Διατροφή Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή

Πολλά νέα μέλη στο φόρουμ μας έχουν απορίες ως προς την αυγοτροφή και ως προς τη συχνότητα που την δίνουμε. Έτσι, αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας την αυγοτροφή που φτιάχνω εγώ (με τα χεράκια μου παρακαλώ) στα καναρίνια μου.

Πως παρασκευάζω τη δική μου σπιτική αυγοτροφή​

σπιτική-αυγοτροφή.jpg

Υλικά που θα χρειαστούμε:
  • ένα αυγό
  • 1-2 καρότα
  • 1 κουταλιά της σούπας ρίγανη αποξηραμένη
  • 1 κουταλιά της σούπας δυόσμο αποξηραμένο
  • 1 κουταλιά της σούπας αποξηραμένο γαιδουράγκαθο
  • 1 κουταλιά της σούπας αποξηραμένο ταραξάκο
  • 1 κουταλιά της σούπας αποξηραμένη αγκινάρα
  • 1 κουταλιά της σούπας αποξηραμένη εχινάτσια
  • 3 κουταλιές της σούπας τριμμένη φρυγανιά
  • 3 κουταλιές της σούπας βρώμη – κουάκερ
  • Σχεδόν 1 κουταλιά της σούπας σουσάμι (προσοχή παχαίνει!)

Εκτέλεση​

Βράζουμε ένα αυγό για 12-15 λεπτά ώστε να είναι σφιχτοβρασμένο. Βάζουμε στο μούλτι όλα τα "ξηρά" μέρη της αυγοτροφής, δηλαδή τη φρυγανιά, το κουάκερ, τα αποξηραμένα βότανα - <Link Removed>, δυόσμο (αυτά που χρησιμοποιούμε στο φαγητό), <Link Removed>, <Link Removed> ή όποιο άλλο βότανο θέλουμε ή έχουμε – μαζί με το τσόφλι του αυγού που μόλις βράσαμε.

Τα χτυπάμε όλα στο μούλτι και έχουμε μια υπέροχη και θρεπτικότατη βάση για την αυγοτροφή μας, χωρίς καθόλου υγρασία.
Κόβουμε το ή τα καρότα σε κομμάτια και το προσθέτουμε και αυτό.
Τέλος, προσθέτουμε το βραστό αυγό.

Το τελικό μείγμα θα πρέπει να είναι ξηρό αλλά και αφράτο.

Σημειώσεις​

Τα βότανα μόνο καλό κάνουν στα πουλάκια μας! Μερικοί προσθέτουν και ξηρούς καρπούς. Αν αποφασίσετε να τους προσθέσετε, με μέτρο γιατί παχαίνουν (αμύγδαλα, Brazil nut).

Όλοι ξέρουμε πως το κόκαλο σουπιάς είναι απαραίτητο να υπάρχει όλο το χρόνο στα κλουβιά των πουλιών μας (είτε είναι αρσενικά είτε θηλυκά). Στη διατροφική προετοιμασία όμως πριν την αναπαραγωγή, μέσα στην αυγοτροφή ξύνω με ένα μαχαίρι αρκετή ποσότητα από κόκκαλο σουπιάς για να είμαι σίγουρη πως δε θα υπάρξουν προβλήματα. Φυσικά για την <Link Removed>.

Μόλις φτιάξω το θρεπτικότατο και πεντανόστιμο μείγμα το χωρίζω σε μερίδες (υπολογίζω ένα κουταλάκι του γλυκού ανά καναρίνι) και τις βάζω στην κατάψυξη και όποτε θέλω να τη δώσω στα καναρίνια μου βγάζω μια μερίδα από το προηγούμενο βράδυ και την αφήνω να ξεπαγώσει στο ψυγείο.

