Φροντίδα Ζευγαρι African Ringnecks 4μηνων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης yiorgo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γεια σου Μαιρη, εχω νεα απο το κλικερ. Χθες για πρωτη φορα πηρε ηλιοσπορο που ειχα βαλε ι στην ακρη ενος καλαμακιου. Το επανελαβα πολλες φορες καθε φορα πριν του δωσω το καλαμακι του παταγα μια κ το κλικερ, το οποιο την 1ηφορα εδειξε να το τρομαζει λιγο ο θορυβος, κλλα κανενα προβλημα μετα. Θα επαναλαβω την προσπαθεια κ σημερα κ θα ενημερωσω.
Τελεια! 🙂 Χαιρομαι που οντως λειτουργησε θετικα στην εκπαισευση!
 
δεν θελω να αγοραζω αμμο, κοντα στο σπιτι μ εχει παραλια με αμμο, αν θελω, Τι να βαλω στον πατο του κλουβιου; Η αμμος τραβαει υγρασιες κ απο τα περιτωματα των πουλιων. Θα ηθελα να ακουγα προτασεις για το τι βαζετε εσεις στα κλουβια σας

Η άμμος της παραλίας δεν κάνει για τα πουλιά, είναι επικίνδυνο να κολλήσουν μύκητες και άλλα. Η άμμος που πουλούν στα πετ σοπς είναι ειδική για πουλιά, δεν έχει καμία σχέση με αυτή της θαλάσσης...
δες εδώ
Υπόστρωμα υγιεινής στα κλουβιά των πουλιών
 
Καλα νεα
Λοιπον τα φτερωτα φιλαρακια μ , με αφηνουν να τα χαιδευω στο κεφαλι, περνωντας τα δαχτυλα μ στο πανω μερος του κλουβιου, στην αρχη οταν το εκανα αυτο η θηλυκια πηγαινε να με δαγκωσει, το αρσενικο οχι απλα τραβιοταν πισω, τωρα τελος παντων με αφηνπουν να τα χαιδευω στο κεφαλι και το αλλο καλο νεο ειναι οτι παιρνουν απο το χερι μου πλεον ηλιοσπορα. Προχθες αφησα την πορτα του κλουβιου ανοιχτη κ η θηλυκη βγηκε η μιση εξω απο το κλουβι περιεργαστηκε το χωρο, αλλα στο σημειο αυτο (επειδη ηταν οτι που αρχιζε να βραδιαζει) το μετανοιωσα εγω κ σηκωθηκα κ εκλεισα το κλουβι για να μην ειχα νυχτερινα τρεχαματα, και το πουλι ξαναμπηκε μεσα. Η εβδομαδα που περασε ηταν πολυ πιεστικη απο τη δουλεια μου κ γυρναγα σπιτι αργα βραδι καθημερινα σχεδον.Αυτην την εβδομαδα ειμαι πιο ανετα απο χρονο λεω να παρω κ το νεο κλουβι το οποιο πανω στην οροφη εχει κ πορτα που ανοιγει με stand για να καθεται το πουλι
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Τωρα αυτο τι αλλο εκτος απο τραγικη ειρωνια της τυχης, να το πεις, σημερα η μικρη ανηψια μ, με επισκεφθηκε ηθελε να δει κ τα πουλια, φερνοντας μου ενα δωρακι για τα πουλια,. Χαρηκα για το δωρο, αλλα κι αυτο κοκκινο χρωμα οχι αλλο κοκκινο 😕, κοκκινο κ το δωρακι που μ εκανε η κοπελα μ για τα πουλια, κοκκινο κ της ανηψιας μ , το χρωμα που αντιπαθουν οι παπαγαλλοι. το πρωτο απο ευγενεια το κρατησα για μια εβδομαδα στο κλουβι, μετα το εβγαλα, τωρα θα πρεπει να 😳ξεφορτωθω κ αυτο. και ν α φανταστεις οτι ειμαι κι Ολυμπιακος 👍
 
Τι εννοείς με το " κοκκινο το χρώμα που αντιπαθούν οι παπαγάλοι " ;
 
