Διατροφή Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή

Πολλά νέα μέλη στο φόρουμ μας έχουν απορίες ως προς την αυγοτροφή και ως προς τη συχνότητα που την δίνουμε. Έτσι, αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας την αυγοτροφή που φτιάχνω εγώ (με τα χεράκια μου παρακαλώ) στα καναρίνια μου.

Πως παρασκευάζω τη δική μου σπιτική αυγοτροφή​

σπιτική-αυγοτροφή.jpg

Υλικά που θα χρειαστούμε:
  • ένα αυγό
  • 1-2 καρότα
  • 1 κουταλιά της σούπας ρίγανη αποξηραμένη
  • 1 κουταλιά της σούπας δυόσμο αποξηραμένο
  • 1 κουταλιά της σούπας αποξηραμένο γαιδουράγκαθο
  • 1 κουταλιά της σούπας αποξηραμένο ταραξάκο
  • 1 κουταλιά της σούπας αποξηραμένη αγκινάρα
  • 1 κουταλιά της σούπας αποξηραμένη εχινάτσια
  • 3 κουταλιές της σούπας τριμμένη φρυγανιά
  • 3 κουταλιές της σούπας βρώμη – κουάκερ
  • Σχεδόν 1 κουταλιά της σούπας σουσάμι (προσοχή παχαίνει!)

Εκτέλεση​

Βράζουμε ένα αυγό για 12-15 λεπτά ώστε να είναι σφιχτοβρασμένο. Βάζουμε στο μούλτι όλα τα "ξηρά" μέρη της αυγοτροφής, δηλαδή τη φρυγανιά, το κουάκερ, τα αποξηραμένα βότανα - <Link Removed>, δυόσμο (αυτά που χρησιμοποιούμε στο φαγητό), <Link Removed>, <Link Removed> ή όποιο άλλο βότανο θέλουμε ή έχουμε – μαζί με το τσόφλι του αυγού που μόλις βράσαμε.

Τα χτυπάμε όλα στο μούλτι και έχουμε μια υπέροχη και θρεπτικότατη βάση για την αυγοτροφή μας, χωρίς καθόλου υγρασία.
Κόβουμε το ή τα καρότα σε κομμάτια και το προσθέτουμε και αυτό.
Τέλος, προσθέτουμε το βραστό αυγό.

Το τελικό μείγμα θα πρέπει να είναι ξηρό αλλά και αφράτο.

Σημειώσεις​

Τα βότανα μόνο καλό κάνουν στα πουλάκια μας! Μερικοί προσθέτουν και ξηρούς καρπούς. Αν αποφασίσετε να τους προσθέσετε, με μέτρο γιατί παχαίνουν (αμύγδαλα, Brazil nut).

Όλοι ξέρουμε πως το κόκαλο σουπιάς είναι απαραίτητο να υπάρχει όλο το χρόνο στα κλουβιά των πουλιών μας (είτε είναι αρσενικά είτε θηλυκά). Στη διατροφική προετοιμασία όμως πριν την αναπαραγωγή, μέσα στην αυγοτροφή ξύνω με ένα μαχαίρι αρκετή ποσότητα από κόκκαλο σουπιάς για να είμαι σίγουρη πως δε θα υπάρξουν προβλήματα. Φυσικά για την <Link Removed>.

Μόλις φτιάξω το θρεπτικότατο και πεντανόστιμο μείγμα το χωρίζω σε μερίδες (υπολογίζω ένα κουταλάκι του γλυκού ανά καναρίνι) και τις βάζω στην κατάψυξη και όποτε θέλω να τη δώσω στα καναρίνια μου βγάζω μια μερίδα από το προηγούμενο βράδυ και την αφήνω να ξεπαγώσει στο ψυγείο.

Έτσι δε θα πετάτε την αυγοτροφή που έμεινε στο ψυγείο. Ένα κουταλάκι του γλυκού ανά καναρίνι είναι ό,τι πρέπει! Και πιστέψτε με το βράδυ ή την επόμενη μέρα δε θα βρείτε ούτε ψύχουλο! Δε θα χρειάζεται καν να βγάλετε την αυγοτροφή μετά από 5 ώρες από το κλουβί γιατί θα την έχουν φάει ήδη (εμένα τουλάχιστον δεν αφήνουν δείγμα!).

