Γενικά Ζητείται σπίτι και οικονομική βοήθεια για ταλαιπωρημένη κονούρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dadj
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κατάσταση
Κλειστό.

dadj

PB New Member
Εγγραφή
12 Απρ 2014
Μηνύματα
209
Πόλη
Αθήνα
Το πουλάκι (κονούρα) της αγγελίας Webpage is not longer available φαίνεται ότι ζει σε πολύ λυπηρές συνθήκες. Αν κάποιο μέλος του forum θα ήθελε να δώσει σε αυτόν τον παπαγάλο ένα κανονικό σπίτι είμαστε διατεθειμένοι να μοιραστούμε μαζί του το κόστος αγοράς του πουλιού καθώς και να την/τον βοηθήσουμε με συμβουλές και οδηγίες (ειδικά αν δεν είχε ποτέ παπαγάλους ως τώρα). Το πιο σημαντικό είναι η φίλη/φίλος που θα το δεχτεί να γνωρίζει καλά την δέσμευση και τις απαιτήσεις που ένα τέτοιο πουλί συνεπάγεται έτσι ώστε να μην καταλήξει στην ίδια κατάσταση με αυτή της φωτογραφίας για δεύτερη φορά.

Όπως και η φίλη/φίλος που θα προσφέρει σπίτι στην όμορφη κονούρα, έτσι και εμείς δεν έχουμε καμία γνώση για το πουλί και την ιστορία του πέραν των όσων λίγων πληροφοριών έχει η αγγελία. Παρόλα αυτά, είμαστε διατεθειμένοι να βοηθήσουμε αυτόν που από καθαρά φιλοζωικά αισθήματα θα αναλάβει ένα τόσο ταλαιπωρημένο και με προβλήματα πουλάκι!

Θερμή παράκληση να επικοινωνήσει πρώτα μαζί μας έτσι ώστε να προχωρήσουμε κατόπιν συνεννόησης στα επόμενα βήματα (πχ. τηλέφωνο στον άνθρωπο που έχει βάλει την αγγελία κλπ) έτσι ώστε να μην γίνει ένα αλαλούμ.

Φιλικά,
Αλέξανδρος (@dadj) & Αλίκη (@alicedros)
 
Πανέμορφο είναι...
Πολύ συγκινητικό η οικονομική βοήθεια που δίνετε. Μακάρι να μπορούσα να τον πάρω εγώ, πραγματικά θα το έκανα!
 
Το οικονομικό είναι το λιγότερο.. αν δώσουμε πολλοί έστω και από 10 ευρώ θα μπορέσουμε να καλύψουμε την τιμή που ζητάει ο τύπος. Το πιο σημαντικό είναι να σωθεί το πουλάκι!

Αν και σε κάποια άλλη πολιτισμένη χώρα θα του το είχε πάρει το κράτος το ζωντανό για παραμέληση και κακοποίηση..
 
Το οικονομικό είναι το λιγότερο.. αν δώσουμε πολλοί έστω και από 10 ευρώ θα μπορέσουμε να καλύψουμε την τιμή που ζητάει ο τύπος. Το πιο σημαντικό είναι να σωθεί το πουλάκι!

Αν και σε κάποια άλλη πολιτισμένη χώρα θα του το είχε πάρει το κράτος το ζωντανό για παραμέληση και κακοποίηση..

Ακριβως οπως τα λες Αλικη, το πιο σημαντικο ειναι να βρεθει σπιτι γ την κονουριτσα, που οπως ολες του ειδους της ειναι πανεμορφη :)
 
Και ο πωλητής που την έχει σε αυτά τα χάλια τι θα διαπιστώσει;
Πως όλα πουλιούνται...
Εκεί ακριβώς στηρίζεται, στηρίζονται, όλοι όσοι πουλούν... με την κακή έννοια του εμπόρου...
Πατάνε στο γεγονός πως κάποιος θα λυπηθεί το ζωντανό και θα το αγοράσει...
Αν στοιχειοθετείται παραβίαση κανόνων ασφαλούς και υγιεινής διαβίωσης ζώου... Τότε πρέπει να κινηθείτε αρμοδίως και να διεκδικήσετε τις συνθήκες που πρέπει για το πτηνό.
Αν δεν υπάρχουν αυτές οι συνθήκες... Θα υπάρξει κατάσχεση του πουλιού.
Διαφορετικά την άλλη βδομάδα θα δείτε άλλο πουλί στις ίδιες συνθήκες και στο ίδιο κλουβί.
Πονάει η άποψή μου και σας καταλαβαίνω...
Θεωρώ όμως πως αν τα αγαπάτε, αγαπάμε τα ζώα, πτηνά μας... αυτοί πρέπει να σταματήσουν να τα έχουν σε τέτοια κατάσταση.
Είπα τη γνώμη μου...
Πιεζόμουν μέρες...
 
