Αναπαραγωγή Ζευγάρι Ζακό (African Grey) έχουν κάνει αυγά. Τι κάνω τώρα;

Μαρία έπιασα έναν αρσενικό και πέταξε μακρυά και σαβουριάστηκε στο έδαφος, έπιασα τη μικρούλα μου και έμεινε στήλη άλατος... Ο Ζακό αν σε δεχτεί είσαι κολλητάρι για μια ζωή :) Γύρισα σπίτι είδα οτι θα εξελιχθεί σε προβληματική σχέση με το πουλί (δεν το έχω πάθει αυτό το πράμα ούτε με την σκύλα μου) και πήγα να παραγγείλω άντρα... Και το κριτήριο ήταν να είναι παιδαράς (αν με πιάνεις)... Ένας ήταν και βασίλευε πολύ σωστά ανεπτυγμένος (θεωρώ ότι είναι από τη γέννα στην οποία ανήκει, το πρώτο αυγό που έσκασε)...
Κ****ρης :)

Μαρία έπιασα έναν αρσενικό και πέταξε μακρυά και σαβουριάστηκε στο έδαφος, έπιασα τη μικρούλα μου και έμεινε στήλη άλατος... Ο Ζακό αν σε δεχτεί είσαι κολλητάρι για μια ζωή :) Γύρισα σπίτι είδα οτι θα εξελιχθεί σε προβληματική σχέση με το πουλί (δεν το έχω πάθει αυτό το πράμα ούτε με την σκύλα μου) και πήγα να παραγγείλω άντρα... Και το κριτήριο ήταν να είναι παιδαράς (αν με πιάνεις)... Ένας ήταν και βασίλευε πολύ σωστά ανεπτυγμένος (θεωρώ ότι είναι από τη γέννα στην οποία ανήκει, το πρώτο αυγό που έσκασε)...
Κ****ρης :)

Πληροφοριακά σε όποιον ενδιαφέρεται για Ζακό και δε θέλει να πάει σε pet shop ο Ηλίας είναι πολύ καλύτερη επιλογή. Κατά τη γνώμη μου είναι επαγγελματίας σοβαρός.. Στοιχίζει λίγο παραπάνω αλλά κάνει κάλή δουλειά ο άνθρωπος. Τώρα για υποστήριξη και συμβουλές δε ξέρω, προσωπικά καταλαβαίνω οτι κάποιος χρειάζεται τεχνική υποστήριξη αλλά θεωρώ οτι οταν έχεις φτάσει στην απόφαση να πάρεις παπαγάλο έχεις πάει πολύ πολύ διαβασμένος επομένως λιγο πρεπει να τον ζαλίσεις..Αν είσαι ασχετίδης δε θαπρεπε να πας καν να το παρεις το ζωντανο
 
Αυτο ειναι αυτονοητο, και ειδικα για "δυσκολα" και απαιτητικα ζωα. Αλλα λειπει η στοιχειωδης λογικη στους περισσοτερους, και ερχονται αντιμετωποι με καταστασεις που δεν μπορουν να διαχειριστουν.
 
Συγγνώμη αλλά δεν "το πιασα" το σκεπτικό χα χα :)
εννοώ οτι κατέληξα με ζευγαράκι με σκοπό να είναι καλύτερα τα πουλάκια παρέα το ενα το άλλο και βλέπω οτι στο Ελλαδιστάν οι δικοί μας δεν τους έχουν κάτσει παραγωγικά ζευγάρια... Η άν υπάρχουν ας φανερωθούν 🙂
Και με προβληματίζει τι γίνεται με τα γκριζάκια και την αναπαραγωγή τους... Και ενώ έχω αναπαράξει τόσα πτηνά εδώ νοιώθω απλός αρχάριος που μπορεί μόνο απλά να φιλτράρει την πληροφορία...
 
