Φροντίδα Η ζωή στην μεγάλη κλούβα

Αυτό είναι το ξεχωριστό μου Καναρίνι! Τι το κάνει ξεχωριστώ;

Κελαηδάει 100% Καρδερίνα και καθόλου μα καθόλου καναρίνι!

Δες εδώ -> Ένα ξεχωριστό Καναρίνι λέει 100% Καρδερίνα! Ακούστε...

Άλεξ αυτό δεν με εκπλήσσει. Γιατί έχω και εγώ τρία τα οποία αν τα ακούσεις νομίζεις ότι ακούς μούλο. Μόνο όταν είναι πειρωμένα την στιγμή που κοντράρουν την κανάρα αλλάζουν και έχουν λίγο πιο τραβηγμένες φωνές. Εγώ ζευγαρώνω καναρίνια μόνο για να βγάζω νέες κανάρες... Τα αρσενικά δεν τα θέλω, ή τα χαρίζω ή τα δίνω σε πετσοπ.
Αυτό το πουλί το δικό σου αν ήταν θυληκό... Θα μου έβγαζε ωραίους μούλους! 🙂
 
Εδώ η πρώτη φωτογραφία είναι στελλάρια και η δεύτερη σε άλλο φυτό αλλά αυτό είναι τοξικό για τα πουλάκια μας.
VDc6uqc.jpg
pkLUjDn.jpg
 
προσεξτε γιατι μοιαζουν πολυ μεταξυ τους τα δυο φυτα. το μη τοξικο βγαζει ασπρα ανθακια και το τοξικο μπλε και πορτοκαλι.
 
Μου επιτρέπεις να βάλω εδώ τις πληροφορίες για τον αθάνατο μια και έχεις το άνθος του στην κλούβα σου, γιατί στο άλλο θέμα δεν ταιριάζει και θα το αποσύρω :)
Αθάνατος
Πρόκειται για την κοινή ονομασία ενός πολύ γνωστού κακτόμορφου φυτού που χρησιμοποιείται για την κατασκευή φυσικών φραχτών. Το επιστημονικό του όνομα είναι Αγαύη η αμερικανική (Agave americana) και στην πραγματικότητα δεν ανήκει στην οικογένεια των κάκτων αφού είναι φυτό μονοκοτυ-λήδονο - οι κάκτοι είναι δικοτυλήδονα φυτά. Κατάγεται από το Μεξικό, αλλά έχει εγκλιματιστεί τόσο καλά στη χώρα μας που θεωρείται πλέον αυτοφυές. Το εξαιρετικά ενδιαφέρον χαρακτηριστικό τού αθάνατου είναι ότι ανθίζει και καρποφορεί μόνο μία φορά κατά τη διάρκεια της ζωής του και, στη συνέχεια, καταστρέφεται είναι, δηλαδή, φυτό μονοκαρπικό. Οι ταξιανθίες του εμφανίζονται στην κορυφή ενός ισχυρότατου βλαστού που φτάνει σε ύψος τα 15 μέτρα. Ζει από 20 μέχρι κaι 100 χρόνια, ενώ, αν παρεμποδιστεί η άνθιση του, μπορεί να ζήσει πολύ περισσότερο. Από τις ίνες των φύλλων συγγενών ειδών του αθάνατου κατασκευάζονται σκοινιά, ενώ τα φύλλα ενός είδους του δίνουν ένα σακχαρούχο χυμό από τον οποίο παρασκευάζεται στο Μεξικό η «τεκίλα».
 
Αλέξανδρε πως συμπεριφέρονται τα καναρίνια στη μεγάλη κλούβα; Επειδή έχω ακούσει ότι είναι μοναχικό πουλί. Παρεΐζουνε; Πάνε ανά ζευγάρια; Πάει το καθένα μόνο του και τσακώνονται όταν είναι στο ίδιο κλαδί; Δώσε μια απάντηση κι όταν γυρίσεις το ντοκυμανταίρ στέλνεις μια κόπια. 🙂
 
Νίκο στης αρχές είχα λίγο πρόβλημα με τσακωμούς. Με την πάροδο του καιρού έγιναν ζευγάρια. Κάθε χρόνο τα αρσενικά έχουν τα θηλυκά τους, και το το μόνο πρόβλημα που διακρίνω είναι λίγο με της φωλιές! Συνορίζονται δηλαδή την θέση φωλιάς μέχρι να καταλήξουν ! Βρήκα όμως την λύση... σε 5-6 ζευγάρια, βάζω 2-3 παραπάνω σε διάφορα σημεία και όλα καλά ! 😉
 
Πραγματικά είναι πολύ όμορφο! Δείτε το αυτό και το αδέλφι του, να ταΐζονται από τον... μπαμπά Καρδερίνα!