Και εγώ το σκέφτηκα ότι ίσως πρέπει να κάνουμε κάτι νομικά.. αλλά θα ασχοληθούν πιστεύεις Γιάννη; Εδώ για σκυλιά που κακοποιούνται και δεν κάνουν τίποτα.. Θα κάνουν για ένα παπαγάλο; (χωρίς να θέλω να μειώσω το ένα ζώο απ το άλλο, το λέω απλά γιατί τα σκυλιά είναι πιο συνηθισμένα σαν κατοικίδια) Γιάννη αν ξέρεις πως θα πρέπει να κινηθούμε και ποιες θα πρέπει να είναι οι κινήσεις μας με πολύ χαρά να το μελετήσουμε. Οι νόμοι για τα κατοικίδια ζώα είναι καινούργιοι, δεν τους ξέρουν πολλοί και δύσκολα κάποιος δικηγόρος θα ασχολιόταν.

Πιεζόμουν μέρες
Δε θέλουμε να πιέζεσαι... Θέλουμε να λες την άποψη σου αμέσως όποια και αν είναι αυτή. Εγώ θα στα μάθω τώρα αυτά ρε δάσκαλε; 😛
 
Και τι μπορούμε τελικά να κανουμε;
Σε πρώτη φάση μια επίσκεψη στο χώρο του πουλιού για "αγορά".
Φωτογραφίες για να "δουν οι φίλοι σου" τον παπαγάλο...
Και βλέπουμε εκ του αποτελέσματος.
 
Έχει πάρει κανείς τηλέφωνο; Μπορεί να το δίνει κοψοχρονιά πολύ κάτω απο 300.Αν είναι δικό του και όχι οτιδήποτε άλλο υπηρχε περίπτωση να μεγαλώσει σε αυτό το κλουβί;Δε θα είχε ψοφήσει;Κάτι βρωμάει στην υπόθεση.
Προτείνω και εγώ κατασκοπεία και 3-4 αφηρημένα τηλέφωνα για να χάσει την υπομονή του και τις προσδοκίες του αλλιώς θα κάνω τον ειδικευόμενο πάλι.
 
Γεια σας! Θα ηθελα να παρακαλεσω προς το παρον να μην φτασουμε στα ακρα πχ τηλεφωνα "κατασκοπειας" 😉 καταγγελιες κλπ. Θα προσπαθησω να πω κ εγω την γνωμη μου πιο μετα σημερα οταν βρω λιγο χρονο.

Με εκτιμηση,
Αλεξανδρος
 
Συμφωνώ με την άποψη του Γιάννη γενικότερα αλλά πιστεύω ότι μιας και η αγγελία είναι απο ιδιώτη ότι δεν θα υπάρξει η συνέχεια αυτή

...
Διαφορετικά την άλλη βδομάδα θα δείτε άλλο πουλί στις ίδιες συνθήκες και στο ίδιο κλουβί.
...
 
Μέχρι να μας καταθέσει τη γνώμη του ο φίλος @dadj θα παρακαλούσα αν μπορεί ο @alligator να επιληφθεί του θέματος και να μας πει τι γνώμη του...
 
Για τα κατοικίδια επιμελείται Αστυνομικό Τμήμα ή Εισαγγελέας Υπηρεσίας όχι το Δασαρχείο.
 
Μια ακόμη γνώμη ζήτησα για το θέμα που για μέρες μας "βασανίζει"
Θεωρώ πως θα έχει να προσφέρει η γνώμη του στη συζήτηση, αν αυτό μου επιτρέπεται...
 
Έδωσα έγκυρη πληροφορία για όσα ισχύουν. Υποθέτω και σ' εμένα επιτρέπεται :)
 
Δεν πιστεύω οτι είναι λύση να δράσει κανείς σαν αγοραστικό κοινό.Λυπάμαι το πτηνό βέβαια οπώς λυπάμαι και τα επόμενα που θα ζούν και θα πωλούνται κάτω απο αυτές τι συνθήκες επειδή υπάρχουν άτομα που τ'αγοράζουν.
Θ'αγόραζε κανείς 30 καρδερίνες για 300 ευρώ απο Σχιστό να τις αφήσει ελεύθερες;
 
Θ'αγόραζε κανείς 30 καρδερίνες για 300 ευρώ απο Σχιστό να τις αφήσει ελεύθερες;
Κάπως έτσι σκέφτομαι κι εγώ.
Διαιωνίζεται μια κακή κατάσταση για να μην πω ενισχύεται...
 
