Φροντίδα Η ζωή στην μεγάλη κλούβα

Φτιάξτο όπως νομίζεις εσύ καλύτερα Μαράκι! Ανορθόγραφο είναι... αλλά αξίζει ναι! :)
 
Και η αλυσίδα να υποθέσω πατέντα για να μη φεύγουν τα πουλιά όταν ανοίγεις το πορτάκι;
 
Αλεξ ολα φοβερα! Οτι και να πουμε πολυ λιγο θα ειναι...

εχουν τοσο τελειο φτερωμα ολα τα πουλια, που απλα τρελενεσαι!
 
Και η αλυσίδα να υποθέσω πατέντα για να μη φεύγουν τα πουλιά όταν ανοίγεις το πορτάκι;

Ακριβώς Νίκο! Μια φορά ήταν αρκετή για να φανεί η χρησιμότητα της σκέψης για αλυσίδα... όταν ξέχασα ένα ολόκληρο πρωινό το πορτάκι προς τα πάνω! :D
 
Τσαγάκι σήμερα σε όλα τα πουλιά !

Τα βότανα που χρησιμοποιώ είναι τα εξής "Ταραξάκος - Τσουκνίδα - Ρίγανι - Φασκόμηλο - Λουίζα - Καλέντουλα - Κατηφές - Χαμομήλι - Μελισόχορτο - Θρούμπι - Μαλοτήρα - Δυόσμο - Μέντα - Θυμάρι - Βάλσαμο - Εστραγκόν - Κάρθαμο - Τσάι - Αρμπαρόριζα - Μαντζουράνα - κόλιανδρο - Γλυκάνισος! Μόλις είναι χλιαρό προσθέτω και μια κουταλιά μέλι!

Δεν είναι υποχρεωτικό να βάλει κανείς όλα τα παραπάνω. Μπορεί να επικεντρωθεί σε τσάι από "Ριγανη-θυμάρι-Βασιλικός-Φασκόμηλο-δίκταμο-γλυκάνισο"

Το τσάι διαλύεται σε 1 λίτρα νερό και το δίνουμε στα πουλιά ! Χορηγείτε άφοβα στα πουλιά μιας και είναι αντικοκιδιακό-αντισηπτικό-μυκητοκτόνο-αντιμικροβιακό! Προσωπικά δίνω τώρα το χειμώνα σχεδόν κάθε Σ/Κ !
 
Βγήκα και μια βόλτα πριν λίγη ώρα στα χωράφια, και μάζεψα Γαλατσίδα για όλα τα πουλάκια!

[x]

[x]

Εφοδιάστηκα και με φρέσκους συσκευασμένους σπόρους. Πάντα έπαιρνα την Manitoba T3 Platino στα 2.50 ευρώ το κιλό. Για πρώτη φορά δοκιμάζω να τους δώσω την Beyers no80 στα 2 ευρώ το κιλό (πάντα χωρίς ρούψεν & κοκκινοπρασινοκίτρινα φρουτομπισκοτάκια...) μετά από κάποια καλά σχόλια που είχα από άλλους εκτροφείς!

[x]

Αμέσως στον... κουβά, με το ερμητικό κλείσιμο!

[x]

[x]
 
έτσι έπρεπε να φυλάνε το χύμα και στα pet shops. Όπως τα έχουν στα ανοικτά τσουβάλια γίνονται επικίνδυνα. Μπράβο όλα νοικοκυρεμένα!
 
Φύτρα από Φακές - Φρέσκια Ρίγανη - Μπανάκι σε μηλόξυδο στο μενού μας σήμερα, για όλα τα πουλιά !

Βλαστισμένα σπόρια από Φακές!

[x]

Φρέσκια Ρίγανη από την Ζαρντινιέρα μου!

[x]

[x]

[x]

Συνεχίζεται...
 
Η ρίγανη αρέσει πολύ σε όλα τα πουλιά ! Αν δείτε πως κάνουν τα δικά μου όταν την βάζω, σπρώχνουν το ένα το άλλο. Περιμένω κι εγώ να ζεστάνει ο καιρός να φουντώσει γιατί την έχουν ξεπαστρέψει όλη σχεδόν.
Τα φύτρα μόνο στο πουγκί τα βάζεις; δεν τα κλείνεις σε βάζο για να βλαστήσουν;
 
Μαρία υπάρχουν πολλές επιλογές στον τρόπο (σε βαμβάκι, σε σπορία, σε νερό, σε τούλι κ. Α.) του να φτιάξουμε φύτρα! Εχω κολλήσει με το πουγκάκι εγώ... 😀 :D

Θα δοκιμάσω έτσι όπως το κάνεις εσύ. Λογικά θα βγουν πιο γρήγορα τα φύτρα!
 
χα χα κι εγώ λέω να το κάνω όπως εσύ γιατί μήπως είναι πιο υγιεινό να παίρνουν αέρα σκέφτομαι :)
 
Και το Βίντεο σε HD πάντα! 😉

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Μπράβο Αλέξανδρε πολύ καλό και εμπεριστατωμένο το άρθρο σου. Το έδειξα σε έναν παππού (85 ετών) παλιός καρδερινάς και μου είπε οτι είναι το καλύτερο χορταρικό που μπορούμε να δώσουμε στα πουλιά. Επίσης μου είπε οτι το χόρτο αυτό έχει την ιδιότητα να αποβάλει από τα πουλιά οτι άχρηστο πρέπει να αποβληθεί πό τον οργανισμό τους
Η ονομασία του εδώ στην Καρδίτσα είναι ΤΡΕΒΛΑ.
 
Μπράβο Αλέξανδρε πολύ καλό και εμπεριστατωμένο το άρθρο σου. Το έδειξα σε έναν παππού (85 ετών) παλιός καρδερινάς και μου είπε οτι είναι το καλύτερο χορταρικό που μπορούμε να δώσουμε στα πουλιά. Επίσης μου είπε οτι το χόρτο αυτό έχει την ιδιότητα να αποβάλει από τα πουλιά οτι άχρηστο πρέπει να αποβληθεί πό τον οργανισμό τους
Η ονομασία του εδώ στην Καρδίτσα είναι ΤΡΕΒΛΑ.

Τον Παπούλι αυτόν, πάρτον από κοντά. Μάζευε πληροφορίες, όπως μαζεύει το σφουγγάρι το νερό! Σίγουρα θα έχει πολλά να σου μεταφέρει για το χόμπι μας! 😉
 
Back
Top