι πολύ ψηλό αλλά θα βρω μια λύση. Αύριο αν μπορέσω θα βάλω μια φωτογραφία που θα φαίνεται ολόκληρο.
 
ωραιος μανο!
και εγω ειμαι στην αναζητηση κορμου για σταντ.
οπως σου ειπε και ο ανεστης κοψτο αρκετα μην ειναι τοσο ψηλο.
περιμενουμε φοτο οταν το ολοκληρωσεις.
 
Επειδή ήθελα να σιγουρευτώ ότι θα είναι καθαρό το σταντ αφαίρεσα όλο τον κορμό. Επίσης τον έκοψα σε 2 κομμάτια τα οποία θα ενώσω στη βάση και έτσι το ύψος θα είναι ότι πρέπει! Τα έχω αφήσει στην ταράτσα να στεγνώσουν.

Όταν βάζω στον Μάνι πορτοκάλι στο κλουβί αντί να τρώει το εσωτερικό τρώει την φλούδα! Είναι φυσιολογικό αυτό; Το πλύνω καλά βέβαια αλλά νομίζω ότι είναι βαριά για το στομάχι.

Το κόψιμο των φτερών τον επηρέασε πολύ μάλλον. Σήμερα δεν θέλει να ανέβει στο χέρι μου... Τον απογαλακτίζω σιγά σιγά μιας και δεν τον ταΐζω πια με τη σύριγγα. Κάνω τη φόρμουλα αρκετά πηχτή και την βάζω σε ένα πιατάκι ή στην ταΐστρα του κλουβιού του και τρώει μόνος του και με το πάσο του. Σποράκια όμως σπάνια τρώει ακόμα.
 

Συνημμένα

  • DSC00267.webp
    DSC00267.webp
    45,1 KB · Προβολές: 97
Πολύ καλό φαίνεται. Να πλύνεις τα ξύλα με χλωρίνη και μετά να τα βάλεις τέσσερις ημέρες στον ήλιο. Να τον μάθεις να τρώει κροκέτες(pellets) και μια φορά την εβδομάδα να τρώει σποράκια.Kαι ο δικός μου τρώει τη φλούδα και είναι εντάξει, κάποιο από τα παιδιά μπορεί να ξέρει περισσότερα.
 
Πολύ καλό φαίνεται. Να πλύνεις τα ξύλα με χλωρίνη και μετά να τα βάλεις τέσσερις ημέρες στον ήλιο. Να τον μάθεις να τρώει κροκέτες(pellets) και μια φορά την εβδομάδα να τρώει σποράκια.Kαι ο δικός μου τρώει τη φλούδα και είναι εντάξει, κάποιο από τα παιδιά μπορεί να ξέρει περισσότερα.

Κώστα γιατί να βάλω χλωρίνη; Τη θεωρώ πάρα πολύ επικίνδυνη και δεν το ρισκάρω. Το δέντρο είναι χλωρό και δεν χρειάζεται παραπάνω καθαρισμό νομίζω. Αν το αφήσω πολύ στον ήλιο είναι επικίνδυνο να σκάσει. Τώρα που έβγαλα τον φλοιό αποκλείεται να υπάρχει πρόβλημα. Επίσης τα χλωρά δέντρα δεν πιάνουν σαράκια και άλλα τέτοια έντομα άρα δεν χρειάζονται τοξικά σκευάσματα που μπορεί να αφήσουν κατάλοιπα.
 
Κώστα γιατί να βάλω χλωρίνη; Τη θεωρώ πάρα πολύ επικίνδυνη και δεν το ρισκάρω. Το δέντρο είναι χλωρό και δεν χρειάζεται παραπάνω καθαρισμό νομίζω. Αν το αφήσω πολύ στον ήλιο είναι επικίνδυνο να σκάσει. Τώρα που έβγαλα τον φλοιό αποκλείεται να υπάρχει πρόβλημα. Επίσης τα χλωρά δέντρα δεν πιάνουν σαράκια και άλλα τέτοια έντομα άρα δεν χρειάζονται τοξικά σκευάσματα που μπορεί να αφήσουν κατάλοιπα.

Noμίζω πως έχεις δίκιο, ξέχασα ότι έχεις βγάλει το φλοιό και είναι χλωρό. Το δικό μου ήταν ξερό. Όλα τα ξύλα μου τα περνάω ελαφρώς με χλωρίνη και μετά έξω 4 ημέρες στον ήλιο αλλά είναι ξερά.
 
Καλύτερα να αποφεύγεις τη χλωρίνη. Όσο και να το αφήσεις στον ήλιο μπορεί να μείνει σε καμιά χαραμάδα και μόλις το σηκώσεις να βγει. Προτίμησε βραστό νερό για τα έντομα αφού τα ξύλα είναι ξερά και θα υπάρχουν και κάποια οικολογικά προϊόντα λογικά.
 
Καλύτερα να αποφεύγεις τη χλωρίνη. Όσο και να το αφήσεις στον ήλιο μπορεί να μείνει σε καμιά χαραμάδα και μόλις το σηκώσεις να βγει. Προτίμησε βραστό νερό για τα έντομα αφού τα ξύλα είναι ξερά και θα υπάρχουν και κάποια οικολογικά προϊόντα λογικά.