Ενας συγκεκριμένος ιδοκτήτης πουλάει ένα συγκεκριμένο πουλί.
Δεν προτείνεται εδώ μια γενική λύση κανενός γενικού προβήματος μόνο του συγκεκριμένου.
Δεν πιστεύω οτι είναι λύση να δράσει κανείς σαν αγοραστικό κοινό.Λυπάμαι το πτηνό βέβαια οπώς λυπάμαι και τα επόμενα που θα ζούν και θα πωλούνται κάτω απο αυτές τι συνθήκες επειδή υπάρχουν άτομα που τ'αγοράζουν.
Αν θές να θέσεις θέμα ιδιοκτησίας γενικά να το δεκτώ αλλά εδώ δεν γίνεται λόγος για μαζική παραγωγή και κατανάλωση.
Διαιωνίζεται μια κακή κατάσταση για να μην πω ενισχύεται...
Επειδή υπάρχει χρηματική συναλλαγή γίνεται αυτομάτως και εμπόριο; Τί ακριβώς ενισχύεται απο την συγκεκριμένη πράξη;
Το μόνο που θα αλλάξει είναι η ζωή του πουλιού, ο κρετίνος αυτός θα παραμείνει κρετίνος γιατί είναι θέμα της πολιτισμικής του ταυτότητας και μόνο,όχι των σχέσεων παραγωγής και κατανάλωσης σε άμεσο βαθμό.
 
Γενικά συμφωνώ με την άποψη του Γιάννη, όταν το θέμα αφορά σε επαγγελματίες του είδους είτε με την κυριολεκτική, τυπική έννοια, είτε όχι.

Σε αυτήν την περίπτωση είναι απλώς ιδιοκτήτης αυτού του πουλιού και και αυτό με φέρνει πιο κοντά στην άποψη του Δημήτρη.
Ενας συγκεκριμένος ιδοκτήτης πουλάει ένα συγκεκριμένο πουλί.
Μετά, είναι και αυτό που δεν το είχα σκεφτεί στο παρελθόν.
Διαφορετικά την άλλη βδομάδα θα δείτε άλλο πουλί στις ίδιες συνθήκες και στο ίδιο κλουβί.
Δεν λέω ότι ο συγκεκριμένος είναι, αλλά για σκεφτείτε λίγο αυτήν αλλά και αντίστοιχες περιπτώσεις... Δηλαδή, αν είναι "επαγγελματίας" του είδους; Αν δηλαδή κάποιος ακολουθεί αυτή τη μέθοδο συστηματικά βάζοντας ένα πουλάκι σε άθλιο κλουβί και στη συνέχεια περιμένει να αντιδράσουν κάποιοι "σώζοντας" το πουλάκι. Και την επόμενη μέρα άλλο και ούτω καθεξής.

Απλά, τροφή για σκέψη.
 
Μιλώντας γενικά, συμφωνώ απόλυτα και με τον Γιάννη και με τον Φίλιππο, είναι προφανές πως έτσι δεν αντιμετωπίζεται μια επιχείρηση που στοχεύει στο παράνομο κέρδος το ενάντιο μάλιστα, αναπαράγεται καλά. Η σκέψη, η πρόθεση και το συναίσθημά μου στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ολόιδια με κάθε ζωντανό κατοικίδιο που προσπερνάω στο δρόμο μου, απο αυτό του γείτονά μου μέχρι και του μανάβη,τίποτε άλλο. Η διάσωσή του ή η εξασφάλιση καλύτερων συνθηκών δεν είναι μια πολιτική πράξη, δεν είναι ακτιβισμός.
Δεν λέω ότι ο συγκεκριμένος είναι, αλλά για σκεφτείτε λίγο αυτήν αλλά και αντίστοιχες περιπτώσεις... Δηλαδή, αν είναι "επαγγελματίας" του είδους; Αν δηλαδή κάποιος ακολουθεί αυτή τη μέθοδο συστηματικά βάζοντας ένα πουλάκι σε άθλιο κλουβί και στη συνέχεια περιμένει να αντιδράσουν κάποιοι "σώζοντας" το πουλάκι. Και την επόμενη μέρα άλλο και ούτω καθεξής.
Η υπόθεση είναι παράξενη και ακόμη και ένα τέτοιο πανούργο marketing είναι εφικτό. Για αυτό θα περιμένω να μας απαντήσουν τα παιδιά που ελέγχουν καλύτερα την κατάσταση και μπορεί να έχουν επικοινωνήσει μαζί του.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top