Φροντίδα Εχθροί των καναρινιών και λύσεις για την προστασία τους

αλικη αν το μπαρμπεκιου δεν βλεπει ουρανο (δηλαδη δεν φαινεται καθαρα απο ψηλα), βαζεις κατι απλο. Αν υπαρχει ανοιγμα προτιμησε κατι πιο γερο,ισως και μια προχειρη κατασκευη
Παναγιώτη δε βλέπει ουρανό.. Έχει τσιμέντο από πάνω.. Αν μπορέσω θα βγάλω φώτο... Η επίθεση αν γίνει θα γίνει από το πλάι όπως έγινε και την τελευταία φορά.. Απορώ που τα είδε γιατί μπροστά είχα και την κλούβα!
Από τα παραπάνω τι μου προτείνεις; Εσύ τι θα έβαζες;
 
Διάβασα πάρα πολλά posts για το θέμα, είδα οτι οι περισσοτεροι χρησημοποιούν σύρμα 1 επί 2,5 (cm).
Το 19επί19 (mm) σας φαίνεται ακατάλληλο για κέντρο Αθήνας,(χωρίς γάτες, ποντίκια);
http://www.vourisp.gr/eshop/index.php?route=product/product&path=114_120&product_id=605
Αυτό που θα φτιάξω θα έχει απόσταση 5 cm απο το κλουβί, είναι εντάξει;
Επίσης με όσα είδα και φρίκαρα,έβγαλα το συμπέρασμα οτι το προστατευτικό που πουλούν τα pet δε θα κάνει τίποτα.
Ρωτάω γιατί το φοράω στο ένα κλουβάκι που έχω.
 
Διάβασα πάρα πολλά posts για το θέμα, είδα οτι οι περισσοτεροι χρησημοποιούν σύρμα 1 επί 2,5 (cm).
Το 19επί19 (mm) σας φαίνεται ακατάλληλο για κέντρο Αθήνας,(χωρίς γάτες, ποντίκια);
http://www.vourisp.gr/eshop/index.php?route=product/product&path=114_120&product_id=605
Αυτό που θα φτιάξω θα έχει απόσταση 5 cm απο το κλουβί, είναι εντάξει;
Επίσης με όσα είδα και φρίκαρα,έβγαλα το συμπέρασμα οτι το προστατευτικό που πουλούν τα pet δε θα κάνει τίποτα.
Ρωτάω γιατί το φοράω στο ένα κλουβάκι που έχω.
Αν υπάρχει όπως λες απόσταση 5 εκατοστών καλύπτει πάρα πολλά από τα αρπακτικά...
Δεν ξέρω όμως πως θα συμπεριφερθεί η προστασία σε ποντίκι...
Και μη βιαστούμε να το αποκλείσουμε...
 
Αν υπάρχει όπως λες απόσταση 5 εκατοστών καλύπτει πάρα πολλά από τα αρπακτικά...
Δεν ξέρω όμως πως θα συμπεριφερθεί η προστασία σε ποντίκι...
Και μη βιαστούμε να το αποκλείσουμε...

Το στενόμακρο 1,2 επί 2,5 προστατεύει απο ποντίκια δηλαδή, απ'ό,τι ξέρω μόνο το μεταλλικό δίχτυ σε προστατεύει απο αυτά και μάλιστα για λίγο καιρό, πρίν αρχίσουν οι φθορές. Σκέφτηκα το 1,9 επι 1,9 για λόγους αισθητικής και ορατότητας, αν και σε αυτό το επίπεδο δεν υπάρχει μεγάλη διαφοροποίηση καλύτερα να πάω σε 1,2 επί 2,5 που είναι και πιο χοντρό και σταθερό. Μένω ανάμεσα στο άλσος Παγκρατίου και στον εθνικό κήπο και θεωρώ σίγουρο πως όλο και κάτι θα γυροφέρνει το μέρος.
edit:Τις προάλλες στο γκάζι είδα σαίτα να τζαρτζάρεται με γλάρο ο οποιος είχε ένα περιστέρι στα πόδια του, μάλλον το είχε βουτήξει απο το πρώτο.
 
