Αναπαραγωγή Η Τούκη (Αλεξανδρινός) έκανε ένα αυγουλάκι, τι κάνω;

Ανεστη το χαρτι το εβαζα πριν 2 μηνες και δεν το πειραζε, βεβαια μετα ηταν αργα! Τωρα βεβαια δεν ασχολειται με τα χαρτια αφου την εξυπηρετησαν άψογα! Εαν το κατεβαζα ποιο κατω τον χειμωνα θαχει ποιο πολυ κρυο βεβαια και στο τέρμα της σκαλας υπάρχει τοιχος με 3 πορτες, δεν υπαρχει μερος δηλαδη σαν απλα οπως το λες! Βεβαια υπαρχει κ ενα διαμέρισμα αλλα λογω υγρασιας εχει μια μυρωδια κ δεν ηθελα να το ρισκάρω! Το χαρτι βεβαια δεν το ξαναβαζω, θα πλένω το πλαστικο δάπεδο!
[automerge]1555085956[/automerge]
Απο την αλλη εχω διαβασει κ για πουλακια που γενναν στην σκαρα χωρις χαρτια!
 
Ανεστη το χαρτι το εβαζα πριν 2 μηνες και δεν το πειραζε, βεβαια μετα ηταν αργα! Τωρα βεβαια δεν ασχολειται με τα χαρτια αφου την εξυπηρετησαν άψογα! Εαν το κατεβαζα ποιο κατω τον χειμωνα θαχει ποιο πολυ κρυο βεβαια και στο τέρμα της σκαλας υπάρχει τοιχος με 3 πορτες, δεν υπαρχει μερος δηλαδη σαν απλα οπως το λες! Βεβαια υπαρχει κ ενα διαμέρισμα αλλα λογω υγρασιας εχει μια μυρωδια κ δεν ηθελα να το ρισκάρω! Το χαρτι βεβαια δεν το ξαναβαζω, θα πλένω το πλαστικο δάπεδο!
[automerge]1555085956[/automerge]
Απο την αλλη εχω διαβασει κ για πουλακια που γενναν στην σκαρα χωρις χαρτια!

Όλα έπαιξαν το ρόλο τους, τα χάδια στο σώμα, τα χαρτιά (καλύτερα να είχε και σχάρα), η γωνία, όλα αυτά κι άλλα που δεν παρατηρήσατε την οδήγησαν να μπει στην αναπαραγωγική κατάσταση. Τα πουλιά που γεννούν κάτω στη σχάρα πλην ελάχιστων και ίσως παθολογικών περιπτώσεων έχουν προκληθεί απο τις συνθήκες διαβίωσής τους. Γιατί δεν δοκιμάζεις μήπως την αφήνεις να κοιμάται στο κανονικό κλουβί της; Αγόρασε ένα μαύρο χοντρό κάλυμμα και σκέπαζε το κλουβί την ώρα που θέλεις να κοιμάται, αρκεί σαφώς να μην πέφτει πάνω στο κλουβί ο ήλιος απο κάποιο παράθυρο ή δυνατό φως. Δεν έχετε μια πιο ήσυχη γωνία μέσα στο σπίτι (π.χ. αποθηκούλα, δεύτερο μπάνιο/wc ή έστω μια γωνιά με τη λιγότερη φασαρία-δεν είναι ανάγκη να επικρατεί άκρα σιωπή);
 
Όλα έπαιξαν το ρόλο τους, τα χάδια στο σώμα, τα χαρτιά (καλύτερα να είχε και σχάρα), η γωνία, όλα αυτά κι άλλα που δεν παρατηρήσατε την οδήγησαν να μπει στην αναπαραγωγική κατάσταση. Τα πουλιά που γεννούν κάτω στη σχάρα πλην ελάχιστων και ίσως παθολογικών περιπτώσεων έχουν προκληθεί απο τις συνθήκες διαβίωσής τους. Γιατί δεν δοκιμάζεις μήπως την αφήνεις να κοιμάται στο κανονικό κλουβί της; Αγόρασε ένα μαύρο χοντρό κάλυμμα και σκέπαζε το κλουβί την ώρα που θέλεις να κοιμάται, αρκεί σαφώς να μην πέφτει πάνω στο κλουβί ο ήλιος απο κάποιο παράθυρο ή δυνατό φως. Δεν έχετε μια πιο ήσυχη γωνία μέσα στο σπίτι (π.χ. αποθηκούλα, δεύτερο μπάνιο/wc ή έστω μια γωνιά με τη λιγότερη φασαρία-δεν είναι ανάγκη να επικρατεί άκρα σιωπή);
Το σαλονι που εχω την Τουκη ειναι ο μικρος εως τις 10.00 με 10.30 το βραδυ, περιπου, φωνες παιχνιδια τηλεοραση, δεν ειναι κ το καλυτερο για το πουλι! Πριν γκρινιαζα και ειχα θεμα με την οικογενεια! Στο διπλανο δωματιο εχω φτιαξει home cinema με 3 σαμπ 15 ρια, βεβαια εχω βαλει μονωση στην πόρτα, αλλα δεν μπορουσα να δω μια ταινια οπως την ηθελα, οποτε ο οροφος αποκλειεται και μενει ο επανω που ειναι τα υπνοδωματια κ ο κατω που ειπα για την μυρωδια υγρασιας που εχει! Τα εχω μελετησει σου λεω, απλα μου ξεφυγε η ωοτοκια! Το γκαραζ ξέχασα αλλα εκει εχει ζουζουνια και ολο κ λιγο καυσαεριο θα μενει! Αρα μονο η σκαλα ειναι το ασφαλες και θα κοιταξω στο τερμα της σε καμια καρεκλα επανω να βαλω το κλουβι μετα τις γεννες! Την σκαρα την εχω βγαλει γιατι θελει παιδεμα να την καθαριζω, θελει λυσιμο όλος ο πατος, προτιμω να πλενω το συρταρι δηλαδη!
 
