Γενικά Ζητείται σπίτι και οικονομική βοήθεια για ταλαιπωρημένη κονούρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dadj
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κατάσταση
Κλειστό.
εμπειρια δεν εχω χρονο εχω και φροντιζω οσο μπορω καλυτερα τα καναρινια μου αφιερωνω πολυ χρονο αλλα μου αρεσει καθομε με τις ωρες και τα παρακολουθω με παπαγαλους δεν εχω ασχολειθη καθολου αλλα αν ο παπαγαλος δεν ειναι σε καλα χερια ειμαι προθυμος να το παρω και δεν θελω να το πω αυτο αλλα μια και το εφερε η κουβεντα γιατι δυστυχως στην χωρα μας υπαρχει κακοποιησει τον ζωον περνουν σκυλακια και μολις τα βαρεθουν τα πετανε στο δρομο και εδω στο εξοχικο μας εχουν πεταξει πανω απο 20 σκυλακια εχουν κανει αγελη και καθε πρωι τους περνω τροφες να τα ταιζω και εχω και καποιους ηλιθιους να μου βαζουν χερι γιατι τα ταιζω και τα κακομαθενω και δεν θα φυγουν απο δω τους λεω ψυχουλες ειναι και σημερα μαζεψα πανω απο 10 φολες δυστυχως αλλα επρεπε να τον εβλεπα αυτον που της εβαλε ηταν τυχερος δεν τον ειδα
 
εμπειρια δεν εχω χρονο εχω και φροντιζω οσο μπορω καλυτερα τα καναρινια μου αφιερωνω πολυ χρονο αλλα μου αρεσει καθομε με τις ωρες και τα παρακολουθω με παπαγαλους δεν εχω ασχολειθη καθολου αλλα αν ο παπαγαλος δεν ειναι σε καλα χερια ειμαι προθυμος να το παρω και δεν θελω να το πω αυτο αλλα μια και το εφερε η κουβεντα γιατι δυστυχως στην χωρα μας υπαρχει κακοποιησει τον ζωον περνουν σκυλακια και μολις τα βαρεθουν τα πετανε στο δρομο και εδω στο εξοχικο μας εχουν πεταξει πανω απο 20 σκυλακια εχουν κανει αγελη και καθε πρωι τους περνω τροφες να τα ταιζω και εχω και καποιους ηλιθιους να μου βαζουν χερι γιατι τα ταιζω και τα κακομαθενω και δεν θα φυγουν απο δω τους λεω ψυχουλες ειναι και σημερα μαζεψα πανω απο 10 φολες δυστυχως αλλα επρεπε να τον εβλεπα αυτον που της εβαλε ηταν τυχερος δεν τον ειδα

Συγκινητικό! Σας βάζουν και χέρι επειδή προσπαθείτε να συμμαζέψετε ενα λάθος που ο άνθρωπος εξ αρχής δημιούργησε... Τι να πω;!


ειπα ναι αν το δωση σε μια λογικη τιμη ειμαι προθυμος να το παρω

Απ'ότι κατάλαβα η τιμή δεν θα σταθεί εμπόδιο καθώς θα είναι συλλογική η προσπάθεια, αφου αφοσιωνόμαστε στο μεμονομένο γεγονός (άπειρος ιδοκτήτης, ημιμαθής ή αναίσθητος) τότε κάμια τιμή δεν είναι αρκετά μεγάλη η μικρή μπροστά σε μια ζώη. 😉
 
ισως ειναι κομπινα το βαζουν σε κακο κλουβι
η αληθεια ειναι παιδια επειδη ετυχε να δω κονουρα σε pet την οποια ηθελα να αγορασω και ειχα κανει και θεμα εδω δεν εχει διαφορες το ζωο μεγαλες οποτε υπαρχει τεραστια περιπτωση να ειναι κομπινα απλα για να πουληθει!
 
η αληθεια ειναι παιδια επειδη ετυχε να δω κονουρα σε pet την οποια ηθελα να αγορασω και ειχα κανει και θεμα εδω δεν εχει διαφορες το ζωο μεγαλες οποτε υπαρχει τεραστια περιπτωση να ειναι κομπινα απλα για να πουληθει

Φιλε μου ολες οι κονουρες μοιαζουν ξερεις αριθμο δακτυλιδιου; Αν δεν ξερεις θα σε παρακαλουσα να εισαι σιγουρος στο τι λες
 
οχι δεν ξερω και εχεις δικιο φιλε... απλα αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι εμφανισιακά δεν μοιαζει τοσο ταλαιπωριμενο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: dadj
Παιδιά να μιλήσουμε επί της ουσίας.
Προσωπικά για πολλούς λόγους, οικονομικούς, χρονικούς, πολλών ζώων που φιλοξενώ, ηλικίας μου, δεν μπορώ να το πάρω. Αφού συνέχεια εύχομαι και προσεύχομαι μην μου τύχει κάποιο άρρωστο ή ταλαίπωρο αδέσποτο στον δρόμο μου.
Αν όμως βρεθεί καλό άτομο μεταξύ μας και το θέλει και χρειαστεί να βάλουμε ρεφενέ, θα συνεισφέρω.
Μακάρι να βρεθεί κάτι!
 
