Αναπαραγωγή Ζευγάρι Ζακό (African Grey) έχουν κάνει αυγά. Τι κάνω τώρα;

το εγραψα δεν σπασαν. Δεν μετρησα μερες γιατι δεν ηξερα οτι γεννησε αλλα το πολυ να θελει 10 μερες εκει γυρω..
 
σωτηρη οχι βιαστηκες κινησεις περημενε πρωτα και ελεγχε καθημερινα μη βγαζεις συμπερασματα που θα σε οδηγησουν σε λαθη!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nbah
Μπράβο Τζωρτζίνα! Είχαμε τέτοιο αναλυτικό άρθρο και δεν το είχα δει!
 
Ψαχνεις καποιον να συμπασχει με σενα για τα μωρα σου ε; :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nbah
Ψαχνεις καποιον να συμπασχει με σενα για τα μωρα σου ε; :)

Ψάχνω κάποιον έμπειρο από το δικό μας ημισφαίριο για να πάρω πληροφόρηση για τις πίστες που έρχονται στα ζακουδάκια μου... Ενήλικο Ζακό σαν pet, γεννήθηκα, 30ρισα και ακόμα ζούσε.. Ο πατέρας φιλόζωος και από πολύ πιτσιρίκος έχω ασχοληθεί με την αναπαραγωγή πάπιες, κότες, γαλοπούλες, κοκατιλ παπαγαλάκια, περιστέρια, καναρίνια, σκυλιά, γατιά..σε λεγεώνες μπορώ να σου πώ ο συνολικός τους πληθυσμός... Με τα Ζακουδάκια μου είμαι στο ψάξιμο γιατι είναι πολύ ιδιαίτερα σα ζωντανά (σκέψου έχω μείνει άφωνος με την πτερόροια τους την πρώτη που έχει ξεκινήσει από τα Χμας και ακόμη συντελείται)..
Για να τα μεγαλώσω σωστά και να γλυτώσω την ελληνική παπάτζα στράφηκα κατευθείαν σε Αμερικάνους και Καναδούς κυρίως κτηνίατρους και εκτροφείς. Αλλά αυτοί ζούν σε άλλο ημισφάιριο... Και στο θέμα που έχω (αναπαραγωγή) εχει σημασία το κλίμα και η περίοδος που τους διαλέγεις να αναπαραχθούν...
Και τώρα που τα μουτράκια μου αρχίζουν και μεγαλώνουν (ιριδίζει το μάτι επιτέλους,ξεφεύγουμε τους πολλούς κινδύνους αρχίζουν και πειραματίζονται με παιδικούς έρωτες) Θέλω το επόμενο στάδιο...χεχε...
Με τον Ότο (ο μακαρίτης) είχαμε φοβερή σχέση αλλά δεν κατάφερα ποτε να τον ζευγαρώσω ( 46 χρονών παπαγάλος όταν κατάφερα να βρώ παπαγάλα δεν μου την άφηνε ο ιδιοκτήτης σπίτι και εμείς δεν τον αποχωριζόμασταν τον δικό μας κύριε)
 
Ναι ζουνε παρα παρα πολλα χρονια... Δεν εχεις βρει κανεναν εκτροφεα να σε συμβουλευσει; Βεβαια μην ξεχνας, ολοι ειναι "μεγαλοπιασμενοι"..Αν οχι ολοι, η πλειοψηφια, δυστυχως.
 
Δεν εχεις βρει κανεναν εκτροφεα να σε συμβουλευσει;
Δεν το κάνουν αυτό Μιράντα, δεν είναι και στα καθήκοντά τους αλλά δεν το κάνουν. Προτιμούν να σ' αφήνουν να τσαλαβουτάς στην άγνοια. Αν υποθέσουμε ότι είναι σε θέση να σου εξηγήσουν και αν έχουν ψαχτεί και γνωρίζουν.
 
Βρήκα μωρε τον Ηλία στη Βάρκιζα, και τον άλλον τον τσαμπίκο στην Τσαμπικία..Αυτός που λένε στην Κρήτη που διάβαζα εδώ είναι αλλη κατηγορία...Αλλά δεν είναι οτι ειναι μεγαλοπιασμένοι όσο οτι γιατί να κάτσει να ασχοληθεί μαζί σου σε τέτοιο λεπτό θέμα που είναι και δουλειά του... Τους καταλαβαίνω..Άλλωστε και εγώ από την άλλη πήγα Βουλγαρία για να ψωνίσω δεν πήγα στο Ελλαδιστάν (Τσεχία και Βουλγαρία τα εισάγουν πολλοί δικοί μας...Από ότι έχω καταλάβει δεν τους πετυχαίνουν τα ζευγάρια εδώ...)
 
