Φροντίδα Ζευγαρι African Ringnecks 4μηνων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης yiorgo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Kiwie & Nila στο νεο τους σπιτι. Τα βιντεακια που ειχα υποσχεθει πως θα ανεβασω, σε λιγο ανεβαινει κι αλλο ενα, μεγαλυτερο σε διαρκεια θα ποσταρω το λινκ και για αυτο το βιντεο.
Εδω τσιμπολογανε σταφυλακι που τους εβαλα να φανε. εχει πλακα που το ενα πασσαρει στο αλλο τη ρωγα απο το σταφυλι
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Γιωργο δεν φαινεται το βιντεο.
εχεις δικιο. Δεν ειχα πατησει το δημοσιευση αφοτου ανεβηκε. Δοκιμασε ξανα πιστευω θα παοζει τωρα.se εμενα παιζει κανονικα. Δοκιμασε να το δεις απο youtube το λινκ ειναι αυτο
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Γιωργο δεν φαινεται το βιντεο.
δεν ειχα πατησει το δημοσιευση αφοτου ανεβηκε. Δοκιμασε ξανα
 
se εμενα παιζει κανονικα. Δοκιμασε να το δεις απο youtube το λινκ ειναι αυτο
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Aπιστευτα, ευχομαι να αποκτησω και γω το Lovebird και να χω και γω μια παρεουλα. Σου προτεινω να προσεξεις την αλυσιδα γιατι μπορει να πιασει κανα ποδαρακι και να χεις μπλεξιματα. Να τα εκθετεις και
λιγο στον ηλιο για να παιρνουν βιταμινη D.
 
  • Like
Αντιδράσεις: yiorgo
εχεις δικιο. Δεν ειχα πατησει το δημοσιευση αφοτου ανεβηκε. Δοκιμασε ξανα πιστευω θα παοζει τωρα.se εμενα παιζει κανονικα. Δοκιμασε να το δεις απο youtube το λινκ ειναι αυτο
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Ωραιος! Μεγεια το σπιτακι μπραβο που τους πηρες τοσο ανετο και ομορφο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: yiorgo
Πολύ ωραίο το κλουβί Γιώργο! 👍 Βάλε καμιά πατήθρα ακόμη στο πάνω μισό του κλουβιού γιατί έχω την εντύπωση ότι θα περνούν όλη την ημέρα (κι ίσως και τη νύχτα) γατζωμένα στο ψηλότερο τμήμα του κλουβιού. Έτσι κάνουν συνήθως όλα τα πουλιά. Είχα την εντύπωση ότι θεωρούσες το πιο ανοιχτό πράσινο (indian) για αρσενικό και το άφρικαν για θηλυκό. Αν πάντως θέλεις να μάθεις στα σίγουρα το φύλο τους, συντομότερα απ'ότι θα σου δείξουν αυτά, μπορείς να κάνεις ένα τεστ DNA και έυκολα και γρήγορα να το μάθεις.
 
Με΄γεια το ωραίο σας κλουβί!όσο για το σπιτάκι, καλά κάνει και το ροκανίζει, κάνει καλό στο ράμφος του!👍
 
  • Like
Αντιδράσεις: yiorgo
Πολύ ωραίο το κλουβί Γιώργο! 👍 Βάλε καμιά πατήθρα ακόμη στο πάνω μισό του κλουβιού γιατί έχω την εντύπωση ότι θα περνούν όλη την ημέρα (κι ίσως και τη νύχτα) γατζωμένα στο ψηλότερο τμήμα του κλουβιού. Έτσι κάνουν συνήθως όλα τα πουλιά. Είχα την εντύπωση ότι θεωρούσες το πιο ανοιχτό πράσινο (indian) για αρσενικό και το άφρικαν για θηλυκό. Αν πάντως θέλεις να μάθεις στα σίγουρα το φύλο τους, συντομότερα απ'ότι θα σου δείξουν αυτά, μπορείς να κάνεις ένα τεστ DNA και έυκολα και γρήγορα να το μάθεις.
Σωστα το λες, ξαναβλεποντας το βιντεο διαπιστωσα οτι εκανα λαθος εγω, γιατι ηταν υπερκινητικη εκεινη την ωρα η Νηλα κ νομιζα ηταν ο Κιουι αυτος, κραταγα κ την καμερα κ δεν προσεξα. Οντως το ανοιχτοχρωμο πιστευω οτι ειναι αρσενικο εχει κ πιο πλατυ κεφαλι απο το αλλο, και εχει αρχισει ηδη να μου μιλαει, η αλλη ακομη στη σιωπη. Δε ξερω μου περνα απο το μυαλο μηπως να τα χωρισω για κανα 2 μηνες, γιατι ο Κιουι με αφηνει να τον χαιδευω στο κεφαλι κ ειναι πιο ανετος, σε αντιθεση με τη Νηλα που με το που παω να τη πλησιασω κανει οτι παει να δαγκωσει, αλλα δεν με δαγκωνει ομς. Για τη πατηθρα εχεις δικιο. Πολυ ωρα περνανε στην αριστερη πλευρα του κλουβιου πατανε σε ενα οριζοντιο σιδερο της κλουβας κ με κοζαρουν με τις ωρες 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Eαν τα χωρισεις (που θα πρεπει να τα χωρισεις και δωματια) θα φωναζουν ολη μερα. Δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα κι αν στο τελος θα αξιζει τον κόπο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Eαν τα χωρισεις (που θα πρεπει να τα χωρισεις και δωματια) θα φωναζουν ολη μερα. Δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα κι αν στο τελος θα αξιζει τον κόπο.

