Γενικά Ζευγαρωμα καρδερινας σε κλουβα

Εγγραφή
15 Δεκ 2007
Μηνύματα
49
Πόλη
Αιγάλεω
Χρονια πολλα καλα Χριστουγεννα καλη σας χρονια με υγεια και οτι επιθυμει ο καθενας σας θα ηθελα να σας ρωτησω, μου εδωσε ενας φιλος μου μια κλουβα με διαστασεις Υ1.20 Π1.20 ΒΟ.60 με 3αρσενικες και 3 θηλυκές παρατήρησα οτι 2 καρδερινες επιασαν ζευγαρι, επειδη φοβαμαι αν βγαλω τις αλλες μη τις μπερδεψω πειραζει να τις αφησω ολες μαζι;
Σας ευχαριστω πολυ.
 
ναι γιατι θα χαλαει η μια την φωλια της αλλης, ακου τι θα κανεις θα παρεις τα πλαστικα δαχτυλιδια τα χρωματιστα και θα τα φορεσεις σε ολες ανεξαιρετως και θα κατσεις να δεις ποιες καθονται μαζι με βαση το δαχτυλιδι τους και θα τις βαλεις μαζι ειναι απλο και ευκολο
 
Διαφορετικό χρώμα στην κάθε μια εννοείται. 😉
 
Φιλε καλο ειναι να μην πιασεις τις Καρδερινες καθολου με τα χερια προσπαθησε να τις μεταφερεις μια μια σε διαφορετικα κλουβια ενωνοντας την πορτα του κλουβιου σου με την πορτα ενος αλλου κλουβιου (φυσικα ανοιχτες) ισως αυτος ο τροπος να σε παιδευσει λιγο αλλα πρεπει να ξερεις οτι το πιασημο του πουλιου (καρδερινα) με τα χερια ειναι οτι χειροτερο. Εαν δυο καρδερινες οπως λες εχουν πιασει ζευγαρι ειναι πολυ ευκολο να το διαπιστωσεις γιατι στο κελαιδιμα της αρσενικιας η θυλικια θα απανταει αμεσως και σαφως ποιο ζωηρα απο τις αλλες

Φιλικα
Δημητρης
 
...Φιλε καλο ειναι να μην πιασεις τις Καρδερινες καθολου με τα χερια, αλλα πρεπει να ξερεις οτι το πιασημο του πουλιου (καρδερινα) με τα χερια ειναι οτι χειροτερο...
Φιλικα
Δημητρης
γεια σου dimok :)
μηπως μπορεις να μου πεις για ποιο λογο;
τι εχεις παρατηρησει να συμβαινει αν τις πιανεις; 😕

εχω κ γω μια, την οποια χρειαστηκε μερικες φορες να πιασω.
εκτος του οτι φοβαται αρκετα, κ οτι τσιμπαει πολυ δυνατα κ με μανια θα λεγε κανεις,
δεν ειδα κατι παραπανω.
σιγουρα δεν της αρεσει καθολου να την πιανεις αλλα
κανονικη ειναι μετα κ συνερχεται αμεσως.
 
Τα πουλια και κυριως οι καρδερινες στρεσαρωνται πολυ το στρες προκαλει νευρικα και αγρια πουλια.
Εχω παρατηρησει οτι σε πουλι που ενω ηταν αρκετα ηρεμο μολλις το επισα αυτο αγριεψε και καθε φορα που περνουσα διπλα απο το κλουβι αυτο εκανε σαν τρελο
(φαντασου τι εκανε οταν εβλεπε τα χερια μου να πλησιαζουν το κλουβι εστω για να αλλαξω το νερο στην ποτιστρα (τα πουλακια δεν καταλαβενουν οτι τα χερια μας ειναι εξω απο τα καγκελα και δεν μπορουν να τα πειραξουν. Για αυτα, τα χερια μας ειναι εφιαλτες και η καθε κινηση του χεριου τα τρομαζει) Φροντιστε λοιπον να πιανετε τα πουλια σας οσο το δυνατον λιγοτερο, ετσι θα εχετε ποιο ηρεμα πουλια και σιγουρα περισσοτερες πιθανοτητες επιτυχους ζευγαρωματος...
Υ. Γ
(Εχω μια καρδερινα που δεν την εχει πιασει ανθρωπινο χερι εδω και τρια χρονια το πουλι αυτο ηταν πιασμενο απο την φυση σας πληροφορω οτι ειναι ποιο ηρεμη και απο την καναρα που εχω μεσα στο ιδιο κλουβι βαζω την μυτη μου αναμεσα απο τα καγγελα και αυτη την τσιμπαει απο περιεργια.)