Το αστείο ότι.. Πηδάει το ένα το άλλο, για να προλάβουν το τάισμα! 😀

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Και εδώ το βίντεο με την μαμά καρδερίνα (δώρο του Γιώργου @geam ) να τα ταΐζει πριν κλαρώσουν !

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Φρεσκάρουμε την μνήμη μας...

Στήσιμο Καρδερίνας για βάτεμα (για όσους δεν έχουν δει πως είναι το... στήσιμο) ! Ο αρσενικός περνάει δίπλα της... όμως την αγνοεί και ας του το δίνει στο... Πιάτο, 😀 και τρέχει να ταίσει τα καναρινάκια από αλλαγή αυγών !

Το βάτεμα τελικά έγινε, και τα πρώτα καρδερινάκια από το ζευγάρι δεν άργησαν να έρθουν !

Η φωτογραφία διαγράφηκε στο imageshack

Η φωτογραφία διαγράφηκε στο imageshack

Η φωτογραφία διαγράφηκε στο imageshack


Τα μοναδικά βίντεο... συνεχίζονται!

stay tuned...
 
Βρε Αλέξανδρε εγώ έχω ένα καναρινάκι και το προσέχω σαν τα μάτια μου αλλά με αυτά που είδα να έχεις κάνει εσύ θεωρώ ότι δεν έχω κάνει τίποτα! Πραγματικά τυχερά πουλιά! Το μπράβο είναι πολύ λίγο.
 
Στο πρώτο βίντεο τα μικρά είναι σαν να παίζουν μακρυά γαιδούρα 😀 είναι ΤΕΛΕΙΑΑΑ! Αλέξανδρε και πάλι να τα χαίρεσαι! Το 2ο βίντεο δε ξέρω γιατί δεν παίζει ☹

Δηλαδή τα έχεις μόνιμα μέσα στην κλούβα και δε χωρίζεις τα ζευγάρια σε ζευγαρώστρες έτσι;
 
Καλημέρα παιδιά & ευχαριστώ για τα καλά λόγια!

Αλίκη πάτα επάνω εδώ https://docs.google.com/file/d/0B1BbKCaVa7OwRHdFM21QTDVLN2c/preview και μόλις ανοίξει η σελίδα του google Drive, πατάς play και παίζει κανονικά :)

Σπόροι για Καρδερίνες από το Πάικο Κιλκίς έφτασαν σήμερα! Επιτέλους![/B]

Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον φίλο μου τον Γιώργο Π. από το Πάικο Κιλκίς για τους σπόρους που μου έστειλε!

Η εκτροφή καρδερίνας απαιτεί ότι καλύτερο σε θέμα διατροφής! Υπάρχουν δεκάδες φυτά έξω στην φύση από τα οποία η Καρδερίνα τρέφεται από αυτά ! Μεγάλη αγάπη της... Τα αγκάθια!

Κάποια από τα αγκάθια που προτιμάει η Καρδερίνα (Νεράγκαθα "dipsacus" & Λάπα "Arctium lappa") δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα στην Κρήτη!
Με τους σπόρους από τον φίλου μου τον Γιώργο ευελπιστώ να δω στον κήπο μου τα συγκεκριμένα αγκάθια!

Τι να κάνουμε... άλλοι φυτεύουν τριανταφυλλιές & μαργαρίτες στους κήπους τους... εγώ αγκάθια για της Καρδερίνες εκτροφής μου!

DSC00839.jpgDSC00840.jpg


Φυτό Λάππα

lappa.jpg

Φυτό Διψάκος

IMG_1332.jpg

Oenothera Biennis

[X]

Cirsium Creticum (Κίρσιο ένα είδος Γαιδουράγκαθου)

alison-quine.jpg

Σ/Κ το φύτεμα! :D

Γιώργο Π. σε ευχαριστώ πολύ!
 
Δε του φτάνει που τους έχει μια "βίλλα" με πισίνες κήπο κλπ. Δε του φτάνει που τα ταΐζει του πουλιού το γάλα με φρέσκα προϊόντα ωμά και βρασμένα. Παραγγέλνει και εξωτικά προϊόντα για πάρτι τους! Αν δω κάνα πούρο σε καμία καρδερίνα δε θα παραξενευτώ κύριε Άλεξ.
 
Το υπεροχο απλα ειναι τοσο λιγο για ολο αυτο που εχεις δημιουργησει! Συγχαρητηρια!
 
Ευχαριστώ Άγγελε! Να είσαι καλά !

Καροτάκι ξυσμένο σήμερα στο μενού σε όλα τα πουλιά !

[X]

Mπήκαν και πρώτες φωλιές για φέτος πρωί πρωί ! Το απόγευμα που άλλαξα φρέσκο νερό, η μια φωλιά έτοιμη στρωμένη εξ' ολοκλήρου με φρέσκο άχυρο!

Φώτο αύριο!
 
Back
Top