Φροντίδα Ζευγαρι African Ringnecks 4μηνων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης yiorgo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Φοιβο η ηλικια ειναι 4μηνων οντως. Φαινονται κ με το ματι αν τα δεις απο κοντα, επισης videakia youtube που εχω δει με πουλια αυτου του ειδους 4 μηνων ειναι ακριβως σε αυτο το μεγεθος. Πριν τα αγορασω ο petsopas μου ειχε πει οτι περιμενει απο τον εκτροφεα ζευγαρι ρινγκν. Θελω να πιστευω οτι τουλαχιστον ο εκτροφεας θα χει καποια πειρα πανω στο θεμα

Eίναι κι αυτό γνώρισμα των 2 διαφορετικών ειδών, διάβαζα ένα άρθρο τις προάλλες κι ανέφερε κι αυτό ως διαφορά τους. Σχετικά με το φύλο δεν μπορώ να σου απαντήσω καθώς οι φωτογραφίες δεν είναι κοντινές και καθαρές και δεν γνωρίζουμε την ηλικία των πουλιών.
Σε αλλο αρθρο που εχω διαβασει για τις διαφορες Αφρικανικου Ινδικου, ελεγε οτι βασικη διαφορα ειναι
οτι τα αφρικανικα εχουν ραμφος σκουρο, ενω το ινδικο εντονο κοκκινο χρωμα. Ανεφερε επισης οτι τα Αφρικανικα ειναι πιο ηρεμα με τον ανθρωπο και γενικως πιο ηρεμα, σε αντιθεση με το ινδικο που ειναι πιο επιθετικο. Επισης το Αφρικανικο στα δικα μου κανει αλλο σφυριγμα κ αλλο το ινδικο.
 
Πολύ ωραία και τα δύο, για ονόματα Ρωμαίος κ Ιουλιέτα ή για να ταιριάζει με το...ράμφος Συρανό και Ρωξάνη😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: yiorgo
Φαντάζομαι πως είναι ταισμένα απο γονείς αποκλειστικά με ελάχιστη επαφή με τον άνθρωπο. Θέλει αρκετή υπομονή η υπόθεσή σας και το ότι είναι 2 μαζί θα σε δυσκολέψει παραπάνω. Φοράνε δαχτυλίδια; Γνωρίζεις την ηλικία τους; Τα έχεις μέσα στο σπίτι;

Φοίβο τελικά φοράν δαχτυλίδι στα ποδια, σημερα το ειδα, νομιζα πως δεν ειχαν, μη με ρωτησεις τι γραφει, γιατι για να δω πρεπει να τα πιασω στα χερια μ, πραγμα που ακομη δεν εχω κανει. Σημερ τα εβγαλα εξω στην αυλη για καμποσες ωρες και καθαρισοντας τον πατο του κλουβιου ειδα τα δαχτυλιδια. το ενα αν ειδα καλα εγραφε νουμερα 4 5 7 κατι τετοιο σαν να πηρε το ματι μ.

Μια ερωτηση, το δαχτυλιδι που εχουν στα ποδια τα πουλια, δεν τα ενοχλει; Πρεπει να αφαιρεθει;

Χωρίς δαχτυλίδι και να χτυπιούνται όταν βάζεις στο κλουβί το χέρι σου, μόνο σε ταϊσμένα πουλιά δεν παραπέμπει... (ίσως από κανένα δέντρο τα κατέβασαν, τα είχαν καιρό στο μαγαζί τους και ηρέμησαν κάπως, σκέφτομαι αν. Γίνομαι ''κακιά''; )
Πόσο τα πλήρωσες αν επιτρέπεται;