φοβαμαι πως δεν θα καταφερω ποτε να εξημερωσω εστω τον κιουι, που ειναι πιο ηρεμος. Ειναι κοντα ενας μηνας τωρα που τα εχω, βεβαια πολλα εχουν γινει απο τοτε, μεχρι που ο κιουι αρχισε να μιλα, αλλα δεν δεχεται να τον πλησιασω. Το Σαββατο σκεπτομαι να τους ανοιξω το πανω μερος του κλουβιου(ανοιγει στα 2 κ εχει σταντ για να καθεται το πουλι στη κορυφη) αλλα φιλε μου, φοβαμαι μηπως μετα δεν μπαινουν μεσα στο κλουβι.
 
..φοβαμαι μηπως μετα δεν μπαινουν μεσα στο κλουβι.

Να μην το ανοίξεις. Δεν θα μπαίνουν, θα τρομάξουν σίγουρα και σίγουρα θα τρακάρουν κάπου. Είναι επικίνδυνο και καλύτερα να μην ρισκάρεις.
 
Να μην το ανοίξεις. Δεν θα μπαίνουν, θα τρομάξουν σίγουρα και σίγουρα θα τρακάρουν κάπου. Είναι επικίνδυνο και καλύτερα να μην ρισκάρεις.
Συν τοις αλλοις.. Ουτε εσυ φαινεσαι ετοιμος ουτε και αυτα ακομα! Προσπαθησε το και αλλο να βελτιωσετε τη σχεση σας..
 
Αρχιζω να σκεπτομαι σοβαρα το χωρισμο των 2 πουλιων.
Φοβαμαι οτι ετσι οπως ειναι παρεα, δεν θα καταφερω ποτε να τα εξημερωσω. Θελω να μπορω να τα βγαζω εξω απο το κλουβι, αλλα μονο το ενα απο τα 2 εχει κανει βηματα προοδου. εχει αρχισει να κανει σφυριγματα διαφορα, προσπαθει να μου μιλησει. το αλλο το θηλυκο η Νηλα νεκρικη σιγη. Το μονο που κανει ειναι να σκουζει οταν ενοχλειται απο τον κιουι. Επειδη ο σκοπος μου ειναι να τα εξημερωσω, να μπορω να τα βγαζω απο το κλουβι σκεφτομαι η να τα χωρισω ακομη εχω αρχισει να σκεπτομαι να δωσω τη Νηλα στο γαμπρο μου ο οποιος ξερει απο πουλια, εχει κλουβα με καναρινια κ παραδεισια.
Ειμαι πολυ προβληματισμενος με την ολη υποθεση. Αν υποθεσουμε οτι τα αφηνω, με τον καιρο θα ξεφοβηθουν η δεν θα αλλαξει τιποτε;
 
Νομίζω πως βιάζεσαι πολύ. Τα υπόλοιπα σχετικά με τη γνώμη μου στα έχω εκφράσει.
 
Οντως λιγο παραπανω απο μηνας ειναι που τα εχω . Ο κιουι εχει κανει αρκετα βηματα, η νηλα, ενω δειχνει μια χαρα, δεν εχω ακουσει μια φορα τη φωνη της. Ουτε καν το πρωι που ειναι η ωρα που σφυριζουν περισσοτερο. το μονο που ακουω απο τη νηλα ειναι σκουξιμο οταν την ενοχλει ο κιουι. Σιγουρα θελει χρονο ακομη, διαβαζω κι αλλα ποστ απο ανθρωπους που εχουν ιδια πουλια 10μηνες κ πολλα απο αυτα ειναι σε χειροτερη κατασταση εξημερωσης απο τα δικα μου. Θα τους δωσω το χρονο τους και βλεπουμε.
 
Back
Top