Σήμερα η Τουκη ειναι ευδιαθετη, πεταει φωναζει οπως ηταν παλια, μου εδωσε κ μια τσιμπια στον λαιμο οταν με αγαθα κινητρα καθησε στον σβερκο μου! Ισως ξεμπερδεψαμε με τις γεννες, θα δειξει αυριο!
20190413_105533-567x1008.webp
[automerge]1555143593[/automerge]
20190413_111830-567x1008.webp
 
Μπράβο Τάκη! Πολύ χάρηκα με τα ευχάριστα νέα σας! Ήμουν βέβαιος ότι όλα θα πήγαιναν καλά με την Τούκη σας!:)
Σ ευχαριστω, το ελπιζουμε, σημερα μας εχει παρει τα αυτια με τα κραξιματα!
 
Μια ακομα νυκτα χωρις γεννα, Η Τουκη ειναι ευδιαθετη αλλα μια νευρικοτητα την εχει οσον αφορα το πεταγμα προς την σκαλα υπογείου! Εβγαλα τα χαρτια για αρχη και αφησα 20 πόντους αποσταση απο τον τοιχο εν αναμονή δημιουργιας νεας θεσης στο τελειωμα της σκαλας!
Τα αυγουλακια μπηκαν σε ταπερακι ως κοσμηματα με την πρέπουσα προσοχη και στηθηκαν για φωτογραφιση!
20190414_121416-907x1612.webp
 
Ωραία, μάλλον τελείωσε στα 2. Δεν είναι άσχημα για πρώτη φορά, όμως έχε το νου σου για καναδυό μέρες ακόμη καθώς το τελευταίο μπορεί να απέχει και 3 μέρες απο το προτελευταίο. Τάκη θέλει δραστικές αλλαγές, το να μετακινήσεις 10-20 πόντους το κλουβί δεν θα κάνει μεγάλη διαφορά.
 
Ανεστη ασχοληθηκα σημερα κ την εβαλα στο κατω μερος, την πηγα κατω και δεν εμπαινε μεσα γιατι αλλαξα χωρο, αγχωθηκε, πηγε να φυγει, επιστρατευτηκε η Μαρια κ με τα πολλά μπηκε! Το ερωτημα μου ειναι, αν εχει αυγο μεσα της θα το βγαλει η θα εχουμε επιπλοκες λογω αλλαγής θεσης του κλουβιου;
[automerge]1555260928[/automerge]
20190414_195251-567x1008.webp
Μια γρηγορη ματια και ειδα οτι δεν εχει κατέβει κατω οπως συνηθιζε! Φως κλειστο, στο σκοταδι ειναι!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ανεστη ασχοληθηκα σημερα κ την εβαλα στο κατω μερος, την πηγα κατω και δεν εμπαινε μεσα γιατι αλλαξα χωρο, αγχωθηκε, πηγε να φυγει, επιστρατευτηκε η Μαρια κ με τα πολλά μπηκε! Το ερωτημα μου ειναι, αν εχει αυγο μεσα της θα το βγαλει η θα εχουμε επιπλοκες λογω αλλαγής θεσης του κλουβιου;
[automerge]1555260928[/automerge]
View attachment 62275
Μια γρηγορη ματια και ειδα οτι δεν εχει κατέβει κατω οπως συνηθιζε! Φως κλειστο, στο σκοταδι ειναι!

Λογικά τώρα που άρχισε να γεννάει δεν θα δυσκολευτεί στο τρίτο (αν έχει). Φαίνεται να την ξεβόλεψε η αλλαγή κι αυτό ήταν το ζητούμενο, η αλήθεια είναι ότι αν δεν ήσουν σίγουρος πως τελείωσε ίσως να ήταν καλύτερα να περίμενες καναδυο μέρες ακόμη.

Το πέταγμα είναι ζωτικής σημασίας κατά τη γνώμη μου για θηλυκά που γεννούν και συνεχίστε να την προκαλείτε να πετάει όσο είναι δυνατόν μέσα στο σπίτι. Γυμνάζει όλους τους μύες του σώματος και βοηθάει στο να απορροφηθεί το ασβέστιο απο τα οστά τους. Τα θηλυκά που πετούν έχουν σχεδόν διπλάσια οστική μάζα απο αυτά που δεν πετούν και ο κίνδυνος για τη δυστοκία αλλάζει δραματικά.

