Φροντίδα Λάμπες για εσωτερικό φωτισμό στο εκτροφείο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mgerom

Canaries Expert
Εγγραφή
16 Απρ 2006
Μηνύματα
8.640
Πόλη
Αθήνα
Ο σωστός φωτισμός...
Είναι νομίζω ένας απο τους παράγοντες,
ίσως ο σπουδαιότερος, για επιτυχημένη
εσωτερική εκτροφή.
 

Συνημμένα

  • neon_arcadia_true_light_1.webp
    neon_arcadia_true_light_1.webp
    5,4 KB · Προβολές: 540
  • neon_arcadia_true_light_2.webp
    neon_arcadia_true_light_2.webp
    10,1 KB · Προβολές: 506
Οι τιμές τους που κυμαίνονται Μάκη; Έχουν περιορισμένη διάρκεια λειτουργίας;
 
Μάκη καλησπέρα.
Μία ερώτηση. Έχεις σύστημα τεχνικού φωτισμού ή απλά έχεις βάλει τις συγκεκριμένες λάμπες για την περίπτωση που ανάβεις τα φώτα.
Εν κατακλείδι πώς τις χρησιμοποιείς, έχει ενδιαφέρον η απάντησή σου γιατί θα βάλω κι εγώ τέτοιες λάμπες αλλά έχω και μια επιφάνεια από τζάμι γύρω στα 6 τ. Μ., στην μία πλευρά του χώρου μου και κατά συνέπεια, με φυσικό φωτισμό, όπως καταλαβαίνεις.
Φιλικά,
 
-Oχι δεν έχω ακόμη σύστημα ημέρας -νυχτας.
Το έχω με έναν απλό χρονοδιακόπτη που διαμορφώνω
κάθε δυο ημέρες. Τώρα έχω φτάσει να ανάβει απο 07,20-20,30.
Είναι μια δοκιμαστική περίοδος η φετινή, μια προετοιμασία για
του χρόνου.
Δεν ξέρω αν είμαι υπερβολικός αλλά νομίζω
οτι τα πουλιά, λες και ζωντανεύουν όταν ανάβει.Αποκτούν μια ιδιαίτερη
κινητικότητα,ζωηράδα κλπ.
-Και εγώ έχω αρκετή επιφάνεια ημερήσιου φωτισμού αλλά όχι αρκετή για να καλύψει όλο τον εσωτερικό χώρο.
Βέβαια χρησιμοποιώ τον λαμπτήρα των 36 watt-1,20μέτρων και καλύπτει
άνετα έναν χώρο 18 τετραγωνικών.

Η τιμή του αν θυμάμαι καλά γύρο στα 30 ευρώ. Ο Αλέξανδρος θα μας πεί με σιγουριά.
 
Μακη τι θερμοκρασια εχεις αυτη την περιοδο στο χωρο εκτροφης; και ακομη ηθελα να ρωτησω αν εχεις βαλει κατοπτρο στην λαμπα φθορισμου η ειναι σκετη;
 
Απο θερμοκρασια 17-22 με υγρασια 45-60.
Ο λαμπτήρας στο πλαστικό σκαφάκι του, χωρίς καθρέπτη.
 
καλησπερα παιδια
της λαμπες arcadia 36 w 1,20 της αγορασα 19 ευρο την μια απο το κουίκο
πριν απο περιπου δυο χρονια και της δουλευω απλα με διακοπτη οταν
χρειαστει. της δουλευω ετσι γιατι εχω φυσικο φως και της αναβω οταν
εχει συνεφια. Οι λαμπες αυτες διαρκουν οσο και οι κανονικες λαμπες φθωριου.

Υ. Γ. Μακη με αυτο το συστημα που δουλευεις πρεπει να εχεις προβλημα στο
κλεισιμω το βραδι γιατι σβινει αποτομα και τα πουλια τρωμαζουν.
 
Βέβαια χρησιμοποιώ τον λαμπτήρα των 36 watt-1,20μέτρων και καλύπτει άνετα έναν χώρο 18 τετραγωνικών.
Η τιμή του αν θυμάμαι καλά γύρο στα 30 ευρώ. Ο Αλέξανδρος θα μας πεί με σιγουριά.

Afti i lampa einai peripou sta 21 Euro.

