Γενικά Η θερμοκρασία το Σάββατο θα αγγίξει τους 40 βαθμούς

Υπάρχουν φυτά που να ενδείκνυνται γι αυτό;
Κοίτα τα περισσότερα φυλλοβόλα κάνουν καλύτερη δροσιά, γιατί είναι πιο λεπτόφυλλα και κινούνται με το παραμικρό φύσημα του αέρα.
Το τι ταιριάζει, εξαρτάται από τον χώρο του καθενός. Εσύ που έχεις ταράτσα, θα μπορούσες να βάλεις ακόμα και μουριές σε μεγάλα πλαστικά δοχεία. Επίσης τα αναρριχώμενα, ρυγχόσπερμο, ρολογιά, κισσός, γιασεμί κτλ κάνουν καλή σκιά κι εμποδίζουν την κατευθείαν ηλιακή ακτινοβολία, ενώ τα ίδια επωφελούνται (εφόσον τα ποτίζουμε φυσικά :) ).
Καλή σκιά κάνει και η πικροδάφνη που χρησιμεύει και ως φράχτης των ισχυρών ανέμων τον χειμώνα.
Αυτά όλα είναι και αναλόγως του χώρου.
 
Για αυτους που εχουν αυλη ισως τα δεντρα θα ηταν η λυση. Να κανουν σκια.

Εγω σκεφτομαι να βρεχω και το χωμα γυρο απο την κλουβα. Εκτος απο το πατωμα μεσα. Και μπανια συνεχεια φυσικα.
 
Θα γράψω τις σκέψεις μου σχετικά με το μπάνιο στα πουλιά και τη ζέστη.
Το φτέρωμα στα πουλιά είναι ο καλύτερος μονωτικός μηχανισμός άμυνας... κατά των καιρικών συνθηκών.
Αν το φτέρωμα στα πουλιά είναι σωστό και καθαρό δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα από τη θερμοκρασία... Φυσικά δε μιλάω για ακραία φαινόμενα και συνθήκες.
Το σωστό φτέρωμα... εγκλωβίζει τον αέρα μέσα του... απαγορεύοντας την ροή προς το σώμα των πουλιών, είτε το πολύ κρύο είτε τη ζέστη για την οποία έγινε και το θέμα και λειτουργεί ως τέλειος μονωτήρας.
Σίγουρα η εξάτμιση του νερού προσφέρει δροσιά αλλά κατά την άποψή μου το μπάνιο θα πρέπει να γίνεται νωρίς το πρωί ώστε να υπάρχει ο χρόνος της περιποίησης των φτερών ώστε οι ζεστές ώρες να τα βρουν έτοιμα.
Προσωπικά ποτέ δεν βάζω μπάνιο στα πουλιά μετά τις 10 το πρωί... και ποτέ για περισσότερες από μια φορά την ημέρα.
 
Θα γράψω τις σκέψεις μου σχετικά με το μπάνιο στα πουλιά και τη ζέστη.
Το φτέρωμα στα πουλιά είναι ο καλύτερος μονωτικός μηχανισμός άμυνας... κατά των καιρικών συνθηκών.
Αν το φτέρωμα στα πουλιά είναι σωστό και καθαρό δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα από τη θερμοκρασία... Φυσικά δε μιλάω για ακραία φαινόμενα και συνθήκες.
Το σωστό φτέρωμα... εγκλωβίζει τον αέρα μέσα του... απαγορεύοντας την ροή προς το σώμα των πουλιών, είτε το πολύ κρύο είτε τη ζέστη για την οποία έγινε και το θέμα και λειτουργεί ως τέλειος μονωτήρας.
Σίγουρα η εξάτμιση του νερού προσφέρει δροσιά αλλά κατά την άποψή μου το μπάνιο θα πρέπει να γίνεται νωρίς το πρωί ώστε να υπάρχει ο χρόνος της περιποίησης των φτερών ώστε οι ζεστές ώρες να τα βρουν έτοιμα.
Προσωπικά ποτέ δεν βάζω μπάνιο στα πουλιά μετά τις 10 το πρωί... και ποτέ για περισσότερες από μια φορά την ημέρα.
Γιατί αυτό;
 
Εννοώ γιατί ποτέ δεν βάζεις μπάνιο στα πουλιά μετά τις 10 και ποτέ πάνω από μια φορά;
Για να είναι στεγνά και έτοιμα όταν η ζέστη θα ανέβει
Εγώ τους βάζω 8το πρωι μπανιέρα αλλά μπαινουν μόνο κατά 11
Η μπανιέρα πρέπει μετά από δέκα λεπτά να απομακρύνεται...
 