Παιδιά να μιλήσουμε επί της ουσίας.
Προσωπικά για πολλούς λόγους, οικονομικούς, χρονικούς, πολλών ζώων που φιλοξενώ, ηλικίας μου, δεν μπορώ να το πάρω. Αφού συνέχεια εύχομαι και προσεύχομαι μην μου τύχει κάποιο άρρωστο ή ταλαίπωρο αδέσποτο στον δρόμο μου.
Αν όμως βρεθεί καλό άτομο μεταξύ μας και το θέλει και χρειαστεί να βάλουμε ρεφενέ, θα συνεισφέρω.
Μακάρι να βρεθεί κάτι!
..συντάσσομαι στο πλευρό της Μαρίας!
 
Ο άνθρωπος που θα το πάρει πρέπει να έχει υπόψιν ότι οι φωνές των Conure (όσο μάλλον Sun) είναι πολύ πιο δυνατές από ένα συνηθισμένο Cockatiel και Lovebird. Πρέπει να υπολογίζει ότι μπορεί να έχει πρόβλημα με φασαρία, και πιθανότατα θα ενοχληθούν οι γείτονες.
 
Εγώ πάντως μπορώ να διαθεσω10 ευρώ. Μπορεί και λίγο παραπανω

Εγω οπως εγραψα κ στο pm στον Δημητρη προσφερω ως κ το 50% της αξιας αν δεν μαζευτουν αρκετα χρηματα.
 
Εγω το συγκεκριμενο ειδος παπαγαλου δεν το γνωριζω και γενικα συμφωνω μαζι σας σε ολα.. Ο λογος που σχολιαζω ειναι για να πω ενα μεγαλο Μπραβο σε ολους για τον τροπο που σκεφτεστε.. Οταν βλεπω αυτα εχω μια ελπιδα πως θα αλλαξει ο τροπος που αντιμετωπιζουμε τα ζωα σαν κοινωνία και θα παμε σε ενα καλυτερο αυριο. Δηλαδη στο σεβασμο σε ολα οσα εχουν ψυχη.. Να στε καλα ολοι!
 
Καλημερα. Θα παω εγω να τον δω απο κοντα μεσα στο Σ/Κ. Θελει κανεις να με συνοδευσει; Θα ανεβασω μεσα στην μερα αριθμο λογαριασμου γ να μαζεψουμε τα χρηματα.
Αν πάρεις τηλέφωνο και έχεις νέα ραντεβού ώρα και τλπ ενημέρωσε όσο το οικονομικό πάντα σε τέτοια είμαι μεσα
 
Γεια σας, το IBAN του λογαριασμού μου (Eurobank) είναι:

GR1002600590000420200559439

Στα μέλη που θα στείλουν χρήματα θα δώσω τα στοιχεία μου (ονοματεπώνυμο) για λόγους διαφάνειας.

Οπότε όσοι το επιθυμείτε βοηθάτε, όπως έγραψε κ η Αλίκη πιο πάνω και κάθε ευρώ μετράει. Δημήτρη, θα πρέπει να συμπληρώσεις το υπόλοιπο ποσό από αυτό που θα μαζευτεί μέχρι την τιμή αγοράς. Ο κύριος που το πουλά μου είπε 250ευρω αλλά ίσως πέσει και πιο κάτω. Για να μπορώ να παρακολουθήσω την κίνηση θα σας παρακαλέσω σε κάθε κατάθεση στην αιτιολογία να γράφετε το όνομά σας, το username σας στο forum και «για την κονούρα». Όταν μαζευτούν τα χρήματα θα προχωρήσω στην αγορά του πουλιού για λογαριασμό των μελών του petbirdsπου συμμετέχουν στο εγχείρημα αυτό και του Δημήτρη. Θα ήταν πολύ καλό να μην πήγαινα μόνος μου, οπότε όποιος θέλει συνεννοούμαστε να πάμε μαζί.

Για λόγους διαφάνειας θα ανεβάσω την λεπτομερή κίνηση του λογαριασμού στο φόρουμ, όποιος δε επιθυμεί να φανεί το όνομα του και η συνδρομή να μου το πει στο thread για να σβήσω τα στοιχεία του.

Δημήτρη το καλύτερο θα ήταν να ερχόσουν να παραλάβεις εσύ το πουλί από τον Πειραιά, μπορώ να στο φέρω στο λιμάνι - μια μέρα θα σου πάρει - αφού (όπως ξέρεις) τα πλοία της Κρήτης ταξιδεύουν μεσάνυχτα και φτάνουν νωρίς το πρωί στους προορισμούς τους. Αλλιώς θα πρέπει να γίνει συνεννόηση με άτομο του πλοίου να το έχει στην προστασία του. Πιστεύω πως θα πρέπει να έχει κλείσει το θέμα της συνεννόησης για την μεταφορά προτού πάω να αγοράσω τον παπαγάλο. Επίσης, για την μεταφορά θα χρειαστεί κλουβί μεταφοράς που θα αγοράσω εγώ γιατί αλλιώς δεν γίνεται αλλιώς οπότε σε παρακαλώ υπολόγισε και αυτό το κόστος περιπου 15ευρώ (δες ενδεικτικά εδώ:
Κατά την γνώμη μου είναι καλή ευκαιρία για αγορά κ του κανονικού του κλουβιού:
Αν πάρεις τηλέφωνο και έχεις νέα ραντεβού ώρα και τλπ ενημέρωσε όσο το οικονομικό πάντα σε τέτοια είμαι μεσα

Πολύ καλά, θα σου πω. Ισως παμε αυτο το Σ/Κ βεβαια καλό ειναι να εχουν μαζευτει κ τα χρηματα ετσι ωστε να παμε μια και καλη.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top