Αναπαραγωγή Η θηλυκιά τσιμπάει το νεοσσό

ο αρσενικός είναι μαζί με την θηλυκιά και το μικρό ή τα έχεις χωρίσει;
μήπως (μετά την εκκόλαψη του 1ου νεοσσού) έχεις παρατηρήσει βατέματα και διάθεση της κανάρας για επόμενη αναπαραγωγή;
 
ο αρσενικός είναι μαζί με την θηλυκιά και το μικρό ή τα έχεις χωρίσει;
μήπως έχεις παρατηρήσει βατέματα και διάθεση της κανάρας για επόμενη αναπαραγωγή;

To Σάββατο βγήκε ο μικρός.
 
To Σάββατο βγήκε ο μικρός.
το ξέρω,Κώστα..άλλο ρώτησα εγώ και έχω τους λόγους μου!
επίσης,ένας από τους λόγους που η κανάρα τσιμπάει τα μικρά της είναι για να τα ξυπνήσει να τραφούν,Ράνια, κάτι που δεν εμπνέει ανησυχίες.
επειδή εγώ ακόμη δεν εχω λάβει απαντήσεις στα ερωτήματά μου, αλλά ου΄τε και μια φωτό να δω πως τα έχεις ώστε να εκφράσω γνώμη.. Το μόνο που μπορώ να σου πω Ράνια(για την ώρα) είναι σωστή διατροφή με σπόρους, αυγό βραστό, αυγοτροφή και φρέσκο νερό καθημερινά..
για τα υπόλοιπα ας πάρουν θέση οι πιο έμπειροι..
 
Δημητρη ναι είναι μαζί ξ δεν έχω παρατηρήσει βατεματα. Δυστυχώς το μικρό δεν τα κατάφερε.☹
 
Ρανια μου λυπαμαι πολύ. Σίγουρα κάποιος λόγος οδήγησε την κανάρα σου να εγκαταλείψει τη φωλιά με τον μόλις 5 ημερών νεοσσό. Έχεις ελέγξει τη φωλιά για ψείρες; Είναι μια πολύ πιθανή αιτία. Επίσης, μια ακόμα αιτία που τα θηλυκά εγκαταλειπουν τη φωλιά είναι η ενοχληση τους από εμάς. Μου κάνει εντύπωση αυτο
Τώρα μάλιστα είναι σε ένα κλαρί κ κοντεύει να κοιμηθεί.
που η ώρα είναι 22:30. Όσοι έχουμε καναρίνια σε εξωτερικό χώρο αυτό τον καιρό στις 20:00 έχουν κουρνιασει. Μήπως είχες φώτα αναμμένα; Μήπως άλλαξες θέση στο κλουβί;
Αυγοτροφη δύο φορές τη βδομάδα κ μήλο σχεδόν μέρα παρά μέρα.
Οταν έχουμε νεοσσους στη φωλιά η διατροφή τους είναι πλούσια. Αυγο και αυγοτροφη καθημερινά και φρούτα και λαχανικά μετά την 5η μέρα ζωής των νεοσσών.
Τέλος όλο αυτό που περιγράφεις εδώ
Πριν από τρεις εβδομάδες βρήκα τρια αυγά στον πάτο του κλουβιου της θηλυκιας κ εβαλα τον αρσενικό μαζί της. Μετά από δύο μέρες έκανε αυτό το αυγό. Στην αρχή θεώρησαν ότι θα ταν άσπορο διότι δεν έκανε άλλο. Το άφησα κ είδα ότι ήταν ενσπορο. Μετά από μία εβδομάδα που καθόταν σε αυτό έκανε άλλο ένα ραγισμένο. Το αφαιρεσα κ μετά από δύο μέρες άλλο ένα. Πάλι το αφαιρεσα αφού το πρώτο είχε φτάσει στις δέκα μερες εκκόλαψης.
δείχνει ένα πουλί που δεν είχε σειρά στην ωοτοκία του. Δεν έκανε ολοκληρωμένη γέννα με λίγα λόγια. Μήπως τα καναρίνια σου δεν ήταν κατάλληλα προετοιμασμενα διατροφικά;
 
δείχνει ένα πουλί που δεν είχε σειρά στην ωοτοκία του. Δεν έκανε ολοκληρωμένη γέννα με λίγα λόγια. Μήπως τα καναρίνια σου δεν ήταν κατάλληλα προετοιμασμενα διατροφικά;
+ μήπως θα πάει σύντομα σε νέα φωλιά...
 
Τι να πω... Ίσως δεν έπρεπε να τα βάλω ακό μα μαζί απλά η θηλυκιά ήταν πολύ πυρωμενη... Επίσης τώρα μου είδα το νεοσσος παρατήρησα στην κοιλιά του κάτι στρογγυλο πολύ σκληρό. Ενώ φαίνεται ταισμενο έχει κάτι στο μεγεθος μικρού ρεβυθιου μέσα στην κοιλιά κ είναι πολύ σκληρό θα προσπαθήσω αργότερα να το ανεβασω φωτο. Τι να κάνω τωρα; Να τα χωρισω;
 
Ρανια μου λυπαμαι πολύ. Σίγουρα κάποιος λόγος οδήγησε την κανάρα σου να εγκαταλείψει τη φωλιά με τον μόλις 5 ημερών νεοσσό. Έχεις ελέγξει τη φωλιά για ψείρες; Είναι μια πολύ πιθανή αιτία. Επίσης, μια ακόμα αιτία που τα θηλυκά εγκαταλειπουν τη φωλιά είναι η ενοχληση τους από εμάς. Μου κάνει εντύπωση αυτο