Έτσι δε θα πετάτε την αυγοτροφή που έμεινε στο ψυγείο. Ένα κουταλάκι του γλυκού ανά καναρίνι είναι ό,τι πρέπει! Και πιστέψτε με το βράδυ ή την επόμενη μέρα δε θα βρείτε ούτε ψύχουλο! Δε θα χρειάζεται καν να βγάλετε την αυγοτροφή μετά από 5 ώρες από το κλουβί γιατί θα την έχουν φάει ήδη (εμένα τουλάχιστον δεν αφήνουν δείγμα!).

Μόλις το μείγμα είναι έτοιμο για κατανάλωση, πολλές φορές προσθέτω μαζί με αυτό και διάφορα λαχανικά, χορταρικά ή και φρούτα σε κομματάκια, που φυσικά είναι καλά πλυμένα και στεγνωμένα! Όπως <Link Removed>, κουνουπίδι, <Link Removed>, <Link Removed> κτλ.

Σε περιόδους που έχουν ανάγκη από πιο πολλά θρεπτικά συστατικά (στην αναπαραγωγή και στην πτερόροια δηλαδή) ετοιμάζω βλαστωμένους σπόρους (από φακές, ρεβύθια, φασόλια κτλ) και τους προσθέτω στην αυγοτροφή πριν την βάλω στο κλουβί.

Συχνότητα χορήγησης της αυγοτροφής​

Το κάθε πότε θα τη βάζουμε στα καναρίνια εξαρτάται από την κάθε εποχή.

Περίοδος ανάπαυσης​

Χειμώνας (Οκτώβρη - Φλεβάρη): 1 φορά την εβδομάδα.

Προετοιμασία αναπαραγωγής​

Μάρτη - Απρίλη: από 1 φορά την εβδομάδα αυξάνω τη συχνότητα μέχρι να φτάσω να τους τη δίνω καθημερινά. Δίνω καθημερινά, λοιπόν, μέχρι να ολοκληρωθεί η ωοτοκία.

Αναπαραγωγή​

Όταν έχουμε νεοσσούς θα ήταν καλύτερα να δίνουμε σκέτο βραστό αυγουλάκι καθημερινά στους γονείς να ταΐζουν μαζί με έτοιμη επώνυμη συσκευασμένη αυγοτροφή που έχει όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά. Και αυτή την σπιτική αυγοτροφή να τη δίνουμε από 10 ημερών και μετά ημερησίως, αλλά όχι αμέσως.

Τι εννοώ... Επειδή τα μικρά είναι ακόμα νεοσσοί με ευαίσθητο στομάχι, καλό θα ήταν να τους δίνουμε όλα αυτά τα πρόσθετα σταδιακά.

Στην αρχή μαζί με το βραστό αυγό βάζουμε φρυγανιά και μετά προσθέτουμε κάθε μέρα και από κάποιο βότανο ή χορταρικό/λαχανικό.

Τη δεύτερη μέρα αυγό με φρυγανιά και ρίγανη, την τρίτη μέρα αυγό, φρυγανιά, ρίγανη και μπρόκολο και πάλι λέγοντας.

Πτερόρροια​

Ιούλιος - Σεπτέμβριος: 3 φορές την εβδομάδα.

Bon appetit!

Περισσότερες αυγοτροφές​

<Link Removed>
<Link Removed>
<Link Removed>
 
να κανω μια ερωτηση;(μη γελασετε...)
κουακερ εννοουμε την βρωμη; Που παιρνουμε νιφαδες απο το μαρκετ?ή το παιρνετε απο πετσοπ ειδικα για πουλακια;
 
να κανω μια ερωτηση;(μη γελασετε...)
κουακερ εννοουμε την βρωμη; Που παιρνουμε νιφαδες απο το μαρκετ?ή το παιρνετε απο πετσοπ ειδικα για πουλακια;
Ναι🙂
 
Θέλω να επισημάνω για τους αρχάριους που φτιάχνουν την αυγοτροφή της Αλίκης, ότι είναι καλύτερα να παραλείπουν το καρότο από τα βασικά συστατικά και να το τρίβουν φρέσκο κάθε φορά που την προσφέρετε στα πουλάκια. Ο λόγος είναι ότι για την ασφαλή διατήρηση στο ψυγείο καλό είναι η αυγοτροφή να μην έχει καθόλου υγρά συστατικά, γενικώς καθόλου υγρασία, ώστε να αποφεύγονται οι αλλοιώσεις.
 
