Αναπαραγωγή Ζευγάρι καναρίνια Ραφαήλ και Πόπη

Γιάννη, τα πουλιά τραβιούνται σαν αυτονόητη αντίδραση, βλέποντας ότι τα πλησιάζει ένας γίγαντας... Είναι το μάζεμα για κάθε τι που τους φαίνεται ξένο...
 
Γιάννη, τα πουλιά τραβιούνται σαν αυτονόητη αντίδραση, βλέποντας ότι τα πλησιάζει ένας γίγαντας... Είναι το μάζεμα για κάθε τι που τους φαίνεται ξένο...
Εγώ δε μιλάω για το απλό ένστικτο...
Μιλάω για τρελές συμπεριφορές... κι έχω δει πολλές.
 
Εγώ έχω παρατηρήσει πως έχει να κάνει με τον κάθε νεοσσό και στην πλειοψηφία τους φοβούνται από ένστικτο όπως είναι λογικό αυτόν τον γίγαντα. Μερικά όμως μικρά ακόμα και αφού έχουν ανοίξει ματάκια με λίγο σφύριγμα ανοίγουν τα στόματα τους ακόμα και σε μας! Η πείνα ξεπερνάει το φόβο 😀
 
εγώ για το απλό ένστικτο ρώτησα... :)

απλά δεν το είδα να αναπτύσετε εως σήμερα στους νεοσσούς και μου έκανε εντύπωση, ίσως γιατί οι γονείς είναι εξαιρετικά ήμεροι
 
εγώ για το απλό ένστικτο ρώτησα... :)

απλά δεν το είδα να αναπτύσετε εως σήμερα στους νεοσσούς και μου έκανε εντύπωση, ίσως γιατί οι γονείς είναι εξαιρετικά ήμεροι
Πολύ καλό αυτό! Είμαι σιγουρη πως και τα μικρά θ γίνουν πολύ ήρεμα καναρινακια! :)
 
εγώ για το απλό ένστικτο ρώτησα... :)

απλά δεν το είδα να αναπτύσετε εως σήμερα στους νεοσσούς και μου έκανε εντύπωση, ίσως γιατί οι γονείς είναι εξαιρετικά ήμεροι

Θα τους έρθει όταν δυναμώσουν τα φτερά τους!
 
Οι νεοσσοί είναι 11 εως 13 ημερών και η κανάρα έχει έντονη διάθεση εδώ και 2 ημέρες να κάνει νέα φωλιά.
Να της βάλω υλικά η να κάνω τον "κινέζο" 2-3 ημέρες ακόμα; Ποια είναι η γνώμη σας;
Επίσης αν και αρκετά πυρωμένος ο αρσενικός δεν βλεπω να έχει τη διάθεση για βάτεμα, του έχει βγεί αρκετά το γονικό ενστικτο, όλο με το τάισμα των μικρών ασχολείτε
 
images


Aπλά να την παρακολουθείς μήπως στην πρόσπάθειά της να βρει νήμα, αρχίσει να τα ξεπουπουλιάζει.
 
Και ένα videaki
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Όμορφα και να τα χαίρεσαι.
Πρόσεξε μην πάνε πίσω από κανένα έπιπλο και εγκλωβιστούν.
 
Σχεδόν απογαλακτισμένα 28-30 ημερών σήμερα σε δικό τους κλουβί. Λαζαράκι, Βαϊάκι και Ευτυχάκι τα ονόματα σύμφωνα με το εορτολόγιο την ημέρα που έσπασε το τσόφλι.
Η μητέρα τους κλωσσάει πάλι για 7η μέρα σήμερα και η αγωνία μου μεγάλη... υπομονή :)
 

Συνημμένα

  • rsz_dscn0859.webp
    rsz_dscn0859.webp
    19,5 KB · Προβολές: 43
  • rsz_dscn0861.webp
    rsz_dscn0861.webp
    18,4 KB · Προβολές: 42
Back
Top