Ρε παιδια εγω εχω 4 χρονια πουλια και σινω νερο καθε νερα φρεσκο απο την βρυση;δεν εχω παρατηρησει καμια παρενεργεια απο το χλωριο; Με φοβησατε..
 
δεν εχω παρατηρησει καμια παρενεργεια απο το χλωριο;

Οι παρενέργεια παρατηρείται μακροπρόθεσμα. Εκεί που το καναρίνι μπορεί να ζήσει έως 15 χρόνια το χλώριο μειώνει το προσδόκιμο της ζωής του.

Η μπανιέρα πρέπει μετά από δέκα λεπτά να απομακρύνεται...

Και όσα δεν κάνουν μπάνιο στο χρονικό αυτό διάστημα;
 
Και όσα δεν κάνουν μπάνιο στο χρονικό αυτό διάστημα;
Θα κάνουν την επόμενη.

Ρε παιδια εγω εχω 4 χρονια πουλια και σινω νερο καθε νερα φρεσκο απο την βρυση;δεν εχω παρατηρησει καμια παρενεργεια απο το χλωριο; Με φοβησατε..
Δεν είναι μέτρο κρίσης για ασφαλή συμοερασμστα τα τέσσερα ούτε καν τα είκοσι χρονια.
Εκεί που το καναρίνι μπορεί να ζήσει έως 15 χρόνια
Απίθανο νούμερο
 
Απίθανο νούμερο

Μη μου λες τέτοια! Ο Πυραυλάκος μου έκλεισε τα 10 και πήγε στα 11 φέτος. Δηλαδή μπορεί από στιγμή σε στιγμή να τον χάσω; Και είναι ζωηρότατος! Πιστεύω πως θα τα πιάσουμε τα 15...
 
Καλησπέρα σε όλη την παρέα! Σήμερα για ακόμη μια φορά η ζέστη είναι αφόρητη τόσο για εμάς όσο για τότε φτερωτοτους μας φίλους.

Σήμερα άλλαξα το νερό 3 φορές και εχθές το ίδιο επίσης τα έβαλα μπάνιο 1 φορά το πρωί και μια το μεσημέρι γιατί τα πουλάκια φαίνεται να "σκάνε" από τη ζέστη και δικαιολογιμενα.

Ο σκοπός που ανοίγω αυτό το θέμα είναι για να μου δώσετε μερικές συμβουλές για την φροντίδα που χρειάζονται τα καναρίνια μου αυτές τις καλοκαιρινές μέρες!

Επίσης εγώ έβαλα και ένα παγακι σε κάθε ποτίστρα και έλιωσε αμέσως! Έπραξα σωστά;

Περιμένω απαντήσεις και σχόλια επί του θέματος 🙂
 
Επίσης εγώ έβαλα και ένα παγακι σε κάθε ποτίστρα και έλιωσε αμέσως! Έπραξα σωστά;
Όχι δεν είναι σωστό αυτό. Σε περίπτωση που έπινε άμεσα το πουλάκι, μπορεί να πάθαινε ψύξη στον λαιμό από την διαφορά θερμοκρασίας του με αυτήν του νερού.
Μην ξεχνάμε τα πουλιά έχουν υψηλότερη θερμοκρασία σώματος από εμάς.
Έτσι κι αλλιώς δεν έχει νόημα το νερό του ψυγείου, οι ειδικοί συνιστούν και σ' εμάς να ξεδιψάμε καλύτερα με δροσερό τρεχούμενο νερό.. Μπορείς να το αλλάζεις με νερό από την βρύση που θα έχεις αφήσει να τρέξει αρκετά για να δροσίσει.
Για τα υπόλοιπα πως να δημιουργήσεις δροσερό περιβάλλον, έχουν αναφερθεί αρκετά πιο πριν. Αν σε απασχολεί κάτι ακόμα, μπορείς να ρωτήσεις.
Πως πάει το καναρινάκι;
 
Back
Top