Έχεις δίκιο! Μόλις πρίν λίγη ώρα έφτιαξα και ήδη μου βγήκε λίγο πιο υγρό το μείγμα και πρόσθεσα λίγο παραπάνω βρώμη.
 
Δοκίμασα αυτή την αυγοτροφή και την έκανα τελείως λάθος μάλλον γιατί ήταν σαν κρέμα. Όλα πήγαιναν καλά, αλλά από τη στιγμή που έβαλα το αυγό έγιναν χάλια. Τώρα του δίνω (Εμπνευσμένη από την αυγοτροφή σου), φρυγανιά, καρότο, κουάκερ, και αποξηραμένο δυόσμο, ρίγανη, βασιλικό και θυμάρι. Που και που κανά καρύδι. Αυτά τα αποξυραμένα, πειράζει η ποσότητα που τα δίνω; Γιατί βάζω αρκετό... Δεν παραπονιέται και ο μικρός μου, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...
 
Δοκίμασα αυτή την αυγοτροφή και την έκανα τελείως λάθος μάλλον γιατί ήταν σαν κρέμα. Όλα πήγαιναν καλά, αλλά από τη στιγμή που έβαλα το αυγό έγιναν χάλια. Τώρα του δίνω (Εμπνευσμένη από την αυγοτροφή σου), φρυγανιά, καρότο, κουάκερ, και αποξηραμένο δυόσμο, ρίγανη, βασιλικό και θυμάρι. Που και που κανά καρύδι. Αυτά τα αποξυραμένα, πειράζει η ποσότητα που τα δίνω; Γιατί βάζω αρκετό... Δεν παραπονιέται και ο μικρός μου, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...
Αθηνά μου πόσο φρυγανιά και κουακερ έβαλες; Πόσες κουταλιές;

Τα αποξηραμένα κάνουν πολύ καλό! Καλά κάνεις και τα δίνεις!
 
Τα υλικά που έχουν υγρασία όπως το καρότο καλό είναι να μην τα προσθέτετε κατά την παρασκευή της κύριας αυγοτροφής. Το πρωτογενές μείγμα να είναι σε μεγάλο βαθμό ξερό. Την στιγμή που την σερβίρετε στα πουλάκια, μπορείτε να βάζετε και το καρότο. Διαφορετικά η αυγοτροφή ακόμα και στο ψυγείο διατρέχει μεγάλο κίνδυνο να μουχλιάσει.
 
έβαλα 2 κουτ. της σουπας κουακερ και μια φρυγανια...
Αθήνα μου πλέον βάζω περισσότερη φρυγανιά για να γίνει πιο ξηρή η αυγοτροφη (σ ευχαριστώ που μου το επισημανες και διόρθωσα τη συνταγή! 😉 ). Βάζω 2 κουτάλες κουακερ και 4 κουτάλες φρυγανιά τριμμένη. Για δοκίμασε με πιο πολυ φρυγανιά μήπως τραβήξει περισσότερη υγρασία. :)
 
Θα το δοκιμασω, ευχαριστω. Να ρωτησω και κατι άλλο; Εχω την εντύπωση πως είτε η φρυγανια είτε η βρωμη, σαν να "φουσκώνει" όταν βάζω τα "υγρα στοιχεια" (αυγο, καρότο, μελι με νερο, λαδι). Έχεις παρατηρησει κάτι τέτοιο; Δεν ξέρω και πολλά από μαγειρική γενικα...
 
