Γενικά Η θερμοκρασία το Σάββατο θα αγγίξει τους 40 βαθμούς

Πως πάει το καναρινάκι;

Μια χαρά είναι υγιέστατο και ζωηρωτατο μην ανησυχείς και το νερό αν και το άλλαζα με τα από περίπου μια ώρα ήταν αρκετά ζεστό και δεν νομίζω να ήθελαν να το πιουν με τόση όρεξη και επειδή δεν γινόταν να το αλλάζω κάθε μία ώρα έβαζα ένα μικρό παγακι από μια μιλρη πάγο θήκη και το κρατούσε δροσερό για μερικές ώρες παραπάνω, επίσης έβλεπα να το απολαμβάνουν με μεγάλη ευχαρίστηση τα καναρίνια μου :)
 
Εγώ πάλι όλο το τριήμερο που έμεινα Αθήνα και δεν πηγα ούτε για μπάνιο, κάθε μισή με μία ώρα τους έβαζα μπάνιο (όχι ότι έκαναν αλλά εγώ ήθελα να τους το έχω διαθέσιμο) και επειδή υπάρχει ακόμα ένα μικρό στη φωλιά (περίπου 1 ημερών) έπιανα ένα ψεκαστήρι και τα έκανα μία λούτσα ειδικά το μεσημέρι που ήταν όλα με ανοιχτά τα στόματα. Ευτυχώς σήμερα έπιασε βοριαδάκι και υποφέρεται η κατάσταση!
 
Σίγουρα η εξάτμιση του νερού προσφέρει δροσιά αλλά κατά την άποψή μου το μπάνιο θα πρέπει να γίνεται νωρίς το πρωί ώστε να υπάρχει ο χρόνος της περιποίησης των φτερών ώστε οι ζεστές ώρες να τα βρουν έτοιμα.
Προσωπικά ποτέ δεν βάζω μπάνιο στα πουλιά μετά τις 10 το πρωί...
.. Πολύ σωστά! Μακάρι όλοι οι φίλοι να το κάνουν κάποια στιγμή κανόνα την συγκεκριμένη άποψη/ορθή θέση του Γιάννη.
Οταν έχουμε προγραμματίσει π.χ να πάμε εκδρομή/βόλτα/ψώνια κ. Α με φίλους/ες, πάντα βάζουμε ξυπνητήρι.. Να μην αργήσουμε και να απολαύσουμε την ημέρα στο 100%.
Ας βάζουμε, λοιπόν και ξυπνητήρι,έστω όταν γνωρίζουμε πως ο καιρός θα έχει τα ''μαύρα χάλια'' του χτυπώντας τέτοιες απαγορευτικές θερμοκρασίες για όλους μας, να κάνουν και τα καμάρια μας το μπάνιο τους.. Να το απολαύσουν κι αυτά!👍
 
.. Πολύ σωστά! Μακάρι όλοι οι φίλοι να το κάνουν κάποια στιγμή κανόνα την συγκεκριμένη άποψη/ορθή θέση του Γιάννη.
Οταν έχουμε προγραμματίσει π.χ να πάμε εκδρομή/βόλτα/ψώνια κ. Α με φίλους/ες, πάντα βάζουμε ξυπνητήρι.. Να μην αργήσουμε και να απολαύσουμε την ημέρα στο 100%.
Ας βάζουμε, λοιπόν και ξυπνητήρι,έστω όταν γνωρίζουμε πως ο καιρός θα έχει τα ''μαύρα χάλια'' του χτυπώντας τέτοιες απαγορευτικές θερμοκρασίες για όλους μας, να κάνουν και τα καμάρια μας το μπάνιο τους.. Να το απολαύσουν κι αυτά!👍
Τα δικά μου σήμερα από τις 6:15 έως τις 6:45 πλατσουρίζανε!:D
 
Τα δικά μου σήμερα από τις 6:15 έως τις 6:45 πλατσουρίζανε!:D
.. Μπράβο Γιώργο! ακριβώς το ίδιο κάνω και γω..06:30 το πολύ έως τις 07:00 ''σκουπίζονται!:D
και να ξεχαστώ/αποκοιμηθώ. Έχω την κόρη μου που έρχεται ΠΑΝΤΑ και με ξυπνά από τα άγρια χαράματα, τα αγαπάει τρομερά και ξέρω πως θα έχω έστω έναν συνεχιστή του χόμπυ!
 
