Αναπαραγωγή Η αναπαραγωγή των cockatiel μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τωρα που ειχε καλο καιρο βγηκαν οι γονεις να παρουν λιγο αερα εγω κατευθειαν να δω τι γινεται και βλεπω ενα ξανθο μικρουλι 3 ημερων λογικα θα ειμαστε ή αλμπινο ή λουτινο... φωτογραφιες δεν εβγαλα για να μην αναστατωθουνε οι γονεις!
 
Τωρα που ειχε καλο καιρο βγηκαν οι γονεις να παρουν λιγο αερα εγω κατευθειαν να δω τι γινεται και βλεπω ενα ξανθο μικρουλι 3 ημερων λογικα θα ειμαστε ή αλμπινο ή λουτινο... φωτογραφιες δεν εβγαλα για να μην αναστατωθουνε οι γονεις!

Την αναστάτωση που ήταν να προκαλέσεις την προκάλεσες. Την άλλη φορά να δούμε κι εμείς αν γίνεται... 😛
 
Την αναστάτωση που ήταν να προκαλέσεις την προκάλεσες. Την άλλη φορά να δούμε κι εμείς αν γίνεται... 😛
Θα δείτε ντε μην ανησυχείς βέβαια εξαρτάται απο τον καιρό και τους γονείς αν θα το δω και γω😛
 
Τωρα που ειχε καλο καιρο βγηκαν οι γονεις να παρουν λιγο αερα εγω κατευθειαν να δω τι γινεται και βλεπω ενα ξανθο μικρουλι 3 ημερων λογικα θα ειμαστε ή αλμπινο ή λουτινο... φωτογραφιες δεν εβγαλα για να μην αναστατωθουνε οι γονεις!

το ξανθο μικρουλη δεν ειναι αλμπινο ουτε λουτινο, αυτο το καταλαβεις μονο απο τα ματια που ειναι κοκκινα στις αλλες μεταλλαξεις ειναι μαυρα. το κιτρινο χνουδι δηλωνει οτι δεν ειναι wf μωρο αρα να περιμενεις μωρο με κοκκινα μαγουλακια!

*παρολο που τα ματια του ακομα ειναι κλειστα φαινεται το χρωμα της κορης του ματιου
παραδειγμα:
φετινη φωτο
ασπρα πουπουλα αρα wf
το αριστερο κοκκινα ματια αρα αλμπινο το δεξι μαυρα ματια αρα wf ( - wf οποιαδηποτε μεταλλαξη)
11149335_10205320494325383_6811755052924975628_n.jpg


περσινη φωτο
κιτρινο χνουδι = κοκατιλ με κοκκινα μαγουλα
κοκκινο ματι λουτινο
μαυρα ματια υπολοιπες μεταλλαξεις με με μαγουλα
1531626_10202651363358777_1860553715_n.jpg
 
το ξανθο μικρουλη δεν ειναι αλμπινο ουτε λουτινο, αυτο το καταλαβεις μονο απο τα ματια που ειναι κοκκινα στις αλλες μεταλλαξεις ειναι μαυρα. το κιτρινο χνουδι δηλωνει οτι δεν ειναι wf μωρο αρα να περιμενεις μωρο με κοκκινα μαγουλακια!

*παρολο που τα ματια του ακομα ειναι κλειστα φαινεται το χρωμα της κορης του ματιου
παραδειγμα:
φετινη φωτο
ασπρα πουπουλα αρα wf
το αριστερο κοκκινα ματια αρα αλμπινο το δεξι μαυρα ματια αρα wf ( - wf οποιαδηποτε μεταλλαξη)
11149335_10205320494325383_6811755052924975628_n.jpg


περσινη φωτο
κιτρινο χνουδι = κοκατιλ με κοκκινα μαγουλα
κοκκινο ματι λουτινο
μαυρα ματια υπολοιπες μεταλλαξεις με με μαγουλα
1531626_10202651363358777_1860553715_n.jpg
Eυχαριστω μαριλενα με διαφωτισες το, μικρο εχει κιτρινο χνουδι και μαυρα ματια οποτε θα ειναι αρσενικο normal grey φορεας αλμπινο λογικα μιας και το ενα μωρο ετσι ηταν νομιζα οτι θα ειχα βγαλει μια δευτερη κατασπρη κουκλα 🙄 δεν με πειραζει απλα ελεγα μηπως:D.
 
Eυχαριστω μαριλενα με διαφωτισες το, μικρο εχει κιτρινο χνουδι και μαυρα ματια οποτε θα ειναι αρσενικο normal grey φορεας αλμπινο λογικα μιας και το ενα μωρο ετσι ηταν νομιζα οτι θα ειχα βγαλει μια δευτερη κατασπρη κουκλα 🙄 δεν με πειραζει απλα ελεγα μηπως:D.