Θα το δοκιμασω, ευχαριστω. Να ρωτησω και κατι άλλο; Εχω την εντύπωση πως είτε η φρυγανια είτε η βρωμη, σαν να "φουσκώνει" όταν βάζω τα "υγρα στοιχεια" (αυγο, καρότο, μελι με νερο, λαδι). Έχεις παρατηρησει κάτι τέτοιο; Δεν ξέρω και πολλά από μαγειρική γενικα...
Φουσκώνει ανεπαίσθητα. Γίνεται πιο αφράτη.. Αν θες βγάλε φώτο και ανέβασέ την να σου πω! 😉
 
Την έχω πετάξει 😛 Την επόμενη φορά που θα κάνω ίσως να ανεβάσω...Αν βλέπετε έτσι όπως την κάνω.
 
Μπραβο Αλικη! Πολυ ωραια η συνταγη για την αυγοτροφη, απλη, ευκολη και πολυ θρεπτικη για τους μικρους μας φιλους! 😉
 
Θέλω να επισημάνω για τους αρχάριους που φτιάχνουν την αυγοτροφή της Αλίκης, ότι είναι καλύτερα να παραλείπουν το καρότο από τα βασικά συστατικά και να το τρίβουν φρέσκο κάθε φορά που την προσφέρετε στα πουλάκια. Ο λόγος είναι ότι για την ασφαλή διατήρηση στο ψυγείο καλό είναι η αυγοτροφή να μην έχει καθόλου υγρά συστατικά, γενικώς καθόλου υγρασία, ώστε να αποφεύγονται οι αλλοιώσεις.

Τα υλικά που έχουν υγρασία όπως το καρότο καλό είναι να μην τα προσθέτετε κατά την παρασκευή της κύριας αυγοτροφής. Το πρωτογενές μείγμα να είναι σε μεγάλο βαθμό ξερό. Την στιγμή που την σερβίρετε στα πουλάκια, μπορείτε να βάζετε και το καρότο. Διαφορετικά η αυγοτροφή ακόμα και στο ψυγείο διατρέχει μεγάλο κίνδυνο να μουχλιάσει.
Δεν μπορώ να επεξεργαστώ το αρχικό ποστ, οπότε επισημαίνω και εγώ αυτό που λέει η Μαρία πολλάκις! 😛
Βάζουμε όλα τα στερεά μέρη της αυγοτροφής (φρυγανιά, κουάκερ, αυγό, αποξηραμένα βότανα κτλ) και αυτή είναι η βάση μας που μπορεί να διατηρηθεί κάποιες μέρες στο ψυγείο και εκεί να προσθέσουμε τα φρέσκα λαχανικά ή φρούτα που θέλουμε να δώσουμε στα πουλάκια μας!
Από την άλλη, αν φτιάξετε ολοκληρωμένη την αυγοτροφή μαζί με τα λαχανικά και τα φρούτα και μέλι και λάδι, καλό θα ήταν μόλις την τελειώσετε και την χωρίσετε σε μερίδες, να μπει αμέσως στην κατάψυξη, ώστε να μην αλλοιωθεί η αυγοτροφή από την υγρασία που έχει! Στην κατάψυξη δεν υπάρχει φόβος! Αρκεί να την βγάλετε νωρίς το πρωί, ώστε να ξεπαγώσει και να την φάνε ξεπαγωμένη! 😛
 
Αλίκη τι λάδι χρησιμοποιείς στο μείγμα σου;
Επίσης όταν λες μια κουταλιά μέλι να φανταστώ του γλυκού αλλά όχι γεμάτη έτσι;
 
Αλίκη τι λάδι χρησιμοποιείς στο μείγμα σου;
Επίσης όταν λες μια κουταλιά μέλι να φανταστώ του γλυκού αλλά όχι γεμάτη έτσι;
Ναι ναι ένα κουταλάκι του γλυκού ελαιόλαδο! 😉 και στην αρχή μπορείς να βάλεις ακόμα πιο λίγο!
 
Την έκανα την συνταγή σου αλλά ο δικός μου, μου φαίνεται ότι είναι πολύ επιλεκτικός και μέσα σε 6 ώρες να τσίμπησε κανα 10 φορές το πολύ και μετά την πέταξα.
Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να φάει καρότο, μπρόκολο. 😡
 
Back
Top