Φροντίδα Ζευγαρι African Ringnecks 4μηνων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης yiorgo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

yiorgo

PB New Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2015
Μηνύματα
72
Πόλη
Χίος
Καλησπερα, πριν απο μια εβδομαδα αγορασα ενα ζευγαρι Indian Ringnecs . Tα εχω σε ενα μεγαλο κλουβι κ τα 2 μαζι. Τους μιλαω αρκετη ωρα και διαβαζω δυνατα βιβλια διπλα στο κλουβι τους ωστε να συνηθζουν την παρουσια μου μιας κ απο οτι μου εχουν πει αυτο βοηθαει πολυ στην αρχη. Το προβλημα μου ειναι το εξης: ενω τα πουλια φαινεται να ειναι οκ με την παρουσια μου, οταν ειμαι κοντα στο κλουβι, με ακουν οταν τους μιλαω, μου σφυριζουν ιδιαιτερα το αρσενικο κ δειχνει να τρελαινεται ευχαριστα οταν του μιλαω σε χαδιαρικο τονο, ενω λοιπον ειναι οκ οταν παω να πλησιασω το χερι μου στο κλουβι φοβονται, πετανε προς τα πισω . Οταν κανω να ανοιξω την πορτα του κλουβιου για να τους αλλαξω νερο πχ εκει φρικαρουν περισσοτερο. Θελω να τα βγαλω εξω απο το κλουβι κ για εκπαιδευση αλλα και για να εχω την ανεση να καθαρισω το κλουβι, και φοβαμαι να το κανω για να μην με δαγκωσουν και απο την αλλη δεν θελω να τα φρικαρω. Τι να κανω; καμια βοηθεια;
 
Φαντάζομαι πως είναι ταισμένα απο γονείς αποκλειστικά με ελάχιστη επαφή με τον άνθρωπο. Θέλει αρκετή υπομονή η υπόθεσή σας και το ότι είναι 2 μαζί θα σε δυσκολέψει παραπάνω. Φοράνε δαχτυλίδια; Γνωρίζεις την ηλικία τους; Τα έχεις μέσα στο σπίτι;
 
Ειναι χωρις δαχτυλιδι. απο Το petshop απο οπου τα αγορασα μου ειπαν οτι ειναι ταισμενα στο χερι κ ηρεμα. Παντως μου φανηκε σαν να μην γνωριζαν κ πολλα για το αντικειμενο. αυτο το οτι ειναι μαζι κ τα 2 με προβληματιζει. Οδηγηθηκα στην αποφαση να παρω 2 για να εχει παρεα το ενα το αλλο. Οπως ομως διαβαζω σε σχετικα αρθρα τα πουλια δενονται πολυ με το πουλι που ειναι παρεα στο κλουβι, βαζοντας σε 2η μοιρα η κ αγνοωντας πολλες φορες τον ανθρωπο. Σκεφτομαι μηπως ηταν λαθος αυτη μου η αποφαση κ οτι επρεπε να παρω ενα.Αλλα επειδη ηταν κ τα 2 μαζι κ στην ιδια ηλικια κ τα 2 ειναι 4μηνων, σκεφτηκα να τα παρω παρεουλα

προς Φοιβο. Ναι τα εχω μεσα στο σπιτι. στο γραφειο μου, με βλεπουν αρκετη ωρα δηλαδη
 
Ειναι χωρις δαχτυλιδι. απο Το petshop απο οπου τα αγορασα μου ειπαν οτι ειναι ταισμενα στο χερι κ ηρεμα. Παντως μου φανηκε σαν να μην γνωριζαν κ πολλα για το αντικειμενο. αυτο το οτι ειναι μαζι κ τα 2 με προβληματιζει. Οδηγηθηκα στην αποφαση να παρω 2 για να εχει παρεα το ενα το αλλο. Οπως ομως διαβαζω σε σχετικα αρθρα τα πουλια δενονται πολυ με το πουλι που ειναι παρεα στο κλουβι, βαζοντας σε 2η μοιρα η κ αγνοωντας πολλες φορες τον ανθρωπο. Σκεφτομαι μηπως ηταν λαθος αυτη μου η αποφαση κ οτι επρεπε να παρω ενα.Αλλα επειδη ηταν κ τα 2 μαζι κ στην ιδια ηλικια κ τα 2 ειναι 4μηνων, σκεφτηκα να τα παρω παρεουλα

προς Φοιβο. Ναι τα εχω μεσα στο σπιτι. στο γραφειο μου, με βλεπουν αρκετη ωρα δηλαδη

Tαισμένα στο χέρι και να χτυπιούνται όταν πας να βάλεις το χέρι στο κλουβί μου φαίνεται περίεργο. Καλά έκανες και πήρες 2 για να έχουν παρέα. Είναι πιο υγιές για τα πουλιά και τους μειώνει αρκετά το στρές. Αυτό βέβαια όπως προείπαμε σημαίνει ότι θα σε δυσκολέψει εσένα παραπάνω.