Μόλις το μείγμα είναι έτοιμο για κατανάλωση, πολλές φορές προσθέτω μαζί με αυτό και διάφορα λαχανικά, χορταρικά ή και φρούτα σε κομματάκια, που φυσικά είναι καλά πλυμένα και στεγνωμένα! Όπως <Link Removed>, κουνουπίδι, <Link Removed>, <Link Removed> κτλ.

Σε περιόδους που έχουν ανάγκη από πιο πολλά θρεπτικά συστατικά (στην αναπαραγωγή και στην πτερόροια δηλαδή) ετοιμάζω βλαστωμένους σπόρους (από φακές, ρεβύθια, φασόλια κτλ) και τους προσθέτω στην αυγοτροφή πριν την βάλω στο κλουβί.

Συχνότητα χορήγησης της αυγοτροφής​

Το κάθε πότε θα τη βάζουμε στα καναρίνια εξαρτάται από την κάθε εποχή.

Περίοδος ανάπαυσης​

Χειμώνας (Οκτώβρη - Φλεβάρη): 1 φορά την εβδομάδα.

Προετοιμασία αναπαραγωγής​

Μάρτη - Απρίλη: από 1 φορά την εβδομάδα αυξάνω τη συχνότητα μέχρι να φτάσω να τους τη δίνω καθημερινά. Δίνω καθημερινά, λοιπόν, μέχρι να ολοκληρωθεί η ωοτοκία.

Αναπαραγωγή​

Όταν έχουμε νεοσσούς θα ήταν καλύτερα να δίνουμε σκέτο βραστό αυγουλάκι καθημερινά στους γονείς να ταΐζουν μαζί με έτοιμη επώνυμη συσκευασμένη αυγοτροφή που έχει όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά. Και αυτή την σπιτική αυγοτροφή να τη δίνουμε από 10 ημερών και μετά ημερησίως, αλλά όχι αμέσως.

Τι εννοώ... Επειδή τα μικρά είναι ακόμα νεοσσοί με ευαίσθητο στομάχι, καλό θα ήταν να τους δίνουμε όλα αυτά τα πρόσθετα σταδιακά.

Στην αρχή μαζί με το βραστό αυγό βάζουμε φρυγανιά και μετά προσθέτουμε κάθε μέρα και από κάποιο βότανο ή χορταρικό/λαχανικό.

Τη δεύτερη μέρα αυγό με φρυγανιά και ρίγανη, την τρίτη μέρα αυγό, φρυγανιά, ρίγανη και μπρόκολο και πάλι λέγοντας.

Πτερόρροια​

Ιούλιος - Σεπτέμβριος: 3 φορές την εβδομάδα.

Bon appetit!

Περισσότερες αυγοτροφές​

<Link Removed>
<Link Removed>
<Link Removed>
 
Την έκανα την συνταγή σου αλλά ο δικός μου, μου φαίνεται ότι είναι πολύ επιλεκτικός και μέσα σε 6 ώρες να τσίμπησε κανα 10 φορές το πολύ και μετά την πέταξα.
Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να φάει καρότο, μπρόκολο. 😡
Δημήτρη μου σιγά σιγά! Και εγώ στην αρχή που τους έβγαλα την "βιταμίνη" που τους έβαζα και τους έφτιαξα την αυγοτροφή μου δεν την τιμούσαν.. Σιγά σιγά την αγάπησαν! 😛 Μέχρι τώρα τι του έδινες για αυγοτροφή;
 
Είπα να σας δέιξω μερικές φώτο βήμα προς βήμα πως κάνω την αυγοτροφή πλέον για να βοηθήσω τους αρχάριους και να εμπλουτίσω με φωτογραφικό υλικό το θέμα!