Καλη χρονια σε ολους
Δημητρης
 
εγω παλι εχω διαφορετικα συμπερασματα στα 3 χρονια που εχω τα πουλακια μου!
ειναι πολυ εξοικειωμενα(με μενα μονο) κ οταν τα πιανω,
-πολυ συχνα κ τα κραταω αρκετα στο χερι...-
δινουν την εντυπωση οτι τους αρεσει.
να σκεφτειτε οτι, καθονται στο κλουβι, οταν ετοιμαζομαι να τα πιασω, σε συγκεκριμενο σημειο, που ξερουν οτι με βολευει-ειμαι κ αριστεροχειρας-για να ερθουν πιο ανετα στο χερι μου! 🙂

εξαιρεσεις:
1)το φλωροκαναρο που εχω (6 μηνες περιπου) ειναι εξαιρετικα φοβισμενο.
oταν τον πηρα μου ειπαν οτι ειναι γεννημενος σε κλουβι.
αμφιβαλλω πολυ ομως
2)κ η καρδερινα μου(αυτη δεν μενει σε μενα-ειναι με 3 αλλα ειναι στο σπιτι της μαμας μου στον πανω οροφο. Με βλεπει καθε μερα ομως ).

ολα εγω τα περιποιουμαι.
[με τα πουλια που δεν ζουν στο δικο μου χωρο,υπαρχει λιγοτερη εξοικειωση]

ηθελα να πω τελικα,

οτι μεχρι να σε μαθουν περναει λιγος καιρος.

Θελει βεβαια μεγαλη προσοχη στην προσεγγιση,
αλλα μετα, οταν δουν οτι δεν κινδυνεουν απο σενα
ειναι τοσο ανετα, σαν μωρα...😛


Μου δινουν φιλακια, καθονται πανω μου
καταλαβαινουν ενα σωρο λεξεις
ακουνε πολλες θα ελεγα "εντολες"
κ διαφορες αλλες εκδηλωσεις που τελικα χρειαζεται υπομονη κ αρκετη ενασχοληση.

ειναι εξυπνα κ παρατηρητικα πλασματακια, αρκει να μην τα στρεσαρεις

δεν ειναι ιδιαιτερως δεκτικα σε εντολες οπως οι σκυλοι κλπ.
θελουν τον τροπο τους.
ακουνε παντως,
αλλοτε πιο ευκολα, αλλοτε μετα απο ωρα
-κ αλλοτε καθολου...😛.
εχουν κ αυτα τα "θελω" τους.:D

ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα βεβαια,
αλλα δεν πηρε πουθενα το ματι μου στο forum, καμια συζητηση πανω σ αυτο... Κ μια που το φερε η κουβεντα...

ελπιζω να μην μας μαλλωσει ο Σταυρος!
 
1)το φλωροκαναρο που εχω (6 μηνες περιπου) ειναι εξαιρετικα φοβισμενο.
oταν τον πηρα μου ειπαν οτι ειναι γεννημενος σε κλουβι.
αμφιβαλλω πολυ ομως
Που αλλού θα μπορούσε να έχει γεννηθεί δηλαδή; :)
 
δεν το'πα σωστα!
οκ
εχω την εντυπωση οτι ειναι φλωρος 🙂
πιασμενος.
αν σας στειλω φωτο θα τον ξεχωρισετε;
 
νατος!
δεν ειναι καλες οι φωτο, αλλα τις ειχα ηδη
θα τον ξανατραβηξω εκτος κλουβιου για να φαινεται καλυτερα.
αν βγαλετε ακρη απο δω...
 
φλωροκαναρο ειναι και μια συμβουλη βαλε λιγο πιο πισω την αυγοθηκη ωστε οπως ειναι γυρισμενο στην φωτο 1+3 να μην πεφτουν οι κουτσουλιες μεσα
 
thank's:)

εχω δει αλλα 2 φλωροκαναρα πιο παλια,
αλλα απ οσο θυμαμαι ειχαν διαφορά στο κεφαλι.
του δικου μου θυμιζει αγριοπουλι!

