Αναπαραγωγή Η Τούκη (Αλεξανδρινός) έκανε ένα αυγουλάκι, τι κάνω;

Ζωη οταν δεν ξερω πως ηταν πριν δεν θα καταλαβω διαφορα
Γιατί δεν ξέρεις πως ήταν πριν; Παρατήρησε την σήμερα και αύριο. Δεν σου λέω να πιάσεις με το χέρι. Φαίνεται στην κοιλίτσα της. Μπορείς να το δεις. Τουλάχιστον εγώ το έβλεπα στο δικό μου κοκατιλ, δεν ξέρω τι γίνεται με τους Αλεξανδρινούς.
 
Φτανοντας στο σπιτι η Τουκη αρχισε την γκρίνια, καταλαβα λεω, αρχισαμε τα ιδια, ανοιγω το κλουβι κ κατευθειαν στο υπογειο, καμμια σχεση με τον φοβο του χθες, αμεσως μπηκε στο κλουβι κατεβηκε στο ταψι κ το δαγκωνε ισως ψαχνοντας για χαρτι, ταυτόχρονα σε καθε μου κινηση δαγκωνε το κλουβι! Την σκεπασα κ εφυγα! Αν ηταν σε ανθρωπινη μορφη σκεφτηκα, η Ελλάδα θαχε λυσει το δημογραφικό της προβλημα με τοσες ορμές!
 
Ξημερωσε λοιπον και η Τουκη μας αφησε ενα ακομα αυγουλακι!
Οι συνθηκες ομως αυτην την φορα ηταν ποιο δυσκολες αφου στην νεα θεση του το κλουβι κ *χωρις τα χαρτακια δεν το αναγνωρισε σαν φωλια κα εχω τυψεις για αυτο!
Το αυγουλακι το εκανε απο την πατηθρα και πεφτοντας ραισε! Επισης ειχε κουτσουλησει μεσα ενω πριν τα κρατουσε! Το πρωι βγηκε πανευκολα απο το κλουβι της και αρχισε το κραξιμο οταν την φεραμε επανω!
**Το συμπερασμα ειναι, οτι αλλαγες στον χωρο κανουμε οταν τελειωσει τις γεννες!
***Ενοιωσα το στρεσαρισμα της χθες οταν πετώντας στην σκαλα εψαχνε να βρει στο γνωστο της σημειο την.φωλια της και εκανε επιτοπου στροφη και την ξαναανεβηκε!Αισθανομαι τυψεις για αυτο αλλα ευτυχως ολα καλα!

* Ο σκοπός της αλλαγής ήταν να πάρει εγκεφαλική εντολή πως δεν υπάρχει φωλιά, άρα ν΄ανασταλούν οι ορμόνες της, να μην κάνει άλλα αυγά και να μην αναζητά να κλωσήσει αυτά που ήδη είχε γεννήσει.
Άρα δεν έχεις κανέναν λόγο να αισθάνεσαι τύψεις Τάκη...
**Το συμπέρασμα είναι πως τις αλλαγές τις κάνουμε προκειμένου το πουλί να βγει από το ''πρόγραμμα'' και τις συνθήκες που το προκαλούν να μπαίνει σε αναπαραγωγική κατάσταση και συμπεριφορά...
Αφού γενικότερα τα χάδια, οι συνθήκες ύπνου-διατροφής-οι στενοί χώροι, οι τρύπες (οτιδήποτε δηλ παραπέμπει σε φωλιά), θα πρέπει ν΄αποφεύγονται και στα δυο φύλα.
***
Λογικό εφόσον το πουλί βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση, έκανες όμως ότι έπρεπε για να το βοηθήσεις!
:)Το μόνο ''πρόβλημα'' είναι πως έσπασε το τρίτο αυγό και δεν θα μπορέσεις να το προσθέσεις στην συλλογή σου😛
 
Σ ευχαριστω @Sissy μου, με εκανες να αισθανθω καλύτερα!
Το γεγονος οτι με εχει συνδιασει με το να παει στο υπογειο απο τις 5, ακομα και σημερα ειναι θεμα συνηθειας λες; Πως το σχολιαζεις;
 
Σ ευχαριστω @Sissy μου, με εκανες να αισθανθω καλύτερα!
Το γεγονος οτι με εχει συνδιασει με το να παει στο υπογειο απο τις 5, ακομα και σημερα ειναι θεμα συνηθειας λες; Πως το σχολιαζεις;
Πιστεύω πως ναι, σ΄έχει συνδέσει με αυτή την διαδικασία Τάκη, άλλωστε εσύ δεν το κάνεις πάντα ή συνήθως;
 
Ναι εγω το ξεκινησα με την παλια ωρα, αλλα τωρα βραδυαζει στις 8 αλλα η συνηθεια δεν φευγει! Βεβαια εχουμε ησυχια κ ειναι ολοι ευχαριστημένοι!
Με τον Μάριο είχα ακριβώς την ίδια αντίδραση (ο μόνος απ΄όλα τα πουλιά που είχα) πχ τον χειμώνα τους έβαζα για ύπνο 7-7:30μμ
Το καλοκαίρι, μετά το πέρασμα 20 λεπτών (από την παλιά ώρα), φώναζε νευριασμένα να τον πάω για ύπνο! το πολύ μέχρι τις 8μμ ήθελε (και έκανε)... Νάνι!
Καθένας έχει τις συνήθειες και τις ανάγκες του...
 