Τι εννοείς με το " κοκκινο το χρώμα που αντιπαθούν οι παπαγάλοι " ;

Exω διαβασει οτι το φοβουνται οι παπαγαλοι και φρικαρουν με αυτο το χρωμα, τους τρομαζει. μαλιστα ελεγε να αποφευγουμε να φοραμε ρουχα με τετοιο χρωμα οταν ειμαστε παρεα με τα πουλια. Δες η μεταφρασε με γκουγκλ αυτο πχ By Margaret A. Wissman, DVM, DABVP — Avian Practice
Some pet birds seem to have color preferences and aversions. I always try to avoid wearing red when working on pet birds, especially African parrots, including African grey parrots and members of the Poicephalus genus. If anyone walks into a nursery of baby African parrots wearing a bright red shirt, it is almost guaranteed to elicit quite a response from the babies! Adult African greys seem to react badly to red clothing, as well. I find this especially interesting, as the Congo African greys have gorgeous, bright red tail feathers. Red fingernail polish and toenail polish also seem to disconcert some parrots
& απο το theparrotforum.com ">
"Ringnecks recognize color. Beware, they are terrified of RED, especially as a baby. Do not try to handle them while wearing red nail polish. The bird's eyes will flash and he will lunge and bite at your nails. Don't hang red toys in or near the cage. Avoid wearing red when handling your baby. As your bird matures he should slowly learn to tolerate red. By a year old my own pets no longer reacted to the color red."
 
στο κοκατιλ μου ίσα ίσα που του αρέσει αυτό το χρώμα. το καταλαβαίνω επειδή του κάνει εντύπωση δεν φρηκαρει
 
στο κοκατιλ μου ίσα ίσα που του αρέσει αυτό το χρώμα. το καταλαβαίνω επειδή του κάνει εντύπωση δεν φρηκαρει
σιγουρα και δεν ειναι απολυτο αυτο, η πρωτη αν ειδες ελεγε οτι σε καποες ρατσεςAfrican parrots ισχυει περισσοτερο, πουλι με πουλι εχει διαφορα και αν το κοκατιλακι σου σε εμπιστευεται κ δεν σε φοβαται, νομιζω οτι χρωμα κ να δει δεν θα εχει προβλημα. Ισχυει πιστευω σε πουλια καποιου ειδους οπως λεει κ η γιατρος, και σε πουλια που δεν ειναι εξημερωμενα η ειναι στη φαση εξημερωσης, αμα το φιλαρακι σου σε εμπιστευεται, δεν θα υπαρχει θεμα, αυτο πιστευω κ εγω
 
  • Like
Αντιδράσεις: Flock
στο κοκατιλ μου ίσα ίσα που του αρέσει αυτό το χρώμα. το καταλαβαίνω επειδή του κάνει εντύπωση δεν φρηκαρει
δες κ αυτο που λεει οτι αναλογα με τον χρωματισμο ενος πουλιου, μπορει να αντιδρα σε καποια χρωματα
It is thought that the different colored oil droplets enhance contrast by acting as in-the-eye light filters. For example, the yellow oil droplets would remove much of the blue color from the background, which would increase the contrast between an object and the blue sky. The red oil droplet would remove much of the green from the background, which would greatly improve the contrast between an object and trees. The enhanced contrast would considerably increase visual acuity.
 
δεν ξερω κανε οτι θεωρεις πιο καλο για τον παπαγαλο σου 😉:)
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Ενα κολλημα που εχουν αυτα τα πουλια με τους καθρεπτες.😀. Εχω ακουσει για περιπτωση ringneck που ειχε ερωτευτει το ειδωλο του στο καθρεπτη😵 . Να κι αλλο ενα βιντεακι με τον peepr να εχει φαει κολλημα με το καθρεπτακι της αφεντικινας του lol
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ενα κολλημα που εχουν αυτα τα πουλια με τους καθρεπτες.😀. Εχω ακουσει για περιπτωση ringneck που ειχε ερωτευτει το ειδωλο του στο καθρεπτη😵 . Να κι αλλο ενα βιντεακι με τον peepr να εχει φαει κολλημα με το καθρεπτακι της αφεντικινας του lol
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Γιώργο μου το καθρεφτάκι δεν κάνει καλό στην υγεία των φτερωτών μας φίλων. Αν θες διάβασε το θέμα που σου παραθέτω: https://community.petbirds.gr/threads/Ο-καθρέφτης-προκαλεί-ή-όχι-κακό-στα-παπαγαλάκια-μας.22262/
 