αλμπινο ή λουτινο..? εχεις μια φωτο να δω το προηγουμενο μωρακι;
 
αλμπινο ή λουτινο..? εχεις μια φωτο να δω το προηγουμενο μωρακι;
Mωρο δεν τη λες 3 χρονων κοπελα :D κατασπρη σα το χιονι με το ονομα bianca ... φωτογραφια δεν εχω μιας και δε μενει μαζι μου αλλα με μια οικογενεια εδω και 3 χρονια και τα παιδια ειναι ξετρελαμενα μαζι της!
 
Πηγα πριν να δω τι φωλια ωραια και καλα γιατι ειδα οτι και οι δυο γονεις ηταν εξω και τι να δω... Ενα αυγο παρατημενο στην εισοδο της φωλιας και δυο αυγα σπασμενα... Τα δυο απο τα τρια ειχαν νεοσσους☹ τα αφαιρεσα και εμεινε το μικρο μονο του τουλαχιστον αυτο προλαβε..
 
Κριμα.. εντυπωση μου κανει, δεν ειχες ξανακανει αναπαραγωγη με τους ιδιους γονεις;
 
Πηγα πριν να δω τι φωλια ωραια και καλα γιατι ειδα οτι και οι δυο γονεις ηταν εξω και τι να δω... Ενα αυγο παρατημενο στην εισοδο της φωλιας και δυο αυγα σπασμενα... Τα δυο απο τα τρια ειχαν νεοσσους☹ τα αφαιρεσα και εμεινε το μικρο μονο του τουλαχιστον αυτο προλαβε..

Κριμα Βαγγελη, λυπαμαι☹. Το μικρο που εμεινε μονο του πως τα παει; Μεγαλωνει τουλαχιστον; Τα αυγα οι γονεις τα εσπασαν; 😕
 
Κριμα Βαγγελη, λυπαμαι☹. Το μικρο που εμεινε μονο του πως τα παει; Μεγαλωνει τουλαχιστον; Τα αυγα οι γονεις τα εσπασαν; 😕
Το μικρο μονο του ζει και βασιλευει γινεται θηριο :D απο τη πικρα για τα αυγα ξεχασα να βγαλω φωτο δεν πειραζει.
Ελευθερια πρεπει να εγινε ατυχημα κατι μπορει να τα τρομαξε γιατι αμα τα εσπαγαν τα ιδια θα ηταν ανοιγμενα στα δυο αυτα ειχαν μια δυο μικρες τρυπες το καθενα!
 
Σε κανονικα επιπεδα δεν μεγαλωνουν καθολου απο τοτε που τα χω δε χρειαστηκε ποτε να κοψω νυχια!
Οκ απλως ρωταω γιατι στα κανρινια ειναι συνηθες να σπανε τα αυγα λογω μεγαλων νυχιων..
 
, αυτα ειχαν μια δυο μικρες τρυπες το καθενα!

Που σημαίνει ότι ενώ ξεκίνησε η εκκόλαψη δεν κατάφεραν να σπάσουν το τσόφλι. Πιθανολογώ απο έλλειψη υγρασίας ή από περίσσεια ασβεστίου και πολύ σκληρό τσόφλι.
 
Που σημαίνει ότι ενώ ξεκίνησε η εκκόλαψη δεν κατάφεραν να σπάσουν το τσόφλι. Πιθανολογώ απο έλλειψη υγρασίας ή από περίσσεια ασβεστίου και πολύ σκληρό τσόφλι.
δεν θα έπρεπε να τα βοηθήσουν οι γονείς τους;
 
δεν θα έπρεπε να τα βοηθήσουν οι γονείς τους;

Όχι. Συνήθως οι γονείς αν βοηθήσουν είναι για να καθαρίσουν τα τελευταία κομματάκια απο τα τσόφλια που μένουν κολλημένα στο νεοσσό ενώ όμως αυτός έχει ολοκληρώσει την εκκόλαψή του. Ποτέ δεν έχω ακούσει να ανοίγουν αυγά.
 
Που σημαίνει ότι ενώ ξεκίνησε η εκκόλαψη δεν κατάφεραν να σπάσουν το τσόφλι. Πιθανολογώ απο έλλειψη υγρασίας ή από περίσσεια ασβεστίου και πολύ σκληρό τσόφλι.
Οταν πήρα τα αυγά και τα κοίταξα οσα είχαν έμβρυα ήταν μαζεμένα στη μια άκρη του αυγού πίσω απο μια μεμβράνη που σημαίνει οτι δεν ηταν έτοιμα.
 
Οταν πήρα τα αυγά και τα κοίταξα οσα είχαν έμβρυα ήταν μαζεμένα στη μια άκρη του αυγού πίσω απο μια μεμβράνη που σημαίνει οτι δεν ηταν έτοιμα.
άρα για κάποιο λόγο ποδοπατήθηκαν...
 
Back
Top