Ασθένειες Η Ελίνα (parrotlet) κάνει εμετό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εδώ όμως λέει ότι μπορεί να καταναλωθεί άφοβα από όλων των ειδών τα πουλιά. Ναι συμφωνώ γάτες, σκυλιά κτλ. Έχουν δυσανεξία, αλλά όχι και τα πουλιά. Και επειδή το έχω δοκιμάσει δεν θεωρώ ότι δημιουργεί πρόβλημα. https://petbirds.gr/article/garlic-in-birds-diet/
 
Να πω την άποψη μου:)
Σχετικά είναι όλα παιδιά... Το σκορδόνερο πχ είναι πιο ελαφρύ...
Δεν είναι όλες η ημέρες ίδιες για τον οργανισμό και πολύ περισσότερο όταν πρόκειται για ένα πουλί που βρίσκεται σε ωοτοκία δηλ οργανικά καταπονημένο, μπορεί να κατά την γνώμη μου να το πείραξε (να του έπεσε δηλ βαρύ στην κατάσταση που βρίσκεται).
 
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας...
Της εδωσα αντιβιωση απο το στομα...
Εβγαλα το σουπιοκοκκαλο και την αυγοτροφη...
Αφησα μονο σπορους και αποξηραμενα βοτανα.
Η να τα βγαλω και αυτα;
Σκορδο παντα δινω ωμο στους παπαγαλους...
Το λεει και στο αρθρο μας οτι μπορουμε να δωσουμε.
Τι να πω, δεν θα ξανα δωσω σκετο.
Την ξανα ταισε ο Ντανιελ και αυτη τη φορα δεν εκανε εμετο... Ευτυχως...
Ο γιατρος μου ειπε οτι θα μπορουσε να κανει εμετο απο τη ζεστη... Ισως δεν ενιωσε καλα και γιαυτο... Προσωπικα δεν το εχω ακουσει ξανα...
Η αληθεια ειναι πως εχω αρκετη ζεστη στο δωματιο τις τελευταίες ημερες αλλα δεν αφηνω ανοιχτα, αεριζω το δωματιο και κλεινω ξανα...
Τωρα αφησα ανοιχτή την μπαλκονόπορτα.
Θα σας ενημερώνω.
 
Παιδια εμενα δυστυχως το μυαλο μου παει στο κακο...
Το οτι δεν τρωει μονη της αυτο με προβληματιζει...
Μηπως δεν μπορει για καποιο λογο.
Η κουτσουλιες που εκανε πριν δεν ηταν φυσιολογικες.
Υπηρχε μονο το ασπρο, αυτο τι δειχνει;
 
Για εμένα φταίει το σκόρδο κατά πάσα πιθανότητα. Δεν ξέρω σε ποια επιστημονικά δημοσιεύματα αναφέρεται το άρθρο που παραπέμπεις Γιάννη @Γιαννης17 αλλά το πρώτο αποτέλεσμα της έρευνάς μου είναι αυτό απο επιστημονικό περιοδικό. https://bioone.org/journals/Journal...n-a-Dusky-headed-Conure/10.1647/2002-030.full
Clinical Report
A 7-month-old dusky-headed conure (Aratinga weddelli), weighing 67 g, was presented 4 days after a fall from a shower-curtain rod. Since the fall, the bird exhibited anorexia, loose droppings, and lethargy. The bird's diet consisted of formulated pellets and seeds, and it was housed in a cage in an apartment with no other pets. Two days before presentation, the owner had force fed the bird large pieces of chicken, tuna, and a half clove of garlic. On physical examination, the bird was weak, tachycardic (heart rate = 260 beats/min), fluffed, slightly thin, and 5% dehydrated. Its wings were moderately clipped. Mucous membranes appeared pale, and the urates were red-tinged. The bird was treated with lactated Ringer's solution (3.5 ml SC) and gavage fed with a hand-feeding formula (2 ml PO) (Harrison's Juvenile Formula, HBD International, Brentwood, TN, USA). The bird became dyspneic after handling, and it was immediately placed in an oxygen cage. Dyspnea did not improve with oxygen therapy, and the bird died an hour later. The body was submitted for necropsy.

Με συμπέρασμα
The history, clinical signs, and histopathologic findings in this conure are consistent with those of garlic toxicosis in other species. The presence of hemoglobinuric nephrosis and excessive hepatosplenic erythrophagocytosis by Kupffer cells and splenic macrophages strongly suggests intravascular and extravascular hemolysis, respectively. Similar to changes found in this bird, sheep with onion toxicosis develop splenomegaly and hemosiderosis in the proximal renal tubules, Kupffer cells, and splenic reticuloendothelial cells. 13 The character of the lesions in this bird was acute and synchronous, indicating a 1-time, recent insult. The documented feeding of a large amount of garlic 48 hours before death most likely led to an acute hemolytic crisis with subsequent hemoglobinuria, which was indicated clinically by the red-tinged urates.

Αν λάβουμε υπόψιν το άρθρο αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Η-παραγωγή-ερυθροκυττάρων-διακόπτεται-κατά-την-ωοτοκία.17672/ εύκολα καταλαβαίνουμε τι συνέβη.

Σκόρδο και σκορδόνερο προσωπικά δεν έχω δώσει στα πουλιά μου ποτέ. Δεν βρίσκω πραγματικά το λόγο.
 