Οι πετσοπάδες όχι απλά δεν γνωρίζουν και πολλά για το αντικείμενο. Δεν γνωρίζουν ΤΙΠΟΤΑ σχετικά με το αντικείμενο και καλά θα κάνεις να μην ξαναρωτήσεις κανέναν τους τίποτα, ώστε να αποφύγεις να παραπλανηθείς.
 
...Ειναι χωρις δαχτυλιδι...
Χωρίς δαχτυλίδι και να χτυπιούνται όταν βάζεις στο κλουβί το χέρι σου, μόνο σε ταϊσμένα πουλιά δεν παραπέμπει... (ίσως από κανένα δέντρο τα κατέβασαν, τα είχαν καιρό στο μαγαζί τους και ηρέμησαν κάπως, σκέφτομαι αν. Γίνομαι ''κακιά''; )
Πόσο τα πλήρωσες αν επιτρέπεται;
 
Χωρίς δαχτυλίδι και να χτυπιούνται όταν βάζεις στο κλουβί το χέρι σου, μόνο σε ταϊσμένα πουλιά δεν παραπέμπει... (ίσως από κανένα δέντρο τα κατέβασαν, τα είχαν καιρό στο μαγαζί τους και ηρέμησαν κάπως, σκέφτομαι αν. Γίνομαι ''κακιά''; )
Πόσο τα πλήρωσες αν επιτρέπεται;


80 εκαστον. Την ασχετοσυνη των petshopαδων την αντιληφθηκα απο την επιμονη τους για το φυλλο των πουλιων χωρις DNA test. Εγω γνωριζα περισσοτερα απο αυτους κ το καταλαβαν και αυτοι. Επεμεναν επισης οτι ειναι Indian Ringneck ενω τα πουλια που πηρα ειναι African Ringneck πραγμα που καταλαβαινεις απο το χρωμα του ραμφους τους. τα African εχουν σκουρο ραμφος κ οχι κοκκινο ειναι επισης πολυ πιο ηρεμα κ κοινωνικα κ λιγοτερο επιθετικα αποτι τα Indians. Επισης το κλουβι που μου πουλησαν (😀) ηταν γεματο κοκκινα μπιχλιμπιδια καθρεπτακια ποτιστρες κτλ , το χρωμα που φρικαρει τους παπαγαλους, ενοειται οτι ζητησα να μου τα αντικαταστησουν με αλλα χρωματα

Υποσχομαι συντομα να ανεβασω φωτογραφιες τους. Επισης δεν τα εχω ''βαφτισει'' ακομη. Ειμαι στην αναζητηση ονοματων. Καμια καλη ιδεα;
 
Εγω να ρωτησω κατι... Ο τιτλος πρεπει ν αλλαξει σε african ringnecks ή θελεις να παραμεινει ετσι;

Επισης.. Αφου ειναι 4 μηνων πως ξερεις οτι ειναι ζευγαρι; Μπορει απλα να ναι φιλαρακια..

Για ονομα..σκεψου ξακουστα ζευγαρια φανταζομαι 😛
 
Εγω να ρωτησω κατι... Ο τιτλος πρεπει ν αλλαξει σε african ringnecks ή θελεις να παραμεινει ετσι;

Επισης.. Αφου ειναι 4 μηνων πως ξερεις οτι ειναι ζευγαρι; Μπορει απλα να ναι φιλαρακια..

Για ονομα..σκεψου ξακουστα ζευγαρια φανταζομαι 😛


Εχεις δικιο Μυρα για την αλλαγη του τιτλου. (δεν ξερω πως μπορω να το κανω, αν μπορειτε καντε το εσεις) Εχω διαβαασει σχεδον οτι αρθρο κυκλοφορει στο διαδικτυο για αυτο το ειδος πτηνων κ μου εχει μεινει το ΙRN. Για το φυλλο δεν ειμαι 100% σιγουρος χωρις DNA πως μπορω να ειμαι αλλωστε, αλλα το ενα εχει εμφανη πιο εντονο σκουρο δακτυλιο στο λαιμο το αλλο δεν εχει, το κεφαλι του ενος ειναι πλατυ λιγο στην κορυφη (δειγμα αρσενικου) του αλλου κανει γωνια με την ουρα (δειγμα θηλυκου), το ενα εχει πολυ εντονο κ ζωηρο πρασινο κιτρινο χρωμα το αλλο ειναι πιο σκουροχρωμο, και γενικα οταν ανεβασω φωτο θα δεις οτι το ενα πουλι διαφερει πολυ απο το αλλο, μπορει να κανω λαθος στο ποιο ειναι το αρσενικο και πιο το θηλυκο αλλα σιγουρα αν δεις τις φωτο θα καταλαβεις οτι εχεις να κανεις με ζευγαρακι.
 
