Αναπαραγωγή Η Τούκη (Αλεξανδρινός) έκανε ένα αυγουλάκι, τι κάνω;

Περασε μια βραδια χωρις απρόοπτο συμβαν ! το κοριτσακι μας του μιλας ψιθυριστα και κλεινει τα ματακια της!
Της εδωσα ενα αμυγδαλο το πρωι να παρει δυναμεις και το τιμησε δεοντως!
 
Καλημέρα Τάκη! Παρακολουθώ από εχθές το θέμα. Ειλικρινά δεν περίμενα να γεννήσει τόσο άμεσα. Είναι σε οίστρο, μεν, αλλά ήταν απρόοπτο. Σας εξέπληξε!

Περασε μια βραδια χωρις απρόοπτο συμβαν ! το κοριτσακι μας του μιλας ψιθυριστα και κλεινει τα ματακια της!
Της εδωσα ενα αμυγδαλο το πρωι να παρει δυναμεις και το τιμησε δεοντως!
Μπράβο! Τέλεια! Χαίρομαι! Έχει πολύ καλή φροντίδα η μικρή, είμαστε βέβαιοι ότι όλα θα συνεχιστούν καλά!:)👍
 
Kαι ειναι μονο 3 ετων και 3 μηνων, ουσιαστικα ανήλικη συμφωνα με την θνησιμότητα της

Η μικρή ηλικία της, ενισχύει ακόμα περισσότερο την άποψη περί αποφυγής καταστάσεων και συνθηκών που επηρεάζουν την ορμονική της κατάσταση😉
Θα πρέπει να δώσετε μεγαλύτερη προσοχή στην πρόληψη Τάκη (μπάνιο-διατροφή κτλ):)
Οι ερωτογενείς ζώνες στους παπαγάλους
 
Σίσσυ, σε ποιο σκεύασμα αναφέρεσαι;
Μου ανέφεραν την ονομασία Σταύρο μου, αλλά την ξέχασα...🙄

Ξανά τηλεφώνησα (έμαθα πως εχθές μίλησα με την κτηνίατρο).
Το προϊόν που διαθέτουν είναι το Miral - Chevita
https://community.petbirds.gr/threads/miral-chevita.43012/
... Διαβάζοντας τι περιέχει το σκεύασμα, έχω την εντύπωση πως η αναλογία ασβεστίου πρέπει να είναι ελλιπής για έκτακτες καταστάσεις όπως αυτή της Τούκη.
Φαντάζομαι πως πρέπει να χρειάζεται κάτι πιο ισχυρό (μάλλον σκέτο ασβέστιο, δεν γνωρίζω αν κυκλοφορεί).
Σίγουρα το miral μπορεί να δίνεται προληπτικά ως διατροφικό συμπλήρωμα, δεν γνωρίζω όμως αν ενδείκνυται για την συγκεκριμένη χρήση, που συζητάμε στο θέμα μας.
 
Σισσυ μετα τους τοκετους θα αρχισω τα συμπληρωματα καθοτι πιαστηκα αδιαβαστος, εδω πριν 6 μηνες ακομα αναρωτιομουνα αν ηταν αρσενικο αφου ακομα κ κατοχοι Αλεξανδρινων για αγορι το βλεπανε! 😁
 
το κοριτσακι μας του μιλας ψιθυριστα και κλεινει τα ματακια της!

Σε ποια φάση γίνεται αυτό? Η Μαρία μπορεί ακουμπώντας την κοιλιά της να καταλάβει αν ετοιμάζει άλλο. Ακριβώς πίσω απο την αμάρα έχουν ένα βαθούλωμα στην κοιλιά. Όταν ετοιμάζεται αυγό το βαθούλωμα γίνεται εξόγκωμα. Με σύντομη και προπαντός πολύ απαλή κίνηση μπορεί να ψηλαφίσει για να δει τι γίνεται, όχι πολύ πασπάτεμα γιατί το πουλί θα το εκλάβει ως ερωτική κίνηση. Έτσι για να έχετε μια ιδέα αν έρχεται κι άλλο. Κανονικά γεννάνε κάθε δεύτερη μέρα νομίζω αλλά και να μην γεννήσει άλλο αυγό το ασβέστιο εγώ θα το έδινα για καμια βδομάδα σίγουρα.
 