.. Μπράβο Γιώργο! ακριβώς το ίδιο κάνω και γω..06:30 το πολύ έως τις 07:00 ''σκουπίζονται!:D
και να ξεχαστώ/αποκοιμηθώ. Έχω την κόρη μου που έρχεται ΠΑΝΤΑ και με ξυπνά από τα άγρια χαράματα, τα αγαπάει τρομερά και ξέρω πως θα έχω έστω έναν συνεχιστή του χόμπυ!
😀 έχεις τον διάδοχο για βοήθεια! 😛
 
😀 έχεις τον διάδοχο για βοήθεια! 😛
..όντως και πιο πολύ της αρέσει να κάθεται και να περνά τους σπόρους από την σύτα,ώστε να μην τους σερβίρουμε τρύματα.Αυτό το κάνει αποκλειστικά εκείνη.. Και εύχομαι να μη το βαρεθεί! Στο θέμα μας,όμως, πιθανολογώ πως της αρέσει να τα βλέπει να πλατσουρίζουν και μετά να καθαρίζονται. Γι αυτό κι όλες αυτές τις μέρες ξυπνά χαράματα.. Μη χάσει το θέαμα! 🙂
 
..όντως και πιο πολύ της αρέσει να κάθεται και να περνά τους σπόρους από την σύτα,ώστε να μην τους σερβίρουμε τρύματα.Αυτό το κάνει αποκλειστικά εκείνη.. Και εύχομαι να μη το βαρεθεί! Στο θέμα μας,όμως, πιθανολογώ πως της αρέσει να τα βλέπει να πλατσουρίζουν και μετά να καθαρίζονται. Γι αυτό κι όλες αυτές τις μέρες ξυπνά χαράματα.. Μη χάσει το θέαμα! 🙂
Πόσο χρονών είναι; :D
 
Πόσο χρονών είναι; :D
.. Μόλις 6 ετών, αλλά επιθυμεί και απαιτεί την τάξη όλων των πραγμάτων εντός σπιτιού..λοχαγός με τα όλα της(αλλά ας μην χαλάσουμε το θέμα, ναι😉
 
Εμας Κυπρο η ζεστη ειναι εντονη. Και με την πιρκαγια η ατμοσφαιρα ειναι ανυποφορη. Αυτο το καλοκαιρι θα ειναι το χειροτερο καλοκαιρι.
 
Εμας Κυπρο η ζεστη ειναι εντονη. Και με την πιρκαγια η ατμοσφαιρα ειναι ανυποφορη. Αυτο το καλοκαιρι θα ειναι το χειροτερο καλοκαιρι.
Τα παρακολουθούμε Αριάδνη μου από την TV, δυστυχώς χάθηκαν άνθρωποι. Μακάρι να τελειώσει γρήγορα!
 
έπιανα ένα ψεκαστήρι και τα έκανα μία λούτσα

Εγώ το έχω καθιερώσει μιας και υπάρχουν ορισμένα που δεν καταδέχονται τη μπανιέρα, οπότε κάνουν μπάνιο θέλουν δεν θέλουν.
 
Ούτε στην περίοδο της αναπαραγωγής δεν αφιέρωνα τόσες πολλές ώρες στη φροντίδα των καναρινιών μου. Τα λυπάμαι να τα βλέπω να στέκουν ακούνητα, με το στόμα ανοιχτό και τα φτερά μισάνοιχτα. Ότι περνάει από το χέρι μου το κάνω. Είμαι συνεχώς stand by.
 
..όντως, ο ζεστός αέρας σε έκανε να νιώθεις σαν να ήσουν μέσα στην κουζίνα!
Βγήκα το μεσημέρι να πάρω φαγητό στο διάλειμμα μου από την δουλειά και μου κόπηκε η όρεξη.
Άστα,ένιωσα το κεφάλι μου να έχει δυο θερμαντικά δεξιά και αριστερά και να βαράνε στο φουλ.
 
Back
Top