Τι ώρα τα ξυπνάτε βρε παιδιά κ κοιμούνται τόσο νωρίς; 😱
Όλους τους ''κοιμίζω'' 12-13 ώρες, χειμώνα-καλοκαίρι (κανείς δεν έχει παραπονεθεί ποτέ (εκτός από τη Λήδα στις αρχές... Μετά μπήκε στο πρόγραμμα του Μάριου).
 
Όλους τους ''κοιμίζω'' 12-13 ώρες, χειμώνα-καλοκαίρι (κανείς δεν έχει παραπονεθεί ποτέ (εκτός από τη Λήδα στις αρχές... Μετά μπήκε στο πρόγραμμα του Μάριου).
Οι 11 ώρες είναι λίγες λες;
Γιατί ο δικός μου το απόγευμα νωρίς παίρνει μια σιεστα...
Σορρυ που χαλάω το θέμα :/
 
Προσωπικά τις σιέστες δεν τις υπολογίζω (όλα παίρνουν τους υπνάκους τους κατά τη διάρκεια της ημέρας).
Υπολογίζω μόνο τις ώρες που κοιμούνται χωρίς διακοπή για βράδυ.
Θέλοντας λοιπόν ν΄αποφύγω ότι έχει σχέση με λιγότερο ύπνο (και αναπαραγωγή), ακολουθώ αυτό το πρόγραμμα.
 
Το γεγονος οτι με εχει συνδιασει με το να παει στο υπογειο απο τις 5, ακομα και σημερα ειναι θεμα συνηθειας λες;

Ψάχνει τη φωλιά της. Αν μπορείς να βρεις τρόπο να το σταματήσεις τελείως το υπόγειο θα ήταν η καλύτερη κίνηση. Αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος ξεβόλεψέ την όσο γίνεται. Τη σχάρα εγώ θα την έβαζα σίγουρα.
 
Ανεστη το πρωι που κατεβηκε η Μαρια δεν κατεβηκε κατω στο πατωμα, την περιμενε επανω και βγηκε κατευθειαν! Θετικο αυτο! Θα δω στις επόμενες ημέρες την συμπεριφορά της
[automerge]1555391646[/automerge]

[automerge]1555391823[/automerge]
Τι ώρα τα ξυπνάτε βρε παιδιά κ κοιμούνται τόσο νωρίς; 😱
Μολις φεξει λιγο μπαινει φως κ ξυπναει, υπολογιζω 7. 30 η δικια μου
 
Μια ερωτηση να κανω ισως χαζη αλλα οκ μου φανηκε περιεργο 🙄
για να μην πεταξουμε τα αυγουλακια της Τουκη ειπαμε να τα βαψουμε κοκκινα μετα απο 15 λεπτα βρασμο!
το χρωμα δεν εποιανε με τιποτα (5 στρωσεις και ηταν ξεβαμενο κοκκινο με νερα επανω)σε αντιθεση με της κοτας και οταν απο λαθος εσπασε το ενα ειδαμε το ασπραδι να ειναι σαν διαφανη σιλικονη, καμμια σχεση με των αυγων που τρωμε
@misalouris @Tony Forpus σαν ποιο ειδημονες ξερετε κατι παραπανω;
 
Αν εννοείς Τάκη γιατί δεν έβαψαν τα αυγά, τότε το έκαναν λόγο χρώματος. Τα λευκά αυγά δεν παίρνουν χρώμα εάν η βαφή είναι κόκκινη ή πράσινη. Τα λευκά αυγά βάφονται πολύ καλά με κίτρινη βαφή ενώ τα σκούρα με κόκκινη.
Το συμπέρασμα είναι ότι όσο ποιο σκούρο είναι ένα αυγό, τόσο καλύτερα βάφεται.
 
Μια ερωτηση να κανω ισως χαζη αλλα οκ μου φανηκε περιεργο 🙄
για να μην πεταξουμε τα αυγουλακια της Τουκη ειπαμε να τα βαψουμε κοκκινα μετα απο 15 λεπτα βρασμο!
το χρωμα δεν εποιανε με τιποτα (5 στρωσεις και ηταν ξεβαμενο κοκκινο με νερα επανω)σε αντιθεση με της κοτας και οταν απο λαθος εσπασε το ενα ειδαμε το ασπραδι να ειναι σαν διαφανη σιλικονη, καμμια σχεση με των αυγων που τρωμε
@misalouris @Tony Forpus σαν ποιο ειδημονες ξερετε κατι παραπανω;

Μετα το βρασιμο παρουσιαζε την εικονα που αναφερεις το ασπραδι Τακη;
 
Αν εννοείς Τάκη γιατί δεν έβαψαν τα αυγά, τότε το έκαναν λόγο χρώματος. Τα λευκά αυγά δεν παίρνουν χρώμα εάν η βαφή είναι κόκκινη ή πράσινη. Τα λευκά αυγά βάφονται πολύ καλά με κίτρινη βαφή ενώ τα σκούρα με κόκκινη.
Το συμπέρασμα είναι ότι όσο ποιο σκούρο είναι ένα αυγό, τόσο καλύτερα βάφεται.
τα παλαιοτερα χρονια βαφαμε τα ασπρα, μετα την μοδα των καστανων ψαχνεις για ασπρα στα σουπερμαρκετ και δεν υπαρχουν, οποτε ειχα ξεχασει την δυσκολια,ισως τα βαζαμε καμμια 10ρια φορες να κοκκινισουν γιατι κοκκινα τα θυμαμαι της μητερας μου
 

Οτι και να πω Τακη ψεματα θα ειναι, γιατι οπτικα και τα καναρινισια αυγα οταν ειναι ωμα ειναι ομοια με μια κοτας αλλα δεν εχω βρασει ποτε να δω πως μοιαζουν μετα!
 
Back
Top