Εχω νεα απο τα Ringnecks μου. Εδω και 2 ημερες εχουν γινει το ξυπνητηρι μου. Αρχιζουν να φωναζουν 7το πρωι κ με ξυπνουν. Επισης εχουν αρχισει να μου σφυριζουν συχνα πυκνα κατα τη διαρκεια της ημερας. Ακομη 👎ψαχνω ονοματα. Οποια βοηθεια 🙄στην ονοματοδοσια ευπροσδεκτη
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ναι, ναι! Πρέπει να τα δούμε ώστε να... Εμπνευστούμε ονόματα για το ζευγάρι! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: yiorgo
Ringnecks ακουμε και ringnecks δεν βλέπουμε. Εγώ χωρίς να δω φωτογραφίες δεν ξανασυμμετέχω στο θέμα. :D 😛

καλα ντε 😱χθες μολις μπηκα στο φορουμ. ειμαι εκτος σπιτιου αυτη τη στιγμη.Θα ποσταρω οταν επιστρεψω σπιτι. καλο απογευμα σε ολους
 
Γεια χαρα στην παρεα. Οπως υποσχεθηκα χθες εβγαλα λιγες φωτο απο τα Ringmecs μου. Προσπαθησα να φτιαξω ενα αλμπουμ αλλα μου ελεγε κατι περι server error try later, opote θα τις ανεβασω στα ποστ κ αργοτερα οταν βρω την ακρη θα κανω κ ενα αλμπουμ για να προσθετω φωτο απο τα φτερωτα φιλαρακια μου
Αν δεν φαινονται εναλλακτικα ο συνδεσμος για να δειτε τις φωτο σε μεγαλυτερη αναλυση ειναι
https://www.dropbox.com/sh/dwlpf4jjj2esoy4/AACzdC0_1UB2M5ZCuASE_OSla?dl=0
Περιμενω τις γνωμες σας κ ιδεες για ονοματα
 

Συνημμένα

  • myAfricanRingnecs1.webp
    myAfricanRingnecs1.webp
    28,1 KB · Προβολές: 105
  • myAfricanRingnecs2.webp
    myAfricanRingnecs2.webp
    27,4 KB · Προβολές: 99
  • myAfricanRingnecs3.webp
    myAfricanRingnecs3.webp
    28 KB · Προβολές: 98
  • myAfricanRingnecs4.webp
    myAfricanRingnecs4.webp
    28 KB · Προβολές: 95
Σημερα αγορασα για τα πουλια κι ενα κλικερ , απο αυριο ξεκινω εκπαιδευση, θα κανω το 1ο βημα να τα πιασω ειτε με πετσετα η με γαντι κ να τα βαλω σε ενα ωραιο σταντ δεντρακι που μου εκανε δωρο φιλη μου για να προσπαθησω να τα ταισω απο χερι
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Φαίνεται το μεράκι σου με αυτά και καλή αρχή με την εκπαίδευση. Μια καλοπροαίρετη παρατήρηση μόνο. Το κλουβάκι είναι μικρό ακόμη και για ένα τέτοιο πουλί νομίζω. Επίσης έχεις ένα άφρικαν (αριστερά) κι ένα ίντιαν (δεξιά).
 
Φαίνεται το μεράκι σου με αυτά και καλή αρχή με την εκπαίδευση. Μια καλοπροαίρετη παρατήρηση μόνο. Το κλουβάκι είναι μικρό ακόμη και για ένα τέτοιο πουλί νομίζω. Επίσης έχεις ένα άφρικαν (αριστερά) κι ένα ίντιαν (δεξιά).

Καλησπερα Φοιβο. Για το φυλο πως σου φαινονται; το αφρικαν μου κανει για θηλυκο, το αλλο το indian που λες μ κανει για αρσενικο εχει εντονο δαχτυλιδι απο τωρα. Θυμασαι προχθες που ειπα στη Myra οτι αν τα δει φωτο θα καταλαβει οτι προκειται περι ζευγαρακιου; Δυο διαφορετικα πουλια αυτο μου φανηκε κ εμενα εξ αρχης κ ειπα αρα το ενα θηλυκο το αλλο αρσενικο για να διαφερουν ετσι. Αυτο που λεω για αρσενικο ειναι πολυ υπερκινητικο η αλλη ειναι πολυ κουλ. Για κλουβι εψησα τον πετσοπα να μου αφησει στα 140e ενα που ειναι για μεγαλο παπαγαλο κ τον ερχομενο μηνα λεω να το αγορασω

Τζεση και νταιαμοντ κουκλια μπραβο σου
Τhanks Hara 😉
 
Μπράβο είναι τέλεια. Στο μεγάλο το κλουβί θα είναι άνετα. Καλή εκπαίδευση!
 
... Αυτο που λεω για αρσενικο ειναι πολυ υπερκινητικο η αλλη ειναι πολυ κουλ...
Eίναι κι αυτό γνώρισμα των 2 διαφορετικών ειδών, διάβαζα ένα άρθρο τις προάλλες κι ανέφερε κι αυτό ως διαφορά τους. Σχετικά με το φύλο δεν μπορώ να σου απαντήσω καθώς οι φωτογραφίες δεν είναι κοντινές και καθαρές και δεν γνωρίζουμε την ηλικία των πουλιών.
 
  • Like
Αντιδράσεις: yiorgo
Back
Top