Γενικά Εχει πιασει κανεις καναρινι;

Εγγραφή
1 Απρ 2009
Μηνύματα
409
Πόλη
Αμπελόκηποι
πριν 1 μηνα επιασα ενα καναρινι θηλυκο και πριν μια βδομαδα αλλο ενα παλι θηλυκο... Εχω πιασει στο παρελθον καναρινια αφου ερχονται στα κλουβια. Εχω ρωτισει στη γειτονια αν ειναι κανενος αλλα οχι. Αν το αφησω μαλλον θα καταληξει σε καποιο στομαχι γατας. Εχετε κανενα παρομοιο γεγονος;
 
Πάρα πολλά περιστατικά. Δώσε μόνον μια προσοχή στην αρχική τους τοποθέτηση
γιατί εκτός απο το κατά σύμπτωσην και απο απροσεξία χαμένα απο κοντινά κλουβιά
υπάρχουν και τα άρρωστα που τα αφήνουν οι "καλοί" ιδιοκτήτες τους
γιατί το έξοδο του γιατρού και του φαρμάκου το θεωρούν ανόητο.
 
το να βρίσκεις καναρίνι απο το πουθενά εγώ προσωπικά το θεωρώ πολύ καλότυχο! Μακάρι να το νιώσω κάποτε και εγώ! Να σου ζήσει ο καινούριος φίλος!
 
ευχαριστω ασε πουταν και πυρωμενη την εβαλα για ζευγαρωμα. Μαλλον οταν την επιασε ο ιδιοκτητης της για να την βαλει με τον αρσενικο τουφυγε.. Αν στην γειτονια σου δεν εχει κανεις καναρινια μαλλον δεν θα πιασεις γιατι δεν ξερουν να πετανε για να πανε καπου μακρια.. Μακαρι να βρεις καποια μερα
 
δημητρη αν και με καλυψε ο κυριος μακης θα επιμεινω στην τηρηση καραντινας απο μερους σου.

*ναι μου εχει τυχει η πρωτη μου "μανα" την επομενη που ξημερωσε του γαμου μου:) και ενα κανρινακι πριν ενα χρονο των βαιων. Δυστυχως πολυ αργοτερα (πριν λιγους μηνες) μου εμφανισε σημαδια "twirling" και η γενικοτερη υγεια του επιδεινωθηκε και το εχασα. Δεν τα καταφερα ☹
 
ειχε παθει μια φορα ενας σπινος μου twirling και δεν ηξερα τι ηταν. Ειναι σαν να παλευει για να ζησει αλλa δεν τα καταφερε
 
δυο φορες και τα δυο θυληκα αλλα το ενα αρρωστο. Μαλλον δεν το ηθελαν και το αφησαν. Ειχε ενα τεραστιο ογκο στο ποδι του, αν και σε αυτη την κατασταση εζησε περιπου ενα χρονο. Και μια φορα που μου εφυγαν 2 ενα αρσενικο και ενα θυληκο και προλαβα και επιασα το θυληκο... (αυτο μαλλον δεν πιανει)
 
καναρινάκια π ΄ναι η αδυναμία μ δεν μου ΄χουν έρθει ποτέ..
παπαγαλάκια 1-2 φορές...
 
ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΑΡΙΝΙ

Δημήτρη μου σέυχαριστώ για την ευχή σου, ελπίζω η καινούρια σου φίλη να είναι γερή και να σου χαρίσει και απογόνους. 🙂
 
Στην Πετρούπολη πριν απο ένα μήνα ήρθαν στο μπαλκόνι του πατέρα μου πολλά καναρίνια. Έκατσαν για λίγο και έφυγαν. Απ' ότι φαίνεται κυκλοφορούν και ελεύθερα. Συνήθως όμως αφήνονται ελεύθερα όταν έχουν κάποια ασθένεια και οι κάτοχοι τους βαριούνται να τα φροντίσουν. Γι' αυτό έχε το νού σου για λίγο καιρό.
 
γειά σου Δημήτρη, εγώ έπιασα ένα στις 26 Μαρτίου, είναι αρσενικό, κίτρινο, πυρωμένο κ γενίθηκε αυτόν τον αύγουστο που μας πέρασε:)χάρηκα πολύ όταν το βρήκα σε μιά άκρη του δρόμου μόνο κ αβοήθητο γιατί αλλιώς δεν ξέρω τι θα του είχε συμβεί, είχε κομμένη ουρά αλλά τώρα έχει μεγαλώσει αρκετά η ουρίτσα του, κ κελαιδάει, συνέχεια:Dσου εύχωμαι να περάσετε πολλές όμορφες στιγμές με το πουλάκι σου,τι ηλικία έχει, πετάει κανονικά,το πήγες να το δεί κηνίατρος; Πρόσεχε τις κινήσεις του κ τ γενικά όλο το πουκλάκι για να δεις μήπως κάτι δεν πάει καλά έτσι μου είχανε πει κ μένα όταν το είχα βρει, καλή τύχη
 
μια χαρα ειναι την εβαλα για ζευγαρωμα και εχει βατευτει και τωρα ειναι στη φωλια..ηλικια δεν ξερω.στον κτηνιατρο δεν το πηγα γιατι μου φαινεται υγειεστατη για ναχει και ορεξη για ζευγαρωμα κιολας... σευχαριστω
 
σε εμένα ήρθε ένα καναρινάκι μωρό στον τρίτο ώροφο που μένω... Απίστευτο; Να φανταστείτε δεν είχε ακόμα σχηματίσει την ουρίτσα του.. Τώρα είναι ενός έτους! Είναι θηλυκιά και έχει ερωτευτεί ένα αρσενικό που έχω και που προσπαθώ να το κάνω καλά το αρσενικό (γιατί ψάχνω να βρω εάν έχει ακάρεα ή ασθμα) και μετά να τα ζευγαρώσω. Γιατί μάλλον υπάρχει έντονο αίσθημα μεταξύ τους... Το ένα μιλάει στο άλλο. 🙂
 
οχι δεν τα αφηνω ελευθερα. Γιατι; ναντια ποπο μεγαλη τυχη να σουρθει τοσο μικρο πουλακι ε; να σου ζησει α και περαστικα στο φιλο σου.
 
Back
Top