Αναπαραγωγή Η Τούκη (Αλεξανδρινός) έκανε ένα αυγουλάκι, τι κάνω;

takis1964

PB Known Member
Εγγραφή
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
3.634
Πόλη
Αρτέμιδα
Παιδια sos η Τουκη εκανε ενα αυγουλακι σημερα, τι κανω; ουτε ασβεστια εξτρα ουτε τίποτα η καυμενη και τα καταφερε! Καθεται τωρα στο κανονικο κλουβι κ κλεινει λιγο τα ματια ισως απο την κουραση! Σιγουρα θα κανει κ αλλα
Τι κανω με το αυγο;
Παντως η Μαρια εβαλε το χερι μεσα κ την έπιασε χωρις αντιδραση!
20190410_074713-907x1612.webp20190410_074728-907x1612.webp
[automerge]1554873634[/automerge]
Την ανεβαζω με το μικρο κλουβι επανω ναναι κοντα στο αυγο η την βαζω κανονικα την ημερα επανω και το βραδυ κατω; Τωρα άρχισε κ ζωηρευει παντως, φωναζει!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το αφαιρείς εφόσον δεν δείχνει διάθεση να το κλωσήσει. Μπορείς να πάρεις ασβέστιο που μπαίνει στο νερό και να της δώσεις για μερικές ημέρες,

Έχεις εξηγήσει στη Μαρία σε ποια μέρη επιτρέπονται τα χάδια;
 
Μιλησα τηλ με την Μαρια, μου ειπε οτι ειναι ησυχη σημερα δεν φωναζει.
Πηρα σε 10 μαγαζια για ασβεστιο κ δεν εχει κανενα, τελευταια μου ελπιδα το birdmarket γιατι ειναι στην αντιθετη πλευρα του δρομολογιου μου!
 
Μίλησα με τον κτηνιατρικό κύκλο στον Γέρακα, έχουν υγρό ασβέστιο (με προσθήκες ιχνοστοιχείων) μόνο σε μεγάλο μέγεθος και στοιχίζει 16 ευρώ Τάκη, δεν γνωρίζω ποιες περιοχές είναι προσιτές για σένα.

Χάδια μόνο στο κεφάλι...όχι κρυψώνες, σε σκοτεινά μέρη, μανίκια, κουκούλες κτλ
 
δεν κανει την δουλεια του;
Ασφαλώς... έτσι "βολευόμασταν" τις προηγούμενες δεκαετίες...
Αλλά νομίζω πως είναι λύσεις έκτακτης ανάγκης... και καταστάσεων.
Υπάρχουν αρκετά σκευάσματα για να παίζουμε με τις αναλογίες μεταξύ της βοήθειας - αναγκών και του "κακού" που πιθανόν θα κάνουμε με τις μεγάλες αραιώσεις.
 
Μίλησα με τον κτηνιατρικό κύκλο στον Γέρακα, έχουν υγρό ασβέστιο (με προσθήκες ιχνοστοιχείων) μόνο σε μεγάλο μέγεθος και στοιχίζει 16 ευρώ Τάκη, δεν γνωρίζω ποιες περιοχές είναι προσιτές για σένα.

Χάδια μόνο στο κεφάλι...όχι κρυψώνες, σε σκοτεινά μέρη, μανίκια, κουκούλες κτλ
Μιλησα κ εγω τωρα κ σ ευχαριστω, αλλα δεν προλαβαίνω, κλεινει 4, στον δρομο μου ηταν
[automerge]1554900468[/automerge]
Το θεμα ειναι οτι για σημερα ασβεστιο γιοκ!
 
Μήπως Τάκη μου να πας στην λύση ανάγκης τότε όπως έγραψε ο @tasioskis και να πάρεις δισκία από το φαρμακείο;
Με αγχώνει που είναι τόσο ήσυχη σήμερα, ίσως έχει κι άλλο αυγό και δεν μπορεί να το βγάλει!
 
Μήπως Τάκη μου να πας στην λύση ανάγκης τότε όπως έγραψε ο @tasioskis και να πάρεις δισκία από το φαρμακείο;
Με αγχώνει που είναι τόσο ήσυχη σήμερα, ίσως έχει κι άλλο αυγό και δεν μπορεί να το βγάλει!
Νομίζω πως είναι καλύτερα να πάει στη λύση ανάγκης πάρα να περιμένει μέχρι αύριο κ να κάνει το καημένο καμία δυστοκια είμαι παθουσα για αυτό το λεω
 
το ερωτημα ειναι αν την ανεβαζω κατεβαζω οπως εκανα εως τωρα, η την αφηνω στο κλουβι φωλια 🙄
Το θέμα είναι ότι το κλουβί φωλιά μάλλον έπαιξε το ρόλο σε αυτό σε συνδυασμό που το τοποθέτησες σε γωνία κτλ. Αν σας βολεύει να μπαίνει στο μικρό κλουβί για ύπνο ίσως να δεις μήπως το βάλεις κάπου αλλού;
 
Συμφωνω Ανεστη. Πιστεύω το προτζεκτ δευτερο μικροτερο κλουβι ηταν αυτο που ενεργοποιησε τα ένστικτα, αλλα τι μπορω να κανω; Ουσιαστικα λειτούργησε σαν μια μεγαλη σκοτεινη φωλια, ομως αν παει ποιο κατω αντε ναχει τοιχο πισω και πορτα 30 ποντους δεξια, Εξαλου με το σεντονι που βαζω δεν φαινονταν οι τοιχοι!
 
Μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα στο birdmarket αλλα ειχε κλεισει νωριτερα σημερα, ετσι Λ. Μεσογειων πριν την Αγ. Παρασκευη με τα πολλα, βρηκα σε Tabernil σταγονες για το νερο και τις πηρα λογω του επείγοντος του θεματος! Τιμη birdmarket 4.60, στην Μεσογειων 368 Κτηνιατρικη Αγορα 7.60,τζαμπα δηλαδη 😵!
Εβαλα 15 σταγονες σε 40ml νερο, εβγαλα το πρωινο αυγο και την εβαλα μεσα για... Νανι!
 
Ελπίζω να πάνε όλα καλά! Που θα πάνε :)
Δυστυχως σε καποιον καδο αργοτερα, δεν ξερω αν διατηρούνται τα αυγα.
Οπως καταλαβες τζουφια ειναι!
 
Back
Top