Αναπαραγωγή Η Οδύσσεια της πρώτης μου εκτροφής κόκκινων μωσαικών

Η αληθεια ειναι πτο παντα τα βγαζεις τελειες φωτογραφιες και τα απολαμβανουμε σε ολο τους το μεγαλειο.
😀 να ξέρεις πόση ώρα κάνω να τα πιάσω! Και φυσικά να μην φαίνονται τα κάγκελα! 😛

Επισης παντα προσεχω τι καθαρα κλουβακια τους εχεις :D
😀 παρθένος στο ζώδιο βλέπεις! Κάθε τρεις μέρες πλένω σχάρα άσε! Τώρα έχω και χρόνο και ασχολούμαι πολύ με τα μπουμπουκάκια μου! :D
 
Ένα και ένα όλα τους! Πανέμορφα! Να σου ζήσουν Αλίκη! Και εγώ δηλώνω θαυμάστρια του θηλυκού της τελευταίας φωτογραφίας. Πρέπει να είναι αυτό που είχα ξεχωρίσει και στο ποστ 33. Στα μωσαϊκά μου αρέσει ότι μετά το βάψιμο διαπιστώνεις το φύλο χωρίς αμφιβολία, ενώ στα υπόλοιπα ποτέ δε μπορείς να είσαι σίγουρος σε αυτή την ηλικία. Για πρώτη χρονιά είσαι πολύ καλή στο βάψιμο, εντάχθηκες ήδη στους μπογιατζήδες του φόρουμ!
 
😀 και μάντης; 😛 Πως ήσουν τόσο σίγουρος; Εγώ να πω την αλήθεια μου εντυπωσιάστηκα! Δεν το περίμενα!

Σίγουρος δεν ήμουν αλλά έτσι ένιωθα. Όλα τα πουλιά αλλάζουν ελαφρώς χρώματα στη διάρκεια της ζωής τους. Αυτά τα φτερά επειδή ήταν τόσο ξεκάρφωτο χρώμα πίστευα ότι δεν θα μείνουν.
 
Ένα και ένα όλα τους! Πανέμορφα! Να σου ζήσουν Αλίκη!
Σ ευχαριστώ πολύ Παναγιώτα μου για άλλη μια φορά! :D

Και εγώ δηλώνω θαυμάστρια του θηλυκού της τελευταίας φωτογραφίας. Πρέπει να είναι αυτό που είχα ξεχωρίσει και στο ποστ 33.
Είναι γοητευτική η αλήθεια! Αλλά πιστεύω και η μικρή ίδια θα γίνει! Θα δούμε.. Ανυπομονώ να τα δω όλα μετά την πτερόροια!

Στα μωσαϊκά μου αρέσει ότι μετά το βάψιμο διαπιστώνεις το φύλο χωρίς αμφιβολία, ενώ στα υπόλοιπα ποτέ δε μπορείς να είσαι σίγουρος σε αυτή την ηλικία.
Ισχύει! Αλλά εγώ προβληματίζομαι γιατί τα αγοράκια της παρέας, παρόλο που φαίνονται για αγοράκια δεν έχουν αρχίσει ακόμα το τραγούδι! 😛

Για πρώτη χρονιά είσαι πολύ καλή στο βάψιμο, εντάχθηκες ήδη στους μπογιατζήδες του φόρουμ!
😀 και εγώ έτσι θέλω να πιστεύω! Αν και θα κριθώ εκ του αποτελέσματος και έχω κάνει κάποια λαθάκια... Δηλαδή τους έδινα από μικρά κία και καμελίνα που δεν κάνει γιατί επηρεάζει το χρώμα και έδινα και αυγό... Αλλά θα δούμε το αποτέλεσμα και ελπίζω να έχω γνώμες για να βελτιωθώ αργότερα!

Σίγουρος δεν ήμουν αλλά έτσι ένιωθα. Όλα τα πουλιά αλλάζουν ελαφρώς χρώματα στη διάρκεια της ζωής τους. Αυτά τα φτερά επειδή ήταν τόσο ξεκάρφωτο χρώμα πίστευα ότι δεν θα μείνουν.
Ε είσαι μάντης! 😛 Λες στην επόμενη πτερόροια να μου τα βγάλει πάλι μαύρα; :D
 
Απίστευτη η μεταμόρφωση τους! Έχουν γίνει κομψά και εντυπωσιακά σαν τους γονείς τους! Δεν χορταίνω να τα χαζεύω στις φωτογραφίες! Δικαιούσαι να νιώθεις πολύ περήφανη, καθώς έκανες ένα σημαντικό βήμα στην εκτροφή σου! Να συνεχίσεις έτσι και ακόμα καλύτερα! Περιμένουμε βέβαια φωτογραφίες και από την ολοκλήρωση του βαψίματος τους! Να τα χαίρεσαι όλα! 🙂