βαλτε καμια φωτο απο φλωρο, κ φλωροκαναρο αν μπορειτε.
εγω μ' αυτες που εχω βρει (σε διάφορα site)μπερδευτηκα.

το φαγητο του σπανια το λερωνει.
αυτη ειναι παλιοτερη.
το βαζω αλλου το καλαθακι.
γενικα ομως οταν καθονται πανω στα καλαθακια τα λερωνουν μερικες φορες.,
αλλα τα παρακολουθω συνεχεια.

ειχε ομως μια αλλη,
πολυ κακια συνηθεια, να πηγαινει να κουτσουλαει στο νερο του.συνεχεια...

οπως επισης
εκεινα τα "κοματακια "στους σπορους τα χρωματιστα...
τα επαιρνε κ τα πετουσε μεσα στο νερο! Συνεχεια...

μου ειπε ενας γνωστος που εχει πουλια, οτι θελει να μαλακωσουν για να τα φαει,
αλλα αυτος δεν τα τρωγε... Μονο τα πετουσε!
τρελλοπούλι!

δοκιμασα διαφορα,
του αλλαξα κ ποτιστρες
κ τελικα το 'κοψε, απ την ωρα που του εβαλα μια πρασινη!:D
μαλλον του αρεσε το χρωμα! 😛

απο προχθες με φοβαται πολυ λιγοτερο...
καθεται πιο ευκολα να τον πιασω.
τοσους μηνες χτυπιοταν, νομιζες θα διαλυθει
κ φυσικα τον αφηνα στην ησυχια του, δεν του δινα σημασια κ ησυχασε καπως.
πολυ δυσκολο πουλι παντως.
τον πηρα 100€ -ειδικη τιμη, καλου πελατη!-παραπανω τον εδινε.
αναρωτιομουν παντως κ για αυτο.., μηπως την πατησα.
δεν θα θελα πιασμενο πουλι.
αλλα αγρια 2 που ειχα (μου τα καναν δωρο) τα αφησα ελευθερα.

το θεμα της καρδερινας που εξελιχτηκε σε συζητηση για φλωρους μαλλον πρεπει να το μετονομασουμε,
Ε, Σταυρο;
 
βαλτε καμια φωτο απο φλωρο, κ φλωροκαναρο αν μπορειτε. εγω μ' αυτες που εχω βρει (σε διάφορα site)μπερευτηκα.
https://petbirds.gr/article/european-greenfinch/
το θεμα της καρδερινας που εξελιχτηκε σε συζητηση για φλωρους μαλλον πρεπει να το μετονομασουμε,
Ε, Σταυρο;
Το θέμα της καρδερίνας υπήρχε πριν ανοίξετε τη συζήτηση για τους φλώρους οπότε προτείνω όχι τη μετονομασία αλλά να μην κάνετε "πειρατεία των thread" οδηγώντας τα σε λάθος προορισμό. Θα πρέπει να ανοίγετε καινούργιο θέμα για κάθε νέα συζήτηση που θέλετε να ξεκινήσετε. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κατ' αρχάς έχεις ένα ζήτημα με τους φλώρους, οπότε βρες έναν να προσθέσεις στο... Κοπάδι σου για να σου φύγει ο καημός! Φλώρος δεν είναι σίγουρα! Αν μου ΄λεγες ότι είναι καρδερινοκάναρο μπορεί & να το συζητούσα, γιατί μου φαίνεται σα να ΄χει λίγο λεπτή μύτη. Δε βοηθάει καθόλου η φωτογραφία. Έχει & ένα ζήτημα στη "μάσκα του" αλλά στην... Ουρά είναι φτυστός φλώρος!
 
Καρδερινοκαναρο ειναι θα ανεβασω αυριο φωτο απο 2 φλωροκαναρα που εχω για να δειτε τις διαφορες.
 
Σεβαστείτε τον τίτλο του Θέματος!

Εκτός Θέματος... Σεβαστείτε τον τίτλο της παρούσας συζήτησης.
 
Back
Top