Το στενόμακρο 1,2 επί 2,5 προστατεύει απο ποντίκια δηλαδή, απ'ό,τι ξέρω μόνο το μεταλλικό δίχτυ σε προστατεύει απο αυτά και μάλιστα για λίγο καιρό, πρίν αρχίσουν οι φθορές. Σκέφτηκα το 1,9 επι 1,9 για λόγους αισθητικής και ορατότητας, αν και σε αυτό το επίπεδο δεν υπάρχει μεγάλη διαφοροποίηση καλύτερα να πάω σε 1,2 επί 2,5 που είναι και πιο χοντρό και σταθερό. Μένω ανάμεσα στο άλσος Παγκρατίου και στον εθνικό κήπο και θεωρώ σίγουρο πως όλο και κάτι θα γυροφέρνει το μέρος.
Δεν έχω καμία ένσταση στην επιλογή σου... και η αισθητική είναι πολύ σοβαρό κομμάτι για να έχουμε όλοι άποψη. Θα επικροτήσω τη θέση σου, ελπίζοντας οι ανησυχίες μου να παραμείνουν ανησυχίες.
Τις προάλλες στο γκάζι είδα σαίτα να τζαρτζάρεται με γλάρο ο οποιος είχε ένα περιστέρι στα πόδια του, μάλλον το είχε βουτήξει απο το πρώτο.
Αυτό θα ήθελα να το δω.
Επειδή ο γλάρος έχει νηκτικές μεμβράνες στα πόδια του και η συγκράτηση οποιουδήποτε αντικειμένου μου μοιάζει απίθανη. Εκτός αν ήταν ανάποδα η περιγραφή οπότε...
 
.. Και σκέψου δεν ανέφερα ούτε το νεκροταφείο στο Μέτς ούτε το Καλλιμάρμαρο!
Απορώ με κάτι γείτονες που βγάζουν παπαγαλάκια έξω στον ημιόροφο..

Αυτό θα ήθελα να το δω.
Επειδή ο γλάρος έχει νηκτικές μεμβράνες στα πόδια του και η συγκράτηση οποιουδήποτε αντικειμένου μου μοιάζει απίθανη. Εκτός αν ήταν ανάποδα η περιγραφή οπότε...
Μή το λές σ'εμένα, σκέψου. Γλάρος στο Γκάζι... Περιστέρι να κρέμεται... Και ένα πραγμα να φέρνει σβούρες γύρω του!
Εγώ κόντεψα να πέσω απο τη σκάλα... Βάζαμε μια τέντα σε ταράτσα. Γλάρος και περιστέρι ήταν σίγουρα, τώρα το άλλο μου είπαν οτι ήταν σαίτα.
 
Δεν ηξερα οτι οι γλαροι τρωνε πουλια.. Ειχα μεινει στα ψαρια και τα σκουπιδια...
 
Δεν ηξερα οτι οι γλαροι τρωνε πουλια.. Ειχα μεινει στα ψαρια και τα σκουπιδια...
Ούτε εγώ το ήξερα, επ'αφορμή όμως, με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα πολλά πράγματα. Πχ:
http://www.poulia.info/2011/12/larus-cachinnans.html
και άλλα, χωρίς βέβαια όλα αυτά να αποτελούν μια κάποια απόδειξη.
 
Οι γλάροι δεν είναι συνηθισμένοι επισκέπτες και θηρευτές στις πόλεις αλλά έχουν αναφερθεί λίγα περιστατικά με γλάρους να επιτίθενται σε άλλα πουλιά. Στην φύση όμως ναι αρπάζουν ότι μπορούν.
Θυμάμαι στο Plymouth είχε κάτι τεράστιους γλάρους που μας άρπαζαν τα fish & chips στην πρώτη ευκαιρία. :D
 
Οι γλάροι δεν είναι συνηθισμένοι επισκέπτες και θηρευτές στις πόλεις αλλά έχουν αναφερθεί λίγα περιστατικά με γλάρους να επιτίθενται σε άλλα πουλιά. Στην φύση όμως ναι αρπάζουν ότι μπορούν.
Θυμάμαι στο Plymouth είχε κάτι τεράστιους γλάρους που μας άρπαζαν τα fish & chips στην πρώτη ευκαιρία. :D
Είναι κι αυτοί καιροσκόποι της θάλασσας και όπως και οι αντίστοιχοι της ξηράς δεν θα πούνε όχι σε τίποτε...
Είτε είναι νεκρό... είτε φροντίζουν οι ίδιοι να γίνει...
 
Back
Top