Αναπαραγωγή Η αναπαραγωγή των καναρινιών μου 2021

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Elli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
img_20210213_113201-jpg.78751

Πολύ ωραία κλουβιά, κατάλληλα για όλες τις χρήσεις, για όλες τις εποχές...

Με το καλό να τα δεις γεμάτα!
 
@TZANNSPY Σε ευχαριστω πολυ 😁 Στην αρχη ηθελα να παρω καποια άλλα παλι ετσι μεγαλα αλλα με ενα χωρισμα, που το ενα το κλουβι εχει και ροδες και μετα μπαινουν οροφοι απο επανω, αλλα τα αφησα για αργοτερα!Εχουμε καιρο ακομη 😉
 
Παιδια καλησπερα 😁!Βλεπω σε αλλα θεματα, σιγα σιγα ετοιμες φωλιες,φωλιες με αυγα και εγω με το πασο μου παω😳πρεπει να αρχισω να τρεχω σιγα σιγα!Παω αργα και σταθερα λογω οτι εχω πολλα ζευγαρια για αναπαραγωγη φετος για πρωτη φορα και αγχωνομαι! Αμα αρχισει το αγχος απο τωρα καταλαβαινετε τι θα παθω μετα! 🤪Λοιπον...τα τρια πρωτα ζευγαρια μπηκαν στις ζευγαρωστρες τους με τα 2 χωρισματα ακομα!Στον πρωτο οροφο αριστερα ειναι ο αρσενικος που μου ειχε ζευγαρωσει περυσι με την καναρα του μεσαιου οροφου που ειναι στα δεξια (μου ειχαν βγαλει 3 υπεροχα καναρινακια την Ζηνα, τον Bruno και την Κλειω)!Η καναρα του πρωτου οροφου που ειναι στα δεξια ειναι πρωταρα!Στον μεσαιο οροφο αριστερα ειναι ο αρσενικος που θα ζευγαρωσει πρωτη φορα φετος!Στον κατω οροφο ειναι το ζευγαρι που ειχα βαλει και περυσι που μου ειχαν βγαλει ενα υπεροχο καναρινακι την Λεμονιτα και ειπα να προσπαθησω και φετος το ιδιο ζευγαρι για να αποκτησει η Λεμονιτα αδερφακια, μην ειναι μοναχοπαιδι😁! Αυτο ειναι το πρωτο τριωροφο για αναπαραγωγη φετος, τα υπολοιπα θα σας τα παρουσιασω μεσα στην εβδομαδα!Στο κλουβι δεν υπαρχει σουπιοκοκκαλο γιατι δεν μπορεσα να παω αυτες τις μερες για να παρω συν τα υπολοιπα που χρειαζομαι οποτε αυριο θα εχουν και το σουπιοκοκκαλο τους!Τους εβαζα ομως αυγουλακι οποτε ολα καλα!Η φωτογραφια ειναι μακρινη δεν φαινονται καλα τα καναρινακια αλλα ηθελα να το δειτε συνολικα και να μην γεμιζω με φωτογραφιες το θεμα μου! Μια φωτογραφια και καλη 😜!

To be continued 😁

IMG_20210221_153657-1.webp
 
@billdere Σε ευχαριστω παρα πολυ 😍

Αν υπαρχει ο χωρος για τοποθετηση ειναι μια χαρα!Ειναι και ανετος ο χωρος για το πεταγμα των καναρινιων συν οτι θα ειναι και πιο ανετα τα μικρα μεχρι να χωριστουν απο τους γονεις!Οποτε δεν βρισκω καποιο αρνητικο για τις 90αρες!Ειναι μια χαρα για μενα! Αν ειχα τον χωρο για 90αρες αυτες θα διαλεγα 😁
 
@marapo Ναι...αργα και σταθερα για τα νεα καναρινακια 😍! Μονο χαμος;Πανζουρλισμος θα γινει και εγω θα ειμαι καπως ετσι😳 ή ετσι ! 🤪Θα δειξει🤣
[automerge]1613937219[/automerge]
@giannisvlg Σε ευχαριστω πολυ 😍 Οι χαρες πλησιαζουν και στο τελος της αναπαραγωγης, θα παω να παρω σαμπανιες να το γιορτασω που καταφερα και επιβιωσα μεχρι το τελος 🤣
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Elli Είμαι σε σκέψεις για να αντικαταστήσω τις 60άρες..γι'αυτό σε ρωτάω!
Ευχαριστώ πολύ!
[automerge]1613938141[/automerge]
@Tony Forpus Δεν με πειράζει να τις χωρίσω στα 2... από θέμα ευκολίας το σκέφτομαι πιο πολύ.
 
@Elli Προβλέπω σε δύο μήνες να γίνεται χαμός από τα τιτιβίσματα!😉
Καλή αναπαραγωγική περίοδο σου εύχομαι, χωρίς δυσκολίες και εμπόδια, μόνο με χαρές!

