Αναπαραγωγή Ζευγάρι καναρίνια Ραφαήλ και Πόπη

4/4/2015 14:20
καθόμουν στον καναπέ, χουζούρευα, τα παιδιά μπροστά στην τηλεόραση και τα μάτια μου καρφωμένα στην Πόπη που κλωσάει για 14η ημέρα... και ξαφνικά μου φένετε ότι αλλάζει το πρόσωπο της.. σαν να κόβετε η ανάσα της και να "παγώνει".. σαν να "γούρλωσε" τα μάτια της, όλα αυτά μέσα σε 5 δευτερόλεπτα, σηκώνετε όρθια στη φωλιά κάτι σκαλίζει από κάτω της και τη βλέπω να βγαίνει κρατώντας μισό τσόφλι στο στόμα της. Πετάχτηκα πάνω και είδα το πρώτο νεοσσό... Νωπός από τα υγρά του αυγού να παίρνει τις πρώτες του ανάσες.. ανάσαινα κι εγώ στο δικό του ρυθμό.., αντικρίζοντας το θαύμα της ζωής, της δημιουργίας, του Θεού που τα πάντα εν σοφία εποιησε τα μάτια μου βούρκωσαν... όσο παιρνούν τα χρόνια νομίζω γίνομαι κάπως ευσυγκίνητος...

Σήμερα είναι Σάββατο του Λαζάρου γι αυτό και το μικρούλη θα το ονομάσουμε Λάζαρο η Λαζαρέλα.

Μερικές φωτό που κατάφερα να τραβήξω..

Σας ευχαριστώ όλους για τη δυνατότητα να μοιραστώ όλα αυτά μαζί σας
View attachment 32709 View attachment 32710 View attachment 32711
Να σου ζήσει ο Λάζαρος ή η Λαζαρίτσα...
 
Ελα ρε Τακη! Ο μηχανικος μας συγκινηθηκε! Αντε με το καλο και τα αλλα, και με το καλο και στο κλαρι κ το Λαζαρακι!
 
Πάρε Τάκη μου να έχεις, φύλα το κιόλας να το βάζεις καλού-κακού :)
0b1e11813f59a50a86625b23565bf50e.jpg
 
4/4/2015 14:20
καθόμουν στον καναπέ, χουζούρευα, τα παιδιά μπροστά στην τηλεόραση και τα μάτια μου καρφωμένα στην Πόπη που κλωσάει για 14η ημέρα... και ξαφνικά μου φένετε ότι αλλάζει το πρόσωπο της.. σαν να κόβετε η ανάσα της και να "παγώνει".. σαν να "γούρλωσε" τα μάτια της, όλα αυτά μέσα σε 5 δευτερόλεπτα, σηκώνετε όρθια στη φωλιά κάτι σκαλίζει από κάτω της και τη βλέπω να βγαίνει κρατώντας μισό τσόφλι στο στόμα της. Πετάχτηκα πάνω και είδα το πρώτο νεοσσό... Νωπός από τα υγρά του αυγού να παίρνει τις πρώτες του ανάσες.. ανάσαινα κι εγώ στο δικό του ρυθμό.., αντικρίζοντας το θαύμα της ζωής, της δημιουργίας, του Θεού που τα πάντα εν σοφία εποιησε τα μάτια μου βούρκωσαν... όσο παιρνούν τα χρόνια νομίζω γίνομαι κάπως ευσυγκίνητος...

Σήμερα είναι Σάββατο του Λαζάρου γι αυτό και το μικρούλη θα το ονομάσουμε Λάζαρο η Λαζαρέλα.

Μερικές φωτό που κατάφερα να τραβήξω..

Σας ευχαριστώ όλους για τη δυνατότητα να μοιραστώ όλα αυτά μαζί σας
View attachment 32709 View attachment 32710 View attachment 32711
να τα χαίρεσαι και να τα καμαρώνεις πάντοτε!
 
4/4/2015 14:20
καθόμουν στον καναπέ, χουζούρευα, τα παιδιά μπροστά στην τηλεόραση και τα μάτια μου καρφωμένα στην Πόπη που κλωσάει για 14η ημέρα... και ξαφνικά μου φένετε ότι αλλάζει το πρόσωπο της.. σαν να κόβετε η ανάσα της και να "παγώνει".. σαν να "γούρλωσε" τα μάτια της, όλα αυτά μέσα σε 5 δευτερόλεπτα, σηκώνετε όρθια στη φωλιά κάτι σκαλίζει από κάτω της και τη βλέπω να βγαίνει κρατώντας μισό τσόφλι στο στόμα της. Πετάχτηκα πάνω και είδα το πρώτο νεοσσό... Νωπός από τα υγρά του αυγού να παίρνει τις πρώτες του ανάσες.. ανάσαινα κι εγώ στο δικό του ρυθμό.., αντικρίζοντας το θαύμα της ζωής, της δημιουργίας, του Θεού που τα πάντα εν σοφία εποιησε τα μάτια μου βούρκωσαν... όσο παιρνούν τα χρόνια νομίζω γίνομαι κάπως ευσυγκίνητος...

Σήμερα είναι Σάββατο του Λαζάρου γι αυτό και το μικρούλη θα το ονομάσουμε Λάζαρο η Λαζαρέλα.

Μερικές φωτό που κατάφερα να τραβήξω..

Σας ευχαριστώ όλους για τη δυνατότητα να μοιραστώ όλα αυτά μαζί σας
View attachment 32709 View attachment 32710 View attachment 32711
Από τις πιο όμορφες περιγραφές που έχω διαβάσει! Να σου ζήσει Τάκη μου! Και με το καλό να σκάσουν και τα υπόλοιπα μικρά!
 
5 έως 7ημερων οι νεοσσοί σήμερα και η φωλιά αρχίζει να γεμίζει κουτσουλιές, προτείνετε να αλλάξω νήμα η να τα αφήσω ακόμα ως έχει;
 
Πότε αρχίζουν να εκδηλώνουν φόβο οι νεοσσοί πχ όταν πλησιάζεις το χέρι σου;
 
5 έως 7ημερων οι νεοσσοί σήμερα και η φωλιά αρχίζει να γεμίζει κουτσουλιές, προτείνετε να αλλάξω νήμα η να τα αφήσω ακόμα ως έχει;
μετά την έβδομη ημέρα και μέχρι τη 10η - 12η μπορεί να κάνεις τις αλλαγές στη φωλιά...
Πότε αρχίζουν να εκδηλώνουν φόβο οι νεοσσοί πχ όταν πλησιάζεις το χέρι σου;
Οι νεοσσοί υιοθετούν αυτό που εισπράττουν... αυτό που βλέπουν... αυτό που αισθάνονται από τους γονείς τους.
Αν λοιπόν βλέπουμε φοβισμένα μικρά... ψάχνουμε τις αιτίες στους φοβισμένους γονείς...
Τι λοιπόν φοβίζει τα μεγάλα καναρίνια;
Μήπως η συχνή πίεση για κάθε είδους αλλαγές σε κλουβιά και εξοπλισμό?
Μήπως τα ίδια τους τα κλουβιά που ακόμη και για τα καθημερινά και βασικά αναστατώνουμε τους ενοίκους τους;
Μήπως το συχνό πιάσιμο για έλεγχο της κατάστασης;
Μήπως τα πιάνουμε για να δούμε αν είναι έτοιμα;
Μήπως τα πιάνουμε για να δούμε αν είναι άρρωστα;
Μήπως τα πιάνουμε για να δούμε αν είναι αγόρι ή κορίτσι;
Ρωτάω μήπως;
 
Back
Top