που η ώρα είναι 22:30. Όσοι έχουμε καναρίνια σε εξωτερικό χώρο αυτό τον καιρό στις 20:00 έχουν κουρνιασει. Μήπως είχες φώτα αναμμένα; Μήπως άλλαξες θέση στο κλουβί;

Οταν έχουμε νεοσσους στη φωλιά η διατροφή τους είναι πλούσια. Αυγο και αυγοτροφη καθημερινά και φρούτα και λαχανικά μετά την 5η μέρα ζωής των νεοσσών.
Τέλος όλο αυτό που περιγράφεις εδώ

δείχνει ένα πουλί που δεν είχε σειρά στην ωοτοκία του. Δεν έκανε ολοκληρωμένη γέννα με λίγα λόγια. Μήπως τα καναρίνια σου δεν ήταν κατάλληλα προετοιμασμενα διατροφικά;
Τα είπες ΌΛΑ Παναγιώτα.. Πολύ εύστοχες παρατηρήσεις...

τι να κάνω τωρα;
Βγάζεις φωλιά και νήμα για 2-3 μέρες, και πριν προχωρήσεις σε νέα προσπάθεια πρέπει να δεις τι έφταιξε για όλα αυτά. Η όλη συμπεριφορά και όλη η ωοτοκία της θηλυκιάς όπως είπε και η Παναγιώτα δεν είναι φυσιολογική. Κάτι την ενοχλεί. Ψείρες; Ενόχληση από σένα; Βρες την αιτία, και μετά προχώρησε σε 2η προσπάθεια!
 
Μάλλον παραενοχλησα εγώ... 😕
Ρανια μου καλό είναι να μεις τι έγινε...
Δεν είμαστε εδώ για να σε κατακρινουμε. Είμαστε εδώ για να σε βοηθήσουμε και να μάθουμε και μεις μέσα από τη συζήτηση. Εγώ πάντως από κάθε θέμα που ανοίγει κάτι κερδίζω από την όλη συζήτηση. Όλοι κάνουμε λάθη και συ όπως λες το κατάλαβες. Θα ήθελες να μας πεις τι ακριβώς έκανες; Σίγουρα κάποιοι που θα διαβάσουν το θέμα σου σύντομα ή στο μέλλον θα βοηθηθούν.
 
Εβγαινα συνέχεια έξω να δω αν όλα είναι καλα
Ωραια να ξέρεις λοιπόν την επόμενη φορά που θα τα βάλεις για αναπαραγωγή θα επισκέπτεσαι το κλουβι μόνο για τη σίτιση των καναρινιων σου. Είναι πολύ σημαντικό να τα αφήνουμε στην ησυχία τους αυτή την περίοδο. Να μην παρεμβαίνουμε. Από κάθε λάθος μας μαθαίνουμε. Εύχομαι την επόμενη φορά να έχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα!
 
Σκέφτομαι όμως, μήπως ο λόγος που το κάτω μέρος της κοιλιάς ήταν πετρωμένο, ήταν γιατί είχε κάποιο πρόβλημα δυσκοιλιότητας ή ανατομίας και δεν έβγαζε τις κουτσουλιές του, γι' αυτό η μάνα το θεώρησε "χαμένη υπόθεση"; Συμβαίνει αυτό;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Πάντως Κατι δεν πήγαινε καλά. Έχω τραβήξει φωτο απ το κινητό αλλά δεν ξέρω πως να την ανεβασω
 
Δες petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/ και κοίταξε κάτω-κάτω για να μπεις να κάνεις resize στην φωτογραφία σου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Πάντως Κατι δεν πήγαινε καλά. Έχω τραβήξει φωτο απ το κινητό αλλά δεν ξέρω πως να την ανεβασω
Για δες αυτό: petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/ θα σε βοηθήσει!
 
Σκέφτομαι όμως, μήπως ο λόγος που το κάτω μέρος της κοιλιάς ήταν πετρωμένο, ήταν γιατί είχε κάποιο πρόβλημα δυσκοιλιότητας ή ανατομίας και δεν έβγαζε τις κουτσουλιές του, γι' αυτό η μάνα το θεώρησε "χαμένη υπόθεση"; Συμβαίνει αυτό;
Μαρία είναι και αυτό ένα πιθανό σενάριο που σίγουρα δεν μπορεί να αποκλειστεί. Εγώ εστίασα στα πιο πιθανά αίτια, κατά την άποψή μου, όταν παρατηρείται εγκατάλειψη της φωλιάς από την κανάρα. Μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς με ιδιαίτερα αναπτυγμένο ένστικτο και έχω διαβάσει περιστατικά, ελάχιστα βέβαια όπου εγκαταλειφθηκε νεοσσος απο τους γονεις του λόγω ασθένειας. Σε μια τέτοια περίπτωση όμως δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, απλά αποδεχόμαστε το μοιραίο. Αντίθετα, την ενοχληση που προκαλούμε στο ζευγάρι κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής μπορούμε να τη διορθώσουμε. Ας κρατήσουμε λοιπόν από αυτό το θέμα ότι τα πτηνα μας κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής χρειάζονται απόλυτη ηρεμία. Εμείς ας φροντίσουμε τη σίτιση τους και την καθαριότητα τους και στο τέλος θα καμαρώσουμε το αποτέλεσμα.
 
Σίγουρα δεν πρέπει να τα ενοχλούμε κατά την διάρκεια της αναπαραγωγής αλλά αυτό δεν μας εμποδίζει να βγάλουμε και άλλα συμπεράσματα σε σχέση με το συγκεκριμένο περιστατικό, γιατί πχ πρόσεξα (ελπίζω να μην μπερδεύω τα θέματα), ότι δεν προσφερόταν καθημερινά αυγοτροφή. Τι τάϊζαν οι γονείς;
 
Back
Top