Βήμα 1ο:
τα υλικά μας (στη φώτο ετοίμασα διπλή δόση τώρα που είναι αναπαραγωγή) -> κουάκερ, τριμμένη φρυγανιά, σουσάμι (ειδικά τώρα που είναι φάση αναπαραγωγής), αυγό, καρότο, αποξηραμένα ή χλωρά βότανα (δυόσμος, ρίγανη, δενδρολίβανο κτλ), βλαστωμένοι σπόροι και συσκευασμένη αυγοτροφή (προαιρετικό).
11076117_813601232067835_1973459123_n.webp
11077423_813601155401176_443931231_n.webp

Βήμα 2ο:
Πρώτα φτιάχνουμε τη βάση που αποτελείται από 3 κουταλίες της σούπας φρυγανιά, 3 κουταλίες της σούπας κουάκερ, ένα κουταλάκι σουσάμι (με φειδώ γιατί παχαίνει), το τσόφλι του βρασμένου αυγού, τα αποξηραμένα ή χλωρά βότανα που έχουμε στη διάθεση μας και σε περίοδος που χρειάζονται λίγο περισσότερες βιταμίνες (αναπαραγωγή και πτερόροια) προσθέτω και λίγο από συσκευασμένη έτοιμη αυγοτροφή.
11081740_813601095401182_689869352_n.webp
11081740_813601035401188_896720508_n.webp
Μαγειρεύοντας κάποιος κάνει και σχέδια! :D

Βήμα 3ο:
Τώρα στην ξηρή αυτή βάση προσθέτουμε τα υπόλοιπα που έχουν υγρασία και έτσι πετυχαίνουμε τη σωστή υφή της αυγοτροφής. Αφού πλύνουμε καλά το καρότο και το καθαρίσουμε το προσθέτουμε μαζί με το αυγό.
11078000_813601045401187_652295908_n.webp

Βήμα 4ο:
Η αυγοτροφή μας είναι σχεδόν έτοιμη! Απλά επειδή η ποσότητα είναι αρκετή και δεν μπορεί να διατηρηθεί για τόσο καιρό στο ψυγείο, και λόγω του καρότου στο ψυγείο μετά από λίγες μέρες μπορεί να χαλάσει. Οπότε χωρίζω μερίδες για όλα τα καναρίνια μου (ένα κουταλάκι του γλυκού ανά καναρίνι), προσθέτω τους καλούς βλαστωμένους σπόρους, και βάζω τις μερίδες στην κατάψυξη. Κάθε φορά που θέλω να τους βάλω την αυγοτροφή, το βράδυ της προηγούμενης μέρας βγάζω μια μερίδα και την βάζω στο ψυγείο. Το πρωί είναι έτοιμη να καταναλωθεί!
11077943_813601208734504_1135522260_n.webp
11082807_813601135401178_432400750_n.webp
11072058_813601188734506_1493020406_n.webp

Καλή τύχη και καλή όρεξη από τα καναρινάκια (και παπαγαλάκια) σας! :D
 
Καλή τύχη και καλή όρεξη από τα καναρινάκια (και παπαγαλάκια) σας! :D

Του έχω δώσει κατά καιρούς διάφορες αυγοτροφές του εμπορίου, καλές εταιρίες. Ούτε κρύο ούτε ζέστη.. Συνήθως όταν τρώει κάτι για πρώτη φορά και ενθουσιάζεται, κάνει κάποια κίνηση με το κεφάλι, το χαμηλώνει λίγο, κοιτάει ψηλά και κάνει μια χαρακτηριστική φωνούλα (υυυ). Του έφτιαξα τη συνταγή...Φωνούλα... Τη λιάνισε... Έγινε turbo για την υπόλοιπη ημέρα. Φτεριές τρελλές μέσα στο κλουβί στήσιμο απίστευτο και μας πήρε το κεφάλι. Η αυγοτροφή alicendros δίνει φτερά...
 
Του έχω δώσει κατά καιρούς διάφορες αυγοτροφές του εμπορίου, καλές εταιρίες. Ούτε κρύο ούτε ζέστη.. Συνήθως όταν τρώει κάτι για πρώτη φορά και ενθουσιάζεται, κάνει κάποια κίνηση με το κεφάλι, το χαμηλώνει λίγο, κοιτάει ψηλά και κάνει μια χαρακτηριστική φωνούλα (υυυ). Του έφτιαξα τη συνταγή...Φωνούλα... Τη λιάνισε... Έγινε turbo για την υπόλοιπη ημέρα. Φτεριές τρελλές μέσα στο κλουβί στήσιμο απίστευτο και μας πήρε το κεφάλι. Η αυγοτροφή alicendros δίνει φτερά...
😀 δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χαίρομαι όταν ακούω τέτοιααα! 😀 :D
 