Η Μαρία έχει δοκιμάσει να της φορέσει aviator harness?
 
Και να της φοραγε εχει τοσες γατες η περιοχη κ το οικοπεδο αφου της ταιζουμε που δεν το ρισκάρω!
Με αγχωσες τωρα με την γεννα; να την ξαναβαλω στο μερος της με χαρτια;
 
Ξημερωσε λοιπον και η Τουκη μας αφησε ενα ακομα αυγουλακι!
Οι συνθηκες ομως αυτην την φορα ηταν ποιο δυσκολες αφου στην νεα θεση του το κλουβι κ χωρις τα χαρτακια δεν το αναγνωρισε σαν φωλια κα εχω τυψεις για αυτο!
Το αυγουλακι το εκανε απο την πατηθρα και πεφτοντας ραισε! Επισης ειχε κουτσουλησει μεσα ενω πριν τα κρατουσε! Το πρωι βγηκε πανευκολα απο το κλουβι της και αρχισε το κραξιμο οταν την φεραμε επανω!
Το συμπερασμα ειναι, οτι αλλαγες στον χωρο κανουμε οταν τελειωσει τις γεννες!
Ενοιωσα το στρεσαρισμα της χθες οταν πετώντας στην σκαλα εψαχνε να βρει στο γνωστο της σημειο την.φωλια της και εκανε επιτοπου στροφη και την ξαναανεβηκε! Αισθανομαι τυψεις για αυτο αλλα ευτυχως ολα καλα!
Ελπιζω να μην εχει και τεταρτο αυγο! Δεν ξερω αν το νεο αυγο δημιουργειται οταν βγει το παλαιο η εχει ηδη ξεκινησει η δημιουργια του! Oι εμπειροι ας απαντησουν @misalouris
[automerge]1555309055[/automerge]
20190415_073520-907x1612.webp
[automerge]1555309758[/automerge]
20190415_073751-907x1612.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αρχικά να απομακρύνεις το σπασμένο αυγό από τη άλλα γιατί θα γίνει πηγή καταστροφής τους.
Με αυτή την έκταση της ζημιάς θα στεγνώσει και θα καταστραφεί σύντομα.
Τα πράγματα είναι πλέον αρκετά δύσκολα και μόνο με ένα μικρό θαύμα θα σωθεί η φωλιά.
Το κουτσούλημα της φωλιάς στα καναρίνια σημαίνει διάθεση εγκατάλειψή της με ότι συμπέρασμα μπορεί να εξαχθεί για το φιλαράκι σου.
Με δεδομένα όλα τα παραπάνω εγώ θα προσπαθούσα να επιστρέψω το πουλί στην προηγούμενη γνώριμη κατάσταση σήμερα και θα παρακαλώ στις επόμενες 1-2 μέρες να λειτουργήσει το ένστικτο στο πτηνό και να μπει στη φωλιά.
Να μην ξεχάσεις το ασβέστιο στο νερό του.
 
Γιαννη ασπορα ειναι τα αυγα και μιλαω για τον Αλεξανδρινο μου
το ερωτημα μου ειναι αν υπαρχει περιπτωση να εχει κ αλλο αυγο μετα την αλλαγη της φωλιας,2 με 4 κανουν συνηθως
 
Τάκη, μια μέρα πριν γεννήσει δεν φαίνεται αν έχει αυγό; Ρωτάω γιατί στο κοκατιλ μου για παράδειγμα κοιταζοντας την κοιλίτσα της την προηγούμενη ημέρα φαινόταν ότι είχε αυγό.
 
Τάκη, μια μέρα πριν γεννήσει δεν φαίνεται αν έχει αυγό; Ρωτάω γιατί στο κοκατιλ μου για παράδειγμα κοιταζοντας την κοιλίτσα της την προηγούμενη ημέρα φαινόταν ότι είχε αυγό.

Οπως επισης το πουλι δειχνει να μην εχει ορεξη για πολλα πολλα.
 
Τις πρωτες 2 γεννες ετσι ηταν υποτονικο αλλα χθες κ προχθες ηταν οπως παλια, γιαυτο και μπερδευτηκα
Τάκη, μια μέρα πριν γεννήσει δεν φαίνεται αν έχει αυγό; Ρωτάω γιατί στο κοκατιλ μου για παράδειγμα κοιταζοντας την κοιλίτσα της την προηγούμενη ημέρα φαινόταν ότι είχε αυγό.
Ζωη οταν δεν ξερω πως ηταν πριν δεν θα καταλαβω διαφορα 🙄
 
Τάκη μπορεί η αλλαγή να αναστείλει κάθε αναπαραγωγική δραστηριότητα και οι αλλαγές στο περιβάλλον των πουλιών είναι αυτό που προτείνεται για τη διακοπή της αναπαραγωγής των πουλιών με τις μικρότερες δυνατές συνέπειες.
Συνεπώς, δε θα πρέπει να ανησυχείς ιδιαίτερα τα επόμενα εικοσιτετράωρα.
 
Back
Top