Φροντίδα Ζακό γδέρνει τον πάτο με το ένα πόδι όταν το βάζω στο κλουβί

billxatz

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιουλ 2021
Μηνύματα
18
Πόλη
Ρόδος
Το ζακο μου(3 μηνών)εδώ και δυο μέρες ξεκινάει και κάνει πτήσεις από το κλουβί του προς εμάς!το θέμα είναι ότι με το που το βάζω μέσα στο κλουβί πάει στον πατο βάζει το κεφάλι του κάτω γωνία και γδέρνει τον πατο με το ένα πόδι και το κάνει ασταμάτητα!αν του ανοίξω το κλουβί έρχεται πάλι έξω και όλα καλά!το κλουβί του είναι πολύ μεγάλο του έχω και παιχνίδια!δεν είχα πρόβλημα!μηπως τον κακοεμαθα στο έξω;να τον αφήσω να το κάνει και κάποια στιγμή θα κουραστεί;είναι περίεργο να τον βλέπεις σε ένα τεράστιο κλουβί στο πάτο κρυμμένο το κεφάλι του γωνία και να γδέρνει!παρακαλω την βοήθεια σας
 
@billxatz
Όλο αυτό που περιγράφεις είναι μια συνηθισμένη συμπεριφορά μωρού ζακό.
Και η μικρή μου όπως και πολλά άλλα ζακό το ίδιο κάνουνε σ'αυτή την ηλικία.
Η κίνηση αυτή όντως υποδηλώνει ότι θέλει να βγει έξω.
Προσπέρασε το και μην δίνεις μεγάλη σημασία, για να μην γίνει συνήθεια, σε λίγο καιρό θα το σταματήσει.

 
@Vada δηλαδή να τον βγάζω έξω όταν δεν το κάνει;γιατί όσο το κάνει και τον βγάζω μετά όταν τον βάζω πάλι μέσα και σε ψιλό σημείο πάει κατευθείαν στον πάτο και το κάνει πάλι!σαν να μου λέει έτσι είσαι θα δεις εσυ!σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση!
 

Συνημμένα

@billxatz
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις ένα σταθερό πρόγραμμα στις εξόδους του.
Να καταλάβει και το πουλάκι πότε είναι η ώρα για έξοδο και πότε είναι η ώρα να βρίσκεται στο κλουβί του.
Οι African grey είναι παπαγάλοι που αγαπούν την ρουτίνα και την σταθερότητα στην καθημερινότητα τους.
Προσωπικά το ζακό μου το βγάζω δύο φορές την ημέρα εκτός κλουβιού για 1 έως 1 1/2 ώρα την φορά, και πάντα με επίβλεψη.
 
@Vada άλλη μια ερώτηση σε παρακαλώ!τι ηλικία το σταμάτησε η μικρή σου να το κάνει!γιατι να είμαι στο σπίτι και να το κάνει μου ρίχνει την ψυχολογία!
 
τι ηλικία το σταμάτησε η μικρή σου να το κάνει!γιατι να είμαι στο σπίτι και να το κάνει μου ρίχνει την ψυχολογία!
Δεν χρειάζεται να πέφτει η ψυχολογία σου επειδή το πουλάκι σκαλίζει τον πάτο του κλουβιού.
Δεν είναι και το πιο τραγικό πράγμα που μπορεί να κάνει ένας παπαγάλος.
Όπως σου έγραψα και πιο πάνω θα το σταματήσει μόνο του.
Η μικρή μου, άν θυμάμαι καλά το έκανε περίπου για 3 μήνες.
Το σταμάτησε μόνη της και δεν το έχει ξανακάνει.
Να έχεις υπομονή και να του μιλάς με ήρεμο τρόπο γιατί είναι πολύ έξυπνα πουλιά και καταλαβαίνουν τις διαθέσεις μας.
Υ.Γ. Να βάλεις παιχνίδια στο κλουβί του για να δαγκώνει και να ασχολείται.
Thread 'Παιχνίδια για παπαγάλους' https://community.petbirds.gr/threads/Παιχνίδια-για-παπαγάλους.17868/
 
@Vada καλησπέρα,το ψιλό σταμάτησε να το κάνει στο πάτο και το κάνει στο ταβάνι!αν δεν του δώσω σημασία μετά από κανα 20λεπτο το σταματάει!το θέμα είναι τώρα ότι στο ταβάνι ποιανεται που και που η φτερούγα του στα πλαγιά και βγάζει κραυγή και πρέπει να του ανοίξω για να το βοηθήσω!πιστευεις ότι του έγινε συνήθεια η θέλει χρόνο ακόμα;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Back
Top