Και με προβληματίζει τι γίνεται με τα γκριζάκια και την αναπαραγωγή τους...
Μήπως υπάρχουν δυσκολίες στην αναπαραγωγή στην αιχμαλωσία, που δεν έχουν συζητηθεί αρκετά ανάμεσα στους ερασιτέχνες στην χώρα μας εννοείς;
 
Μήπως υπάρχουν δυσκολίες στην αναπαραγωγή στην αιχμαλωσία, που δεν έχουν συζητηθεί αρκετά ανάμεσα στους ερασιτέχνες στην χώρα μας εννοείς;

Δεν το γνωρίζω, αλλά από την άλλη το κόστος αγοράς και συντήρησης ενός παπαγάλου είναι αρκετά υψηλό. Ειδικά αν θες να τους προσφέρεις πραγματικά ότι χρειάζονται τα πουλιά (πλην της ελευθερίας τους).. Σκέψου οτι κάθε οικογένεια θα πάρει στο σπίτι ένα σκύλο έναν αηδό και αν πάρει θα πάρει έναν παπαγάλο. Συνήθως η πλειοψηφία διαλέγει έναν.. Έ οταν παει να τον ζευγαρώσει τρώει τα μούτρα του... Και είναι από τη φύση του μυστήριος ο Γκρί πολύ... Παιδιά παρα πολύ... Επομένως ή από κάποιον ανώμαλο σαν και εμένα θα βρεις ή από κάποιον εκτροφέα... Ε οι εκτροφείς δεν τους βλέπω να ειναι παραγωγικοί... Και με τέτοια ζήτηση που έχει αυτό το πτηνό θαπρεπε να έχουν πολλαπλά ζευγάρια. Γιατί δεν έχουν και αναγκάζονται να εισάγουν για να καλύψουν τη ζήτηση;
 
Έλα ντε... εσύ θα μας λύσεις αυτές τις απορίες :)

ΑΜΕΝ

Μαρία έπιασα έναν αρσενικό και πέταξε μακρυά και σαβουριάστηκε στο έδαφος, έπιασα τη μικρούλα μου και έμεινε στήλη άλατος... Ο Ζακό αν σε δεχτεί είσαι κολλητάρι για μια ζωή :) Γύρισα σπίτι είδα οτι θα εξελιχθεί σε προβληματική σχέση με το πουλί (δεν το έχω πάθει αυτό το πράμα ούτε με την σκύλα μου) και πήγα να παραγγείλω άντρα... Και το κριτήριο ήταν να είναι παιδαράς (αν με πιάνεις)... Ένας ήταν και βασίλευε πολύ σωστά ανεπτυγμένος (θεωρώ ότι είναι από τη γέννα στην οποία ανήκει, το πρώτο αυγό που έσκασε)...
Κ****ρης :)
Μακακα τον λέω συνέχεια... Τον γουστάρω πολύ αλλά θα μου βατευει τη μικρούλα μου να σημειώσω οτι καιρο τώρα θέλω απο μεσα μου να του πιω το αιμα με καλαμακι... Τωρα τελευταία όμως με εχει κανει και παραμελώ τη μικρούλα μου και ασχολούμαι μαζί του περισσότερο... Μου στήνει πλεκτάνη προσπαθεί να κόψει το δεσμό... Και το καταφερνει... Μου αρεσει πολύ που κανει συνεχεια καραγκιοζιλικια και παιζω ασταματητα μαζι του λες και ειναι κουταβι

Δηλαδή με ψήνει πολύ να σταματήσω να την χαιδεύω τόσο πολύ.. Και το έχει καταφέρει... Και αν τον δεις πως την φιλάει συνέχεια, συνέχεια όμως, απιστευτος είναι ο μακακας

Αυτός ο ανταγωνισμός που βλέπω οτι καλλιεργείται όσο τους μεγαλώνω με ικανοποιεί τόσο πολύ γιατί θα δεχτώ την ήττα και θα γίνω κουμπάρος :) Και ο κουμπάρος και η κουμπαρα Βλαδίμηρε; χεχεχε 😉
 
Χα χα έχεις σαλτάρει εντελώς με τα γκριζάκια σου :)
Πάντως σοβαρολογώντας καλύτερα που υπάρχει ο ανταγωνισμός γιατί δεν είναι ωραίο ένα πουλί να δένεται τόσο πολύ με κάποιον άνθρωπο, εννοώντας σε νοσηρό επίπεδο, όχι γενικά.
 
