Αναπαραγωγή Ζεμπράκια ερωτοτροπούν αλλά δεν ζευγαρώνουν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eleanna

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2016
Μηνύματα
442
Πόλη
Πειραιάς
Καλημέρα σας! Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα. Εδώ και δύο μήνες περίπου έχω ένα ζευγάρι ζεμπράκια. Τα πάνε καλά, είναι συνέχεια μαζί, ο αρσενικός όλο φουσκώνει και φωνάζει, τους πήρα μεγάλο διπλό κλουβί, ζευγαρώστρα (πλαστική κλειστή), νήμα, αλλά δεν! Ξέρω ότι είναι σχετικά εύκολα στο ζευγάρωμα. Καμία συμβουλή του τι μπορεί να φταίει; Ευχαριστώ
 
Είναι σίγουρα ζευγάρι; Μήπως πρόκειται για κάποια μετάλλαξη που δεν ξεχωρίζεται εύκολα το φύλο τους;
 
Είναι σίγουρα ζευγάρι; Μήπως πρόκειται για κάποια μετάλλαξη που δεν ξεχωρίζεται εύκολα το φύλο τους;
Σίγουρα είναι ζευγάρι, το Pet shop που τα πήρα το έχει φίλος, οπότε τον εμπιστεύομαι
 
Σίγουρα είναι ζευγάρι, το Pet shop που τα πήρα το έχει φίλος, οπότε τον εμπιστεύομαι
Ναι, συμφωνώ με τον Γιάννη, τα λάθη δεν τα κάνουμε από πρόθεση. Μπορεί να μπερδεύεται. Βάλε αν θέλεις φωτογραφίες, να σου πουν όσα παιδιά ασχολούνται με αυτά και έχουν εμπειρία, να κάνουν αναγνώριση. Τώρα άλλοι παράγοντες αν και εφόσον είναι ζευγάρι, ίσως η τοποθεσία του κλουβιού; η διατροφή; (μπορείς να την περιγράψεις αναλυτικά; Μήπως τα μετακινείς; Το είδος της φωλιάς; Τι φωλιά τους έχεις βάλει; Ας δούμε τα πρακτικά.
Υπάρχουν βέβαια και οι ελάχιστες εξαιρέσεις πουλιών με ορμονικά προβλήματα αλλά είναι σπάνιο και δεν νομίζω, οπότε ας μην το συζητήσουμε επί του παρόντος.
 
Κι αυτός μπορεί να κάνει λάθος... χαλαρά.
Δεν ξέρω, πάντως παίζουν μεταξύ τους

Ναι, συμφωνώ με τον Γιάννη, τα λάθη δεν τα κάνουμε από πρόθεση. Μπορεί να μπερδεύεται. Βάλε αν θέλεις φωτογραφίες, να σου πουν όσα παιδιά ασχολούνται με αυτά και έχουν εμπειρία, να κάνουν αναγνώριση. Τώρα άλλοι παράγοντες αν και εφόσον είναι ζευγάρι, ίσως η τοποθεσία του κλουβιού; η διατροφή; (μπορείς να την περιγράψεις αναλυτικά; Μήπως τα μετακινείς; Το είδος της φωλιάς; Τι φωλιά τους έχεις βάλει; Ας δούμε τα πρακτικά.
Υπάρχουν βέβαια και οι ελάχιστες εξαιρέσεις πουλιών με ορμονικά προβλήματα αλλά είναι σπάνιο και δεν νομίζω, οπότε ας μην το συζητήσουμε επί του παρόντος.
Μπορεί να έχετε δίκιο παιδιά, θα τραβήξω φωτογραφίες και θα σας τις στείλω μόλις πάω σπίτι. Όσον αφορά την τοποθεσία του κλουβιού, δέχομαι οποιαδήποτε συμβουλή γιατί δεν ξέρω. Τα έχω στο μπαλκόνι, αλλά αυτές τις μέρες με τα κρύα τα βάζω μέσα.
 
Όσον αφορά την τοποθεσία του κλουβιού, δέχομαι οποιαδήποτε συμβουλή γιατί δεν ξέρω. Τα έχω στο μπαλκόνι, αλλά αυτές τις μέρες με τα κρύα τα βάζω μέσα.
Για την τοποθεσία, άνοιξε το λινκ και διάβασε το άρθρο και ό,τι σκεφτείς το συζητάμε. Για να μπουν σε αναπαραγωγή, θέλουν σταθερό, ζεστό και ήσυχο μέρος. Όχι μετακινήσεις.
 
