Ασθένειες Η Ελίνα (parrotlet) κάνει εμετό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εύα @eva vrs έχεις φωτογραφίες από τις κουτσουλιές; Σίγουρα δεν είναι οι μεγάλες κουτσουλιές που κάνουν τα θηλυκά την περίοδο που κλωσσάνε και που έχουν νεοσσούς στη φωλιά; Σε περιπτώσεις που κλωσσάει και το αρσενικό παρατηρείται και από αυτό η συγκεκριμένη διαδικασία απόρριψης των κουτσουλιών.
 
Εύα @eva vrs έχεις φωτογραφίες από τις κουτσουλιές; Σίγουρα δεν είναι οι μεγάλες κουτσουλιές που κάνουν τα θηλυκά την περίοδο που κλωσσάνε και που έχουν νεοσσούς στη φωλιά; Σε περιπτώσεις που κλωσσάει και το αρσενικό παρατηρείται και από αυτό η συγκεκριμένη διαδικασία απόρριψης των κουτσουλιών.
Όχι. Έβγαλα την φωλιά Γιάννη μου.
Δεν κρατάνε τις κουτσουλιές, κάνουν διάρροια και έχουν έντονο κίτρινο.

Όταν μπορέσω θα ανεβάσω, αν και αύριο επιτέλους θα μάθουμε τι γίνεται.
 
Τι να πω, ας ελπίσουμε πως θα διορθωθεί γρήγορα αυτή η κατάσταση μετά τ' αποτελέσματα και την σωστή αγωγή. Εμένα πάντως θα μ' ενδιέφερε να ενημερωθεί και ο άλλος γιατρός (του flagyl και για ότι έλαβε άλλη αντιβίωση και για τ' αποτελέσματα). Και για να πω αλήθεια, θα ακολουθούσα (έστω και καθυστερημένα) ότι ακριβώς μου έλεγε Εύα μου (θα έπρεπε όταν μιλήσατε να του έχεις εξηγήσει πως ήδη είχες ξεκινήσει άλλη αγωγή, ώστε να γνωρίζεις τι ακριβώς θα έπρεπε να κάνεις δηλ ενδέχεται να είχε την άποψη πως θα μπορούσες να την αλλάξεις)... Θα ήταν γνώστης ώστε να σε καθοδηγήσει (πιο) σωστά (αυτή είναι η άποψη μου) :)
 
Σας μπέρδεψα κι εσάς...
Ποτέ δεν ξεκίνησα τη Flagyl. Είπα πως θα το κάνω, αλλά δεν το έκανα...

Έδωσα κανονικά την Santalina k3...
Εφόσον ξεκίνησα με αυτή, συνέχισα να τους τη δίνω...
 
Σας μπέρδεψα κι εσάς...
Ποτέ δεν ξεκίνησα τη Flagyl.. Είπα πως θα το κάνω, αλλά δεν το έκανα...
Έδωσα κανονικά την Santalina k3...
Εφόσον ξεκίνησα με αυτή, συνέχισα να τους τη δίνω...
Ναι Εύα μου, το κατάλαβα :)

... Εγώ βλέπεις έχω ''συνηθίσει'' οι γιατροί που έχω μέχρι πρότινος απευθυνθεί (για ότι έχει προκύψει) να μας δίνουν οδηγίες για μόνο φαρμακευτικές αντιβιώσεις ανθρώπων.


.. Στη θέση σου πάντως θα μ' ενδιέφερε να ενημερωθεί και ο άλλος γιατρός (του flagyl και για ότι έλαβε άλλη αντιβίωση και για τ' αποτελέσματα). Και για να πω αλήθεια, θα ακολουθούσα (έστω και καθυστερημένα) ότι ακριβώς μου έλεγε Εύα μου (θα έπρεπε όταν μιλήσατε να του έχεις εξηγήσει πως είχες ήδη ξεκινήσει άλλη αγωγή, ώστε να γνωρίζεις τι ακριβώς θα έπρεπε να κάνεις δηλ ενδέχεται να είχε την άποψη πως θα μπορούσες να την αλλάξεις)...
Θα ήταν γνώστης, ώστε να σε καθοδηγήσει (πιο) σωστά (αυτή είναι η άποψη μου) :)

Δεν γνωρίζω ποιος είναι ο άνθρωπος από εμπειρία ''προτιμώ'' την αγωγή που αυτός σου είχε προτείνει.

Θα τον ενημέρωνα λοιπόν για το ποια αντιβίωση ήδη έχουν λάβει τα πουλιά, για τ΄αποτελέσματα των εξετάσεων και για την διάρροια που εξακολουθούν να κάνουν...
Ουσιαστικά θα ακολουθούσα τις οδηγίες του από εδώ και πέρα...είναι η προσωπική μου άποψη επί του προβλήματος 😉
 
Να κάνω μια ενημέρωση...
Η καλλιέργεια βγήκε καθαρή...
Δεν έδειξε τίποτα...

Ίσως να είχαν κάτι και με την αντιβίωση να τους πέρασε...

Οι κουτσουλιές τους έχουν γίνει φυσιολογικές...
 
Η διάθεσή τους Εύα είναι φυσιολογική, έτσι;
Περαστικά κι αγύριστα!👍
Ευχαριστώ Σισσυ μου.
Ναι είναι μια χαρά...

Τώρα τους δίνω αυτά τα προβιοτικα... (υγρή μορφή)
Μου είπε ο γιατρός να δώσω αυτά, γιατί συνήθως τα προβιοτικα σε χάπια και σκόνες είναι νεκρά...

12982.webp
 
Αυτά χρησιμοποιώ κι εγώ (όταν χρειάστηκε να πάρω μετά από αντιβίωση)... Μπορείς να μας γράψεις την αναλογία που τους το δίνεις; (οδηγ γιατρού δηλ)
1 κουταλάκι του γλυκού στα 100 μλ. Για 8 ημέρες...
 
Back
Top