Δεν τα βουτώ στη χλωρίνη,ρίχνω μέσα στο νερό λίγη και μετά τα περνάω με το πανί και τα ξεπλένω καλά με νερό. Είναι αυτονόητο ότι η χλωρίνη είναι τοξική.
 
αχ να σου ζησει! Ειναι ενας γλυκας! Και οσο μεγαλωνει... φτου φτου! Αντε αντε βαλε φωτο να δουμε και το σταντ! Νομιζω θα γινει πολυ ωραιο
 
Όταν βάζω στον Μάνι πορτοκάλι στο κλουβί αντί να τρώει το εσωτερικό τρώει την φλούδα! Είναι φυσιολογικό αυτό; Το πλύνω καλά βέβαια αλλά νομίζω ότι είναι βαριά για το στομάχι.

Το κόψιμο των φτερών τον επηρέασε πολύ μάλλον. Σήμερα δεν θέλει να ανέβει στο χέρι μου... Τον απογαλακτίζω σιγά σιγά μιας και δεν τον ταΐζω πια με τη σύριγγα. Κάνω τη φόρμουλα αρκετά πηχτή και την βάζω σε ένα πιατάκι ή στην ταΐστρα του κλουβιού του και τρώει μόνος του και με το πάσο του. Σποράκια όμως σπάνια τρώει ακόμα.

Δεν πειραζει που τρωει το πορτοκαλι με τη λουδα! 😉

Αρνειται να ανανεβει στο χερι σου επειδη πριν οταν δεν ηθελε ειχε τη δυνατοτητα να διαφυγει πετωντας! Πλεον που δεν την εχει κοιταει να περασει το δικο του με αλλη μεθοδο την αρνηση. Μπορεις να τον δελεαζεις με κατι που του αρεσει πολυ καθε φορα που του λες τη λεξη να ανεβει και ειναι καλο να χρησιμοποιεις μια συγκεκριμενη λεξη για καθε εντολη! Και βεβαια επιβραβευση μετα απο καθε καλη συμπεριφορα! Ο δικος μου εμαθε σε 2 μερες να φωναζω '' Φοιβο ελα'' και να πεταει στο χερι μου.:D Με αυτον τον τροπο του τα μαθαινω ολα!
 
Σωστή η μέθοδος σου Ανέστη! Αλλά σε μένα δύσκολα θα πιάσει ακόμα γιατί δεν δελεάζεται εύκολα μιας και δεν τρώει ακόμα τίποτα. Πολλά τα μασάει και τα σπάει όπως το καρότο αλλά δεν τα τρώει. Θα τον εκπαιδεύσω όμως. Εν τω μεταξύ αναγκάστηκα να του κόψω κι άλλα φτερά μιας και πετούσε ακόμα. 6 από κάθε πλευρά τώρα!
 
Σωστή η μέθοδος σου Ανέστη! Αλλά σε μένα δύσκολα θα πιάσει ακόμα γιατί δεν δελεάζεται εύκολα μιας και δεν τρώει ακόμα τίποτα. Πολλά τα μασάει και τα σπάει όπως το καρότο αλλά δεν τα τρώει. Θα τον εκπαιδεύσω όμως. Εν τω μεταξύ αναγκάστηκα να του κόψω κι άλλα φτερά μιας και πετούσε ακόμα. 6 από κάθε πλευρά τώρα!


Μανο τι εννοεις πετουσε; Εφευγε οταν του ζητουσες να ανεβει στο χερι η οταν πλησιαζες; 😕 Μην κοψεις αλλα διοτι μπορει να χτυπησει, ειναι και μικρος και φανταζομαι η ισσοροπια του δεν ειναι 100% ακομη. Ειναι καλο να πεταει λιγο μεσα στο δωματιο, κανει καλο στους πνευμονες, στην αναπνοη και γυμναζει τους μυες του στηθους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Πετούσε ως και 10 μέτρα! Δεν έπαιρνε πολύ ύψος αλλά πήγαινε μακριά. Τώρα πετάει λίγο και συνήθως από το χέρι στον ώμο μου! Τα γυμνάζει πάντως γιατί όταν θέλει να σκαρφαλώσει κάπου τα χτυπάει για να πάρει ώθηση. Δεν κόβω άλλα πάντως. Μερικές φορές τον γυμνάζω κι εγώ αφού τον αφήνω 1-1,5 μέτρο πάνω από το κρεβάτι και πέφτει μαλακά.
 
Έχω πολύ καιρό να ποστάρω σχετικά με τον Μάνι και μιας και μου το θύμισε ο Νάσος είπα να ανεβάσω μερικές φωτογραφίες.

th_DSC00272.jpg
th_DSC00273.jpg
th_DSC00275.jpg
th_DSC00278.jpg
 
Και μερικές ακόμα! Μην ξεγελιέστε από το αγγελικό προσωπάκι! Είναι δαίμονας!


th_DSC00274.jpg
th_DSC00276.jpg
th_DSC00277.jpg
th_DSC00279.jpg
 
Back
Top