Καλησπερα Sisy , τελικα εχουν δαχτυλιδι στα ποδια εγω δεν το ειχα δει. τα ειδα σημερα αλλα δεν μπορω να δω τι γραφουν γιατι ακομη ☹ δεν τα εχω πιασει στο χερι
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Να σε ρωτησω κάτι το κλίκερ από που το πήρες;Να τα χαίρεσαι τα κουκλάκια σου!
;) Γεια σου Μαιρη. Το κλικερ το αγορασα απο petshop ειναι πολυ φθηνο 2,48€ το αγορασα. Να σου πω την αληθεια δεν περιμενα οτι θα βρω καθως μενω σε νησι, κ τα μονα κλικερ που θυμομουν ηταν κατι βατραχακια τα λεγαμε οταν ημουν παιδακι κ εγω, κ ειχαν φωτο με λογοτυπα απο ομαδες κτ. Τα χρησιμοποιουν οι κυνηγοι για εκπαιδευση των σκυλων τους, οποτε αν δεν βρεις σε πετσοπ , θα βρεις σιγουρα σε καταστημα με ειδη κυνηγιου,
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
χαχα,ωραία! Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Όταν το εφαρμόσεις στα πουλάκια σου θα χαιρόμασταν αν μας έλεγες τους τρόπους χρήσης του και τι αποτελέσματα είχε στη εκπαίδευση. 🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
... Μια ερωτηση, το δαχτυλιδι που εχουν στα ποδια τα πουλια,
δεν τα ενοχλει; Πρεπει να αφαιρεθει;
Αν τα πουλιά δεν παρουσιάζουν πρόβλημα στα πόδια τους δηλ πρήξιμο ή κάτι άλλο, δεν τα ενοχλούν τα δαχτυλίδια, άλλωστε είναι οι ταυτότητες τους.
(πχ Όταν πρήστηκε το ποδαράκι του δικού μου του Μάριου, του το αφαίρεσε ο γιατρός. Χρειάστηκε μάλιστα να τον ναρκώσει για να το κόψει με τροχό, διότι δεν υπήρχε καθόλου περιθώριο ώστε να μπορέσει χρησιμοποιήσει το ειδικό γι΄αυτή τη δουλειά ψαλιδάκι...άσχετο, εγώ ξέρω τι λαχτάρα πέρασα μέχρι να τελειώσει αυτή η διαδικασία).

... Πρόταση για ονόματα (άσχετο με...ήδη διάσημα ζευγάρια) : Neal και Jill :D
 
  • Like
Αντιδράσεις: yiorgo
Αν τα πουλιά δεν παρουσιάζουν πρόβλημα στα πόδια τους δηλ πρήξιμο ή κάτι άλλο, δεν τα ενοχλούν τα δαχτυλίδια, άλλωστε είναι οι ταυτότητες τους.
(πχ Όταν πρήστηκε το ποδαράκι του δικού μου του Μάριου, του το αφαίρεσε ο γιατρός. Χρειάστηκε μάλιστα να τον ναρκώσει για να το κόψει με τροχό, διότι δεν υπήρχε καθόλου περιθώριο ώστε να μπορέσει χρησιμοποιήσει το ειδικό γι΄αυτή τη δουλειά ψαλιδάκι...άσχετο, εγώ ξέρω τι λαχτάρα πέρασα μέχρι να τελειώσει αυτή η διαδικασία).

... Πρόταση για ονόματα (άσχετο με...ήδη διάσημα ζευγάρια) : Neal και Jill :D
Τhanks για ονοματα. Λοιπον κοιτα να δεις συμπτωση, εδω και μερες για το θηλυκο to African Rnigneck εχω σχεδον καταληξει στο Νήλα, (το οποιο ειναι και unisex σε περιπτωση που βγει αρσενικο). Γιατο αλλο το αρσενικο που ειναι Indian ringneck ψαχνω κανενα Iνδικο ονομα. Και μια ερωτηση Sissy με τις υπεροχες κατασκευες σου, τα δαχτυλιδια, τι ειδους πληροφοριες φερουν για το πουλι; Ειναι δυνατο να προσδιοριζουν φυλο ή ηλικια;
 
Τhanks για ονοματα. Λοιπον κοιτα να δεις συμπτωση, εδω και μερες για το θηλυκο to African Rnigneck εχω σχεδον καταληξει στο Νήλα, (το οποιο ειναι και unisex σε περιπτωση που βγει αρσενικο). Γιατο αλλο το αρσενικο που ειναι Indian ringneck ψαχνω κανενα Iνδικο ονομα. Και μια ερωτηση Sissy με τις υπεροχες κατασκευες σου, τα δαχτυλιδια, τι ειδους πληροφοριες φερουν για το πουλι; Ειναι δυνατο να προσδιοριζουν φυλο ή ηλικια;

Αν βγεί κι αυτό αρσενικό όμως να το γράφεις με ι το όνομά του, Νίλα (αποτυχία) δηλαδή. 😛

Τα δαχτυλίδια δεν προσδιορίζουν φύλο σε καμιά περίπτωση καθώς φοριούνται τόσο νωρίς στη ζωή των πουλιών που το φύλο δεν είναι ακόμη προσδιορίσιμο απο το DNA των φτερών μιας και τα φτερά δεν έχουν ακόμη φυτρώσει. Την ηλικία την γράφουν όμως (έτος γέννησης) όπως και τη χώρα προέλευσης.