Alexandros
 
Eχεις δίκιο Γιώργο, γι' αυτό έχω βάλει ενα
κοινό πορτατίφ με ντίμερ.Αλλά βέβαια πρέπει
να είμαι παρόν την ώρα του σβησήματος.
Σιγά-σιγά "μαζεύομαι" και ελπίζω κάποια στιγμή
θα το "τακτοποιήσω" και αυτό.
 
Να συμπληρώσω τα εξής:
Η λάμπα χρειάζεται αλλαγή κάθε χρόνο λόγω της μειωμένης
απόδοσης πλέον της ευεργετικής ακτινοβολίας UV.
Δεν πρέπει να παρεμβάλλεται ούτε πλαστικό ούτε γυαλί
ανάμεσα στην λάμπα και στα πουλιά.
Η λάμπα αυτή βοηθάει τα πουλιά όσον αφορά την πρόσληψη
βιταμίνης D3 αλλά δεν καλύπτει πλήρως τις ανάγκες τους.

Τα παραπάνω είναι στοιχεία από το επίσημο site της εταιρείας!
 
Ανδρέα τις λάμπες πρέπει να τις αλλάζουμε κάθε χρόνο είτε τις χρησιμοποιούμε είτε όχι;
 
γενικα οι λαμπες φθορισμου εχουν διάρκεια ζωης 10000 ωρες λειτουργείας, αλλα κατα τις 8000 πεφτουν και θελουν αλλαγμα. Ολες οι φθορείου είναι οκ, και αυτες πουλαν σαν ειδικες για πουλια, δεν εχουν καμια διαφορα απο τις εμποριου. Απλως πρεπει να ζητατε λαμπες (θερμου) φωτισμού, γυρω στα 3700-3800 Κ. Δινουν λιγο πιο κιτρινο φωτισμο, πιο κοντα στον ηλιακο και οχι το ψυχρο το μωβ. Οσο για χρονοδιακόπτη, εγω μεγαλώνω τη μερα μονο το πρωι, οι λαμπες κλείνουν στις 9 το πρωι, και το βραδυ σκοτεινιαζει ομαλα, για τις μέρες με πολυ συνεφια, εχω φωτοκυταρο που τις αναβει.
μια σκετη λαμπα χωρις το σκαφακι εχει 3-4 €
 
xoisnic είπε:
ολες οι φθορείου είναι οκ, και αυτες πουλαν σαν ειδικες για πουλια, δεν εχουν καμια διαφορα απο τις εμποριου
Έχουν και πολύ μεγάλη διαφορά μάλιστα!

Τα πουλιά διακρίνουν το ορατό φως σε διαφορετικό φάσμα συχνοτήτων από αυτό που αντιλαμβάνεται το ανθρώπινο μάτι. Ο φωτισμός από τις λάμπες αυτές εκπέμπεται στο φάσμα των συχνοτήτων που τα πουλιά μπορούν να δουν όπως βλέπουν και στο φυσικό φως της ημέρας. Με λίγα λόγια, οι απλές λάμπες φθορισμού περιορίζουν την οπτική αίσθηση των πουλιών.

Εκτός αυτού, οι λάμπες που αναφέρονται πιο πάνω (για πουλιά) εκπέμπουν UV ακτινοβολία. Πρόκειται για την υπεριώδη ακτινοβολία που εκπέμπει ο ήλιος, η οποία είναι απαραίτητη όταν διατηρούμε τα πουλιά σε εσωτερικό χώρο. Ένας από τους λόγους είναι και αυτός που αναφέρει ο Ανδρέας. Για να συνθέσει ο οργανισμός τη βιταμίνη D, χρειάζεται την υπεριώδη ακτινοβολία η οποία είναι απαραίτητη για την αφομοίωση του ασβεστίου.
 
καμια λαμπα δεν αναπληρωνει τον φυσικο φωτισμο.
 
Aftes i Lampes Arcadia, einai i mones lampes pou exoune tin dinatotita na exoume sto xoro mas chimata apo UV-A kai UV-B. Ximata pou einai SAN to fos tou iliou. Kai mono me afta ta kimata to pouli bori na sfiaxnei diafores vitamines mono tou apo to organismo. To pouli den blepei to peribalon san emas kai na bori na blepei diaforetika xromata xriasete ta ximata UV-B kai UV -A. Aftes i lampes exoune tin dinatotita na sfiaxnoune afta ta ximata gia peripou 4000 ores. Meta bebaios blepoume akoma fos ala ta ximata lipoune. Aftes i lampes den exoune KAMIA SKESI me kanonikes lampes i me tis lampes toy nitriou.

