Ασθένειες Ερωτησεις για την φροντιδα-αναρρωση του Τζοι και της Πιτς

Της έχεις σταματήσει την epithol;
Όχι φυσικά... Τώρα ηρθα σπίτι και είδα κάτω φτερά και τον έπιασα να της τσιμπάει το φτερό πτήσης.. Και επιχείρησε και στο κεφάλι... Οποτε δεν ξέρω αν περνάει Πτεροροια όπως τα αλλά πριν δεκαπέντε μέρες ή αν φταίει αυτός ή αν φταίει το σουπιοκοκκαλο...
 
Έχεις κλουβάκι να τους βάλεις ξεχωριστά και δίπλα-δίπλα;
Όχι αυτό ηθελα να πετύχω μεταφέροντας τον σποτ και τη σου στο μεγάλο..☹ να εξοικονομήσω δυο ξεχωριστά μικρά και να τα βγάλω από τη ζευγαρωστρα για καναρίνια
 
Μάλιστα... Κοίτα είναι πολλές οι μέρες συνεχούς χρήσης της epithol. Ίσως πρέπει να κάνεις μια μικρή παύση. Μην ξεχνάμε είναι παράγωγο του πετρελαίου. Όσο να ναι, κάθε καλό έχει και τις κακές του πλευρές.
Θα έλεγα ένα στοπ γύρω στις 5 μέρες, από μία σταγόνα pulmosan στο σβέρκο στην συνέχεια. Παύση για 3-4 μέρες και αν υπάρχει ακόμα ανάγκη, επανάληψη με epithol.
Και βέβαια αργότερα την δεύτερη και τελευταία εφαρμογή του pulmosan.
Στο ενδιάμεσο μπανάκια να καθαρίσει λίγο το πτέρωμα να μην τα ενοχλεί.
@Φοίβος Ανέστη, για πες κι εσύ καμιά γνώμη εδώ.
 
Έχω την αμυδρή εντύπωση και διορθώστε με αν κάνω λάθος η απλα αν είναι άλλος τρόπος εφαρμογής του pulmosan... Μια σταγόνα κάτω από κάθε φτερούγα αλλά να πιάσει δέρμα για να εισχωρήσει στη κυκλοφορία..ή δυο στο σβέρκο ή αν δω στο φως ότι έχει ακαρεα τραχείας δυο σταγόνες στο στήθος. Τον πρώτο τρόπο εφαρμογής κάπου τον ειχα διαβάσει...
 
Το παρηγγειλα και θα με ειδοποιήσουν.. Οποτε τι κάνω μέχρι να το έχουν;βάζω επιθολ η όχι; Επισης τα μπανανία που λες εννοειται μεσημέρι.. Ολο το κυρίως σώμα ή απλός ψεκασμός;
 
Το παρηγγειλα και θα με ειδοποιήσουν..

Γνώμη μου είναι, εφ' όσον υπάρχει δυνατοτητα, να μιλησεις εστω τηλεφωνικα με ενα γιατρο και να του δωσεις το ιστορικο τους απο οταν τα πηρες και τι εχεις ακολουθησει πριν βαλεις pulmosan για να είσαι 110% σίγουρη για τις κινήσεις σου
 
Πήρα μολις την κυρία Λουκάκη Αικατερίνη στην ηλιουπολη...χμμμ... Μου έβαλε ένα χέρι δέκα χιλιόμετρα γιατί χορήγησα επιθολ χωρίς μπεπανθολ... Και συμφωνήσαμε να τα πάω από κει με τη πρώτη ευκαιρία να τα δει.. Κοινώς δουλειά δεν έκανα σε πρώτη φάση.. Και μου είπε φυσικά να τα χωρίσω.. Έχω αρχίσει να απελπίζομαι..
 
Είχα πάει κι εγώ σε αυτην τη γιατρό ένα καναρινι κάποτε. Το είδε, με άκουσε μερικά δευτερόλεπτα, δεν το έπιασε και μου λέει: ακάρεα της τραχείας. Αρπάζει ένα πουλμοσαν, και κανα δυο άλλα μπουκαλάκια με βιταμίνες και ασβεστιο, μου λέει να βάλω στο σβέρκο του πουλιού μια σταγόνα και ακόμα μία σε 15 μερες, μου κάνει και το λογαριασμό, πληρώνω, και ρωτάω: θα γίνει καλά; Και λαμβάνω τη θεϊκή απάντηση: ή θα γίνει καλά ή θα πεθανει, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο.
Δεν νομίζω να είχε δίκιο στο θέμα ακάρεα της τραχείας. Είχε όμως δίκιο στο ότι δεν έγινε καλά και μετά απο 1,5 χρόνια πέθανε.
Δεν θα ξαναπατήσω το πόδι μου εκεί ποτέ, όπως καταλαβαίνεις.
 
Είχα πάει κι εγώ σε αυτην τη γιατρό ένα καναρινι κάποτε. Το είδε, με άκουσε μερικά δευτερόλεπτα, δεν το έπιασε και μου λέει: ακάρεα της τραχείας. Αρπάζει ένα πουλμοσαν, και κανα δυο άλλα μπουκαλάκια με βιταμίνες και ασβεστιο, μου λέει να βάλω στο σβέρκο του πουλιού μια σταγόνα και ακόμα μία σε 15 μερες, μου κάνει και το λογαριασμό, πληρώνω, και ρωτάω: θα γίνει καλά; Και λαμβάνω τη θεϊκή απάντηση: ή θα γίνει καλά ή θα πεθανει, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο.
Δεν νομίζω να είχε δίκιο στο θέμα ακάρεα της τραχείας. Είχε όμως δίκιο στο ότι δεν έγινε καλά και μετά απο 1,5 χρόνια πέθανε.
Δεν θα ξαναπατήσω το πόδι μου εκεί ποτέ, όπως καταλαβαίνεις.
😀 εντάξει γελάω γιατί είναι ανεκδιήγητη.. Αν καποιος έχει κάτι άλλο να προτείνει προς άγιο Δημήτριο, ηλιουπολη, νέα Σμύρνη κάπου σχετικά προσβάσιμα μη πάω Γέρακα ας πουμε.. Ας το προτείνει..

Παντως διάβασα για τα ακαρεα τραχείας ότι προκαλούν απώλεια στο φτερωμα (χωρίς αυτό να είμαι απόλυτη)
 
😀 εντάξει γελάω γιατί είναι ανεκδιήγητη.. Αν καποιος έχει κάτι άλλο να προτείνει προς άγιο Δημήτριο, ηλιουπολη, νέα Σμύρνη κάπου σχετικά προσβάσιμα μη πάω Γέρακα ας πουμε.. Ας το προτείνει..

Παντως διάβασα για τα ακαρεα τραχείας ότι προκαλούν απώλεια στο φτερωμα (χωρίς αυτό να είμαι απόλυτη)
Η @alicedros συστήνει ανεπιφύλακτα τον Κονταδάκη, στην Άνω; Γλυφάδα. Εμένα η εμπειρία μου από όσους έχω επισκεφτεί, ας πούμε ότι δεν ήταν καλή - είμαι και σπαστικός βέβαια, αλλά δεν είδα τα πουλιά να γίνονται καλά, ούτε η διάγνωση να είναι η σωστή. Πάρε αυτόν τηλέφωνο, γιατί στα ραντεβού του μάλλον είναι τυπικός (και καλά κάνει)
 
Back
Top