Ασθένειες Ερωτησεις για την φροντιδα-αναρρωση του Τζοι και της Πιτς

Πολύ αδύνατο δεν είναι, ελαφρά ίσως θα λέγαμε. Δίνε κεχρί και ξηρούς καρπούς.
Αυτό το "κρεατάκι" δεν ξέρω τι είναι, μοιάζει με κύστη πτερώματος, με ογκίδιο; Σμήγμα; Δεν ξέρω.
Πάντως απότοκος των ακάρεων δεν νομίζω πως είναι.
Συνέχισε όσα τους κάνεις και δώσε και εχινάκεια αν βρεις και με την πρώτη ευκαιρία κάντε μια επίσκεψη σε γιατρό.
 
το κεχρι πλεον..σημασια δεν το δινουν.. Ειδικα αυτος φαινεται να εχει κλιση προς τα φρεσκα μυρωδικα.. Και τα απλα σπορια.. Με εξαιρεση μια μικρη ποσοτητα αυγου, αυτη παλι επισης δεν τρωει κεχρι πλεον. Το βαζω δε το βαζω ενα και το αυτο.
 
Βάζε λίγη κανέλα στην αυγοτροφή και ρίχνε εκεί σουσάμι ωμό και κανένα αμύγδαλο κοπανισμένο.
να την εχω ξεχωρα; Γιατι ας πουμε οταν ειχα χωρια τη μιξη με τη ριγανη και το πιπερι κτλ δεν το πολυακουμπησαν. Αυτη σιγουρα οχι, αυτος... Ε... Κατι ψιλα..
να μην την αναμειξω δλδ με λιγα σπορια; Και ποσες φορες την εβδομαδα να το δινω;2-3 ειναι καλα;
 
να μην την αναμειξω δλδ με λιγα σπορια; Και ποσες φορες την εβδομαδα να το δινω;2-3 ειναι καλα;
Όχι ξεχωριστά, ναι 2-3 φορές είναι καλά. Σουσάμι μπορείς να ρίχνεις και στους σπόρους, είναι παχυντικό.
 
Το σουσάμι είναι θαυματουργό πραγματικά!

Τα καναρίνια μου αυγό σκέτο δεν τα ενθουσιάζει.
Αυγοτροφη σκέτη σφυρίζουν αδιάφορα...
Όταν τα βάλω αυτά μαζί με λίγο σουσαμακι γίνεται πανικός 😛
 
Αλκηστις, επίσης εκτός απο το σουσάμι, μπορεις να τους δώσεις σπόρους βρώμης! Εξίσου παχυντικοί, γλυκοί και πολυ αποδεκτοί απο τα πουλιά,! Πάντως δεν το λες αδύνατο το πουλί,! Ντελικάτο ίσως!
 
Ότι τρώει το σουπιοκόκκαλο, σημαίνει πως έχει ανάγκη ασβεστίου και καλά κάνει.
Ότι ξύνεται σ' αυτό είναι μια επίσης φυσιολογική λειτουργία, σ' αυτό επίσης περιποιούνται το ράμφος τους.

Συμφωνώ απόλυτα με τη Μαρια Αλκηστις! Καλό της κανει, κακό δεν της κανει! Και έχε υπόψην οτι καμμιά φορά το κανει και για παιχνιδι!
 
Αλκηστις, επίσης εκτός απο το σουσάμι, μπορεις να τους δώσεις σπόρους βρώμης! Εξίσου παχυντικοί, γλυκοί και πολυ αποδεκτοί απο τα πουλιά,! Πάντως δεν το λες αδύνατο το πουλί,! Ντελικάτο ίσως!
Ντελικάτο δεν τον λες με τέτοια πατούσα!
Συμφωνώ απόλυτα με τη Μαρια Αλκηστις! Καλό της κανει, κακό δεν της κανει! Και έχε υπόψην οτι καμμιά φορά το κανει και για παιχνιδι!
τετχοια είναι παρδαλή!
 
IMG_4187.webp

Σας παραθέτω τον προβληματισμό μου...

Η πάνω φωτογραφία τραβήχθηκε χθες...
Η κάτω τραβήχθηκε 27/3

Στην κάτω τα νέα φτερά είναι πιο πολλα.. Από ότι στη πάνω που θα επρεπε να είναι καλύτερα υποτίθεται. Εχω βάλει δεύτερο σουπιοκοκκαλο στο οποίο τρίβεται όλη μέρα και το τρωει κιολας. Αλλα δεν ξεκολλάει από κει. Εχω πάρει της βιτακραφτ. Μηπως μόνη της χάνει τα φτερά της και είναι είδος εμμονης; Ποσό ασβέστιο να της λείπει πια που έχει φάει ενάμιση σουπιοκοκκαλο... Και έχω έτοιμο και τρίτο.
 
. Μηπως μόνη της χάνει τα φτερά της και είναι είδος εμμονης; Ποσό ασβέστιο να της λείπει πια που έχει φάει ενάμιση σουπιοκοκκαλο... Και έχω έτοιμο και τρίτο.
Δεν πιστεύω πως πρόκειται για εμμονή, φαντάζομαι πως οι ανάγκες του οργανισμού της απλά δεν έχουν ακόμα καλυφθεί πλήρως..
 
Δεν πιστεύω πως πρόκειται για εμμονή, φαντάζομαι πως οι ανάγκες του οργανισμού της απλά δεν έχουν ακόμα καλυφθεί πλήρως..
Βρε καλα να είναι να της πάρω όσα θελει αλλά καταστρέφει κ τα νέα φτερά.. Πάλι κουρουπα εμεινε!
 
Back
Top