Αναπαραγωγή Η αναπαραγωγή των καναρινιών μου 2021

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Elli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Elli

PB Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2020
Μηνύματα
1.940
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα παιδια 😁 Λοιπον...Απο τον τιτλο καταλαβαινετε, οτι σε αυτο το θεμα θα βλεπετε και θα ενημερωνεστε συχνα για την φετινη αναπαραγωγη των καναρινιων μου απο την αρχη μεχρι το τελος!Το αγχος μου αυξανετε σιγα σιγα οσο πλησιαζει ο καιρος και θελω ολα να ειναι ετοιμα!Πηγα σημερα αγορασα φωλιες (6) των 12cm 😜 αλλα δεν ειχε αλλες, που ηθελα (15) και απο βδομαδα θα παω να παρω τις υπολοιπες συν οτι αλλο θελω επιπλεον!Πηρα (15) θηκες για τα νηματα, πηρα (2) σακουλες νημα, πηρα επιπλεον αυγοθηκες, πηρα επιπλεον βασεις για σουπιοκοκκαλο και πηρα extra ποτιστρες για να ειμαι κομπλε (ποτε δεν ξερεις,καλο ειναι να υπαρχουν)!Επισης περιμενω 2 κλουβια τα οποια θα υποδεχτουν με το καλο τα νεα καναρινακια!Η προετοιμασια της διατροφης εχει ηδη ξεκινησει και ολα ειναι υπο ελεγχο!Συνεχιζουμε δυνατα και καλο ξεκινημα σε ολους! Με το καλο να ερθουν τα νεα καναρινακια 😁

IMG_20210211_104223.webp
 
Με το καλό Elli να γεννηθούν γερα πουλάκια! Είναι συγκινητική η προσπάθειά σου, πραγματικά χαίρομαι με τους ανθρώπους που νοιάζονται για τις ψυχουλες και φροντίζουν και την παραμικρή λεπτομέρεια.
 
Καλησπέρα @Elli. Εύχομαι όλα να πάνε κατ' ευχή χωρίς απρόοπτα. Τουλάχιστον από πλευράς σου έχεις εφοδιαστεί με όλα τα απαραίτητα. Εκτός από την αγάπη που έχεις για τα καναρίνια σου οπλίσου και με υπομονή. Όσο συναρπαστική είναι η περίοδος που πλησιάζει για όλους όσοι κατέχουμε πτηνά συντροφιάς, πολλές φορές επιφυλάσσει και εκπλήξεις. Να θυμάσαι ότι δεν το βάζουμε κάτω με την παραμικρή δυσκολία και με όπλο την καλή υγεία των πτηνών, τις γνώσεις και κυρίως την υπομονή μας το αποτέλεσμα θα είναι σίγουρα το επιθυμητό. Εσωτερική ή εξωτερική θα είναι η προσπάθεια;
 
@Nikoletta Να σαι καλα 😍 Προσπαθω να ειναι ολα ετοιμα μεχρι τοτε!Ειναι πολυ ομορφη εμπειρια και ανυπομονω παρα πολυ

@takis1964 Αυτο ειναι το μονο σιγουρο!και που να δεις φετος θα γεμισει το σπιτι κιολας με σκουφακια 😍

@ΠΑΝΤΕΛΗΣ V7 Σε ευχαριστω παρα πολυ!Να σαι καλα 😍 Καλη επιτυχια και σε σενα με το καλο τα νεα καναρινακια!Παμε γερα και δυνατα χωρις αγχος ολα θα πανε καλα!

@Stfns Καλησπερα! Μονο που δεν σηκωσα ολο το μαγαζι🤣!Το ξερω οτι υπαρχουν εκπληξεις ευχαριστες ή δυσαρεστες!ολα υπαρχουν μεσα στο μυαλο μου γιατι την προηγουμενη χρονια εκει που λεω ωραια πολλοι νεοσσοι εσκασαν τα αυγα...να τη και η μαυρη τελεια...κλαμα δεν φανταζεσαι!οποτε φετος ειμαι προετοιμασμενη για ολα!την προηγουμενη χρονια ηταν εσωτερικη προσπαθεια, αλλα φετος πλεον ειναι εξωτερικη!Τωρα υπομονη κανω και να μην εχω αγχος!Ολο λεω φετος δεν θα εχω αγχος και ολο πιο πολυ εχω!Τι να κανουμε;Ξερω οτι θα υπαρχει η πιο ομορφη και γλυκια ανταμοιβη στο τελος της αναπαραγωγης 😁 Σε ευχαριστω παρα πολυ!

@Stelans Σε ευχαριστω παρα πολυ😍
 
@Elli Μπράβο σου, με το καλό!
Μια-δυο παρατηρήσεις αν μου επιτρέπεις...
- έπρεπε να πάρεις τσόχα όπως λέει και ο @ΙΩΑΝΝΗΣ@
- έπρεπε να πάρεις φωλιές με αφαιρούμενο καλαθάκι
- τώρα πια βρίσκω ογκώδη και σπάταλα τα εσωτερικά καλαθάκια νήματος και χρησιμοποιώ αυτά που είναι για χόρτα, φρούτα (εξωτερικά) βάζοντας λίγο λίγο το νήμα και σταδιακά...

122-500x500.webp
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ 🤣 🤣 Το ειχα στο μυαλο μου να παρω αλλα δεν ειχε απο βδομαδα θα παρω και τσοχα που θα φερει!Σε ευχαριστω παρα πολυ!Να σαι καλα 😍
[automerge]1613060349[/automerge]
@TZANNSPY Σε ευχαριστω παρα πολυ 😁 Λοιπον...
- τσοχα δεν ειχε και θα παρω απο βδομαδα!
- τωρα αυτες τις φωλιες τις πηρα επειδη ηταν πιο μεγαλες απο αυτες που ειχα!να παρω λες αλλο καλαθακι και να το βαλω στην φωλια ωστε να μπορω να το βγαζω; αλλα συνηθως δεν πειραζω την φωλια ωστε να θελω να την αφαιρω!αν πρεπει ομως θα παω να παρω καλαθακι να το βαλω στην φωλια!
- δεν το ειχα σκεφτει αυτο🙄συνηθως το βαζω στην γωνια του κλουβιου κοντα σε πατηθρα που ειναι και πιο κοντα η φωλια!

Δεκτες οι παρατηρησεις αλλιως πως θα μαθουμε;😉
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ελλη εύχομαι να παμε ολα καλα και να εχεις μονο χαρες!Να πανε ολα καλα και να μην εχεις μαυρες τελιτσες παλι... 😂Αντε να αρχίσεις-αρχισουμε να βλέπουμε χνουδομπαλιτσες
 
Back
Top