Διατροφή Ζοχός άγριος

Γιάννης1963

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιαν 2024
Μηνύματα
9
ζωχός.webp
Μετά από μια βόλτα στην φύση σήμερα βρήκα καμπόσους καλούς ζοχούς και μάζεψα. Μόλις γύρισα έγινε πανηγύρι. Καρδερίνες, καρδερινοκάναρο κανάρια δεν μπορώ να περιγράψω... μέχρι και οι κανάρες βγήκαν απ' τις φωλιές για μερικές τσιμπιές.
 
@Γιάννης1963 όσοι στην γειτονιά μου ασχολούνται με καναρίνια, θεωρούν ότι οι ζωχοί είναι από το πιο ωφέλιμα χορταρικά για καναρίνια. Δυσεύρετοι όμως σε σούπερ μάρκετ. Καλοφάγωτοι. 😊
 
Δυσεύρετοι όμως σε σούπερ μάρκετ.
Ναι αλλά σε λίγες εβδομάδες πολλοί ζωχοί που βρίσκονται έξω, παντού σχεδόν, θα έχουν σποριάσει. Οι σπόροι τους είναι αυτοί με τη φουντίτσα (κλέφτες), μπορείς άνετα να μαζέψεις ένα δύο έτοιμα να φύγουν σποριασμένα κεφαλάκια και να τα ρίξεις σε μια γλάστρα. Ήλιο και νερό θέλουν και θα σου βγουν σε έναν μήνα θα μπορείς να δίνεις στο φιλαράκι σου και θα είσαι και σίγουρη ότι δεν θα τους έχουν κατουρήσει γάτες ή σκύλοι ή ό,τι ...το οποίο θα μπορούσε να έχει συμβεί αν τους μαζέψεις από τη φύση. Το μόνο θεματάκι που θα έχεις, και για αυτό θα πλένεις τα φύλλα, είναι ότι δεν θα ξέρεις αν άγρια πουλιά, όπως τα σπουργίτια τους έχουν μολύνει με παράσιτα
 


[automerge]1709045027[/automerge]
Μαυρομιχάλη 11, Αθήνα
 
μπορείς άνετα να μαζέψεις ένα δύο έτοιμα να φύγουν σποριασμένα κεφαλάκια και να τα ρίξεις σε μια γλάστρα
μαζεψα περυσι και ακομα τα φυτευω :-) αν και λογικα δεν θα πετυχει τοσους μηνες μετα θα το δοκιμασω. chia φυτεψα πριν μηνες μια χαρα πηγε εκοβα τακτικα αλλα τωρα σποριαζει λογω εποχης..θα δω και το επομενο σταδιο εξελιξης.
[automerge]1709045464[/automerge]
@φιλομαθης πολυ χρήσιμο. Σ'ευχαριστώ Νίκο.
ειχα παει στα παιδια για να παρω σπορους kale να κανω φυτρα ως συνηθως.Τελικα πηρα 3 γλαστρακια ετοιμα kale που μεταφυτευσα αλλα δεν πηγαιναν και τοσο καλα στην βεραντα αλλα τελευταια πηραν τα πανω τους. τα τσακιζουν με καθε ευκαιρια εννοειται . θα παω τις επομενες μερες για αγορες παλι.
 
μαζεψα περυσι και ακομα τα φυτευω :-) αν και λογικα δεν θα πετυχει τοσους μηνες μετα θα το δοκιμασω.
Θα πετύχει στα σίγουρα, μην ανησυχείς...ρίξε τα τώρα, και έπειτα ρίξε και άλλα σε έναν μήνα ώστε να έχεις φυτά σε 2 φάσεις ανάπτυξης.
 
@Γιάννης1963 μικρό θερμοκήπιο το έχεις κάνει. 👍👏 Χώμα από που; Γιατί πιστεύω ότι έχει μεγάλη σημασία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos


θεωρω πως γενικα τα compo ειναι καλα χωματα και εχουν μεγαλη γκαμα . Το compo sana που χρησιμοποιω συνηθως , εχω σταθερα καλα αποτελεσματα. οι σποροι που αγοραζουμε απο φυτωρια εχουν συνηθως μεγαλη επιτυχια στο φυτρωσουν

αν μιλαμε για καποιες επιπλεον λυσεις( αν εχει νοημα για τις συνθηκες τις αναγκες και για τον χρονο μας)

Α
 
Νίκο είναι εξαιρετικά χώματα, αυτό μπορείς να το δεις εύκολα αν παρατηρήσεις το χώμα ότι δε λασπιάζει όταν είναι ποτισμένο, πέραν του ενεργοποιητή που περιέχουν
 
δεν νομιζω οτι υπαρχει φυτωριο που δεν εχει compo χωματα
και βεβαια τα προιοντα compo υπαρχουν και στο Praktiker και στο leroy merlin


 
@MARY58 Εγώ έχω χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο βιολογικό, χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, και έχω παραπάνω από 75% επιτυχία χωρίς να υπολογίσω κάπαρη και πιπεριές καυτερές και φλάσκες που καθυστερούν. Πιστεύω ότι θα περάσω το 90%.
WhatsApp Image 2024-03-02 at 11.11.15_09b1b795.webp WhatsApp Image 2024-03-02 at 11.11.16_6de43b04.webp WhatsApp Image 2024-03-02 at 11.11.16_54e7b989.webp
 
Back
Top