Ναι, αν επρόκειτο για εισαγόμενο πουλάκι, φυσικά ήταν προτιμότερο που πήγες και το πήρες μαζί σου και βίωσε ανώδυνα την μεταφορά.
Συμβαίνει με τα ζώα αυτό, έρωτας με την πρώτη ματιά, αφού έχουν κι αυτά συναισθήματα και χαρακτήρα.
Υπάρχει κι άλλο ένα μέλος που έχει μικρό σε ηλικία ζακό, όμως ένα μόνο του. Δεν θυμάμαι τώρα το όνομα, θα το βρω κάποια στιγμή.
μηπως ενοειτε εμενα γιατι εχω ζακο και μυγιαστικα(δεν εχω μυγα) αλλα ο δικος μου ειναι περιπου 2 χρονων
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
μηπως ενοειτε εμενα γιατι εχω ζακο και μυγιαστικα(δεν εχω μυγα) αλλα ο δικος μου ειναι περιπου 2 χρονων
Μάρκο μου δεν εννοούσα εσένα γιατί δεν το γνώριζα, μας τον έχεις παρουσιάσει εσύ καλέ μυγιασμένε :)
 
οχι δεν τα εχουμε πει για το νεο μελος ειναι κοροτσακι ισως! 2 χρονων ισως! Και ηταν ενα φοβισμενο βρομικο και αγριο πουλι που οτυπος που μου το πουλησε πετυχε διανα χαζο αγοραστη αλλα τελικα το πουλακι με σχετικο ενδιαφερον λιγη αγαπη και καλο φαγητο εγινε μια ομορφη κοπελια ομηλουσα με αδυναμια στα χαδακια και τα φυλακια οχι να το πενευτω αλλα αμη τι αλλο εχω εμπειρια στις γυναικες με γυναικα τρεις κορες και το ζακο ε! Ειμαι αυθεντια! 🙂
 
οχι δεν τα εχουμε πει για το νεο μελος ειναι κοροτσακι ισως! 2 χρονων ισως! Και ηταν ενα φοβισμενο βρομικο και αγριο πουλι που οτυπος που μου το πουλησε πετυχε διανα χαζο αγοραστη αλλα τελικα το πουλακι με σχετικο ενδιαφερον λιγη αγαπη και καλο φαγητο εγινε μια ομορφη κοπελια ομηλουσα με αδυναμια στα χαδακια και τα φυλακια οχι να το πενευτω αλλα αμη τι αλλο εχω εμπειρια στις γυναικες με γυναικα τρεις κορες και το ζακο ε! Ειμαι αυθεντια! 🙂

Ανέβασε καμιά φοτο Μάρκο, να την δούμε (να δούμε και οτι είναι θηλυκίτσα :) )
 
Την καταλαβαίνεις από την φωτογραφία erithacus; (πως σε λένε; δεν βάζεις όνομα στο προφίλ 😉

Αν σου είναι εύκολο βγάλε μια φοτο κοντινή το κεφάλι να φάινονται μάτια ράμφος και λαιμός. Και άλλες δύο να φαίνεται η ουρά πάνω και κάτω και άλλη μία αν σε αφήνει και μόνο με ανοιχτή τη φτερούγα στο σημείο που ξεκινάνε οι οδηγοί και εγώ θα βάλω τα δυνατά μου :)

Μαρία κοιτούσα πριν από λίγο σε γνωστό social media τα μικρά που έχει ο Ηλίας για πώληση και είναι μόνο δύο (και τα δύο πουλημένα από τη φωλια ακόμα...3 βδομάδων δε πρέπει να ειναι!)
 
Λέγοντας Ηλίας εννοούμε το tropical bird farm; Εννοείται θα τα δώσει απογαλακτισμένα ε; Ξέρεις τιμή; Έτσι για να παίρνουμε μια ιδέα ρωτάω.
 
Ναι, δεν την ανέφερα εδώ (γιατι δε ξέρω αν έχει προμπλέμο ο admin)
τιμές βγάζει συνήθως όταν είναι έτοιμα.. Πολλές φορές όμως κλείνει μια γέννα τηλεφωνικά...
Τιμές του αν θυμάμαι καλα είναι 900 ευρά περίπου

Λέγοντας Ηλίας εννοούμε το tropical bird farm; Εννοείται θα τα δώσει απογαλακτισμένα ε; Ξέρεις τιμή; Έτσι για να παίρνουμε μια ιδέα ρωτάω.
 
Back
Top