*Θα σου πρότεινα να ελαττώσεις λίγο τις ποσότητες στο μείγμα σπόρων και ιδικά στην αυγοτροφή. Μην σου παραπαχύνουν και το ρίξουν στην τεμπελιά ...😜
 
Έλλη, όλα καλά ν(θ)α πάνε.
Δύο μικρές (ασήμαντες σχετικά) λεπτομέρειες:
  1. Αυγοθήκες: προσπάθησε, αν γίνεται να τις κατεβάσεις λίγο πιο κάτω από το ύψος της πατήθρας που έχεις ψηλά. Ο λόγος είναι να μην κουρνιάσουν τα πουλιά εκεί, και να στέκονται μόνο για να φάνε, ώστε να μην αφήσουν κουτσουλιές μέσα.
  2. Οι πατήθρες που βρίσκονται στο ψηλό σημείο, σε κάθε πλευρά του κλουβιού καλό θα ήταν να βρίσκονται προς την πλευρά του χωρίσματος. Αυτό γιατί έτσι τα πουλάκια θα μπορούν να ...ταϊστούν... μέσα από τα κάγκελα. Επίσης πατήθρα πάνω από την ταΐστρα δεν γίνεται να μπαίνει λόγω του ότι θα κουτσουλήσει το πουλάκι το πατηθράκι της ταΐστρας. Επομένως, ας πούμε στο πάνω κλουβί της φωτογραφίας σου, προσαρμόζεις την άνω πατήθρα στο δεξί τμήμα του κλουβιού από την πίσω πλευρά αυτού, ενώ στην αριστερή πλευρά του κλουβιού, τοποθετείς την πατήθρα την κοντινή προς το κάγκελο ψηλά βάζοντάς τη στο πίσω μέρος του κλουβιού, την άλλη την κατεβάζεις πιο χαμηλά και αλλάζεις και τη θέση της ποτίστρας σε σημείο προσβάσιμο από το πουλάκι αλλά και αυτήν όχι πάνω από ταΐστρα.
 
@Liakos18 Σε ευχαριστω παρα πολυ 😍 Οσο για τις τροφες (κανονικη και αυγοτροφη) τους εβαλα παραπανω λογω των ημερων😁 Λες να το ριξουν στο φαι και να μην γινει τιποτα;Αυτο να δω και θα τρελαθω 🤣

@ΜΑΡΙΑαα Να σαι καλα 😍 Σε ευχαριστω παρα πολυ! Αχ και εγω περιμενω με ανυπομονησια τα νεα καναρινακια!Οποτε περιμενουμε...ειμαστε σε αναμονη!

@ianos Σε ευχαριστω παρα πολυ 😍

1.Τις αυγοθηκες τις κατεβασα ηδη γιατι ειδα οτι κατι δεν θα πηγαινε καλα 😁

2.Τα κλαδακια οταν βγαζω το χωρισμα το ασπρο, τα βαζω πιο κοντα για να μπορουν να ταϊστουν μεσα απο τα καγκελα!Οταν βγει και το αλλο χωρισμα κανω διαφορετικη διαταξη στα κλαδακια λογω φωλιας-νηματος κτλ!

Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες😉
 
Λοιπον...Ακομα 2 τριωροφα ετοιμα 😁!Στο πρωτο τριωροφο στον πανω οροφο ειναι η καναρα που μου ειχε χαρισει ο Αντωνης @Tony Forpus και διπλα της ειναι ο αρσενικος το τιμπραντο!Στον μεσαιο οροφο δεξια ειναι καναρα σκουφατη και αριστερα ο αρσενικος (καποια στιγμη θα τα παρουσιασω απο κοντα) και στον κατω οροφο δεξια ειναι η καναρα που μου χαρισε περυσι (την Κλεοπατρα και την Ηρα) και διπλα της ο αρσενικος που ζευγαρωνει πρωτη φορα! 😁
Στο δευτερο τριωροφο,στον πανω οροφο αριστερα ειναι το αρσενικο και δεξια η καναρα που μου χαρισαν περυσι (τον Noble,τον Χιονουλη,την Αλεκα,τον Αχιλλεα,την Fulufulu και την Σαννυ) αμα πετυχει η συνταγη δεν την αλλαζεις 😜!Στον μεσαιο οροφο ειναι φιλοξενουμενοι...μου τα εδωσε ενας γειτονας επειδη δεν μπορει φετος και μετα το τελος της αναπαραγωγης θα δωθουν στον ιδιοκτητη τους μαζι με τα μωρα (εχω κρατησει καραντινα αλλιως δεν θα τα εβαζα μαζι με τα δικα μου 😏) και στο τελευταιο ειναι αριστερα ο αρσενικος και δεξια η καναρα που ζευγαρωνουν πρωτη φορα (και αυτα καποια στιγμη θα παρουσιαστουν απο κοντα)

Οποτε συνεχιζουμε δυνατα...😁

IMG_20210223_121141.webp

IMG_20210223_121414.webp
 
Back
Top