Αναπαραγωγή Ζεμπράκια ερωτοτροπούν αλλά δεν ζευγαρώνουν

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ωραια αλλα αυριο γιατι τωρα θα κοιμουνται ενταξει;:)
Έβαλε η Πωλίνα Ηλία, θα βάλω και εγώ κάποια στιγμή

.. Τότε,το μόνο που πρέπει να κάνεις,Ελεάννα, είναι να μπεις και να διαβάσεις θέματα της καλής μου Πωλίνας και να πατάς..στα βήματά της! Και τότε, νιώθω πως και αυτά που πήρες από το πετ-σοπ κάποια στιγμή θα εξισωθούν με της Πωλίνας. Να την έχεις από κοντά.. Την γνώρισα και ομολογώ πως το ήθος, η θέση και η στάση της μα και η αγάπη που μεταδίδει στα πτηνά της είναι παραδειγματική.
Συμφωνώ Δημήτρη, είναι εξαιρετικός άνθρωπος με ποιότητα και επίπεδο. Ακόμα και ο τρόπος που μου εξηγούσε τι να κάνω και πως κράταγε τα πουλάκια, είναι απίστευτος. Όσο για τα άρθρα, διαβάζω όσο μπορώ στο forum για να μαθαίνω, και ομολογώ πως έχω διαβάσει αρκετά, και με έχετε κατατοπίσει όλοι σας με τα Ιink που μου στέλνετε. Οπότε, βελτιώνομαι σιγά σιγά 😛

Να το κάνεις όποτε μπορείς στο σωστό για την περίπτωση χώρο του petbirds https://community.petbirds.gr/forums/exotic/?prefix_id=90?prefix_id=24
Μπήκα στον σύνδεσμο και είδα Γιάννη. Θα τα ανεβάσω εκεί, σε ευχαριστώ
 
Όμορφα πουλάκια και πολύ τυχερά! Από καλά χέρια πήγαν πάλι σε καλά χέρια και θα περάσουν ζωή και κότα!
Σε ευχαριστώ Αλίκη μου, να είσαι καλά. Αν ήξερες πως τα προσέχουμε και εγώ και η κόρη μου, σε σημείο υπερβολής αλλά τα αγαπάμε... :)
 
Αν ήξερες πως τα προσέχουμε και εγώ και η κόρη μου, σε σημείο υπερβολής αλλά τα αγαπάμε... :)
Είμαι σίγουρη! Φαίνεται! Γι αυτό και έγραψα από καλά χέρια πήγαν σε επίσης καλά! 😉 Πόσο είναι η κορούλα σου;
 
Είμαι σίγουρη! Φαίνεται! Γι αυτό και έγραψα από καλά χέρια πήγαν σε επίσης καλά! 😉 Πόσο είναι η κορούλα σου;
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Αλίκη μου. Είναι 12,5 αλλά ώριμη και υπεύθυνη, γι' αυτόν τον λόγο και έχουμε ζωάκια.
 
Είναι 12,5 αλλά ώριμη και υπεύθυνη, γι' αυτόν τον λόγο και έχουμε ζωάκια.
Να την χαίρεσαι! :D Και να χαίρεστε και όλα σας τα ζωάκια! Έτσι μεγαλώνουν πιο όμορφα τα παιδιά!
 
Να την χαίρεσαι! :D Και να χαίρεστε και όλα σας τα ζωάκια! Έτσι μεγαλώνουν πιο όμορφα τα παιδιά!
Σε ευχαριστώ και πάλι... Και έχεις δίκιο, στα ζωάκια βρίσκουμε την ηρεμία και γαλήνη που χρειαζόμαστε για τις ισορροπίες μας... Καλό μεσημέρι σου εύχομαι!
 
Ελεάννα μου τι κάνουν τα πουλάκια;
Καλησπέρα Ηλία. Μια χαρά είναι, τα χώρισα σε ζευγάρια, έβαλα φωλιές ψάθινες, και ήδη έχουν αρχίσει να τις γεμίζουν με νήμα. Και τα δύο ζευγάρια "έδεσαν" μεταξύ τους, όλο "χαρούλες" κάνουν 😉, οπότε αναμένουμε τα αποτελέσματα! Τους κάνω διατροφή με φρέσκια αυγοτροφή (μίξη με λαχανικά) και πόσιμες βιταμίνες. Άντε να δούμε! Είναι ζωηρά και χαρούμενα πάντως!
 
Πολύ ωραία. Πως την κάνεις την αυγο τροφή;
Λοιπόν, αυγό βρασμένο 8-10 λεπτά μαζί με το τσόφλι, καρότο, μπρόκολο, τριμμένο σουπιοκόκκαλο, βρώμη, ξηρά αυγοτροφή εάν μου βγει πολύ υγρή και ελάχιστη ρίγανη. Τα κόβω στο multi έτσι ώστε να μην είναι τελείως πολτός. Αναλόγως τα γούστα τους, κάνω παραλλαγές π.χ. λιγότερο μπρόκολο (γιατί δεν το πολυσυμπαθούν απ' ότι έχω καταλάβει). Επίσης, έφτιαξα φύτρες από φακή, τις οποίες πρέπει να σου πω το ένα ζευγάρι τις έβαλε μέσα στην φωλιά! Και προσθέτω βιταμίνες στο νερό.
 
Στα ώπα ώπα τα έχεις 😉 Αναμένουμε φωτογραφίες! ... Και απογόνους!
😀 κανω οτι καλυτερο μπορω Πωλινα μου! Θα σας ανεβασω μολις βγαλω καμια καλη. Δεν καθονται σε μια μερια τα ατιμα!
 
Πολύ ωραία μακάρι να είναι ένσπορο και να δεις απογόνους επιτέλους. (Και τι φωλιές έχεις 😉
Θα δείξει, δεν ξέρω, είμαι και άπειρη! Στην αρχή είχα την πλαστική την εξωτερική αλλά δεν έμπαιναν καν μέσα. Τώρα έχω ψάθινη. Θα ανεβάσω φωτο σε 5' λεπτά και θα την δεις. Πάντως και τα δύο ζευγάρια την ίδια θέλουν και την χρησιμοποιούν
 
Καλησπέρα και από εδώ. Μετά από ωοσκόπηση και στα τρία αυγά που έκαναν τα ζεμπράκια μας, και αυτά τα αυγά είναι άσπορα δυστυχώς. Αν και τα ζεμπράκια είναι ζευγάρι, δηλαδή είμαι σίγουρη ότι ζευγάρωσαν, τα είδαμε κιόλας, δεν πέτυχε! Να τα βγάλω τα αυγά και την φωλιά; Τι να κάνω από εδώ και πέρα; Ευχαριστώ
 
Back
Top