Διάβασε κι αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Τα-δαχτυλίδια-των-πτηνών.23463/
 
χαχα,ωραία! Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Όταν το εφαρμόσεις στα πουλάκια σου θα χαιρόμασταν αν μας έλεγες τους τρόπους χρήσης του και τι αποτελέσματα είχε στη εκπαίδευση. 🙂

Ευχαριστως και θα σας πω . Παντως απο αμετρητα videos εκπαιδευσης sto Youtube που εχω δει, ορισμενες τεχνικες εκπαιδευσης βασιζονταν αποκλειστικα στο clicker . Ειναι το ''μπραβο'' και το "ευαριστω'' στην επικοινωνια μεταξυ εμας κ του πτηνου, Σε ολες τις τεχνικες τονιζαν οτι δεν θελει ασκοπη χρηση, το χρησιμοποιουμε μονο οταν το πτηνο εκπληρωσει επιθυμια μας κ καπακι του δινουμε κ λιχουδια, etsi το πουλι καταλαβαινει οτι οταν ακουσει αυτο τον ηχο ακολουθει κερασματακι. click & treat δηλαδη
 
😵 Αμα βγει κ αυτο αρσενικο θα εχω ενα gay ζευγαρι ringnecs . το ητα θα το αφησω ως φωνηεν γιατι το πουλακι αυτο, μονο αποτυχια δεν μπορω να το πω, τοσο γλυκουλι και ησυχο που ειναι. Θα ειναι ο Νηλα. μην σου πω οτι το συμπαθω περισοτερο απο το αρσενικο Indian
 
το κλικερ με 2 αγρια πουλια δεν εχει και πολυ νοημα.. Οι τεχνικες με αυτο που εχεις δει εσυ εχουν να κανουν σε ημερα πουλια μαθημενα στη παρουσια του ανθρωπου και παντα η εκπαιδευση γινεται με ενα πουλι και οχι μεσα στο κλουβι (το χωρο του). Για να ξεκινησεις με κλικερ θα πρεπει πρωτα να απομονωσεις το καθε πουλι σε διαφορετικο κλουβι, να σε μαθει και να ασχολησε καθημερινα και για συγκεκριμενη ωρα πανω απο το πουλι ωστε να σε εμπιστευτει να καταφερει να βγει μονο του απο το κλουβι και να ξεκινησετε μικρα βηματα εκπαιδευσης

οι φωτο ειναι μικρες, μακρινες και με σκιες δεν φαινεται το κεφαλι τους ουτε το ματι τους ωστε να μπορω να διακρινω κατι παραπανω...
 
το κλικερ με 2 αγρια πουλια δεν εχει και πολυ νοημα.. Οι τεχνικες με αυτο που εχεις δει εσυ εχουν να κανουν σε ημερα πουλια μαθημενα στη παρουσια του ανθρωπου και παντα η εκπαιδευση γινεται με ενα πουλι και οχι μεσα στο κλουβι (το χωρο του). Για να ξεκινησεις με κλικερ θα πρεπει πρωτα να απομονωσεις το καθε πουλι σε διαφορετικο κλουβι, να σε μαθει και να ασχολησε καθημερινα και για συγκεκριμενη ωρα πανω απο το πουλι ωστε να σε εμπιστευτει να καταφερει να βγει μονο του απο το κλουβι και να ξεκινησετε μικρα βηματα εκπαιδευσης

οι φωτο ειναι μικρες, μακρινες και με σκιες δεν φαινεται το κεφαλι τους ουτε το ματι τους ωστε να μπορω να διακρινω κατι παραπανω...

Τα γνωριζω αυτα περι κλικερ. Ενοειται οτι εκπαιδευση δεν γινεται μεσα στο κλουβι. το κλικερ το πηρα για να ξεκινησω τη διαδικασια κ οταν ερθει η ωρα του θα το χρησιμοποιησω. Yπομονη οπως κανω κ εγω, να βγαλω τα πουλια απο το κλουβι ωστε να μπορεσω να τα φωτογραφησω χωρις καγκελα μπροστα.Ασχολουμαι καθημερινα μαζι τους τους μιλω, καμια φορα τους διαβαζω λιγο απο βιβλιο, και τους βαζω αρκετα videakia apo Youtube ακουνε αλλους παπαγαλους κ το διασκεδαζουν πραγματικα. Δεν σκοπευω να τρεξω τη διαδικασια, θελω να τους διωσω το χρονο που χρειαζονται. ακομη ειμαι στο βημα 1 . Πλησιαζω το κλουβι κ δεν φευγουν πισω κ οταν τους μιλω ερχονται μπροστα να με ακουσουν. Περιμενω να πληρωθω την επομενη εβδομαδα για να αγορασω μεγαλυτερο κλουβι.
 
Getting Parrot Out of Cage for the First Time
http://trainedparrot.com/Taming/#parrot-out-of-cage

Εδω ο τυπος χρησιμοποει το κλικερ ενω το πουλι ειναι εντος κλουβιου, για να το βγαλει εξω για πρωτη φορα. Υποθετω λοιπον οτι το κλικερ δεν απευθυνεται μονο σε εξημερωμενα πουλια, αποδειξη το παραπανω, για το πως βγαζει ενα μη ηρεμο πουλι εξω απο το κλουβι για πρωτη φορα.
 