Καλησπέρα Αλίκη! Μόλις έφτιαξα την αυγοτροφή για τα 2 καναρινάκια μου με τον τρόπο που προτείνεις, αλλά έβαλα τα εξής συστατικά (όχι επειδή διαφωνώ πουθενά αλλά αυτά είχα):
-(στεγνά): φρέσκο βασιλικό, φρέσκο δυόσμο, φρέσκια ρίγανη, φύλλα από μπρόκολο, 2 φρυγανιές σικαλέως, λίγο σουσάμι, σπόρους από 10 πασατέμπο, 4 αμύγδαλα ξεφλουδισμένα, 1/3 της χούφτας δημητριακά ολικής άλεσης, τσόφλι από 4 αυγά
-(υγρά): μισή κούπα του ελληνικού νεράκι με διαλυμένη 1 κουταλιά του γλυκού μέλι, 4 σφιχτά αυγά
-(φρούτα/λαχανικά): τριμμένο καρότο, τριμμένο κολοκύθι, ψιλοκομμένο μπρόκολο, τριμμένο μήλο, τριμμένο αχλάδι. Όλα αυτά τα έσφιξα και τα έστιψα όπως κάνουμε το αγγούρι για το τζατζίκι.
Τους το έβαλα κατά τις 8μμ που τελείωσα να το φτιάχνω αλλά δεν πολυτσίμπησαν... Το αποδίδω στην ώρα.
Ετοίμασα πάντως μεριδούλες, θα τις βάλω στην κατάψυξη και θα ξεπαγώνω!
Ευχαριστώ πολύ για τη συνταγή! Επισυνάπτω φωτογραφίες!
 

Συνημμένα

  • 2015-08-07 19.26.22.webp
    2015-08-07 19.26.22.webp
    45 KB · Προβολές: 122
  • 2015-08-07 19.26.28.webp
    2015-08-07 19.26.28.webp
    49,3 KB · Προβολές: 115
  • 2015-08-07 20.41.41.webp
    2015-08-07 20.41.41.webp
    56,4 KB · Προβολές: 118
Καλησπέρα Αλίκη! Μόλις έφτιαξα την αυγοτροφή για τα 2 καναρινάκια μου με τον τρόπο που προτείνεις, αλλά έβαλα τα εξής συστατικά (όχι επειδή διαφωνώ πουθενά αλλά αυτά είχα)
Βίκη μου πολύ καλή η πρώτη σου προσπάθεια! Και πολύ θρεπτική! Απλά φιλικά σου λέω πιστεύω πως έχεις βάλει πολλά λαχανικά και φρούτα με αποτέλεσμα να κάνουν την αυγοτροφή πιο υγρή απ ότι πρέπει και έτσι χαλάει πιο εύκολα... Καλό θα ήταν να την βάζεις πρωί και μέχρι το βράδυ θα την έχουν φάει όλη! Ειδικά αν την συνηθίσουν κιόλας! 😉 Καλή τους όρεξη!
 
Είπα να σας δέιξω μερικές φώτο βήμα προς βήμα πως κάνω την αυγοτροφή πλέον για να βοηθήσω τους αρχάριους και να εμπλουτίσω με φωτογραφικό υλικό το θέμα!

Βήμα 1ο:
τα υλικά μας (στη φώτο ετοίμασα διπλή δόση τώρα που είναι αναπαραγωγή) -> κουάκερ, τριμμένη φρυγανιά, σουσάμι (ειδικά τώρα που είναι φάση αναπαραγωγής), αυγό, καρότο, αποξηραμένα ή χλωρά βότανα (δυόσμος, ρίγανη, δενδρολίβανο κτλ), βλαστωμένοι σπόροι και συσκευασμένη αυγοτροφή (προαιρετικό).
View attachment 32445
View attachment 32446

Βήμα 2ο:
Πρώτα φτιάχνουμε τη βάση που αποτελείται από 3 κουταλίες της σούπας φρυγανιά, 3 κουταλίες της σούπας κουάκερ, ένα κουταλάκι σουσάμι (με φειδώ γιατί παχαίνει), το τσόφλι του βρασμένου αυγού, τα αποξηραμένα ή χλωρά βότανα που έχουμε στη διάθεση μας και σε περίοδος που χρειάζονται λίγο περισσότερες βιταμίνες (αναπαραγωγή και πτερόροια) προσθέτω και λίγο από συσκευασμένη έτοιμη αυγοτροφή.
View attachment 32454
View attachment 32448
Μαγειρεύοντας κάποιος κάνει και σχέδια! :D