Υ. Γ. Φαντάζεσαι να εκκολάπτονταν και τα υπόλοιπα ένσπορα αυγά της Μελίνας; Θα είχες γεμίσει κόκκινα μωσαϊκά καναρίνια!:D
 
Απίστευτη η μεταμόρφωση τους! Έχουν γίνει κομψά και εντυπωσιακά σαν τους γονείς τους! Δεν χορταίνω να τα χαζεύω στις φωτογραφίες! Δικαιούσαι να νιώθεις πολύ περήφανη, καθώς έκανες ένα σημαντικό βήμα στην εκτροφή σου! Να συνεχίσεις έτσι και ακόμα καλύτερα! Περιμένουμε βέβαια φωτογραφίες και από την ολοκλήρωση του βαψίματος τους! Να τα χαίρεσαι όλα! 🙂
Σ ευχαριστώ πολύ! Είδες αλλαγή; Extreme makover! :D Θα έχετε και μετά φώτο! Φυσικότατα!

Υ. Γ. Φαντάζεσαι να εκκολάπτονταν και τα υπόλοιπα ένσπορα αυγά της Μελίνας; Θα είχες γεμίσει κόκκινα μωσαϊκά καναρίνια!:D
Το σκέφτομαι, το σκέφτομαι.. Θα είχα άλλα 2 μικράκια! Δεν πειράζει! Να ναι καλά το Μελινάκι και την άνοιξη θα μου κάνει αυγουλάκια! :D
 
Σ ευχαριστώ πολύ! Είδες αλλαγή; Extreme makover! :D Θα έχετε και μετά φώτο! Φυσικότατα!
Εξαιρετικά! Εγώ θα περιμένω με ανυπομονησία!👍


Το σκέφτομαι, το σκέφτομαι.. Θα είχα άλλα 2 μικράκια! Δεν πειράζει! Να ναι καλά το Μελινάκι και την άνοιξη θα μου κάνει αυγουλάκια! :D
Αφενός να επιζούσαν και τα άλλα δύο μικρά, αλλά και τα υπόλοιπα ένσπορα αυγά που γέννησε να εκκολάπτονταν κανονικά και οι νεοσσοί να ζούσαν! Είμαι σίγουρος ότι θα είναι ακμαιότατη πάλι και θα σου κάνει κι άλλα αυγά την άνοιξη! Εδώ φέτος σου έκανε πόσα και μάλιστα γόνιμα! Απλά θα ξέρεις πώς να κινηθείς σωστά και περιορίσεις κατά πολύ τις απώλειες!
 
Είμαι σίγουρος ότι θα είναι ακμαιότατη πάλι και θα σου κάνει κι άλλα αυγά την άνοιξη! Εδώ φέτος σου έκανε πόσα και μάλιστα γόνιμα!
Μακάρι μακάρι! Η αλήθεια φέτος μου έκανε πάνω από 15 αυγά... Άντε να δούμε!

Απλά θα ξέρεις πώς να κινηθείς σωστά και περιορίσεις κατά πολύ τις απώλειες!
Ακριβώς! Σίγουρα δε θα τα κλωσήσει εκείνη. Θα πάνε απευθείας σε παραμάνα! 😉
 
Τι τελευταίες 3 μέρες, προς μεγάλη μου έκπληξη, η όμορφη φαινομενικά κυρία των φώτο
14256697_1124524190975536_2105059394_n.webp
rsz_quartetto_κυκλο.webp
τραγουδάει ασταμάτητα με διάρκεια και γυρίσματα! Και αναρωτιέμαι εγώ τώρα μήπως έχω 3 αγοράκια και ένα μονάχα ασπρούλικο κοριτσάκι; Τι λέτε;
 
Και αναρωτιέμαι εγώ τώρα μήπως έχω 3 αγοράκια και ένα μονάχα ασπρούλικο κοριτσάκι; Τι λέτε;
Υπομονή όπως σου γράφει κι ο @nikosk1 να φύγει το κίτρινο από πάνω τους.

Off .. Στους οδηγούς το χρώμα (συνέχεια από άλλο θέμα) θα έπρεπε να βαφεί πολύ καλύτερα...
 

Παρατηρώντας προσεκτικά τις φωτογραφίες και συγκρίνοντας τις δύο τελευταίες από το #87 post πιστεύω πως το καναρίνι είναι αρσενικό. Επειδή τα mosaic που έχουμε είναι γραμμής θηλυκού, οποιαδήποτε σκιά σαν αυτή που φαίνεται με το βέλος, υποδηλώνει δημιουργία μάσκας που δεν είναι έντονη στα αρσενικά, αλλά απουσιάζει πλήρως από τα θηλυκά. Κοίταξε προσεκτικά τις δύο φωτογραφίες. Το πουλάκι στα δεξιά είναι εντελώς λευκό. Θα σου πρότεινα επίσης να ανεβάσεις φωτογραφία του στήθους του.
 