ναι απευθυνεται ομως σε ενα πουλι. με 2 πουλια μεσα δεν εχουν την απολυτη προσοχη σου.. Δεν ξερω
 
ναι απευθυνεται ομως σε ενα πουλι. με 2 πουλια μεσα δεν εχουν την απολυτη προσοχη σου.. Δεν ξερω

Τελευταια με απασχολει πολυ αυτο σε σημειο καποιες στιγμες να μετανοιωνω που τα πηρα ζευγαρι. Ειλικρινα με προβληματιζει, και το μονο διεξοδο που βλεπω σε αυτο ειναι, οταν αγορασω το νεο κλουβι, να τα χωρισω για καποιο διαστημα. Παντως εχουν πολυ φαση μαζι, το ενα κουρνιαζει στο πλευρο του αλλου, καμια φορα ειναι σαν να κοιτιούνται μεταξυ τους με απορια κ το βραδι οταν ειναι για υπνο το ενα ειναι στραμενο στην ανατολη κ το αλλο στη δύση με τα κεφαλια τους να ακουμπαει το ενα το αλλο. Ειναι γλυκες!
 
Νεες υπό το φως της ημέρας φωτο απο τα πουλακια μ
Στην 1η φωτο, ο κυριος απο τα δεξιά δεν μοιάζει πολύ τζαναμπετιασμένος;
IMG_5.webp
IMG_6.webp
IMG_7.webp
 
Σχετικά με το φύλο δεν μπορώ να σου απαντήσω καθώς οι φωτογραφίες δεν είναι κοντινές και καθαρές και δεν γνωρίζουμε την ηλικία των πουλιών.

Εβαλα νεοτερες φωτο, υπο το φως του ηλιου, βεβαια ακομη μεσα στο κλουβι ειναι τα πουλια. ειναι πιο φωτινες κ κοντινες, αν θελεις ριξε μια ματια να μου πεις τη γνωμη σου περι φυλου. η ηλικια τους κ τα 2 ειναι 4μηνων.

ΚΑΛΑ ΝΕΑ απο τα 2 Ringnecs
Exω καλα νεα. Χθες για πρωτη φορα ο αρσενικος με αφησε να βαλω το δαχτυλο μου στο κλουβι κ να του χαιδεψω το κεφαλι 😎 2ο καλο νεο, για πρωτη φορα -ο αρσενικος παλι- πηρε ηλιοσπορο που ειχα βαλε ι στην ακρη ενος καλαμακιου. Το επανελαβα πολλες φορες καθε φορα πριν του δωσω το καλαμακι του παταγα μια κ το κλικερ, το οποιο την 1ηφορα εδειξε να το τρομαζει λιγο ο θορυβος, κλλα κανενα προβλημα μετα. Νομιζω η χθεσινη μερα ηταν κομβικης σημασιας, πλακα πλακα εχουν περασει 2 εβδομαδες

Να σε ρωτησω κάτι το κλίκερ από που το πήρες;Να τα χαίρεσαι τα κουκλάκια σου!
Γεια σου Μαιρη, εχω νεα απο το κλικερ. Χθες για πρωτη φορα πηρε ηλιοσπορο που ειχα βαλε ι στην ακρη ενος καλαμακιου. Το επανελαβα πολλες φορες καθε φορα πριν του δωσω το καλαμακι του παταγα μια κ το κλικερ, το οποιο την 1ηφορα εδειξε να το τρομαζει λιγο ο θορυβος, κλλα κανενα προβλημα μετα. Θα επαναλαβω την προσπαθεια κ σημερα κ θα ενημερωσω.

ΕΡΩΤΗΣΗ :
Οταν αγορασα το κλουβι ο πετσοπας μου ειπε οτι ειναι καλο να εχω στον πατο του κλουβιου αμμο. Οκ σαν πρωταρης τσιμπησα, τον αφησα μου το εστρωσε με αμμο την οποια μ ειπε το αργοτερο σε 2 εβδομαδες πρεπει να αντικαθισταται. Τωρα πρεπει να βαλω νεα αμμο, δεν θελω να αγοραζω αμμο, κοντα στο σπιτι μ εχει παραλια με αμμο, αν θελω, Τι να βαλω στον πατο του κλουβιου; Η αμμος τραβαει υγρασιες κ απο τα περιτωματα των πουλιων. Θα ηθελα να ακουγα προτασεις για το τι βαζετε εσεις στα κλουβια σας
 
Έχω την αίσθηση ότι είναι και τα 2 αρσενικά. Μην το πάρεις όμως τις μετρητοίς καθώς δεν είχα ποτέ ρινγκνεκς.
 
  • Like
Αντιδράσεις: yiorgo
Back
Top