Το πρωι που την ανεβαζουμε στο κλουβι της και εχω 5 λεπτα στην διαθεση μου! Σημερα το μεσημερι ειχε εκνευρισμο κ περπαταγε στην σκαρα κ η Μαρια την κατεβασε στο υπογειο μηπως και της ερχοτανε να γεννησει κ αγχωνοταν το πουλι! Οταν ηρθα την βρηκα στα χαρτια επανω, εδωσε 2 η 3 τσιμπιες στα κάγκελα νευριασμενη που με ειδε και την αφησα κ πηγα επανω!
[automerge]1554994007[/automerge]
οτι πρεπει για το Πασχα! 😛
Το κραταμε να το δειξουμε στον γαμπρο οτι ειναι καρπερο το κοριτσακι, οτι δεν χαλαει τσάμπα τον χρονο του! 😛
 
Το καλύτερο θα ήταν να την αποτρέψετε σιγα σιγα και να βγει από την αναπαραγωγική φάση που είναι...

Μπανάκια. Πιο συχνά
Περισσότερες ώρες ύπνου το βράδυ
Οχι χάδια και πολλές αγκαλιες(όπως είπαν και παραπάνω)
Μείωση της αίσθησης αφθονίας από τροφές και έξτρα
Μακριά από κρυψώνες, φωλιές και υλικά που θυμίζουν φωλιά
Μικροαλλαγές στο κλουβί της ώστε να ασχοληθει με αυτό και όχι με τη διαιώνιση του είδους της.

**στις φώτο που έβαλες με το αυγό έχει ροκανισμένα χαρτόνια από γάλα αγελάδας; Κατάλαβα σωστά;
Της τα δίνετε για να τα σκίζει;
 
Ηταν το υποστρωμα για τις κουτσουλιές της, λειπω την ημερα και οταν επιστρεψω ηδη με το άνοιγμα της πορτας ενεργοποιειται στο να κατεβει κατω! Τωρα εστειλα την σύζυγο κατω κ την βρηκε ξυπνια στα χαρτια να καθεται, βλεπω και 2ρο αυγο το πρωι! Πρεπει να ολοκληρωθει η διαδικασια για να μην βασανίζεται κ αυτη! Το κακο ειναι οτι το κύπελο με το νερο με ασβεστιο το πεταξε απο τα νευρα της το πρωι!
 
Τακη να πεις στη γυναικα σου να της το βαλει, εχει ενστικτο το πουλι και νομιζει οτι πας να το δηλητηριασεις!

Ποσο πιο ξεκαθαρα να σου δηλωσει οτι δεν σε παει; 😛
 
Το βαζω σε μικρο κύπελο αλλα το εριξε σημερα κ μετα της εβαλε σκετο νερο! Το τραβαει με το ραμφος και το πεταει κατω, με αυτο ασχολιοτανε το πρωι
Εαν έχει ασβέστιο στο νερό που πίνει την ημέρα στο βραδινό δεν χρειάζεται.
 
Τάκη, κακώς έχει πρόσβαση σε χαρτιά που μπορεί να σκίζει. Οι συνθήκες στο μικρό κλουβί ύπνου είναι αυτές πιστεύω που την έφεραν σε αναπαραγωγική διάθεση. Στη θέση σου μόλις τελειώσει η ωοτοκία (νομίζω 3-4 κάνουν) θα καταργούσα το κλουβί ύπνου ή τουλάχιστον θα άλλαζα πολλά. Όχι, χαρτί κάτω ή οποιοδήποτε άλλο υλικό που μπορεί να σκίσει ή να σκαλίσει, όχι γωνία αλλά σε περίοπτη θέση π.χ. Πάνω σε τραπέζι χωρίς να ακουμπάει πουθενά κι απόλυτο σκοτάδι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top