Kai kati akoma edo einai ena forum pou diabasoune anthropous pou exoune ena pouli, kai anthropous pou exoune 500 poulia. Edo erthoume na mathenoume, kai na dinoume tis emperies mas, kai tis gnoses mas. An omos ego kati den ksero, kai den selo proto na psakso ta katalila stixia, poles fores einai kalitero na min grafo anti na grafo mourlies. Giati etsi perdeboume mono aftous pou einai kainourgio kai seloune na mathenoune kati. Kai ego prepei na leo matheno akoma pola pragmata apo edo meza.

Alexandros
 
Κατ' αρχήν μπράβο στους σκεπτόμενους γηράσκοντες αει διδασκόμενους!
Και ένα μεγάλο μπράβο στον Αλέξανδρο, που γνωρίζοντας την επαγγελματική του ενασχόληση, όσοι από εμάς την γνωρίζουν, σε καμία περίπτωση και σε κανένα πόστ, δεν προσπάθησε και δεν προσπαθεί να κάνει, έστω και έμμεση διαφήμιση!
Απλά και πάντα όσο πιό κατανοητά γίνεται και για τον ποιό "ανίδεο" - αρχάρειο, δίνει τις γνώσεις του και είναι πολλές και εμπεριστατομένες, από βιβλιογραφία που έχει μελετήσει, αλλά και από καθηγητές κτηνιατρικής με εξιδείξευση στα πουλιά, του εξωτερικού!
Και πάντα μετριόφρωνα!
Συγγνώμη για την κατάχρηση και την για άλλη μια φορά off topic τοποθέτησή μου.
 
-Oχι δεν έχω ακόμη σύστημα ημέρας -νυχτας.
Το έχω με έναν απλό χρονοδιακόπτη που διαμορφώνω
κάθε δυο ημέρες. Τώρα έχω φτάσει να ανάβει απο 07,20-20,30.
Είναι μια δοκιμαστική περίοδος η φετινή, μια προετοιμασία για
του χρόνου.
Δεν ξέρω αν είμαι υπερβολικός αλλά νομίζω
οτι τα πουλιά, λες και ζωντανεύουν όταν ανάβει.Αποκτούν μια ιδιαίτερη
κινητικότητα,ζωηράδα κλπ.
-Και εγώ έχω αρκετή επιφάνεια ημερήσιου φωτισμού αλλά όχι αρκετή για να καλύψει όλο τον εσωτερικό χώρο.
Βέβαια χρησιμοποιώ τον λαμπτήρα των 36 watt-1,20μέτρων και καλύπτει
άνετα έναν χώρο 18 τετραγωνικών.

Η τιμή του αν θυμάμαι καλά γύρο στα 30 ευρώ. Ο Αλέξανδρος θα μας πεί με σιγουριά.
μακη προσθεσε ακομη εναν απλο χρονοδιακοπτη και σε αυτο τοποθετησε ενα φωτακι νυκτος απο αυτα που βαζουμε στα μωρα και ο λογος ειναι οτι το φως με το χρονοδιακοπτη σβηνει μια κι εξω ενω το φυσικο σιγα σιγα
οποτε με το που σβηνει το φως να αναβει το φωτακι και να καλυπτεις εν μερη αυτη τη διαφορα φυσικου τεχνιτου
προσεξε τωρα οτι τα πουλια φωναζουν μολις κληνει το φως ενω μετα θα τα δινουν ολα με το φωτακι και μετα τιποτα γιατι τα προδιαθετει για το σκοταδι το λιο χαμηλο φως (κι εγω αυτο ακριβως κανω με τη διαφορα οτι εχω λαμπα ημερας και οχι ειδικη λαμπα για πουλια)
 
μπορειται ρε παιδια, να αυξησεται τη διαρκεια φωτισμου, μονο το πρωι, με χρονοδιακοπτη, και το σουρουπο να γινεται φυσιολογικα. αντι 30 λεπτα το πρωι, βαλε 60. κανενα πουλι δε παραπονεθηκε απο τα δικα μου.
 
Back
Top