Βρήκα μωρε τον Ηλία στη Βάρκιζα, και τον άλλον τον τσαμπίκο στην Τσαμπικία..Αυτός που λένε στην Κρήτη που διάβαζα εδώ είναι αλλη κατηγορία...Αλλά δεν είναι οτι ειναι μεγαλοπιασμένοι όσο οτι γιατί να κάτσει να ασχοληθεί μαζί σου σε τέτοιο λεπτό θέμα που είναι και δουλειά του... Τους καταλαβαίνω..Άλλωστε και εγώ από την άλλη πήγα Βουλγαρία για να ψωνίσω δεν πήγα στο Ελλαδιστάν (Τσεχία και Βουλγαρία τα εισάγουν πολλοί δικοί μας...Από ότι έχω καταλάβει δεν τους πετυχαίνουν τα ζευγάρια εδώ...)

Μετά από Κάθε περίοδο αναπαραγωγής κοινομοιπούν sta social media τη φουρνιά τους από μικρά ζακό... Τα τελυταία 3 χρόνια που την παρακολουθώ με ευλαβεια, έχω καταλήξει οτι αν έχουν ζευγάρι από γκριζάκια δεν είναι για κάποιο λόγο παραγωγικό...) και σκάω γιατί θεωρώ οτι μπορώ να τα αναπαράξω και να καρατήσω και άλλα :)
και θέλω και άλλους :) δικούς μου από αυγά...Από αυτή τη φλέβα που ήδη έχω...
 
Συγγνώμη αλλά δεν "το πιασα" το σκεπτικό χα χα :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nbah
Ποιο ήταν το κριτήριό σου γι' αυτήν την επιλογή; Το οικονομικό ή κάποιο άλλο;

Το Στρες ήταν το βασικό μου Θέμα..
Αν σου σκαλώσει ας πούμε τον Φλεβάρη οτι θες επιτέλους ενα μικρό ζακό πρέπει (λόγω του κλιματος εδώ) και θες να πας σε εναν σοβαρό εκτροφέα (όπως είναι ο Ηλίας) πρέπει να περιμένεις το Σεπτέμβρη... Και αν θα βγάλει. Για να καταλάβεις οταν εγώ έφερα την μικρούλα μου ο Ηλίας είχε Τρία, αλλα αυγά ακόμη... Και ο Τσαμπίκος μου 'επαιζε λίγο το "εδώ παπάς εκεί παππάς, που είν ο παπάς".. Το δημοσιογραφικό δαιμόνιο όμως ανακάλυψε οτι εισάγονται τα ΖΑκουδάκια απο τσεχία και Βουλγαρία... Κάθε χρόνο προσπαθώ να φεύγω εξωτερικό με τη σανίδα μου.. Και Βουλγαρία (μέσω Σόφιας) πηγαίνω...
Γιατί να το παραγγείλει ο εκτροφέας εδώ να το χώσουν το πουλάκι σε ενα κουτί και να το στίλουν νηστικό με τον καρβουνιάρη σε αυτόν ο οποιος μετά θα το ξανατσουβαλιάσει και θα το στείλει σε εμένα; No ma 'am... Θα πάω εγώ να το πιάσω με τα χέρια μου το μικρό και να το φέρω πίσω... Και στο δρόμο και φαγάκι και νεράκι...

Και θα σας τονίσω κάτι...Από όλα τα πουλιά εκει μέσα σκάλωσα με ένα που με κοιτούσε απλά όπως τα υπόλοιπα όλα..όπως την έπιασα έτσι έκατσε στα χέρια μου... Με δέχτηκε κατευθείαν... Η μικρούλα μου με διάλεξε και την διάλεξα για να καταλάβεις πλήρωσα και έφυγα με την μικρούλα μου στο χέρι δεν την έβαλα σε τσάντα που μου έδιναν (Αν ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ηθελαν να την βάλω σε τσάντα και να την μεταφέρω) απλά τις κρατούσα τις φτερούγες απαλά και τις περιόριζα λίγο την όραση και φύγαμε..όλοι κοιτούσαν σα Χάνοι
 
Ναι, αν επρόκειτο για εισαγόμενο πουλάκι, φυσικά ήταν προτιμότερο που πήγες και το πήρες μαζί σου και βίωσε ανώδυνα την μεταφορά.
Συμβαίνει με τα ζώα αυτό, έρωτας με την πρώτη ματιά, αφού έχουν κι αυτά συναισθήματα και χαρακτήρα.
Υπάρχει κι άλλο ένα μέλος που έχει μικρό σε ηλικία ζακό, όμως ένα μόνο του. Δεν θυμάμαι τώρα το όνομα, θα το βρω κάποια στιγμή.
 
Back
Top