Αναπαραγωγή Ζευγάρι καναρίνια Ραφαήλ και Πόπη

24/3 με γνώμονα ότι όλα τα προηγούμενα χρόνια έκανε τριάδες δεν έκανα αντικατάσταση αυγών με ψεύτικα...
Με εξέπληξε ευχάριστα αλλά άρχισα να αγχώνομαι
rsz_dscn0797.webp
 
24/3 με γνώμονα ότι όλα τα προηγούμενα χρόνια έκανε τριάδες δεν έκανα αντικατάσταση αυγών με ψεύτικα...
Με εξέπληξε ευχάριστα αλλά άρχισα να αγχώνομαι
View attachment 32521
Κακώς αγχώθηκες... όλα θα πάνε καλά...
Αύριο θα έχεις και πέμπτο... Το βλέπω... Το διαισθάνομαι...
Έτσι. Για να αυξηθεί η πίεση που νιώθεις...
 
Κακώς αγχώθηκες... όλα θα πάνε καλά...
Αύριο θα έχεις και πέμπτο... Το βλέπω... Το διαισθάνομαι...
Έτσι. Για να αυξηθεί η πίεση που νιώθεις...

Γιάννη λες τώρα στα γεράματα να κάνει 5άδα;
 
Αυτό το νήμα, δεν είναι ότι καλύτερο.

Ναι, δεν είναι καθόλου καλό αλλά δυστυχώς σε 4 pet city 1 pet friends δεν βρήκα κάτι άλλο

Χαλαρά πέντε... μια για κάθε αυγό.. 😀

Μείναμε στα 4, έσπασε όμως καθε προηγούμενο ρεκόρ η αγαπημένη μας γριούλα

Από κει που ήθελε πουλιά, θ'αρχίσει να μοιράζει..

Μακάρι Νίκο μου

Λοιπόν αυτή κλωσάει εδώ και 2 μέρες φανατικά κι εγώ βράζω στο ζουμί μου απο την αγωνία μου και την ανυπομονεσία μου...
αχ αυτή η περίοδος της αναμονής...
rsz_dscn0799.webp
 
Αααχχ είναι πολύ αγαπημένο ζευγάρι! :D Κλείνω ένα από τα λευκά που θα βγουν 😛

*Τάκη μου αυτή η πέτρα δεν προσφέρει και πολλά.. Νομίζω είναι σαν την καρδιά. Καλύτερα να πάρεις και να έχεις μόνιμα στο κλουβί κόκκαλο σουπιάς!
 
Αααχχ είναι πολύ αγαπημένο ζευγάρι! :D Κλείνω ένα από τα λευκά που θα βγουν 😛

*Τάκη μου αυτή η πέτρα δεν προσφέρει και πολλά.. Νομίζω είναι σαν την καρδιά. Καλύτερα να πάρεις και να έχεις μόνιμα στο κλουβί κόκκαλο σουπιάς!

Σημείωσα την κράτηση.

Η πέτρα είναι γνωστής εταιρίας και υποτίθετε ότι είναι mineral block με φύκια (και μεταξωτές κορδέλες) :)
Δεν την έχουν αγγίξει και την αφήνω για διακοσμητικούς λόγους :)
Σουπιοκόκκαλο υπάρχει μόνιμα αλλά δεν φαίνεται στη φωτό 😉

Βέβαια το αγαπημένο τους σημείο είναι ο σοβάς γύρω απο το καρφί στο τοίχο που κρεμάει το κλουβί ο πατέρας μου.

Ο σοβατζής που σοβάτισε τον τοίχο πρέπει να έχει απίστευτη συνταγή :)
 
Σημείωσα την κράτηση.

Η πέτρα είναι γνωστής εταιρίας και υποτίθετε ότι είναι mineral block με φύκια (και μεταξωτές κορδέλες) :)
Δεν την έχουν αγγίξει και την αφήνω για διακοσμητικούς λόγους :)
Σουπιοκόκκαλο υπάρχει μόνιμα αλλά δεν φαίνεται στη φωτό 😉

Βέβαια το αγαπημένο τους σημείο είναι ο σοβάς γύρω απο το καρφί στο τοίχο που κρεμάει το κλουβί ο πατέρας μου.

Ο σοβατζής που σοβάτισε τον τοίχο πρέπει να έχει απίστευτη συνταγή :)
Φυσιολογικά ο ασβέστης δεν πρέπει να καταναλωθεί και θέλει προσοχή.
 
Φυσιολογικά ο ασβέστης δεν πρέπει να καταναλωθεί και θέλει προσοχή.
Ακόμα και μετά απο χρόνια που υποτίθετε ότι έχει "σβήσει";
Δεν το ήξερα.
Πάντως ασχολούντε σχεδόν με μανία στο συγκεκριμένο σημείο και επειδή 2 φορές το σκάλισαν αρκετά σε σημείο να κουνάει επικίνδυνα το καρφί τελευταία το αντικατέστησε με ούπα και στριφόνι σε σχήμα Γ
 
4/4/2015 14:20
καθόμουν στον καναπέ, χουζούρευα, τα παιδιά μπροστά στην τηλεόραση και τα μάτια μου καρφωμένα στην Πόπη που κλωσάει για 14η ημέρα... και ξαφνικά μου φένετε ότι αλλάζει το πρόσωπο της.. σαν να κόβετε η ανάσα της και να "παγώνει".. σαν να "γούρλωσε" τα μάτια της, όλα αυτά μέσα σε 5 δευτερόλεπτα, σηκώνετε όρθια στη φωλιά κάτι σκαλίζει από κάτω της και τη βλέπω να βγαίνει κρατώντας μισό τσόφλι στο στόμα της. Πετάχτηκα πάνω και είδα το πρώτο νεοσσό... Νωπός από τα υγρά του αυγού να παίρνει τις πρώτες του ανάσες.. ανάσαινα κι εγώ στο δικό του ρυθμό.., αντικρίζοντας το θαύμα της ζωής, της δημιουργίας, του Θεού που τα πάντα εν σοφία εποιησε τα μάτια μου βούρκωσαν... όσο παιρνούν τα χρόνια νομίζω γίνομαι κάπως ευσυγκίνητος...

Σήμερα είναι Σάββατο του Λαζάρου γι αυτό και το μικρούλη θα το ονομάσουμε Λάζαρο η Λαζαρέλα.

Μερικές φωτό που κατάφερα να τραβήξω..

Σας ευχαριστώ όλους για τη δυνατότητα να μοιραστώ όλα αυτά μαζί σας
rsz_dscn0800.webp rsz_dscn0801.webp rsz_dscn0802.webp
 
Back
Top