Βήμα 3ο:
Τώρα στην ξηρή αυτή βάση προσθέτουμε τα υπόλοιπα που έχουν υγρασία και έτσι πετυχαίνουμε τη σωστή υφή της αυγοτροφής. Αφού πλύνουμε καλά το καρότο και το καθαρίσουμε το προσθέτουμε μαζί με το αυγό.
View attachment 32455

Βήμα 4ο:
Η αυγοτροφή μας είναι σχεδόν έτοιμη! Απλά επειδή η ποσότητα είναι αρκετή και δεν μπορεί να διατηρηθεί για τόσο καιρό στο ψυγείο, και λόγω του καρότου στο ψυγείο μετά από λίγες μέρες μπορεί να χαλάσει. Οπότε χωρίζω μερίδες για όλα τα καναρίνια μου (ένα κουταλάκι του γλυκού ανά καναρίνι), προσθέτω τους καλούς βλαστωμένους σπόρους, και βάζω τις μερίδες στην κατάψυξη. Κάθε φορά που θέλω να τους βάλω την αυγοτροφή, το βράδυ της προηγούμενης μέρας βγάζω μια μερίδα και την βάζω στο ψυγείο. Το πρωί είναι έτοιμη να καταναλωθεί!
View attachment 32456
View attachment 32457
View attachment 32458

Καλή τύχη και καλή όρεξη από τα καναρινάκια (και παπαγαλάκια) σας! :D


μια ερωτηση
αυτο ειναι για καναρινακια σωστα;
αυτο το δινουμε σε θηκη για αυγο; Ή το το βαζουμε σε θηκη τροφης;
καθε ποτε το αλλαζουμε εαν δεν το πολυτρωει;
 
Η αυγοτροφή τοποθετείτε σε σκεύος ανάλογα με τον αριθμό πουλιών και αλλάζεται καθημερινά.
Ειδικά η συγκεκριμένη που περιέχει βρασμένο αυγό, δεν μπορεί να παραμείνει στο κλουβί για περισσότερες από 3-4 ώρες το καλοκαίρι.
 
ενα εχω εγω
οποτε καθε μερα πρεπει να το αλλαζω
σε σκευος που μπαινει το μισο αυγο να το βαλω;
 
ενα εχω εγω
οποτε καθε μερα πρεπει να το αλλαζω
σε σκευος που μπαινει το μισο αυγο να το βαλω;
Σε μια αυγοθηκη θα το βαζεις και επειδη εχει ζεστη μετα απο 2-3 ωρες το πολυ θα το αποσυρεις.
 
Και κάτι τελευταίο
Αφού θα έχει όλες αυτές τις σούπερ τροφές οι βιταμίνες θα είναι περιττές...
ή άσχετο;
Σε ευχαριστώ
 
Αφού θα έχει όλες αυτές τις σούπερ τροφές οι βιταμίνες θα είναι περιττές...
ή άσχετο;
Ακριβώς... εγώ μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις βάζω βιταμίνες στο νερό τους.
 
δεν μπορεί να παραμείνει στο κλουβί για περισσότερες από 3-4 ώρες το καλοκαίρι.
και επειδη εχει ζεστη μετα απο 2-3 ωρες το πολυ θα το αποσυρεις.
Να πω κάτι όσον αφορά τον χρόνο παραμονής στο κλουβί.. Εγώ βάζω ένα κουταλάκι του γλυκού σε κάθε αυγοθήκη και σε κάθε καναρίνι και την επόμενη μέρα δεν υπάρχει τίποτα.. Θεωρώ τις 3-4 ώρες υπερβολικό.. αν είναι σε σκιερό μέρος μέχρι 28-29 βαθμός αντέχει.. εκτός αν την αυγοτροφή την χτυπάει ο ήλιος που φυσικά μετά από λίγες ώρες πρέπει να αφαιρεθεί..
 
Back
Top