  • Like
Αντιδράσεις: yiorgo
Γιώργο μου το καθρεφτάκι δεν κάνει καλό στην υγεία των φτερωτών μας φίλων. Αν θες διάβασε το θέμα που σου παραθέτω: https://community.petbirds.gr/threads/Ο-καθρέφτης-προκαλεί-ή-όχι-κακό-στα-παπαγαλάκια-μας.22262/
Thanks Αl , διαβασα πολλα απο τα αρθρα περι καθρεπτων, το απογευμα θα το βγαλω μεσα απο το κλουβι, ηταν το δωρο του πετσοπα σε εμενα κ τα πουλακια, οταν τα αγορασα. Μονιμο σουτ στον καθρεπτη
 
Thanks Αl , διαβασα πολλα απο τα αρθρα περι καθρεπτων, το απογευμα θα το βγαλω μεσα απο το κλουβι, ηταν το δωρο του πετσοπα σε εμενα κ τα πουλακια, οταν τα αγορασα. Μονιμο σουτ στον καθρεπτη
χαχα είδες πόσα οι πετσοπάδες ξέρουν... Τέλειααα 👍
 
👍 Υπεροχα νεα
Ως επιβραβευση στο μικρο που αρχισε να λεει τα πρωτα δικα του, εκτος του χαρακτηριστικου τους σφυριγματος, ασυναρτητα κραυγες κ σφυριγματα σαν επιβραβευση σημερα προκειται να απολαυσουν το νεο τους χωρο. Σημερα μ περιμενω απο ωρα σε ωρα (εως απογευμα7) παραδοση απο το petshop του νεου κλουβιου, των 2 φτερωτων φιλακιων μου. Ειναι κλουβα μεγαλο, και ανοιγει κ απο πανω . Και μαζι με αυτο τους πηρα κ 3 παιχνιδια κλουβιου να εχουν να ασχολουνται. Πολυ συντομα θα ανεβασω φωτο τους απο το νεο τους σπιτι με τα παιχνιδια
 
👍 Υπεροχα νεα
Ως επιβραβευση στο μικρο που αρχισε να λεει τα πρωτα δικα του, εκτος του χαρακτηριστικου τους σφυριγματος, ασυναρτητα κραυγες κ σφυριγματα σαν επιβραβευση σημερα προκειται να απολαυσουν το νεο τους χωρο. Σημερα μ περιμενω απο ωρα σε ωρα (εως απογευμα7) παραδοση απο το petshop του νεου κλουβιου, των 2 φτερωτων φιλακιων μου. Ειναι κλουβα μεγαλο, και ανοιγει κ απο πανω . Και μαζι με αυτο τους πηρα κ 3 παιχνιδια κλουβιου να εχουν να ασχολουνται. Πολυ συντομα θα ανεβασω φωτο τους απο το νεο τους σπιτι με τα παιχνιδια

Περιμένουμε! 👍
 
  • Like
Αντιδράσεις: yiorgo
Τα τραβηξα βιντεο, σαν τρελλα εκαναν στο νεο τους χωρο. 'Απλα μεγαλη μπορουν μεχρι κ να πετανε.
Τα παιχνιδακια τα τιμουν δεοντως. Θα ανεβασω το βιντεακι στο Youtube λογαριασμο μου, γιατι ειναι μεγαλα σε διαρκεια κ τα 2 βιντεο και θα το ποσταρω κ εδω . Coming Soon, πιστευω αυριο θα τα εχω ανεβασμενα
 
Back
Top