Να τα χαίρεσαι!
Σ ευχαριστώ πολύυυυ! :D

Δες με την γραμμη του ραμφους και το ματι αν καταλάβεις κατι
Δυστυχώς δεν έχω την εμπειρία αυτή... Δεν μπορώ να καταλάβω έτσι το φύλο τους. Αλλά κελαηδάει πάρα πολύ για θηλυκό.. Και με διάρκεια και με στροφές.. Τα άλλα 2 που είναι εμφανέστατα αρσενικά μούγκα! 😛

Off .. Στους οδηγούς το χρώμα (συνέχεια από άλλο θέμα) θα έπρεπε να βαφεί πολύ καλύτερα...
Δλδ? Θα έπρεπε να είναι βαμμένα μέχρι το τέλος; ή απλά πιο έντονα; (λεγε λέγε να μαθαίνω ντε 😛 )

Επειδή τα mosaic που έχουμε είναι γραμμής θηλυκού, οποιαδήποτε σκιά σαν αυτή που φαίνεται με το βέλος, υποδηλώνει δημιουργία μάσκας που δεν είναι έντονη στα αρσενικά, αλλά απουσιάζει πλήρως από τα θηλυκά. Κοίταξε προσεκτικά τις δύο φωτογραφίες. Το πουλάκι στα δεξιά είναι εντελώς λευκό.
Κατάλαβα τι λες! Μάλλον είναι το πιο μικρό από τα 4 γι αυτό ακόμα είναι πολύ κίτρινο και δεν υπάρχει μάσκα! Είναι μάλλον το μοναχοπαίδι της Μελίνας! 😉

Θα σου πρότεινα επίσης να ανεβάσεις φωτογραφία του στήθους του.
Θα βγάλω θα βγάλω!
 
Μάλλον είναι το πιο μικρό από τα 4 γι αυτό ακόμα είναι πολύ κίτρινο και δεν υπάρχει μάσκα!

Πόσο μηνών είναι; Και εγώ μπερδεύτηκα φέτος με τον Vito το μοναχογιό της Ornella νομίζοντας αρχικά πως είναι θηλυκό. Όταν όμως ξεκίνησε να σαλιαρίζει κατά τους 3 μήνες περίπου κατάλαβα πως πρόκειται για αρσενικό...
 
Δε θα έπρεπε να ήταν πολύ πιο έντονα;
Μου μοιάζουν οριακά μεταξύ βαμμένου και άβαφου... αλλά
Ας περιμένουμε να ολοκληρωθεί η πτερόρροια για να έχουμε πιο ολοκληρωμένη εικόνα.
 
Photoshooting 24/05/2016 - Τα πιτσινάκια μου 26, 27 &28 ημερών μεγαλώνουν και ομορφαίνουν!


Το τρίο στούτζες (στις άκρες οι ήρωες θετοί γονείς που ταίζουν ακόμα!)
View attachment 41808

Μωσαικάκι Νο1 - το πιο κοινωνικό, φιλικό και ήσυχο απ όλα! Τρώει και σποράκια μόνο του αλλά είναι και ο πιο μεγάλος ζητιάνος!
View attachment 41809 View attachment 41810

Μωσαικάκι Νο2 - το πιο φοβιτσιάρικο και ζωηρό απ όλα! Και μία φώτο με το αδελφάκι μας!
View attachment 41811 View attachment 41813

Μωσαικάκι Νο3 - η Βούλα ή ο Σποτ! Ξεχωριστό απ τη φωλιά!
(η φώτο αφιερωμένη στον Κύριο Μάκη @mgerom μπας και μου πει επιτέλους τι σημαίνουν τα 2 μαύρα φτερά στα κόκκινα μωσαικά 😛)
View attachment 41812

*Το κλουβί θα καθαριστεί σήμερα! 🙄
Μα τι ομορφα που ειναι.. Να σου ζησουν🙂
 
Δε θα έπρεπε να ήταν πολύ πιο έντονα;
Μου μοιάζουν οριακά μεταξύ βαμμένου και άβαφου... αλλά
Εμένα βαμμένα μου φαίνονται 😀 θα δούμε μόλις ολοκληρωθεί η πτερόροια! 😉 Καλύτερα την πρώτη φορά να είναι άβαφτα παρα με κατεστραμμένο συκώτι σωστά; 😉 Μπορώ να πω πως το φοβόμουν πολύ αυτό και ακόμα το φοβάμαι...

μπραβο Αλικη, καλη συναιχεια
Σ ευχαριστώ πολύ πολύ! :D

Μα τι ομορφα που ειναι.. Να σου ζησουν🙂
Φτυστα 😀 σ ευχαριστώ πολύ Ελενάκι μου! :*
 
Back
Top