Σκόρδο και σκορδόνερο προσωπικά δεν έχω δώσει στα πουλιά μου ποτέ. Δεν βρίσκω πραγματικά το λόγο.
Ανέστη, προληπτικα το δινω. Για σκουληκια...
 
.. Σκόρδο και σκορδόνερο προσωπικά δεν έχω δώσει στα πουλιά μου ποτέ. Δεν βρίσκω πραγματικά το λόγο.
Κι΄εγώ ποτέ

Για το είδος της κουτσουλιάς Εύα σε σχέση με ασθένειες, βρήκα απάντηση του Αλέξανδρου που περιέχει και φωτογραφίες.. Έλλειψη τροφής πρέπει να υποδηλώνει η κουτσουλιά που ανέφερες... Δες

Afou ixame to thema me to prismeno sikoti, edo pos tha kano ego ton elengxo sta poulia mou:

http://www.kiklos.info/ges-check.html

Signomi pou einai ena LINK ala itane poli fotografies

Alexandros
 
Εντάξει Ανέστη εσύ μην δίνεις αφού το φοβάσαι. Οι υπόλοιποι όμως που το δίνουν σε όποια θα μορφή και να είναι και δεν έχουν αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα πιστεύω πως κάτι παραπάνω θα ξέρουν από τα "άρθρα". Εξάλλου νομίζω πως η Εύα το έχει δώσει κι άλλες φορές το σκόρδο. Μπορεί να μας πει και η ίδια. Παρόλα αυτά, εφόσον εγώ βλέπω πως τα πουλιά μου το τρώνε και εδώ και 2 χρόνια που τους το δίνω δεν έχουν παρουσιάσει ούτε ένα πρόβλημα θα εξακουλουθησω να τους το δινω😉
 
Ανέστη, προληπτικα το δινω. Για σκουληκια...
Δεν αμφιβάλω Εύα ούτε για την πρόθεση ούτε για τον σκοπό σου. Στα μικρότερα πουλιά που υπάρχουν -parrotlets- εγώ δεν θα έδινα τίποτα προληπτικά. Άλλα όρια αντοχής έχει ένα πουλί 1-2-6 κιλά κι άλλα ένα πουλάκι 20 γρ. :)

Αυτό που συστήνουν στο άρθρο είναι
In this case, the debilitated state of the conure necessitated immediate rehydration and nutritional support.

Γιάννη τα άρθρο που χρησιμοποίησα είναι απο επιστημονικό κτηνιατρικό περιοδικό χωρίς " ". :) Οι άλλες φορές που έδωσε η Εύα το σκόρδο δεν έβρισκαν τα θηλυκό πουλί στη φωλιά με χαμηλή παραγωγή ερυθρών αιμοσφαιρίων. Μπορείς να συνεχίσεις να δίνεις σκόρδο στα πουλιά σου, δεν σου υπέδειξα τι να κάνεις.
 
Κι΄εγώ ποτέ

Για το είδος της κουτσουλιάς Εύα σε σχέση με ασθένειες, βρήκα απάντηση του Αλέξανδρου που περιέχει και φωτογραφίες.. Έλλειψη τροφής πρέπει να υποδηλώνει η κουτσουλιά που ανέφερες... Δες
Οπως ειπε και ο Ζαχαριας δηλαδη...
Εντάξει Ανέστη εσύ μην δίνεις αφού το φοβάσαι. Οι υπόλοιποι όμως που το δίνουν σε όποια θα μορφή και να είναι και δεν έχουν αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα πιστεύω πως κάτι παραπάνω θα ξέρουν από τα "άρθρα". Εξάλλου νομίζω πως η Εύα το έχει δώσει κι άλλες φορές το σκόρδο. Μπορεί να μας πει και η ίδια. Παρόλα αυτά, εφόσον εγώ βλέπω πως τα πουλιά μου το τρώνε και εδώ και 2 χρόνια που τους το δίνω δεν έχουν παρουσιάσει ούτε ένα πρόβλημα θα εξακουλουθησω να τους το δινω😉
ναι και στα καναρινια μου εδινα, αλλα μονο σκορδονερο.
Σκετο σκορδο μονο στους παπαγαλους...


Δεν αμφιβάλω Εύα ούτε για την πρόθεση ούτε για τον σκοπό σου. Στα μικρότερα πουλιά που υπάρχουν -parrotlets- εγώ δεν θα έδινα τίποτα προληπτικά. Άλλα όρια αντοχής έχει ένα πουλί 1-2-6 κιλά κι άλλα ένα πουλάκι 20
40 γραμμαρια ειναι. 😁
 
Πως η μικρή πάει Εύα;
Χαλια πολυ χαλια... Ξανα εκανε εμετο, αρχισε να κάνει διαρροια και ο Ντανιελ το ιδιο...
Αρα εχει κάτι και κολλησε τον Ντανιελ..
Ολη μερα ηταν καλά και απο το μεσημερι χειροτέρεψε.
 
Περαστικά τους... Τηλεφώνησες στο γιατρό για οδηγίες;... Πολύ στεναχωρήθηκα😳
Μου ειπε απλως να δινω και τους δυο με συρριγγα, αλλα να υπαρχει και αντιβιωση στην ποτιστρα...
τι να πω βρε Ευα! Κατι γινεται τοτε! τρωνε τα πουλια; την αγωγη τι δινεις κανονικα;
Ναι τη δινω... Ο ντανιελ πινει και τρώει κανονικα...
Η Ελινα οχι...
 
Back
Top