Για την τοποθεσία, άνοιξε το λινκ και διάβασε το άρθρο και ό,τι σκεφτείς το συζητάμε. Για να μπουν σε αναπαραγωγή, θέλουν σταθερό, ζεστό και ήσυχο μέρος. Όχι μετακινήσεις.
Σε ευχαριστώ πολύ Μαρία, θα το διαβάσω και ότι απορία έχω θα σας στείλω!
 
Κι αυτός μπορεί να κάνει λάθος... χαλαρά.
θα συμφωνήσω! Πριν 2 χρόνια.. Από petshop αγόρασα και πολύ ακριβά μάλιστα ένα καναρίνι για αρσενικό!
και λίγους μήνες μετά.. Είδα το 1ο αυγό!
 
Καλησπέρα! Να χαίρεσαι τα ζεμπράκια σου! Είναι πανέμορφα και τα δύο, ειδικά το άσπρο σου είναι ιδιαίτερο!
Όσων αφορά το ζευγάρωμα τους... Πολύ φοβάμαι ότι, δεν είναι ζευγαρι. Το πουλί στα δεξιά είναι αρσενικό 100%. Όπως και το άσπρο. Το φύλο στα άσπρα ζεμπράκια το ξεχωρίζουμε από το χρώμα του ράμφους. Στα αρσενικά είναι κόκκινο, ενώ στα θηλυκά πορτοκαλί. Το δικό σου έχει κόκκινο ράμφος, επομένως είναι με μεγάλη πιθανότητα αρσενικό!
Περίμενε βέβαια και τους πιο ειδικούς!
 
Έλενα είναι δυο αρσενικά τα πουλάκια σου. Το λευκό είναι Clear Pied (όλο παρδαλό) και για αυτό το λόγο δεν φέρνει κανένα σημάδι στο σώμα του. Το δεύτερο είναι από τις αγαπημένες μου μεταλλάξεις που λέγεται Black Breasted (Μαύρο στήθος). Άλλαξε ένα από τα δυο ή πάρε τους 2 θηλυκά. Και όλα θα πάνε καλά! Καλους απογόνους.
 
Έλενα είναι δυο αρσενικά τα πουλάκια σου. Το λευκό είναι Clear Pied (όλο παρδαλό) και για αυτό το λόγο δεν φέρνει κανένα σημάδι στο σώμα του. Το δεύτερο είναι από τις αγαπημένες μου μεταλλάξεις που λέγεται Black Breasted (Μαύρο στήθος). Άλλαξε ένα από τα δυο ή πάρε τους 2 θηλυκά. Και όλα θα πάνε καλά! Καλους απογόνους.
Καλησπέρα! Ε αυτό δεν περίμενα να το ακούσω! Προσπαθούσα να ζευγαρώσω δύο αρσενικά 😀 Αύριο θα πάω κιόλας να πάρω δύο θηλυκιές! Τι τραβάμε! Σε ευχαριστώ πολύ! 😛

Καλησπέρα! Να χαίρεσαι τα ζεμπράκια σου! Είναι πανέμορφα και τα δύο, ειδικά το άσπρο σου είναι ιδιαίτερο!
Όσων αφορά το ζευγάρωμα τους... Πολύ φοβάμαι ότι, δεν είναι ζευγαρι. Το πουλί στα δεξιά είναι αρσενικό 100%. Όπως και το άσπρο. Το φύλο στα άσπρα ζεμπράκια το ξεχωρίζουμε από το χρώμα του ράμφους. Στα αρσενικά είναι κόκκινο, ενώ στα θηλυκά πορτοκαλί. Το δικό σου έχει κόκκινο ράμφος, επομένως είναι με μεγάλη πιθανότητα αρσενικό!
Περίμενε βέβαια και τους πιο ειδικούς!
Καλησπέρα! Και η Πωλίνα αυτό μου είπε! Οπότε αύριο, ξεκινάω για αναζήτηση θηλυκών! Σε ευχαριστώ πολύ, δεν ήξερα τόσες λεπτομέρειες! 🙂
 
Τις έμαθες όμως...
Να τις πεις και στο φίλο σου με το petshop
Ναι, εδώ διαβάζω και μαθαίνω πολλά... Θα του το πω σίγουρα. Ξέρω να ξεχωρίζω τα κοινά ζεμπράκια, γιατί απ' όσο γνωρίζω τα αρσενικά έχουν το πορτοκαλί στα μάγουλα. Τώρα για τα λευκά, δεν είχα ιδέα!
 
Με το μαλακό, μην προσβληθεί ο άνθρωπος :)
Και στα καινούργια κανονικά πρέπει να τηρήσεις καραντίνα.
Όχι, είναι φίλος, οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά! Όσο για την καραντίνα, το έχω ακούσει. Έχω έξτρα κλουβί για παν ενδεχόμενο, οπότε θα το χρησιμοποιήσω.
 
Back
Top